Ichki bozorda oziq-ovqat mahsulotlari narxlari barqarorligini ta'minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida
30/04/2021 - 15:55 6186
Жорий йилнинг 30 апрель куни Wyndham Tashkent меҳмонхонасида “Республика аҳолисини ижтимоий муҳим турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлаш ва нархлар барқарорлигини сақлаш” мавзусида Электрон оммавий ахборот воситаларининг миллий ассоциацияси ташаббуси билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди.
Жаҳонда асосий озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг пасайиш тенденцияси 2020 йил май ойидан бошлаб ўсиш тенденциясига ўзгарди ва ҳозирга қадар сақланиб қолмоқда.
Бу ҳолат, 2020 йил март-апрель ойларида дунё бўйлаб глобал пандемиянинг тарқалишини кескин ошиши билан бир вақтда содир бўлди.
Асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари бўлган буғдой, ўсимлик ёғи, шакар, гўшт ва картошка маҳсулотлари бўйича республика ички истеъмол талабини маҳаллий ресурслар ҳисобидан таъминлаш имконияти чекланганлиги сабабли, мазкур маҳсулотлар нархи ташқи бозор конъюнктурасидаги ўзгаришларга боғлиқ ҳолда шаклланмоқда.
Ушбу маҳсулотларга жаҳон бозоридаги талаб ва таклифнинг ҳолати таҳлилига кўра, буғдой, гўшт ва гуручга бўлган талаб ва таклиф ўртасида мутаносиблик кузатилган бўлса, шакар ва кунгабоқар ёғида талаб ва таклиф ўзига хос ҳаракатланган.
Хусусан, бутун дунёда шакар ишлаб чиқариш ҳажми 3,4 фоизга қисқарган бўлса, импорт ҳажми 6,9 фоизга ошган, кунгабоқар ёғида ишлаб чиқариш ҳажми 9,4 фоизга, импорт ҳажми эса 15,6 фоизга қисқарган (1-жадвал).
Натижада, БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (FAO) маълумотига кўра, 2020 йил март 2021 йил февраль даврида озиқ-овқат нархлари индекси 24,6 фоизга,  хусусан бошоқли экинлар 26,5 фоиз, ўсимлик ёғи 86,3 фоиз, шакар 30,1 фоиз ошганлиги кузатилган.
Асосий озиқ-овқат маҳсулотларининг жаҳон бозоридаги нархининг ошишига таъсир кўрсатувчи муҳим омиллардан яна бири сифатида йирик ишлаб чиқарувчи ва экспортер давлатларнинг миллий валюталарини АҚШ долларига нисбатан мустаҳкамланишини келтириш мумкин.
Халқаро биржаларда озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг АҚШ долларида юритилиши инобатга олинса, мазкур ҳолат жаҳон нархларига ўз таъсирини кўрсатади.
Ҳозирги кунда АҚШ доллари индекси (DXY) 2020 йилнинг март ойига нисбатан 4,3 фоизга пасайган бўлса, тегишли даврда Ўзбекистонда АҚШ долларининг миллий валютамизга нисбатан мустаҳкамланганлигини кўриш мумкин (валюта курси 9 518 сўмдан 10 504 сўмга, яъни 10,4 фоизга ошган).
Ушбу ҳолат республикамизга импорт қилинаётган товарлар нархига икки томонлама таъсир кўрсатганлигини алоҳида қайд этиш лозим.
2021 йилнинг январь-март ойларида республикада инфляция даражаси 2,5 фоизни (2020 йилнинг мос даврида -2,8%) ташкил этиб, жумладан озиқ-овқат маҳсулотлари 3,1 фоизга, хусусан, гўшт маҳсулотлари 1,9 фоиз (шу жумладан парранда гўшти -7,3 фоиз), картошка 4,8 фоиз, шакар 5,0 фоизга, ёғ маҳсулотлари 4,7 фоизга ошганлиги кузатилди.
