Respublika tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi yarmarkasi
Жорий йилнинг 22-24-апрел кунлари Навоий вилоятида ўтказилган йирик тармоқлараро саноат кооперацияси ярмаркасида иқтисодиётнинг 60 та йирик тармоқ корхонлари билан бир қаторда саноатнинг турли соҳаларида фаолият юритувчи 600 дан зиёд хусусий тадбиркорлик субъектлари 2000 дан зиёд маҳсулотларининг тақдимоти билан иштирок этдилар. Ярмарка доирасида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Электрон кооперация портали орқали умумий қиймати 421 млрд. сўмдан дан ортиқроқ болган 1336 та ўзаро ҳамкорлик шартномалари имзоланди.
Тадбирнинг биринчи куни иштирокчилар Навоий вилоятидаги йирик саноат корхоналари – “Навоийазот” АЖ, “Навоий иссиқлик электр станцияси” АЖ, “Навоий” эркин иқтисодий зонаси, “Gidro stanko servis” МЧЖ фаолияти, шунингдек, ҳудуднинг туризм салоҳияти билан яқиндан танишдилар. Шунингдек, Навбаҳор туманидаги “Сармишсой” туристик базаси, қадимий қоятош расмлари, Нуротадаги “Чашма” зиёратгоҳида бўлишди.
Тақдимотда таъкидландики, Навоий кон-металлургия комбинати бугунги кунда маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳамда кооперация алоқалар бўйича етакчи ўринларни эгаллаб келаяпти. Хусусан, 2020 йилда корхонада умумий қиймати 352,3 миллиард сўм бўлган маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқарилгани, комбинат тармоқлараро кооперация доирасида маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан 3,5 триллион сўмлик маҳсулот харид қилингани бунинг тасдиғидир. 2021 йилда ҳам комбинатда бу ишлар изчил давом эттирилиб, 154 та лойиҳа бўйича 432,9 миллиард сўмлик маҳаллийлаштирилган маҳсулот, шу жумладан, 82,0 миллиард сўмлик 71 та янги турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқариш, шунингдек, жорий йилда саноат кооперация доирасида 3,8 триллион сўмлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар харид қилииш кўзда тутилган.
Кўргазмада намойиш этилиб, импорт қилинаётган маҳсулотлар намуналарини тадбиркорлик субъектлари томонидан ўзлаштириш бўйича Б2Б шаклида музокаралар олиб бориш ва ҳамкорлик битимлари тузиш жараёнларида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Электрон кооперация портали мутахассислари томонидан амалий ёрдам кўрсатилди.
Таъкидлаш жоизки пандемия туфайли жаҳонда ишлаб чиқариш хажмларининг кескин пасайиши натижасида барча мамлакатларда иқтисодиётнинг оқсашига олиб келди. Ушбу мураккаб бир даврда маҳаллий саноат корхоналарини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш иқтисодий барқарорликка эришишнинг муҳим омили хисобланади. Шу ўринда, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Электрон кооперация портали маркази томонидан амалга оширилаётган ишларнинг ўрни алоҳида аҳамият касб этади. Хусусан, Электрон кооперация портали маркази электрон тижоратда инновасион технологияларни жорий қилиш орқали ишлаб чиқарувчилар учун маҳсулотларини онлайн намойиш қилиш, буюртмачи ва етказиб берувчи ўртасида масофадан туриб шартнома қилиш ва тезкор молиявий операцияларни амалга ошириш имкониятларини яратди.
Мазкур тадбирларнинг барчаси албатта ҳудудлар, тармоқ корхоналари ва кичик тадбиркорлик субъектлари ўртасида кооперация алоқаларини ривожланишига кўмак беради ва келгусида мустахкам пойдевор бўлиб хизмат қилади.
Бугунги кунда, порталда жами 72 413 та корхоналар қамраб олинган, савдо қилинаётган маҳсулотлар сони эса 171 618 та етган. Ўтган 2020 йилда умумий қиймати 5 375,7 млрд. сўмлик 39 996 та ўзаро ҳамкорлик шартномалари тузилган.

Республиканская промышленная ярмарка межотраслевой кооперации
С 22 по 24 апреля 2021 года на базе производственного объединения «Навоийский машиностроительный завод» прошла Республиканская промышленная ярмарка межотраслевой кооперации.
В ярмарке приняли участие представители около 60 ведущих промышленных предприятий, а также более 600 частных предприятий, работающих в различных промышленных отраслях, с презентацией более 2000 наименований продукции. В рамках мероприятия через Электронный кооперационный портал при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан было заключено 1336 договоров о сотрудничестве на сумму более 421 млрд.сумов.
В первый день мероприятия участники ознакомились с деятельностью крупных промышленных предприятий Навоийской области – АО «Навоиазот», АО «Навоийская ТЭС», Свободной экономической зоны «Навои», ООО «Gidro stanko servis», а также с туристическим потенциалом региона. Они также посетили туристическую базу «Сармишсай» в Навбахорском районе, увидели древние наскальные рисунки и комплекс «Чашма» в Нурате.
На презентации было отмечено, что сегодня Навоийский горно-металлургический комбинат является лидером по производству локализованной продукции и кооперации. В частности, в 2020 году компания произвела локализованной продукции на общую сумму 352,3 млрд сумов, что подтверждается тем, что завод закупил продукции у местных производителей на 3,5 трлн сумов в рамках межотраслевой кооперации. В 2021 году завод продолжит работы по производству локализованной продукции на 432,9 млрд сумов по 154 проектам, в том числе 71 новый вид продукции на 82,0 млрд сумов, а также в рамках производственной кооперации, импортозамещающей продукции в этом году будет закуплено на 3,8 трлн. сумов.
Специалисты Электронного кооперационного портала при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан оказали практическую помощь в процессе переговоров и заключения договоров о сотрудничестве в формате B2B по развитию импортируемой продукции предприятиями.
Следует отметить, что резкое сокращение мирового производства из-за пандемии привело к экономической стагнации во всех странах. В эти непростые времена полная поддержка местной промышленности является важным фактором достижения экономической стабильности. В этой связи особое значение приобретает работа, проводимая Центром Электронного кооперационного портала при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
В отличие от других электронных торговых площадок портал имеет ряд уникальных возможностей, предоставляя широкие возможности местным производителям и субъектам малого бизнеса, значительно упрощая процессы купли-продажи и привлечения надежных покупателей для сбыта продуктов в электронном пространстве.
Все эти меры, безусловно, направлены и будут способствовать развитию кооперационных отношений между регионами, сетевыми предприятиями и малым бизнесом, а также послужат прочным фундаментом на будущее.
Сегодня портал охватывает 72 413 предприятий, а количество реализуемых товаров достигло 171 618 наименований. В 2020 году было заключено 39 996 договоров на общую сумму 5 375,7 млрд сумов.