O'tkazilayotgan bozor islohotlari sharoitida O'zbekistonning iqtisodiy istiqbollari ijobiy bo'lib qolmoqda
07/10/2020 - 09:53 4047
TOSHKENT, 7 oktyabr, 2020 yil – Koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan global iqtisodiy tanazzulga qaramasdan, O'zbekiston 2020-yilda iqtisodiy o'sishni namoyish etadigan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi ikkita davlatdan biri bo’lishi prognoz qilinmoqda. Bu haqda Jahon banki mintaqaviy iqtisodiy tahlilining bugun e'lon qilingan nashrida aytilgan.
Koronavirus (COVID-19) pandemiyasi Sovet Ittifoqi parchalanishidan so’ng tiklangan O'zbekiston iqtisodiyoti duch kelgan eng og'ir inqiroz bo’ldi. Bu holat mamlakat yalpi ichki mahsulotining o'sishiga salbiy ta'sir ko'rsatdi va fuqarolarning bandligi, farovonligi va daromadlarining pasayishiga olib keldi.
2020-yilning birinchi yarmida YaIM o'sishi deyarli nolga teng bo’ldi, 2019-yilning birinchi yarmida esa bu ko'rsatkich 5,8 foizni tashkil etgan edi. Shu davrda asosiy kapitalga investitsiyalar 12,8 foizga kamaydi. Ishsizlik darajasi 2020-yilning birinchi choragidagi 9,4 foizdan ikkinchi chorakda 15 foizgacha keskin ko'tarildi.
Oltin ishlab chiqarishning ko'payishi va qishloq xo'jaligidagi o'sish sanoat va xizmatlar sohasidagi keskin pasayishni bartaraf etishga yordam berdi. Birinchi yarim yillikda pul o'tkazmalari 19 foizga kamayganiga qaramay, ijtimoiy transfertlarning 17 foizga ko'payishi va 2020-yil fevralidan eng kam ish haqining 10 foizga o'sishi xususiy iste'molni saqlab qolishga yordam berdi.
Pul o'tkazmalarining qisqarishi va tashqi savdo defitsitining kengayishi to’lov balansi joriy hisobining defitsitini 2020-yilning birinchi yarmida YaIMning 7,7 foiziga yetkazdi. Jahon ta'minot zanjiridagi uzilishlar va yirik mahsulotlar narxlarining pasayishi tufayli shu davrda eksport 22,6 foizga kamaydi (tabiiy gaz, metallar). Chet davlatlarda olib kelinadigan mashina, uskunalar va yarim tayyor mahsulotlar hajmining keskin pasayishi tufayli import 15 foizga kamaydi.
Davlat byudjetiga tushumlarning kam yig'ilishi va inqirozga qarshi katta xarajatlar 2020-yil birinchi yarmida byudjet kamomadi YaIMning 5% gacha o'sishiga olib keldi. Yalpi ichki mahsulotning 2,5%i sog'liqni saqlash sohasiga qo'shimcha xarajatlar, kam ta'minlanganlar uchun pul o’tkazmalarining ko'paytirilishi, jamoat ishlarining kengayishi va korxonalarni qo'llab-quvvatlash uchun yo'naltirildi. Oltin eksportining ko'payishi natijasida tushumning kuchli o'sishiga qaramay, zaif iqtisodiy sharoitlar va soliqlarni kechiktirish natijasida YaIM ulushi sifatida hisoblanadigan davlat daromadlarining yiliga ikki foizga pasayishi kuzatildi.
Yillik inflyatsiya 2020-yil avgust oyida 11,6% gacha pasayib ketdi, bu esa O'zbekiston Markaziy bankining qayta moliyalash stavkasini 2020-yilda ikki marta - aprelda 16% dan 15% gacha, sentabrda esa 14% gacha kamaytirishga imkon berdi. Korxonalar uchun ajratilgan inqirozga qarshi kreditlar 2020-yil yanvar-avgust oylarida iqtisodiyotni kreditlash hajmining 18 foizga oshishiga olib keldi.
