“Рақобатбардош саноат унумдорлиги” индекси бўйича ҳафталик коллегиал семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида” 2020 йил 2 июндаги ПФ-6003-сон Фармони ва Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши томонидан тасдиқланган ҳафталик коллегиал семинарлари жадвали ҳамда ўқув-тематик режасига мувофиқ жорий йилнинг 24 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Бизнес юритиш” ва бошқа халқаро рейтинглар билан ишлаш бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикасининг “Рақобатбардош саноат унумдорлиги” индексидаги ўрнини яхшилаш бўйича 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар режасининг ижро ҳолати юзасидан манфаатдор вазирлик ва идоралар иштирокида видеоконференцалоқа орқали семинар бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда мавжуд индикаторлар кесимида Ўзбекистон Республикасининг 2019 йил учун Рақобатбардош саноат унумдорлиги индексидаги кўрсаткичлари дастлабки ҳисоб-китоблар асосида шакллантирилди. Шу жумладан, мазкур кўрсаткичларнинг шаклланишида муҳим ҳисобланган саноат тармоқлари томонидан ишлаб чиқарилган қўшилган қиймат маълумотлари таҳлил ва муҳокама қилинди.
Шунингдек, манфаатдор вазирлик ва идоралар томонидан мазкур индексдаги кўрсаткичларни яхшилашга қаратиладиган йўналишлар бўйича тавсиялар берилди. Хусусан, ишлаб чиқариш саноатида ўрта-юқори ва юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш, ҳамда ИТТКИ (илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишлари)ни амалиётга татбиқ этишни мувофиқлаштирувчи тизим фаолиятини йўлга қўйиш бўйича таклифлар берилди.
Вазирлик томонидан Рақобатбардош саноат унумдорлиги индексида Ўзбекистон Республикасининг мавқеини янада ошириш мақсадида Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг ишчи органлари ҳамда масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурига мувофиқ кейинги ишлар олиб борилмоқда.

26/06/2021 - 17:10 2932
In order to fulfill the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan № PD-6003 of June 2, 2020 "On improving the position of the Republic of Uzbekistan in international ratings and indices, as well as the introduction of a new mechanism for systematic work with them in state bodies and organizations", in accordance with the schedule of collegial seminars and the curriculum approved by the Republican Council for work with international ratings and indices, the Department of Doing Business and work with other international ratings of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, together with interested ministries and agencies on June 24 this year a videoconferencing seminar was held on the implementation of the measures program aimed at improving the position of the Republic of Uzbekistan in the "Competitive Industrial Performance Index".
During the event, the indicators of the Republic of Uzbekistan in the Competitive Industrial Performance Index for 2019 were formed in the context of the available indicators based on preliminary calculations. In particular, the data on value added produced by industries - important in the formation of these indicators, were analyzed and discussed.
Also interested ministries and departments provided recommendations on activities aimed at improving the indicators of this index. In particular, proposals were made to support system for the production of medium-high and high-tech products in the manufacturing industry, in line with establishing the activities of a system that coordinates the introduction of R&D (research and development).
The Ministry, together with the functioing bodies of the Republican Council for work with international ratings and indices, as well as responsible ministries and agencies, continues further work in accordance with the Program of Measures for the Competitive Industrial Performance Index for 2021.