“Иқтисодий эркинлик индекси – 2021” ҳисоботи юзасидан коллегиал семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида”ги 2020 йил 2 июндаги ПФ-6003-сон Фармони ва Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши қарорлари ижросини таъминлаш мақсадида, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Бизнес юритиш” ва бошқа халқаро рейтинглар билан ишлаш бошқармаси томонидан “Иқтисодий эркинлик” индекси юзасидан эришилган натижалари, шунингдек, давлат бошқаруви органлари илмий салоҳиятини соҳани оптималлаштириш жараёнларига жалб этиш амалиёти ва истиқболли моделининг тавсифи мавзусида видеоконференцалоқа орқали семинар бўлиб ўтди.
Мазкур семинарда Индекснинг 2021 йилги ҳисоботи таҳлилидан келиб чиққан ҳолда, ҳар бир индикатор кесимида кўрсаткичларнинг ўсиш ёки пасайиш сабаблари ва 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурида белгиланган топшириқлар ижроси таҳлил қилинди ҳамда кейинги режалар белгилаб олинди.
Ушбу жадвалда МДҲ давлатларининг 2020 ва 2021 йил ҳисоботлари бўйича рейтингдаги фарқ кўрсаткичлари тасвирланган.
Ушбу жадвалда индекс йиллик ҳисоботини нашр этишда таҳлил қилинадиган маълумотлар базаси бўйича тегишли давр оралиғи вақти кўрсатилган.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий рейтинг ва индекслар бўйича Республика кенгаши ишчи органлари ҳамда масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда Иқтисодий эркинлик индекси бўйича келгусидаги режа ва ҳарақатларни амалга ошириш ишлари давом этмоқда.

A collegiate seminar was held on the report "Index of Economic Freedom - 2021"
In order to fulfill the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PD-6003 from June 2, 2020 "On improving the position of the Republic of Uzbekistan in international ratings and indices and the introduction of a new mechanism for systematic work with state bodies and organizations" and the implementation of the decisions of the Republican Council on working with international ratings and indices, Department of “Doing business” and working on other international ratings of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction held a collegiate seminar on video conferencing on the results of the Index of Economic Freedom and on the description of the practice and a promising model of involving the scientific potential of public administration in the process of optimizing the Index.
Based on the analysis of the index report for 2021, during the seminar were analyzed the factors of growth and decline in parameters for each indicator, the progress of the tasks set in the roadmap for 2021 and determined plans for the future.
Figure 1
Table shows the difference in the ratings of the CIS countries in the reports for 2020 and 2021.
Figure 2
Table shows the time of the corresponding period interval in the database that will be analyzed when the annual index report is published.
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction together with the working bodies of the Republican Council on socio-economic and political-legal ratings and indices with responsible ministries and departments are working on the implementation of further plans and activities on Index of Economic Freedom.