Республикада қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва замонавий агрологистика марказларини ташкил этиш бўйича амалга оширилган ишлар ва истиқболдаги вазифалар
24/07/2021 - 12:38 5098
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 29 июлдаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4406-сонли қарорига асосан қуйидаги ишлар амалга оширилган:
Бугунги кунга қадар умумий қиймати 2 484,1 млрд.сўмлик 675,2 минг тонна йиллик қувватга эга 134 та лойиҳа (17 та замонавий агрологистика, 103 та қайта ишлаш ва 14 та импорт ўрнини босувчи) фойдаланишга топширилиб, 4 744 та янги иш ўринлари яратилди.
Шундан, 2019 йил якунлари билан умумий қиймати 959,6 млрд.сўмлик 266,8 минг тонна йиллик қувватга эга 71 та (16 та замонавий агрологистика, 99 та қатйа ишлаш ва 13 та импорт ўрнини босувчи) лойиҳа ишга туширилиб 1 979 та янги иш ўринлари яратилган.
2020 йил якунлари билан умумий қиймати 1 459,6 млрд.сўмлик 374,7 минг тонна йиллик қувватга эга 57 та лойиҳа (13 та замонавий агрологистика, 39 та қатйа ишлаш ва 5 та импорт ўрнини босувчи) ишга туширилиб 1 979 та янги иш ўринлари яратилган (1-илова).
Шу билан бирга, 2021 йилда умумий қиймати 3 859,2 млрд.сўмга ва йиллик қуввати 3 202 минг тоннага тенг 90 та (3 та йирик агрологистика, 17 та замонавий агрологистика, 61 қайта ишлаш ва 9 та импорт ўрнини босувчи) лойиҳалар ва 2022 йилда умумий қиймати 2 662,7 млрд.сўмга ва йиллик қуввати 1 526,5 минг тоннага тенг 19 та (5 та йирик агрлогистика, 5 та замонавий агрологистика, 8 та қайта ишлаш ва 1 та импорт ўрнини босувчи) лойиҳалар фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
2019 — 2021 йилларда хорижий кредит линиялари ҳисобидан йирик агрологистика комплексларини ташкил этиш бўйича
Республика ҳудудларининг Андижон, Бухоро, Жиззах, Самарканд, Сурхондарё, Тошкент, Фарғона ҳамда Хоразм вилоятларида 145 гектар майдонда 3 млн.тонна қувватга эга 8 та йирик агрологистика комплексларини ташкил этиш учун Осиё тараққиёт банкининг (ОТБ) 197,0 млн.доллари ва Жаҳон банкининг 65,0 млн.доллар маблағлари жалб этилган.
Андижон, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида амалга оширилаётган лойиҳалар учун ер майдонлари ажратилиб, ерлар учун тўланадиган компенсация тўловларидан озод қилиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 апрелдаги ПФ-6217-сонли Фармони тасдиқланди.
2021 йил 28-31 январида Франциянинг “Ранжис семмарис” компаниясининг ташқи ва халқаро алоқалар бўйича директори Бертран Амброиз ташрифи муносабати билан Қишлоқ хўжалиги вазири, шунингдек Агросаноат агентлиги раҳбарияти ўртасида учрашувлар бўлиб ўтди. Учрашувлар давомида лойиҳа смета, ТИА ва тендер ҳужжатлари 2021 йилнинг июль ойи якунига қадар “Ранжис семмарис” компанияси томонидан тайёрлаб берилиб тақдим қилиниши тўғрисида келишувга эришилди.
Ҳозирги кунда Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган бошланғич ТИА (ТЭО) га асосланган ҳолда лойиҳа амалга оширилмоқда.
2019 — 2021 йилларда мева-сабзавотчиликка ихтисослашган туманлардаги самарасиз боғлар ўрнида интенсив боғлар ташкил этиш юзасидан
Қарорга асосан республиканинг 55 та туманларида 2019-2021 йилларда жами режага асосан 36 020 гектар ер майдонида эски ва самарасиз боғлар ўрнига янги интенсив боғлар ташкил этилиши белгиланган бўлиб, амалда 60 526 гектар майдонда интенсив боғлар ташкил этилди ва режага нисбатан 168 фоизни ташкил этган (2-илова).
Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноатида эришилган натижалар Давлат статистика қўмитасининг маълумотига асосан 2021 йил 2-чорак якуни билан ялпи қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш кўрсаткичлари 101,8 фоизга ўсиши таъминланди.
