Ichki bozorda oziq-ovqat mahsulotlari narxlari barqarorligini ta'minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida
30/04/2021 - 15:55 6186
Жорий йилнинг 30 апрель куни Wyndham Tashkent меҳмонхонасида “Республика аҳолисини ижтимоий муҳим турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлаш ва нархлар барқарорлигини сақлаш” мавзусида Электрон оммавий ахборот воситаларининг миллий ассоциацияси ташаббуси билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди.
Жаҳонда асосий озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг пасайиш тенденцияси 2020 йил май ойидан бошлаб ўсиш тенденциясига ўзгарди ва ҳозирга қадар сақланиб қолмоқда.
Бу ҳолат, 2020 йил март-апрель ойларида дунё бўйлаб глобал пандемиянинг тарқалишини кескин ошиши билан бир вақтда содир бўлди.
Асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари бўлган буғдой, ўсимлик ёғи, шакар, гўшт ва картошка маҳсулотлари бўйича республика ички истеъмол талабини маҳаллий ресурслар ҳисобидан таъминлаш имконияти чекланганлиги сабабли, мазкур маҳсулотлар нархи ташқи бозор конъюнктурасидаги ўзгаришларга боғлиқ ҳолда шаклланмоқда.
Ушбу маҳсулотларга жаҳон бозоридаги талаб ва таклифнинг ҳолати таҳлилига кўра, буғдой, гўшт ва гуручга бўлган талаб ва таклиф ўртасида мутаносиблик кузатилган бўлса, шакар ва кунгабоқар ёғида талаб ва таклиф ўзига хос ҳаракатланган.
Хусусан, бутун дунёда шакар ишлаб чиқариш ҳажми 3,4 фоизга қисқарган бўлса, импорт ҳажми 6,9 фоизга ошган, кунгабоқар ёғида ишлаб чиқариш ҳажми 9,4 фоизга, импорт ҳажми эса 15,6 фоизга қисқарган (1-жадвал).
Натижада, БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (FAO) маълумотига кўра, 2020 йил март 2021 йил февраль даврида озиқ-овқат нархлари индекси 24,6 фоизга,  хусусан бошоқли экинлар 26,5 фоиз, ўсимлик ёғи 86,3 фоиз, шакар 30,1 фоиз ошганлиги кузатилган.
Асосий озиқ-овқат маҳсулотларининг жаҳон бозоридаги нархининг ошишига таъсир кўрсатувчи муҳим омиллардан яна бири сифатида йирик ишлаб чиқарувчи ва экспортер давлатларнинг миллий валюталарини АҚШ долларига нисбатан мустаҳкамланишини келтириш мумкин.
Халқаро биржаларда озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг АҚШ долларида юритилиши инобатга олинса, мазкур ҳолат жаҳон нархларига ўз таъсирини кўрсатади.
Ҳозирги кунда АҚШ доллари индекси (DXY) 2020 йилнинг март ойига нисбатан 4,3 фоизга пасайган бўлса, тегишли даврда Ўзбекистонда АҚШ долларининг миллий валютамизга нисбатан мустаҳкамланганлигини кўриш мумкин (валюта курси 9 518 сўмдан 10 504 сўмга, яъни 10,4 фоизга ошган).
Ушбу ҳолат республикамизга импорт қилинаётган товарлар нархига икки томонлама таъсир кўрсатганлигини алоҳида қайд этиш лозим.
2021 йилнинг январь-март ойларида республикада инфляция даражаси 2,5 фоизни (2020 йилнинг мос даврида -2,8%) ташкил этиб, жумладан озиқ-овқат маҳсулотлари 3,1 фоизга, хусусан, гўшт маҳсулотлари 1,9 фоиз (шу жумладан парранда гўшти -7,3 фоиз), картошка 4,8 фоиз, шакар 5,0 фоизга, ёғ маҳсулотлари 4,7 фоизга ошганлиги кузатилди.
