Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha vitse-prezidenti bilan uchrashuvlar
Joriy yilning 17-may kuni O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligida, Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘ylab birinchi ish safari doirasida, 14-18 may kunlari rasmiy tashrif bilan O'zbekistonda bo'lgan Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha vitse-prezidenti Anna Byorde bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Moliya vazirining birinchi o'rinbosari Omonullo Nasritdinxojaev, Moliya vaziri o'rinbosarlari Odilbek Isakov, Jamshid Abruev va boshqa rasmiylar ishtirok etdilar.
Jahon banki delegatsiyasi Jahon banki guruhining (JBG) Ijrochi direktori, Jahon bankining ijro etuvchi direktorlar kengashida O'zbekistonning vakili Katarjina Zaydel-Kurovska, Jahon bankining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk, Jahon bankining Ruminiya va Vengriyadagi doimiy vakili, JBning Markaziy Osiyo bo'yicha yangi mintaqaviy direktori (2021 yil 1 iyuldan) Tatyana Proskuryakova, shuningdek Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanellidan tarkib topdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning qator masalalarini, jumladan aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini rivojlantirish, shahar va qishloq infratuzilmasi, suv ta'minoti kabi muhim yo'nalishlarda Jahon bankining moliyaviy ishtirokidagi loyihalarni muhokama qildilar.
Shuningdek, tomonlar davlat ishtirokidagi yirik korxonalarini transformatsiya qilish sohasidagi islohotlarning borishi hamda 2020 - 2025 yillarda O'zbekiston Respublikasi bank tizimini isloh qilish strategiyasi doirasida davlat ishtirokidagi banklarni isloh qilish jarayoni bo‘yicha tadbirlarni ko'rib chiqishdi.
Byorde xonimning tashrifi doirasidagi navbatdagi uchrashuv O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o'rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorov bilan bo'lib o'tdi.
Muzokaralarda shuningdek, moliya vaziri Timur Ishmetov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilxom Norqulov, Markaziy bank boshqaruvi raisining birinchi o'rinbosari Botir Zaxidov, Moliya vaziri o'rinbosarlari Axadbek Xaydarov va Odilbek Isakov ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O'zbekiston hukumati tomonidan turli xil ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda, jumladan, davlat ishtirokidagi yirik korxonalarni isloh qilish, kambag‘allikni qisqartirish, tadbirkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari, issiqlik ta'minoti tizimlari modernisatsiyasi, energiya resurslaridan oqilona foydalanish va yer munosabatlarini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni muhokama qildilar.
Tomonlar 2022-2026 yillarga mo'ljallangan Jahon bankining O'zbekiston Respublikasi bilan Hukumatning mamlakatni keyingi besh yilga mo'ljallangan ijtimoiy-iqtisodiy va rivojlanish rejalariga javob beradigan sheriklik dasturi doirasida ustuvor yo'nalishlarini muhokama qildilar.
Byorde xonim COVID-19 pandemiyasi tufayli boshlangan inqirozga qaramasdan, muhim ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishni davom ettirish uchun O'zbekiston hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan saʼy harakatlarni olqishladi. U JB inklyuziv va barqaror bozor iqtisodiyotiga o'tishga qaratilgan islohotlarni amalga oshirishda mamlakatga moliyaviy va konsultativ yordam ko'rsatishni davom ettirishini ta'kidladi.
Jahon banki va O'zbekiston hukumati o'rtasidagi muzokaralar yakunida "O'zbekistonda suv ta'minoti xizmatlari sektorini rivojlantirish va uni institutsional qo'llab-quvvatlash" loyihasi bo'yicha moliyaviy va grant bitimlari imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Loyihani amalga oshirish uchun JB tomonidan 239 million AQSh dollari miqdorida imtiyozli kredit, shuningdek, Shveysariya davlat kotibiyatining iqtisodiy masalalar bo'yicha 7,8 million AQSh dollari miqdoridagi granti ajratiladi.