Республикада шакар маҳсулоти тўлалигича импорт хомашёси асосида ишлаб чиқарилмоқда. Шу сабабли, мазкур маҳсулотнинг ички бозордаги нархлари ташқи бозор конъюнктурасидаги ўзгаришларга боғлиқ ҳолда ўзгаришлар кузатилмоқда.
Халқаро товар-хомашё биржасида шакар нархининг 2020 йил декабрь ойидаги 310 доллардан жорий йил январь ойида
335 долларгача кўтарилиши ички бозордаги нархларга ҳам ўз таъсирини кўрсатди.
Хусусан, ўтган йили декабрь ойида шакарнинг ўртача нархи
7 025 сўмни ташкил этган бўлса, жорий йил январь ойида
7 921 сўмгача, бугунги кунда эса 8 123 сўмгача ошганлиги кузатилмоқда.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан жорий йил январь-25 апрелгача бўлган даврда 164,4 минг тонна шакар хомашёси импорт қилинган ва тайёр шакар маҳсулоти ишлаб чиқариш учун йўналтирилган.
Шунингдек, халқаро трейдерлар билан жорий йил октябрь ойига қадар 356,0 минг тонна шакар хомашёсини етказиб бериш бўйича фьючерс шартномалари имзоланган.
Жорий йил январь-25апрель даврида қилинган тайёр шакар ҳажми 22,8 минг тонна ёки ўтган йилнинг мос даврига нисбатан
67,6 фоизга қисқарган.
Мамлакат истеъмол бозорида ўсимлик ёғига бўлган ўртача йиллик эҳтиёжи (460 минг тонна)нинг ўртача 50 фоиз қисми импорт ҳисобидан қопланади.
2020 йилда кунгабоқар ёғи импорти ҳажми 249 минг тоннани ёки 2019 йилга (234,8 минг тонна) нисбатан 14 минг тоннага кўпроқни ташкил этди. Шунингдек, жорий йилнинг бошидан 21 апрелга қадар
70 минг тонна ёки ўтган йилнинг мос даврига (67 минг тн.) нисбатан
5 фоизга кўп кунгабоқар ёғи импорт қилинган.
Импортнинг 70 фоизи Россия, 24 фоизи Қозоғистон ҳамда
6 фоизи Украина ҳиссасига тўғри келади.
Шу билан бирга, 2019-2020 йилларда жами 395 минг тонна
(ёки йилига ўртача 198 минг тонна) кунгабоқар дони импорт қилиниб, ушбу кўрсаткич 2018 йилга (200 минг тонна) нисбатан деярли ўзгаришсиз қолган. Жорий йил бошидан 25 апрелга қадар маҳаллий корхоналар томонидан 57 минг тонна кунгабоқар дони импорт қилиниб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 6,6 фоизга ошган.
Хусусан, жаҳон биржаларидаги ўсимлик ёғи нархи 2020 йилнинг февраль ойида бир тонна учун ўртача 759 долларни ташкил этган бўлса, жорий йил февраль ойида 1 387 долларгача ошган.
Мамлакатимизда кунгабоқар ёғи нархи ўтган бир йил давомида ўртача 38 фоизга қимматлашган.
Хусусан, Россиядан импорт қилинган бир тонна кунгабоқар ёғи нархи 2020 йил декабрь ойида ўртача 900 долларни ташкил этган бўлса, 2021 йил март ойида 1 250 долларгача ёки 39 фоизга ошди.
Шу билан бирга, Россия ҳукумати томонидан жорий йил
1 сентябрдан бир йил муддатга кунгабоқар ёғини экспорт қилишда бож тўловининг жорий қилиниши кутилмоқда.
Бунда, 1 тонна кунгабоқар ёғи учун базавий нарх 1 000 доллар даражасида белгиланиб, экспорт қилишда ушбу суммадан ошган қисмининг 70 фоизи миқдорида экспорт божи белгиланиши назарда тутилмоқда.
