Misr Arab Respublikasining rejalashtirish va iqtisodiy rivojlanish vaziri bilan uchrashuv
Joriy yilning 4-sentabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o'rinbosari-Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorovning Misr Arab Respublikasining rejalashtirish va iqtisodiy rivojlantirish vaziri Hala Al-Said bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulov, Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi direktori Botir Ahmedov, shuningdek, rejalashtirish vaziri maslahatchisi, makroiqtisodiy bo'lim boshlig'i doktor Nada Masud, rejalashtirish va iqtisodiy rivojlanish vazirligining texnik boshqarmasi direktori Kamal Nasr, vakolatxona boshlig'ining o'rinbosari Muhammad el Sukkari va boshqa mutaxassislar ham ishtirok etdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi koronavirus pandemiyasidan keyin ham iqtisodiy, ham ijtimoiy ta'sirlarni bartaraf etish uchun qilingan chora-tadbirlar muhokamasiga bag’ishlandi. Shuningdek, tomonlar keyingi yillarda turli sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida so'z yuritdilar.
O'zbekiston tomoni mehmonlarga so'nggi 5 yil ichida amalga oshirilgan islohotlar haqida ma'lumot berdi va kelgusi yillar uchun rejalar bilan tanishtirdi. Xususan, liberallashtirish islohotlari, soliq islohotlari, inflyatsiyani pasaytirish, amalga oshirilayotgan DXSh loyihalari va boshqalar yuzasidan fikr bildirildi.
Shu bilan birga, Misr Arab Respublikasi vakillari COVID-19 sharoitida iqtisodiy barqarorlikni qo'llab-quvvatlash uchun ular tomonidan ko’rilgan bir qator choralar xususida O'zbekiston tomonini xabardor qildilar.
Mavjud va yangi yo'nalishlar bo'yicha ikki tomonlama hamkorlik to'g'risida kelishib olish imkonini bergan uchrashuv iliq va konstruktiv muhitda bo'lib o'tdi.

Meeting with the Minister of Planning and Economic Development of the Arab Republic of Egypt
On September 4 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov met with the Minister of Planning and Economic Development of the Arab Republic of Egypt Dr. Hala El Said at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
The meeting was attended by First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Director of the Entrepreneurship Development Agency Botir Akhmedov, from the guests' side, Advisor to the Minister of Planning, Head of the Macroeconomic Unit Dr. Nada Massoud, Director of the Technical Department of the Ministry of Planning and Economic Development Kamal Nasr, Deputy Head of Representative Office Mohammed El Soukkary and other specialists.
The main topic of the meeting was a discussion of the measures taken to overcome both economic and social consequences after the coronavirus pandemic. The parties also spoke about the ongoing reforms in recent years in various areas.
The Uzbek side informed the guests about the reforms over the past 5 years and added about the following plans for the next years. In particular, liberalization reforms, tax reforms, plans to decrease inflation, implemented PPP projects, etc. were announced.
At the same time, representatives of the Arab Republic of Egypt listed a number of measures they have taken to support economic resilience in their country in the face of COVID-19.
The meeting was held in a warm and constructive atmosphere, and allowed to agree on bilateral cooperation in existing and new areas.