Loyiha doirasida O'zbekistonning uchta hududida 500 mingdan ortiq kishi suv ta'minoti va kanalizatsiya xizmatlaridan yanada sifatli foydalana oladi. Qoraqalpog'iston Respublikasida Nukus, Taxiatosh va Xo'jayli shaharlarida kanalizatsiya-tozalash inshootlarini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan. Shuningdek, Sirdaryo viloyati va Samarqand viloyatining Kattaqo'rg'on shahrida suv ta'minoti va kanalizatsiya tarmoqlari kengaytirilib, rekonstruksiya qilinadi.
Shuningdek, "O'zbekistonda milliy innovatsion tizimni modernizatsiya qilish" loyihasi bo'yicha moliyaviy bitimlar imzolandi. Loyihani amalga oshirish uchun JB tomonidan 50 million AQSh dollari miqdorida imtiyozli kredit ajratiladi.
Jahon banki tomonidan qo'llab-quvvatlangan yangi loyiha hukumatga bozor iqtisodiyoti sharoitida ishlashga qodir bo'lgan milliy innovatsion tizimni rivojlantirishga yordam beradi. Bu ilmiy va innovatsion mahsulotlar va xizmatlarni ilmiy-tadqiqot hamda tajriba-konstruktorlik ishlanmalari va tijoratlashtirish sohasida davlat, ilmiy-tadqiqot tashkilotlari va xususiy sektor o'rtasidagi hamkorlikni qo'llab-quvvatlaydi.
Loyiha davlat ilmiy-tadqiqot institutlari (ITI) va oliy o'quv yurtlarida xalqaro sinf tadqiqotlarini olib borishga yordam beradi, shuningdek, ularning ish natijalarini tijoratlashtirishga imkon beradi. Mazkur tashkilotlarning ilmiy xodimlari ilmiy-tadqiqot hamda tajriba-konstruktorlik ishlanmalari sohasida 50 ta tadqiqot, jumladan, xalqaro tadqiqotchilar va xususiy sektor ishtirokida qo'shma loyihalarni amalga oshirishni moliyalashtiradigan grantlar olish uchun ariza topshirishlari mumkin.
Bundan tashqari, mahalliy firma va kompaniyalar boshlang'ich loyihalarga sarmoya kiritish uchun mahalliy va xalqaro bozorlarda talab qilinadigan yangi yoki mavjud innovatsion mahsulot va xizmatlarni ilmiy-tadqiqot hamda tajriba-konstruktorlik ishlanmalari sohasida 30 ga yaqin grant olishlari mumkin. Masalan, ular tibbiy, farmatsevtika va biotexnologik mahsulotlar va xizmatlarni ishlab chiqish, shuningdek, ilm-fan va texnologiyaning boshqa istiqbolli yo'nalishlari bo'yicha loyihani moliyalashtirish uchun ariza topshirishlari mumkin.
Loyiha doirasida ayrim ITI infratuzilmasi va laboratoriyalarini modernizatsiya qilish uchun mablag'lar ajratiladi, ularning ro'yxati tegishli tashkilotlarning ehtiyojlarini har tomonlama baholashdan so'ng innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan tasdiqlanadi.
Hozirgi kunda Jahon banki 24 ta loyihani texnik yordam va moliyalashtirish orqali O'zbekistonga ko'maklashmoqda. Ular muhim iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, qishloq xo'jaligi, sog'liqni saqlash, ta'lim, suv ta'minoti va sanitariya, energetika, transport, ijtimoiy himoya qilish, shahar va qishloq infratuzilmasini modernizatsiya qilish, shuningdek, COVID-19 ning sog'liqni saqlash, iqtisodiyot va fuqarolar uchun ta'sirini kamaytirishga yordam beradi.

Meetings with the World Bank Vice-President for Europe and Central Asia
On May 17, 2021, the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan held a meeting with Anna Bjerde, Vice-President of the World Bank for Europe and Central Asia. From May 14 to 18 she is paying an official visit to Uzbekistan as part of her first working tour to Central Asian states.
The meeting was attended by the Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Timur Ishmetov, First Deputy Minister of Finance Omonullo Nasritdinkhodjayev, and Deputy Ministers of Finance Odilbek Isakov, Jamshid Abruev, and other officials.