Шунингдек, Россия ҳукумати томонидан жорий йилнинг 1 июлидан бошлаб кунгабоқар дони учун экспорт божини 50 фоизгача лекин
320 евро/тоннадан кам бўлмаган даражагача ошириш режалаштирилмоқда (амалда 30 фоиз, лекин 165 евро/тн. дан кам бўлмаган миқдорда).
АҚШ Қишлоқ хўжалиги департаментининг маълумотларига кўра, 2021 йилда 50 млн.тонна ёки ўтган йилга нисбатан 9,1 фоиз камроқ кунгабоқар дони етиштирилиши кутилмоқда.
Бунинг натижасида ишлаб чиқариладиган кунгабоқар ёғи ҳажми жорий йилда дунё бўйича 19,3 млн.тоннани ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан (21,5 млн.тонна) 10 фоизга қисқариши прогноз қилинмоқда.
Ташқи бозорларда мавжуд рискларни инобатга олган ҳолда ҳамда ёғ-мой корхоналарининг хомашё базасини мустаҳкамлаш мақсадида жорий йилда  125,3 минг гектар асосий, 21,4 минг гектар лалми ва 58,3 минг гектар такрорий майдонларда мойли экинлар (110 минг гектарга кўп) экилади.
Шу билан бирга, аҳолининг ўсимлик ёғига бўлган эҳтиёжини кафолатли таъминлаш мақсадида республика ҳукумати томонидан жорий йил 1 майдан 31 декабргача бўлган муддатда ўсимлик ўсимлик ёғи ва кунгабоқар уруғи импортига ҳамда ички бозорда реализациясига белгиланган қўшилган қиймат солиғини бекор қилиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Ички бозордаги картошка нархи бўйича тенденциялар шуни кўрсатмоқдаки, жорий йил бошида 1 кг картошканинг ўртача нархи
4 247 сўмни ташкил этган бўлса, бугунги кунга келиб, унинг нархи
3 000 сўмдан 5 500 сўмгача бўлган оралиқда тебранмоқда.
Жорий йилнинг январь-25 апрель даврида тадбиркорлик субъектлари томонидан жами 211,5 минг тонна картошка импорт қилиниб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 26,3 фоизга ошган.
Россия Қишлоқ хўжалиги вазирлиги маълумотларига кўра, картошка нархининг ошиши об-ҳаво шароити туфайли ҳосилнинг кўп қисми қор тагида қолиб кетганлиги ва экин майдонларининг қисқариши билан изоҳланади.
Маълумот учун: Россияда 2020 йилда 2019 йилга (7,5 млн.тонна) нисбатан 11,3 фоизга кам ҳосил олинган.
Картошка нархининг барқарорлигини таъминлаш учун жорий йилда 51 минг гектар асосий ва 33 минг гектар такрорий майдонларга картошка (19 минг гектарга кўп) экилиши таъминланади.
Ўтган йилларда ички бозорда гўшт нархидаги тенденцияларни инобатга олган ҳолда жорий йилда нарх барқарорлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
2020 йилда гўшт импорти ҳажми 56,1 минг тоннани ташкил этиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,2 марта ошган бўлса, жорий йилнинг 25 апрель ҳолатига 23,7 минг тонна гўшт (шу жумладан,
8,1 минг тонна мол гўшти, 15 минг тонна парранда гўшти) импорт қилиниб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,2 марта ўсган.
Маълумот учун, Atameken Business маълумотига кўра Қозоғистон Республикасининг Акмолин ва Чимкент вилоятларидан Ўзбекистонга тирик чорва моллари ва гўшт маҳсулотларини келтириш бўйича 2020 йилда жорий қилинган чекловлар бекор қилиниб, маҳсулот етказиб бериш қайта тикланди.
Ички бозорда гўшт маҳсулотлари нархининг барқраорлигини таъминлаш ва чорвачилик хўжаликларининг озуқа базасини мустаҳкамлаш мақсадида жами 339,7 минг гектар асосий, 131,2 минг гектар лалми ва 176,4 минг гектар такрорий майдонларда озуқа (ўтган йилга нисбатан 132 минг гектарга кўп) етиштирилиши таъминланади.