Республикада шакар маҳсулоти тўлалигича импорт хомашёси асосида ишлаб чиқарилмоқда. Шу сабабли, мазкур маҳсулотнинг ички бозордаги нархлари ташқи бозор конъюнктурасидаги ўзгаришларга боғлиқ ҳолда ўзгаришлар кузатилмоқда.
Халқаро товар-хомашё биржасида шакар нархининг 2020 йил декабрь ойидаги 310 доллардан жорий йил январь ойида
335 долларгача кўтарилиши ички бозордаги нархларга ҳам ўз таъсирини кўрсатди.
Хусусан, ўтган йили декабрь ойида шакарнинг ўртача нархи
7 025 сўмни ташкил этган бўлса, жорий йил январь ойида
7 921 сўмгача, бугунги кунда эса 8 123 сўмгача ошганлиги кузатилмоқда.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан жорий йил январь-25 апрелгача бўлган даврда 164,4 минг тонна шакар хомашёси импорт қилинган ва тайёр шакар маҳсулоти ишлаб чиқариш учун йўналтирилган.
Шунингдек, халқаро трейдерлар билан жорий йил октябрь ойига қадар 356,0 минг тонна шакар хомашёсини етказиб бериш бўйича фьючерс шартномалари имзоланган.
Жорий йил январь-25апрель даврида қилинган тайёр шакар ҳажми 22,8 минг тонна ёки ўтган йилнинг мос даврига нисбатан
67,6 фоизга қисқарган.
Мамлакат истеъмол бозорида ўсимлик ёғига бўлган ўртача йиллик эҳтиёжи (460 минг тонна)нинг ўртача 50 фоиз қисми импорт ҳисобидан қопланади.
2020 йилда кунгабоқар ёғи импорти ҳажми 249 минг тоннани ёки 2019 йилга (234,8 минг тонна) нисбатан 14 минг тоннага кўпроқни ташкил этди. Шунингдек, жорий йилнинг бошидан 21 апрелга қадар
70 минг тонна ёки ўтган йилнинг мос даврига (67 минг тн.) нисбатан
5 фоизга кўп кунгабоқар ёғи импорт қилинган.
Импортнинг 70 фоизи Россия, 24 фоизи Қозоғистон ҳамда
6 фоизи Украина ҳиссасига тўғри келади.
Шу билан бирга, 2019-2020 йилларда жами 395 минг тонна
(ёки йилига ўртача 198 минг тонна) кунгабоқар дони импорт қилиниб, ушбу кўрсаткич 2018 йилга (200 минг тонна) нисбатан деярли ўзгаришсиз қолган. Жорий йил бошидан 25 апрелга қадар маҳаллий корхоналар томонидан 57 минг тонна кунгабоқар дони импорт қилиниб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 6,6 фоизга ошган.
Хусусан, жаҳон биржаларидаги ўсимлик ёғи нархи 2020 йилнинг февраль ойида бир тонна учун ўртача 759 долларни ташкил этган бўлса, жорий йил февраль ойида 1 387 долларгача ошган.
Мамлакатимизда кунгабоқар ёғи нархи ўтган бир йил давомида ўртача 38 фоизга қимматлашган.
Хусусан, Россиядан импорт қилинган бир тонна кунгабоқар ёғи нархи 2020 йил декабрь ойида ўртача 900 долларни ташкил этган бўлса, 2021 йил март ойида 1 250 долларгача ёки 39 фоизга ошди.
Шу билан бирга, Россия ҳукумати томонидан жорий йил
1 сентябрдан бир йил муддатга кунгабоқар ёғини экспорт қилишда бож тўловининг жорий қилиниши кутилмоқда.
Бунда, 1 тонна кунгабоқар ёғи учун базавий нарх 1 000 доллар даражасида белгиланиб, экспорт қилишда ушбу суммадан ошган қисмининг 70 фоизи миқдорида экспорт божи белгиланиши назарда тутилмоқда.