“Pandemiya natijasida yuzaga kelgan inqiroz O'zbekiston yalpi ichki mahsulotining o'sishini 2020-yilda deyarli to’xtatib qo’ydi va yigirma yildan ko'proq vaqt ichida birinchi marta qashshoqlik darajasini oshirdi. Pandemiyaning iqtisodiy, ijtimoiy va aholi sog'lig’iga ta'sirini yumshatish uchun hukumat bir qator inqirozga qarshi choralar ko'rdi. Mavjud sinovlar va qiyinchiliklarga qaramay, iqtisodiy o'sishning yuqori sur'atlariga erishish va fuqarolarning turmush farovonligini oshirish maqsadida mamlakat rahbariyati
Iqtisodiyotning muhim tarmoqlarida islohotlarni davom ettirishni qat'iy niyat qilganligini tasdiqladi. Pandemiya tugagandan so'ng, iqtisodiy tiklanishni ta'minlash va uni yanada barqaror va inklyuziv qilish juda muhimdir”, - dedi Marko Mantovanelli, Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari.
Bozor islohotlari iqtisodiyotda resurslardan yanada samarali foydalanish va xususiy sektorni rivojlantirish uchun rag'batlantirishni kuchaytirgani sababli O'zbekiston iqtisodiyoti bo’yicha prognozlar ijobiy bo'lib qolmoqda. 2020-yil uchinchi choragida karantinning bekor qilinishi, qishloq xo'jaligida barqaror ishlab chiqarish va pul o'tkazmalarining qisman tiklanishi 2020-yilning ikkinchi yarmida birinchi yarim yilga nisbatan kuchliroq iqtisodiy faollikka olib keladi.
YaIMning yillik o'sishi bu yil 0,4% dan 0,8% gacha, bo'lishi kutilmoqda. Bu 2019-yilgi ko’rsatkich – 5,6% ga nisbatan sezilarli darajada past. Shu bilan birga, O'zbekiston va Tojikiston 2020-yilda YaIMning ijobiy o'sishini kutayotgan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi 23 davlat orasida yagona davlatlarga aylanishadi (1-jadval). Mamlakat bo'ylab karantin qayta kiritilmasa, 2021-yilda O'zbekiston YaIM o'sishi 4,8% dan 5,0% gacha bo’lishi prognoz qilinmoqda.
O'rta muddatli istiqbolda inflyatsiya sekinlashadi, ammo narxlarni yanada isloh qilish natijasida yuqori darajada saqlanib qoladi. Pul o'tkazmalarining tiklanishi va savdo defitsitining pasayishi tufayli to'lov balansining joriy hisobot defitsiti 2020-yilda YaIMning 6% atrofida bo'lishi kutilmoqda. O'rta muddatli istiqbolda u taxminan bir xil bo'lib qoladi, chunki pandemiya tugagandan so'ng mashinalar, uskunalar va yarim tayyor mahsulotlar importining o'sishi tiklanadi. Ushbu defitsitni davlat qarzlarini ko'paytirish va chet el investitsiyalarining bosqichma-bosqich ko'payishi hisobiga moliyalashtirish kutilmoqda.
2020-yilda YaIMning 7,5% miqdorida prognoz qilinadigan davlat byudjeti taqchilligi inqirozga qarshi xarajatlarni bosqichma-bosqich qisqartirish va davlat byudjetiga tushumlarni ko'paytirish oqibatida 2021-22 yillarda kamayadi. O'rta muddatli istiqbolda davlat byudjeti taqchilligining kamayishi prognoz qilinmoqda.
2020-yilda va keyingi o'rta muddatli istiqbolda defitsit asosan tashqi qarzlarni ko'paytirish hisobiga moliyalashtiriladi. 2020-yilda tashqi davlat qarzi YaIMning 34,7 foizigacha ko'tarilishi taxmin qilinmoqda. Garchi u 2017-yildan beri YaIMga nisbatan foizda ko'paygan bo'lsa-da, o'rta muddatli istiqbolda barqarorlashishi kutilmoqda.
O'zbekistonning tashqi davlat va hukumat tomonidan kafolatlangan qarzlari Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi boshqa 22 davlatga nisbatan mo'tadil bo'lib qolmoqda. Taqqoslash uchun: 2020-yilda prognoz qilingan tashqi davlat qarzining YaIMga nisbati Qozog'iston uchun - 26,6%, Qirg'iziston Respublikasi - 64,2%, Tojikiston - 51%, Armaniston - 63,8%, Ozarbayjon - 19,6%, Gurjiston - 60%, Rossiya - 20,5%, Ukraina - 62%, Belarus - 45,2% (2-jadval).