Шунингдек, 2021 йилда чорвачилик йўналишида 1057 та, паррандачилик йўналишида 277 та лойиҳа амалга оширилиши ҳисобига 13,3 минг тонна гўшт, 608 минг тонна сут, 2,9 млрд.дона тухум ва 14 минг тонна парранда гўшти етиштирилади.

О проводимой работе по обеспечению стабильности цен на продукты питания на внутреннем рынке
30 апреля в гостинице Wyndham Tashkent по инициативе НАЭСМИ состоялись открытые обсуждения на тему «Гарантированное обеспечение населения республики социально значимыми видами продуктов питания и поддержание стабильности цен».
Выступавшие представители министерств и ведомств отмечали, что с весны 2020 года и по сей день во всем мире наблюдается тенденция к повышению цен на продовольствие. Это совпало с резким увеличением масштабов распространения коронавируса. По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (FAO), с марта 2020 года по февраль 2021 года цены на продукты питания выросли на 24,6%, в том числе растительное масло – на 86,3%, сахар - 30,1%, зерновые - 26,5%.
Из-за ограниченности отечественных ресурсов для удовлетворения внутреннего спроса на основные продукты питания – мясо, картофель, пшеницу, растительное масло и сахар, цены на них формируются с учетом изменений на внешних рынках. Анализ мирового рынка показал, что между спросом и предложением на пшеницу, мясо и рис существует баланс, а с сахаром и подсолнечным маслом ситуация изменчива. В частности, производство сахара на планете снизилось на 3,4%, импорт увеличился на 6,9%, производство подсолнечного масла сократилось на 9,4%, а импорт - на 15,6% (Таблица 1).
Еще один важный фактор, влияющий на рост цен на основные продукты питания на мировом рынке, - укрепление национальных валют основных производителей и экспортеров по отношению к доллару США. Это сказывается и на ценах на продовольствие на международных биржах, поскольку они выражены в долларах.
С марта 2020 года индекс доллара снизился на 4,3%, а в Узбекистане его курс укрепился на 10,4% по отношению к национальной валюте (вырос с 9 518 сумов до 10 504 сумов). Эта ситуация оказала двоякое влияние на цены товаров, ввозимых в страну.
В январь-марте 2021 года уровень инфляции в республике составил 2,5% (-2,8% в соответствующем периоде 2020 года). Можно наблюдать рост цен на продовольственные товары на 3,1%, в частности, на мясные продукты - 1,9% (в том числе мясо птицы -7,3%), картофель - 4,8%, сахар - 5,0%.
Сахарная продукция в стране производится исключительно на основе импортного сырья. Таким образом, внутренние цены на нее зависят от условий внешнего рынка. С декабря 2020 года по январь 2021 года на Международной товарной бирже цены на сахар поднялись с 310 до 335 долларов. Потому если в декабре средняя цена на сахар в Узбекистане составляла 7 025 сумов, то в январе она увеличилась до 7 921, а сегодня - до 8 123 сумов.
Для удовлетворения спроса с января по 25 апреля нынешнего года отечественными производителями было импортировано 164,4 тысячи тонн сахара-сырца для выпуска готовой продукции. Также заключены фьючерсные контракты с международными трейдерами на поставку до октября 356 тыс. тонн сахара-сырца. Вместе с тем объем произведенного готового сахара за этот период снизился на 22,8 тыс. тонн, или 67,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Если говорить о растительном масле, то около 50 процентов среднегодового потребительского спроса на него (460 000 тонн) покрывалось за счет импорта. В 2020 году объем ввезенного подсолнечного масла составил 249 тысяч тонн, что на 14,2 тыс. тонн больше, чем в 2019-м. С начала 2021 года по 21 апреля было импортировано еще 70 тысяч тонн, что на 5 процентов больше, чем за аналогичный период прошлого года (67 тысяч тонн). На Россию приходится 70% импорта, Казахстан - 24%, Украину – 6%.