Жумладан: сабзавотлар – 104,4 фоиз, гўшт – 104,4 фоиз, сут – 104,5 фоиз ва тухум - 100,1 фоиз.
Озиқ-овқат саноати соҳасида режа-жадвалга асосан 2019 йилда 158 та, 2020 йилда 290 та халқаро стандартлар асл тилида қабул қилинди.
2021 йилда озиқ-овқат саноати соҳасида 278 та халқаро стандартлар қабул қилиш юзасидан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан тармоқ жадвали ишлаб чиқилиб, тасдиқланди.
Бугунги кунда тармоқ жадвалига асосан 233 та халқаро стандартлар асл тилида, 35 та халқаро стандартлар ГОСТ ИСО шаклида қабул қилинди.

The work done and promising tasks for the organization of centers for agricultural processing and modern agricultural logistics in the country
24/07/2021 - 12:39 4139
In accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-4406 dated July 29, 2019 "On additional measures for deep processing of agricultural products and further development of the food industry", the following works were performed:
To date, 134 projects have been implemented (17 modern agrological enterprises, 103 processing enterprises and 14 for processing import-substituting agricultural products) with a total value of 2,484.1 billion soums. 4,744 new jobs were created.
Of these, 71 (16 modern agrologists, with a capacity of 266.8 thousand tons per year) in the amount of 959.6 billion soums, 99 processing and 13 import-substituting projects were launched in 2019, 1,979 new jobs were created.
At the end of 2020, for a total amount of 1,459.6 billion soums. 57 projects with a capacity of 374.7 thousand tons per year were launched (13 modern agrologists, 39 rigid processing and 5 import-substituting) and 1,979 new jobs were created (Appendix 1).
At the end of 2020, 57 projects were implemented (13 modern agrological enterprises, 39 processing and 5 for processing import-substituting agricultural products) for a total amount of 1,459.6 billion soums and a capacity of 266.8 thousand tons per year. 1979 new jobs were created (Appendix 1).
At the same time, 90 projects with a total value of 3,859.2 billion soums and an annual capacity of 3,202,000 tons will be implemented in 2021 (3 main agricultural logistics, 17 modern agricultural specialists, 61 processing and 9 import-substituting), and in 2022 it is planned to put into operation. Operation of 19 projects (5 large agro-logistics, 5 modern agro-logistics, 8 processing and 1 import substitution) with a total cost of 2,562.7 billion soums and an annual capacity of 1,526.5 thousand tons.
On the creation of large agrological complexes in 2019-2021 at the expense of foreign credit lines
The Asian Development Bank (ADB) provided $ 197 million and the World Bank - $ 65 million for the creation of 8 large agricultural complexes with a capacity of 3 million tons on 145 hectares in Andijan, Bukhara, Jizzakh, Samarkand, Surkhandarya, Tashkent, Fergana and Khorezm regions.
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of April 30, 2021 PF-6217 was approved on the allocation of land plots for projects in Andijan, Samarkand and Tashkent regions and exemption from compensation payments for land.
On January 28-31, 2021, the Minister of Agriculture and the leadership of the Agency for the Implementation of Projects in the Field of Agro-Industrial Complex and Food Supply held meetings with Bertrand Ambroise, Director for External and International Relations of Rangis Semmaris (France). An agreement was reached on the preparation and submission of design estimates, tender documents and feasibility studies by the company by the end of July 2021.
Currently, the project is being implemented on the basis of a preliminary feasibility study approved by the Cabinet of Ministers.
On the creation in 2019-2021 of intensive orchards instead of ineffective ones in areas specializing in horticulture.
According to the decree, during this period, it was planned to organize new intensive gardens with an area of 36,020 hectares in 55 districts of the republic in place of old and ineffective ones. In practice, intensive gardens have been established on an area of 60,526 hectares, which is 168 percent of the plan (Annex 2).
Achieved results in agriculture and food industry
According to the State Statistics Committee, the indicators of gross agricultural production in the 2nd quarter of 2021 achieved an increase of 101.8%.
Including: vegetables - 104.4 percent, meat - 104.4 percent, milk - 104.5 percent and eggs - 100.1 percent.
In the food industry, according to the plan, 158 international standards were adopted in 2019 and 290 in 2020 in the original language.
The network schedule was developed and approved by the Ministry of Agriculture for the adoption of 278 international standards in the food industry in 2021.
To date, according to the network schedule, 233 international standards have been adopted in the original language, 35 international standards in the form of ISO.