Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari bilan videokonferensiya orqali uchrashuv
Joriy yilning 27-iyul sanasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari o‘rtasida videokonferensiya orqali uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Xalqaro valyuta jamg‘armasi bosh iqtisodchisi Amanda Sayegx, davlat moliyasini boshqarish bo‘yicha eksperti Avril Halstid. davlat xususiy sherikchilik, davlat investitsiyalari va davlat xaridlarini boshqarish bo‘yicha ekspert Martin Dersi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar davlat korxonalari, xususan, ushbu korxonalarni isloh qilishda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining o‘rni, energetika, suv ta'minoti, transport kabi muhim infratuzilma sohalarida amalga oshirilayotgan va rejalashtirilgan islohotlar, transformatsiya jarayoni, xususiylashtirish, raqobatbardoshlikni kuchaytirish, makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar kabi qator masalalarda fikr almashdilar.
Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari O‘zbekistonda olib borilayotgan iqtisodiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirgan holda islohotlarning samarasiga yuqori baho berdilar.

Видеоконференция с представителями Международного валютного фонда
27 июля Министерство экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Международный валютный фонд провели видеоконференцию.
На встречи приняли участие главный экономист Международного валютного фонда Аманда Сайег, эксперт по управлению государственными финансами Аврил Холстед, эксперт по государственно-частному партнерству, государственным инвестициям и управлению государственными закупками Мартин Дарси, а также представители Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, в том числе о роли Министерства экономического развития и сокращения бедности в реформировании государственных предприятий, в частности, о планируемых и проводимых реформах в ключевых секторах инфраструктуры, таких как энергетика, водоснабжение, транспорт, а также о процессе трансформации, приватизации, укреплении конкурентоспособности, макроэкономических показателях.
Представители Международного валютного фонда выразили готовность поддержать проводимые экономические реформы в Узбекистане и высоко оценили эффективность этих реформ.
В конце встречи стороны договорились укреплять сотрудничество в обсуждаемых областях в будущих процессах.