Цена за 1 тонну растительного масла на мировых рынках выросла с февраля прошлого до февраля нынешего года с 759 до 1387 долларов. Соответственно, в нашей стране цена подсолнечного масла за последний год увеличилась в среднем на 38%. В частности, только с декабря 2020-го до марта 2021-го цена тонны масла, импортируемого из России, выросла в среднем с 900 до 1250 долларов, или на 39%.
Ожидается, что правительство России с 1 сентября введет тариф на экспорт подсолнечного масла сроком на один год. Если базовая цена за 1 тонну установлена в размере 1000 долларов США, то экспортная пошлина установлена - 70% от превышения этой суммы. Также правительство России планирует с 1 июля повысить экспортную пошлину на семена подсолнечника - до 50%, но не менее 320 евро/т (на практике 30%, но не менее 165 евро/т).
Общемировая картина также вызывает обеспокоенность. По данным Министерства сельского хозяйства США, в этом году ожидается сокращение объемов выращивания семян подсолнечника на 50 млн тонн, или на 9,1% в сравнении с прошлым годом. В результате выпуск подсолнечного масла в мире снизится до 19,3 млн тонн, на 10% по сравнению с прошлым годом (21,5 млн тонн).
С учетом ситуации Узбекистан предпринимает усилия по расширению собственного производства подсолнечного масла. В 2018 году импортировано 200 тыс. тонн семян подсолнечника, а в следующие два года - 395 тысяч тонн (в среднем 198 тыс. тонн в год). С начала этого года по 25 апреля местные предприятия ввезли 57 тыс. тонн семян, что на 6,6% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Для удовлетворения спроса населения правительство нашей страны работает над отменой НДС при ввозе и продаже растительного масла и семян подсолнечника на внутреннем рынке с 1 мая по 31 декабря. Также в этом году масличными будут засеяны 125,3 тыс. га основных и 58,3 тыс. га второстепенных площадей, 21,4 тыс. га пашни.
Динамика цен на картофель на внутреннем рынке показывает, что если в начале этого года средняя цена 1 кг составляла 4 247 сумов, то сегодня колеблется от 3 000 до 5 500 сумов. В январе-апреле импортировали 211,5 тыс. тонн, что на 26,3% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
По данным Минсельхоза России, рост цен на картофель объясняется тем, что из-за погодных условий большая часть урожая осталась под снегом, а посевные площади сократились. В прошлом году урожай в России сократился на 11,3% по сравнению с 2019 годом.
Для недопущения роста цен в этом году посев картофеля будет предусмотрен на 51 тыс. га основных и 33 тыс. га второстепенных площадей.
Учитывая динамику цен на мясо на внутреннем рынке в предыдущие годы, принимаются комплексные меры по обеспечению их стабильности. В 2020 году объем импорта составил 56,1 тыс. тонн, в этом году по состоянию на 25 апреля - 23,7 тыс. тонн (в том числе 8,1 тыс. тонн говядины и 15 тыс. тонн птицы). Это в 2,2 раза больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Для справки: по данным Atameken Business, сняты введенные в 2020 году ограничения на ввоз скота и мясной продукции из Акмолинской и Шымкентской областей Казахстана в Узбекистан, поставки продукции восстановлены.
Для поддержания цен и укрепления кормовой базы животноводства увеличатся объемы выращивания фуражных культур – до 339,7 тыс. га основных, 131,2 тыс. га пахотных и 176,4 тыс. га второстепенных площадей (на 132 тыс. га больше, чем в прошлом году). За счет реализации 1057 проектов в сфере животноводства и 277 проектов в сфере птицеводства в этом году будут произведены 13,3 тыс. тонн мяса, 14 тыс. тонн мяса птицы, 608 тыс. тонн молока и 2,9 млрд яиц.