1-jadval. Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlarida iqtisodiy o'sish bo’yicha prognozlar
(bozor narxlarida YaIMning real o'sishi (%), agar boshqacha ko'rsatilmagan bo'lsa)
2020-yil iyun oyining prognozidagi o'zgarishlar. (foiz punktlari) |
2021-yilda iqtisodiy rivojlanishning salbiy senariyisi |
|||||||
2017 |
2018 |
2019d |
2020p |
2021p |
Albaniya |
3.8 |
4.3 |
2.2 |
-8.4 |
5.0 |
-3.4 |
−3.8 |
3.0 |
Armaniston |
7.5 |
5.2 |
7.6 |
-6.3 |
4.6 |
-3.5 |
-0.3 |
3.1 |
Ozarbayjon |
0.2 |
1.5 |
-4.2 |
1.9 |
-1.6 |
1.1 |
Belarus |
2.5 |
1.2 |
-2.8 |
-5.5 |
-6.5 |
-6.4 |
Bosniya va Gertsegovina |
3.2 |
3.7 |
2.6 |
-3.2 |
0.0 |
-0.4 |
Bolgariya |
3.5 |
3.4 |
-5.1 |
3.9 |
Xorvatiya |
2.7 |
2.9 |
-8.1 |
5.9 |
0.5 |
5.4 |
Gurjiston |
4.8 |
5.1 |
-6.0 |
4.0 |
-1.2 |
Vengriya |
4.9 |
-5.0 |
4.5 |
Qozog'iston |
4.1 |
-2.5 |
1.0 |
Kosovo |
4.2 |
-8.8 |
-4.3 |
-1.5 |
1.7 |
Qirg'iziston Respublikasi |
4.7 |
-0.8 |
Moldova |
3.6 |
-5.2 |
-2.1 |
-0.5 |
Chernogoriya |
-12.4 |
6.9 |
-6.8 |
2.1 |
Shimoliy Makedoniya |
-4.1 |
-2.0 |
Polsha |
5.3 |
-3.9 |
0.3 |
0.7 |
Ruminiya |
7.1 |
4.4 |
-5.7 |
Rossiya Federatsiyasi |
1.3 |
2.8 |
0.1 |
Serbiya |
2.0 |
-3.0 |
-1.1 |
Tojikiston |
7.3 |
1.6 |
Turkiya |
0.9 |
-3.8 |
-1.0 |
Ukraina |
3.3 |
O'zbekiston |
5.6 |
0.6 |
-0.9 |
-1.8 |
Manba: Jahon banki.
Izohlar: YaIM va xarajatlarning tarkibiy qismlari, agar boshqacha ko'rsatilmagan bo'lsa, 2010-yilgi bozor kurslari bo'yicha narxlarda o'lchanadi. Jahon bankining baholari yangi ma'lumotlar va o'zgaruvchan sharoitlar (dunyoda) asosida tez-tez yangilanadi. Shuning uchun, jadvalda keltirilgan raqamlar, hatto mamlakatlar istiqbollarini baholash har qanday vaqtda farq qilmasa ham, Jahon bankining boshqa hujjatlaridagi ko'rsatkichlardan farq qilishi mumkin. Qo’shimcha ma’lumot uchun: www.worldbank.org/gep.

Экономический прогноз для Узбекистана остается позитивным на фоне продолжающихся рыночных реформ
ТАШКЕНТ, 7 октября с. г. - Несмотря на глобальный экономический спад, вызванный пандемией коронавируса, Узбекистан станет одним из двух государств в регионе Европы и Центральной Азии, которые продемонстрируют экономический рост по результатам 2020 г. Этот прогноз даётся в опубликованном сегодня новом выпуске регионального экономического обзора Всемирного банка.
Пандемия коронавируса (COVID-19) стала самым серьезным кризисом, с которым столкнулся Узбекистан с момента восстановления национальной экономики после распада Советского Союза. Он негативно сказался на росте ВВП страны и привел к снижению занятости, благосостояния и доходов граждан.