Шунингдек, Россия ҳукумати томонидан жорий йилнинг 1 июлидан бошлаб кунгабоқар дони учун экспорт божини 50 фоизгача лекин
320 евро/тоннадан кам бўлмаган даражагача ошириш режалаштирилмоқда (амалда 30 фоиз, лекин 165 евро/тн. дан кам бўлмаган миқдорда).
АҚШ Қишлоқ хўжалиги департаментининг маълумотларига кўра, 2021 йилда 50 млн.тонна ёки ўтган йилга нисбатан 9,1 фоиз камроқ кунгабоқар дони етиштирилиши кутилмоқда.
Бунинг натижасида ишлаб чиқариладиган кунгабоқар ёғи ҳажми жорий йилда дунё бўйича 19,3 млн.тоннани ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан (21,5 млн.тонна) 10 фоизга қисқариши прогноз қилинмоқда.
Ташқи бозорларда мавжуд рискларни инобатга олган ҳолда ҳамда ёғ-мой корхоналарининг хомашё базасини мустаҳкамлаш мақсадида жорий йилда  125,3 минг гектар асосий, 21,4 минг гектар лалми ва 58,3 минг гектар такрорий майдонларда мойли экинлар (110 минг гектарга кўп) экилади.
Шу билан бирга, аҳолининг ўсимлик ёғига бўлган эҳтиёжини кафолатли таъминлаш мақсадида республика ҳукумати томонидан жорий йил 1 майдан 31 декабргача бўлган муддатда ўсимлик ўсимлик ёғи ва кунгабоқар уруғи импортига ҳамда ички бозорда реализациясига белгиланган қўшилган қиймат солиғини бекор қилиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Ички бозордаги картошка нархи бўйича тенденциялар шуни кўрсатмоқдаки, жорий йил бошида 1 кг картошканинг ўртача нархи
4 247 сўмни ташкил этган бўлса, бугунги кунга келиб, унинг нархи
3 000 сўмдан 5 500 сўмгача бўлган оралиқда тебранмоқда.
Жорий йилнинг январь-25 апрель даврида тадбиркорлик субъектлари томонидан жами 211,5 минг тонна картошка импорт қилиниб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 26,3 фоизга ошган.
Россия Қишлоқ хўжалиги вазирлиги маълумотларига кўра, картошка нархининг ошиши об-ҳаво шароити туфайли ҳосилнинг кўп қисми қор тагида қолиб кетганлиги ва экин майдонларининг қисқариши билан изоҳланади.
Маълумот учун: Россияда 2020 йилда 2019 йилга (7,5 млн.тонна) нисбатан 11,3 фоизга кам ҳосил олинган.
Картошка нархининг барқарорлигини таъминлаш учун жорий йилда 51 минг гектар асосий ва 33 минг гектар такрорий майдонларга картошка (19 минг гектарга кўп) экилиши таъминланади.
Ўтган йилларда ички бозорда гўшт нархидаги тенденцияларни инобатга олган ҳолда жорий йилда нарх барқарорлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
2020 йилда гўшт импорти ҳажми 56,1 минг тоннани ташкил этиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,2 марта ошган бўлса, жорий йилнинг 25 апрель ҳолатига 23,7 минг тонна гўшт (шу жумладан,
8,1 минг тонна мол гўшти, 15 минг тонна парранда гўшти) импорт қилиниб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,2 марта ўсган.
Маълумот учун, Atameken Business маълумотига кўра Қозоғистон Республикасининг Акмолин ва Чимкент вилоятларидан Ўзбекистонга тирик чорва моллари ва гўшт маҳсулотларини келтириш бўйича 2020 йилда жорий қилинган чекловлар бекор қилиниб, маҳсулот етказиб бериш қайта тикланди.
Ички бозорда гўшт маҳсулотлари нархининг барқраорлигини таъминлаш ва чорвачилик хўжаликларининг озуқа базасини мустаҳкамлаш мақсадида жами 339,7 минг гектар асосий, 131,2 минг гектар лалми ва 176,4 минг гектар такрорий майдонларда озуқа (ўтган йилга нисбатан 132 минг гектарга кўп) етиштирилиши таъминланади.
