“Рақобатбардош саноат унумдорлиги” индекси бўйича ҳафталик коллегиал семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида” 2020 йил 2 июндаги ПФ-6003-сон Фармони ва Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши томонидан тасдиқланган ҳафталик коллегиал семинарлари жадвали ҳамда ўқув-тематик режасига мувофиқ жорий йилнинг 24 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Бизнес юритиш” ва бошқа халқаро рейтинглар билан ишлаш бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикасининг “Рақобатбардош саноат унумдорлиги” индексидаги ўрнини яхшилаш бўйича 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар режасининг ижро ҳолати юзасидан манфаатдор вазирлик ва идоралар иштирокида видеоконференцалоқа орқали семинар бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда мавжуд индикаторлар кесимида Ўзбекистон Республикасининг 2019 йил учун Рақобатбардош саноат унумдорлиги индексидаги кўрсаткичлари дастлабки ҳисоб-китоблар асосида шакллантирилди. Шу жумладан, мазкур кўрсаткичларнинг шаклланишида муҳим ҳисобланган саноат тармоқлари томонидан ишлаб чиқарилган қўшилган қиймат маълумотлари таҳлил ва муҳокама қилинди.
Шунингдек, манфаатдор вазирлик ва идоралар томонидан мазкур индексдаги кўрсаткичларни яхшилашга қаратиладиган йўналишлар бўйича тавсиялар берилди. Хусусан, ишлаб чиқариш саноатида ўрта-юқори ва юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш, ҳамда ИТТКИ (илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишлари)ни амалиётга татбиқ этишни мувофиқлаштирувчи тизим фаолиятини йўлга қўйиш бўйича таклифлар берилди.
Вазирлик томонидан Рақобатбардош саноат унумдорлиги индексида Ўзбекистон Республикасининг мавқеини янада ошириш мақсадида Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг ишчи органлари ҳамда масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурига мувофиқ кейинги ишлар олиб борилмоқда.

Состоялся еженедельный коллегиальный семинар по “Индексу конкурентоспособности промышленности”
В целях исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № УП-6003 от 2 июня 2020 года «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях», а также в соответствии с утвержденными Республиканским советом по работе с международными рейтингами и индексами графиком проведения коллегиальных семинаров и учебно-тематическим планом, Управлением “Ведение бизнеса” и работы с другими международными рейтингами Министерства экономического развития и сокращения бедности совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами 24 июня т.г. проведён в режиме видеоконференцсвязи семинар по исполнению программы мероприятий, направленных на улучшение позиции Республики Узбекистан в «Индексе конкурентоспособности промышленности».
На данном мероприятии в разрезе имеющихся индикаторов на основе предварительных расчетов сформированы показатели Республики Узбекистан в Индексе конкурентоспособности промышленности за 2019 год. В частности, были проанализированы и обсуждены данные о добавленной стоимости, произведенной отраслями промышленности, которые считаются важными в формировании данных показателей.
Также со стороны заинтересованных министерств и ведомств даны рекомендации по деятельности, направленной на улучшение показателей данного индекса. В частности, были высказаны предложения по системе поддержки производства средневысокой и высокотехнологичной продукции в обрабатывающей промышленности, а также предложения по налаживанию деятельности системы, координирующей внедрение НИОКР (научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ) в практику.
Министерством совместно с рабочими органами Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами, а также ответственными министерствами и ведомствами продолжается дальнейшая работа в соответствии с Программой мероприятий по Индексу конкурентоспособности промышленности на 2021 год.