В первой половине 2020 г. рост ВВП был почти нулевым по сравнению с ростом на уровне 5,8% в первой половине 2019 г. Инвестиции в основной капитал за тот же период снизились на 12,8%. Уровень безработицы резко вырос с 9,4% в первом квартале 2020 г. до 15% во втором квартале.
Увеличение производства золота и рост в сельском хозяйстве помогли компенсировать резкий спад в промышленности и сфере услуг. Несмотря на сокращение денежных переводов на 19% в первой половине года, совокупное увеличение социальных выплат на 17% и повышение минимальной заработной платы на 10% с февраля месяца 2020 г. помогли сохранить частное потребление.
Сокращение денежных переводов и увеличение дефицита внешней торговли увеличили дефицит текущего счета платежного баланса до 7,7% ВВП в первой половине 2020 г. Экспорт за тот же период снизился на 22,6% из-за сбоев в глобальной цепочке поставок и падения цен на основные сырьевые товары (природный газ, металлы). Импорт сократился на 15% после резкого падения ввоза машин, оборудования и полуфабрикатов иностранного производства в страну.
Более низкое поступление доходов в Госбюджет и крупные антикризисные расходы привели к увеличению бюджетного дефицита до около 5% от ВВП в первой половине 2020 г. Около 2,5% от ВВП было направлено на дополнительные расходы на здравоохранение, увеличение пособий для малообеспеченных, расширение общественных работ и поддержку предприятий. Несмотря на значительный рост поступлений за счет увеличения экспорта золота, более слабые экономические условия и отсрочка уплаты налогов привели к снижению поступлений доходов в Госбюджет, исчисляемого как доля от ВВП, на два процентных пункта в годовом исчислении.
Годовая инфляция снизилась до 11,6% в августе 2020 г., что позволило Центральному банку Узбекистана дважды понизить ставку рефинансирования в 2020 г. - с 16% до 15% в апреле, и до 14% в сентябре. Антикризисные кредитные линии предприятиям помогли увеличить кредитование экономики в целом на 18% в январе-августе 2020 г.
«Кризис, вызванный пандемией, почти полностью затормозил рост ВВП в Узбекистане в 2020 г. и увеличил уровень бедности впервые за более чем двадцать лет. Правительство приняло ряд антикризисных мер, чтобы смягчить последствия для экономики, социального благополучия и здоровья населения. Несмотря на нынешние вызовы и трудности, руководство страны вновь подтвердило свое твердое намерение продолжать реформы в ключевых секторах экономики с целью достижения более высоких темпов роста ВВП и улучшения уровня жизни граждан. После завершения пандемии крайне важно обеспечить восстановление экономики, сделав ее более устойчивой и инклюзивной», - отметил Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане.
Экономический прогноз Узбекистана остается позитивным, поскольку рыночные реформы увеличивают стимулы в экономике к более эффективному использованию ресурсов и росту частного сектора. Снятие карантина в третьем квартале 2020 г., устойчивое сельскохозяйственное производство и частичное восстановление денежных переводов приведут к усилению экономической активности во второй половине 2020 г. по сравнению с его первой половиной.
По прогнозам, годовой рост ВВП в этом году составит от 0,4% до 0,8%, что значительно ниже, чем в 2019 г., когда он достиг 5,6%. В тоже время, Узбекистан и Таджикистан станут единственными странами среди 23 государств в регионе Европы и Центральной Азии, которые, как ожидается, продемонстрирует положительный рост ВВП в 2020 г. (Таблица 1). При условии, что карантин не будет введен повторно по всей стране, рост ВВП Узбекистана прогнозируется на уровне от 4,8% до 5,0% в 2021 г.
Инфляция замедлится в среднесрочной перспективе, но останется на высоком уровне в результате дальнейшего реформирования цен. Ожидается, что дефицит текущего счета платежного баланса составит около 6% от ВВП в 2020 г. благодаря восстановлению денежных переводов и снижению дефицита внешнеторгового баланса. Предполагается, что в среднесрочной перспективе он останется примерно на том же уровне, поскольку рост импорта машин, оборудования и полуфабрикатов возобновится после окончания пандемии. Ожидается, что данный дефицит будет финансироваться за счет увеличения государственных заимствований и постепенного увеличения иностранных инвестиций.
