“Иқтисодий эркинлик индекси – 2021” ҳисоботи юзасидан коллегиал семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида”ги 2020 йил 2 июндаги ПФ-6003-сон Фармони ва Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши қарорлари ижросини таъминлаш мақсадида, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Бизнес юритиш” ва бошқа халқаро рейтинглар билан ишлаш бошқармаси томонидан “Иқтисодий эркинлик” индекси юзасидан эришилган натижалари, шунингдек, давлат бошқаруви органлари илмий салоҳиятини соҳани оптималлаштириш жараёнларига жалб этиш амалиёти ва истиқболли моделининг тавсифи мавзусида видеоконференцалоқа орқали семинар бўлиб ўтди.
Мазкур семинарда Индекснинг 2021 йилги ҳисоботи таҳлилидан келиб чиққан ҳолда, ҳар бир индикатор кесимида кўрсаткичларнинг ўсиш ёки пасайиш сабаблари ва 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурида белгиланган топшириқлар ижроси таҳлил қилинди ҳамда кейинги режалар белгилаб олинди.
Ушбу жадвалда МДҲ давлатларининг 2020 ва 2021 йил ҳисоботлари бўйича рейтингдаги фарқ кўрсаткичлари тасвирланган.
Ушбу жадвалда индекс йиллик ҳисоботини нашр этишда таҳлил қилинадиган маълумотлар базаси бўйича тегишли давр оралиғи вақти кўрсатилган.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий рейтинг ва индекслар бўйича Республика кенгаши ишчи органлари ҳамда масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда Иқтисодий эркинлик индекси бўйича келгусидаги режа ва ҳарақатларни амалга ошириш ишлари давом этмоқда.

Состоялся коллегиальный семинар по докладу «Индекс экономической свободы - 2021»
В целях исполнения Указа Президента Республики Узбекистан УП-6003 от 2 июня 2020 года «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях» и постановлений Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами Управлением “Ведение бизнеса” и работы с другими международными рейтингами Министерства экономического развития и сокращения бедности проведён в режиме видеоконференцсвязи семинар на тему результаты “Индекса экономической свободы” и описание практики и перспективной модели вовлечения научного потенциала государственного управления в процесс оптимизации сфер индекса.
На основе анализа отчета индекса за 2021 год в ходе семинара были проанализированы факторы роста и снижения показателей по каждому индикатору, ход выполнения задач, поставленных в плане дорожной карты на 2021 год, а также определены планы на будущее.
1-рисунок
В таблице показана разница в рейтингах стран СНГ в отчетах за 2020 и 2021 года.
В таблице показано время соответствующего интервала периода база данных которого будет проанализирована при публикации соответствующего годового отчета индекса.
Министерством экономического развития и сокращения бедности совместно с рабочими органами Республиканского совета, а также ответственными министерствами и ведомствами продолжаются работы по реализации дальнейших планов и мероприятий по Индексу экономической свободы.