Шунингдек, 2021 йилда чорвачилик йўналишида 1057 та, паррандачилик йўналишида 277 та лойиҳа амалга оширилиши ҳисобига 13,3 минг тонна гўшт, 608 минг тонна сут, 2,9 млрд.дона тухум ва 14 минг тонна парранда гўшти етиштирилади.

On the work carried out to ensure the price stability of food products in the inner market.
On April 30 of this year in the "Wyndham" Tashkent hotel was held an open dialogue on the initiative of the National Association of electronic media on the theme "guaranteed provision of the population of the Republic with socially important types of food products and maintenance of price stability"
The downward trend in the price of basic food products in the world has changed from May 2020 year to the growth trend and is still preserved.
This situation occurred at the same time as a sharp increase in the spread of the global pandemic around the world in March-April 2020 year.
The prices of these products are formed in connection with changes in the foreign market conjuncture, as the possibility of providing the domestic consumer demand of the Republic on vegetable oil, sugar, meat and potato products, which are the main types of food products, is limited from the account of local resources.
According to the analysis of the state of demand and supply for these products in the world market, if there is a correlation between the demand and supply for wheat, meat and rice, the demand and supply in sugar and sunflower oil have acted in a specific way.
As a result, according to the UN’s Food and Agriculture Organization (FAO), in the period from March 2020 to February 2021 years, the Food Price Index increased by 24,6 percent, in particular Virgo crops 26,5 percent, vegetable oil 86,3 percent, sugar 30,1 percent.
As another of the important factors affecting the increase in the price of the main food products in the world market, it is possible to cite the strengthening of the national currencies of the major producer and exporter countries in relation to the US dollar.
Considering the fact that the prices of food on international exchanges are quoted in US dollars, this situation shows its impact on world prices.
At present, if the US Dollar Index (DXY) fell by 4.3 percent compared to March 2020, then in the corresponding period it is possible to see that the US dollar in Uzbekistan is strengthened in relation to our national currency (the exchange rate increased from 9 518 soums to 10 504 soums, that is, by 10.4 percent).
It should be noted that this situation has a bilateral impact on the price of goods imported into the Republic.
In January-March 2021, the inflation rate in the Republic was 2,5 percent (-2,8% in the corresponding period of 2020), including food products 3,1 percent, in particular meat products 1,9 percent (including poultry meat -7,3 percent), potatoes 4,8 percent, sugar 5,0 percent, oil products 4,7 percent.
In the Republic, sugar is produced on the basis of imported raw materials. Therefore, the price of this product in the domestic market is subject to changes in the external market conjuncture.
At the International commodity-raw materials, the price of sugar rose from 2020 dollars in December to 310 in January this year. The rise to 335 dollars also had its impact on domestic market prices.
In particular, the average price of sugar in December last year If it was
7 025 rubles, in January this year up to 7 921 soums, today it is observed that it has increased to 8 123 rubles.
In the period from January 25 to April 164,4 thousand tons of sugar raw materials were imported by local producers and directed to the production of finished sugar products.
Also, until October of this year with international traders, futures contracts were signed for the supply of 356,0 thousand tons of sugar raw materials.
The volume of finished sugar made in the period of January-25aprel this year is 22,8 thousand tons or compared to the corresponding period of last year reduced by 67,6 percent.
On average, 460 percent of the average annual need for vegetable oil (50 thousand tons) in the country's consumer market is covered by an import account.
In 2020, the volume of imports of sunflower oil amounted to 249 thousand tons, or 14 thousand tons more than in 2019 (234.8 thousand tons). Also from the beginning of this year to April 21. 70 thousand tons or compared to the same period last year (67 thousand tons) more than 5 percent of sunflower oil was imported.
70 percent of imports from Russia, 24 percent from Kazakhstan and 6 percent corresponds to the contribution of Ukraine.