Прогнозируемый дефицит Госбюджета в размере 7,5% ВВП в 2020 г. снизится в 2021-22 гг. по мере постепенного сокращения антикризисных расходов и увеличения поступлений в Госбюджет. В среднесрочной перспективе прогнозируется сокращение дефицита Госбюджета.
Дефицит в 2020 г. и в последующей среднесрочной перспективе будет финансироваться в основном за счет увеличения внешних заимствований. Внешний государственный долг увеличится, по оценкам, до 34,7% от ВВП в 2020 г. Хотя в процентах от ВВП он увеличился с 2017 г., ожидается, что в среднесрочной перспективе он стабилизируется.
Внешний государственный и гарантированный правительством долг Узбекистана остается умеренным по сравнению с 22 другими государствами в регионе Европы и Центральной Азии. Для сравнения: отношение внешнего государственного долга к ВВП, прогнозируемое в 2020 году, составит для Казахстана - 26,6%, Кыргызской Республики - 64,2%, Таджикистана - 51%, Армении - 63,8%, Азербайджана - 19,6%, Грузии - 60%, России - 20,5%, Украины - 62%, Беларуси - 45,2% (Таблица 2).
Таблица 1. Сводное изложение предположений относительно темпов экономического роста в регионе Европы и Центральной Азии
(рост реального ВВП в рыночных ценах (%), если не указано иное)
Изменения по сравнению с прогнозом за июнь 2020 г. (п.п.) |
Негативный сценарий роста в 2021 г. |
|||||||
2017 |
2018 |
2019o |
2020п |
2021п |
Албания |
3.8 |
4.3 |
2.2 |
-8.4 |
5.0 |
-3.4 |
−3.8 |
3.0 |
Армения |
7.5 |
5.2 |
7.6 |
-6.3 |
4.6 |
-3.5 |
-0.3 |
3.1 |
Азербайджан |
0.2 |
1.5 |
-4.2 |
1.9 |
-1.6 |
1.1 |
Беларусь |
2.5 |
1.2 |
-2.8 |
-5.5 |
-6.5 |
-6.4 |
Босния и Герцеговина |
3.2 |
3.7 |
2.6 |
-3.2 |
0.0 |
-0.4 |
Болгария |
3.5 |
3.4 |
-5.1 |
3.9 |
Хорватия |
2.7 |
2.9 |
-8.1 |
5.9 |
0.5 |
5.4 |
Грузия |
4.8 |
5.1 |
-6.0 |
4.0 |
-1.2 |
Венгрия |
4.9 |
-5.0 |
4.5 |
Казахстан |
4.1 |
-2.5 |
1.0 |
Косово |
4.2 |
-8.8 |
-4.3 |
-1.5 |
1.7 |
Кыргызская Республика |
4.7 |
-0.8 |
Молдова |
3.6 |
-5.2 |
-2.1 |
-0.5 |
Черногория |
-12.4 |
6.9 |
-6.8 |
2.1 |
Северная Македония |
-4.1 |
-2.0 |
Польша |
5.3 |
-3.9 |
0.3 |
0.7 |
Румыния |
7.1 |
4.4 |
-5.7 |
Российская Федерация |
1.3 |
2.8 |
0.1 |
Сербия |
2.0 |
-3.0 |
-1.1 |
Таджикистан |
7.3 |
1.6 |
Турция |
0.9 |
-3.8 |
-1.0 |
Украина |
3.3 |
Узбекистан |
5.6 |
0.6 |
-0.9 |
-1.8 |
Источник: Всемирный банк.
Примечания: ВВП и компоненты расходов измеряются в ценах 2010 г. по рыночным обменным курсам, если не указано иное. Оценки Всемирного банка часто обновляются на основе новой информации и с учетом меняющихся обстоятельств (в мире). Следовательно, цифры, представленные в таблице, могут отличаться от тех, что содержатся в других документах Всемирного банка, даже если базовые оценки перспектив стран не отличаются в тот или иной конкретный момент времени. Дополнительная информация доступна по ссылке www.worldbank.org/gep.