The World Bank delegation also included the Katarzyna Zajdel-Kurowska, Executive Director of the World Bank Group (WBG) representing Uzbekistan on the Board of Executive Directors of the WBG, Lilia Burunciuc, WB Regional Director for Central Asia, Tatyana Proskuryakova, WB Permanent Representative to Romania and Hungary and the new WB Regional Director for Central Asia (from July 1, 2021), and Marco Mantovanelli, WB Country Manager for Uzbekistan.
During the meeting, the parties discussed a number of issues of bilateral cooperation, including the implementation of projects financed by the World Bank in Uzbekistan in such areas as the development of the social protection system, urban and rural infrastructure, water supply systems, etc.
The parties separately considered the reforms in the field of transformation of large state-owned enterprises, as well as the process of reforming state-owned banks within the framework of the Strategy for Reforming the Banking System of the Republic of Uzbekistan for 2020 — 2025.
Anna Bjerde's next meeting was held at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan with Jamshid Kuchkarov, Deputy Prime Minister-Minister of Economic Development and Poverty Reduction.
The talks were also attended by Timur Ishmetov, Finance Minister, Akmalkhon Ortikov, Director of the Agency for State Asset Management, Ilkhom Norkulov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction, Botir Zahidov, First Deputy Chairman of the Central Bank, Akhadbek Khaydarov and Odilbek Isakov, Deputy Ministers of Finance.
During the meeting, the parties discussed the reforms implemented by the Government of Uzbekistan in various social and economic areas, including the reform of large state-owned enterprises, measures to reduce poverty, create conditions for developing entrepreneurship, modernize heat supply systems, introduce energy-saving technologies, and better regulate land relations.
The parties discussed priority areas within the framework of the World Bank's Country Partnership Framework for 2022-2026, which is currently being developed, which is aligned with the Government's plans for the social and economic development of Uzbekistan for the next five years.
Bjerde welcomed the Government’s commitment to continue implementing important social and economic reforms despite the crisis provoked by the COVID-19 pandemic. She stressed that the World Bank will continue to provide financial and advisory assistance to the country in implementing reforms aimed at its transition to an inclusive and sustainable market economy.
Following the negotiations between the World Bank and the Government of Uzbekistan, a ceremony of signing of financial and grant agreements on the Water Services and Institutional Support Project in Uzbekistan was held. A $239 million credit from the World Bank and a $ 7.8 million grant from the Swiss State Secretariat for Economic Affairs are allocated for implementing the project.
Thanks to the project, over 500,000 people in three regions of Uzbekistan will get better access to water supply and sanitation services. The project will help improve infrastructure for sewerage collection and treatment in the towns of Nukus, Takhiatash, and Khodjeyli, in the Republic of Karakalpakstan. It will also finance the development and reconstruction of WSS systems in the Syrdarya region and Kattakurgan town of Samarkand region.
A financial agreement on the Modernizing National Innovation System Project in Uzbekistan was signed. A $50 million credit from the World Bank is allocated for implementing the project.
The new project will help the Government develop a market-oriented National Innovation System. It will stimulate collaboration between state agencies, public research organizations, and the private sector in the area of R&D, and commercialization of scientific and innovative products and services.
The project will improve the capacity of public research organizations (PROs) to achieve international standards of research quality and enable the commercialization of research results. Senior and junior researchers from local universities or research institutes will be able to get grants to implement up to 50 R&D sub-projects, including joint ones with international researchers and the private sector.
In addition, up to 30 grants will be allocated among local firms to finance the launch of their knowledge-based startups and invest in R&D of new or existing innovative products and services, which they can sell locally or export. For instance, firms can apply for financing to develop medical, pharmaceutical, and biotechnology products and services.
The project will also invest in the modernization of infrastructure and laboratories of selected Research Institutes that will be identified by the Ministry of Innovative Development (MID) after a full assessment of all candidate institutions.
The World Bank supports Uzbekistan through technical assistance and the financing of 24 projects. They provide support in critical areas such as macroeconomic reforms, agriculture, health, education, water supply and sanitation, energy, transport, social protection, urban and rural development, as well as mitigation of health, economic and social consequences of the COVID-19 pandemic