At the same time, in 2019-2020 years, a total of 395 thousand tons
(or an average of 198 thousand tons per year) sunflower seed was imported, the figure remained almost unchanged compared to 2018 year (200 thousand tons). From the beginning of this year, up to 25 April, 57 thousand tons of sunflower seeds were imported by local enterprises, an increase of 6,6 percent compared to the corresponding period last year.
In particular, the price of vegetable oil on the world stock exchange in February of the year 2020 amounted to an average of 759 dollars per ton, while in February of this year it increased to 1 387 dollars.
The price of sunflower oil in our country has increased by an average of 38 percent over the last year.
In particular, the price of one ton of sunflower oil imported from Russia increased by an average of 900 dollars in December 2020 year, up to 1 250 dollars or 39 percent in March 2021 year.
At the same time, this year by the Russian government tax payment is expected to be introduced in the export of sunflower oil for a period of one year from 1 September.
In this case, the base price for 1 ton of sunflower oil is set at the level of 1 000 dollars, and when exporting it is envisaged that the export tax is set at the rate of 70 percent of the excess amount.
Also, from July 1 of this year by the Russian government, the export duty for sunflower seeds is up to 50 percent, but It is planned to increase to a level of not less than 320 euro/ton (practically 30 percent, but 165 euro/TN. not less than).
According to the US Department of Agriculture, in the year 2021, the amount of 50 million rubles was raised tons or 9,1 percent less than last year, sunflower seed is expected to be grown.
As a result, the volume of sunflower oil produced in the world this year is projected at 19.3 million tons, a decrease of 10% compared to last year (21.5 million tons).
Taking into account the existing risks in foreign markets and in order to strengthen the raw material base of oil companies, this year 125.3 thousand hectares of main, 21.4 thousand hectares of arable and 58.3 thousand hectares of secondary crops will be planted with oilseeds (more than 110 thousand hectares).
At the same time, in order to ensure the demand of the population for vegetable oil, the government is working to abolish the value added tax on the import and sale of vegetable oil and sunflower seeds in the domestic market from May 1 to December 31 this year.
Trends in the price of potatoes in the domestic market show that the average price of 1 kg of potatoes at the beginning of this year If it was 4,247 soums, today it is its price. It fluctuates between 3,000 and 5,500 soums.
In January-April 25 this year, businesses imported a total of 211.5 thousand tons of potatoes, an increase of 26.3% over the same period last year.
According to the Russian Ministry of Agriculture, the increase in potato prices is explained by the fact that due to weather conditions, most of the crop was left under the snow and the area under crops was reduced.For information: in Russia in 2020 the harvest was 11.3% less than in 2019 (7.5 million tons).
To ensure the stability of potato prices, this year the planting of potatoes (more than 19 thousand hectares) will be provided on 51 thousand hectares of main and 33 thousand hectares of secondary areas.
Taking into account the trends in meat prices in the domestic market in previous years, this year comprehensive measures are being taken to ensure price stability.
The volume of meat imports in 2020 amounted to 56.1 thousand tons, an increase of 2.2 times compared to the same period last year, as of April 25 this year - 23.7 thousand tons of meat (including 8.1 thousand tons of beef, 15 thousand tons of poultry), an increase of 2.2 times compared to the same period last year.
For information, according to Atameken Business, the restrictions imposed in 2020 on the import of live livestock and meat products from Akmola and Shymkent regions of the Republic of Kazakhstan to Uzbekistan were lifted and the supply of products was resumed.
In order to ensure the stability of prices for meat products in the domestic market and strengthen the fodder base of livestock, a total of 339.7 thousand hectares of main, 131.2 thousand hectares of arable land and 176.4 thousand hectares of secondary areas will be grown fodder (132 thousand hectares more than last year).
In addition, in 2021, due to the implementation of 1,057 projects in the livestock sector, 277 projects in the poultry sector, 13.3 thousand tons of meat, 608 thousand tons of milk, 2.9 billion eggs and 14,000 tons of poultry will be grown