17/03/2021 - 19:06 4970
"Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasining Muvofiqlashtiruvchi guruhi ishtirok etgan banklar uchun onlayn seminar oʻtkazdi
Loyiha doirasida “A” komponenti boʻyicha yuklatilgan vazifalarga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarida energiya samaradorligini oshirish” loyihasining muvofiqlashtiruvchi guruhi tomonidan 2021 - yil 4 - martda , ZOOM dasturi orqali ishtirok etuvchi banklar uchun bir kunlik seminar tashkil etdi.
Seminar dasturi 2 qismga boʻlingan boʻlib, tushlikdan oldin birinchi qism – 2 soat, va tushlikdan keyin – 3 soat.
Dasturning birinchi qismida loyiha direktori Alisher Alimboyev loyiha haqidagi umumiy ma’lumotlar, maqsadlar, vazifalarni belgilash va natijalari bilan tanishish bilan boʻlishdi.
Shuningdek, Jahon banki ishtirokida Loyihalarni tayyorlash va amalga oshirishni boshlash tartibi toʻgʻrisida maʻlumotlar berildi, meʻyoriy hujjatlar, jumladan, Kredit shartnomasi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlari va boshqa masalalar ham muhokama qilindi.
Seminarning ikkinchi qismida kichik loyihalarni tanlash mezonlari, maʻlumotlarni tahlil qilish, kichik loyihalarga muvofiqligi, amalga oshirish xavfi yuzasidan Operatsion qoʻllanma batafsil koʻrib chiqildi. Jahon banki tomonidan loyihaning 1- va 2-bosqichi yuzasidan ishtirok etuvchi banklar tomonidan mablagʻlarning oʻzlashtirilishini yaxshilash boʻyicha shartlarning oʻzgarishi toʻgʻrisida ham maʻlumot berildi.
Hamkorbankning atrof-muhit boʻyicha mutaxassisi Avazbek Fazliyev ishtirokchilarni kichik loyihalarni tanlash boʻyicha mijozlar bilan ishlashda asosiy hujjatlardan biri boʻlgan Loyiha doirasida ekologik va ijtimoiy chora-tadbirlar bilan tanishtirdi.
Seminar yakunida amalga oshirilgan kichik loyihalarning aniq namunalari keltirildi.
Barcha taqdimotlar, me’yoriy hujjatlar va video yozuvlar koʻrib chiqish uchun (126 kishi) telegram guruhiga joylashtirildi. (Taqdimotlar ilova qilingan).

Группа Координации Проекта «Повышения энергоэффективности промышленных предприятий» провела онлайн-семинар для участвующих банков
17/03/2021 - 19:07 5253
Группой Координации Проекта "Повышение энергоэффективности промышленных предприятий" при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, в соответствии с задачами по компоненту «А», возложенными в рамках Проекта, 4 марта 2021 года был проведён однодневный семинар для участвующих банков в онлайн режиме посредством программы ZOOM (50 человек).
Программа семинара была разделена на 2-е части.
В первой части программы выступал Алишер Алимбаев, директор Проекта, с обзором Проекта, определением целей, задач и знакомством с результатами.
Также была представлена информация о процедурах подготовки и начала реализации Проектов с участием Всемирного банка, обсуждены нормативные документы, в том числе Заёмное соглашение, соответствующие Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан и др.
Во второй части семинара было детально рассмотрено Операционное руководство касательно критериев отбора суб-проектов, анализа данных, правомочности суб-проектов, рисков реализации. Также была представлена информация касательно изменений условий по сравнению с 1 и 2 фазой Проекта со стороны Всемирного банка для улучшения освоения средств участвующими банками.
Специалист-эколог АКБ "Hamkorbank" Авазбек Фазлиев ознакомил участников  с Рамочным документом природоохранных и социальных мероприятий в рамках Проекта, являющимся одним из основным документом при работе с клиентами  по отбору суб-проектов.
В конце семинара были приведены конкретные примеры реализованных суб-проектов.
Все презентации, нормативные документы и видеозаписи были выложены в телеграм-группу (126 человек) для ознакомления. (Презентации прилагаются).