O'tkazilayotgan bozor islohotlari sharoitida O'zbekistonning iqtisodiy istiqbollari ijobiy bo'lib qolmoqda
07/10/2020 - 09:53 4046
TOSHKENT, 7 oktyabr, 2020 yil – Koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan global iqtisodiy tanazzulga qaramasdan, O'zbekiston 2020-yilda iqtisodiy o'sishni namoyish etadigan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi ikkita davlatdan biri bo’lishi prognoz qilinmoqda. Bu haqda Jahon banki mintaqaviy iqtisodiy tahlilining bugun e'lon qilingan nashrida aytilgan.
Koronavirus (COVID-19) pandemiyasi Sovet Ittifoqi parchalanishidan so’ng tiklangan O'zbekiston iqtisodiyoti duch kelgan eng og'ir inqiroz bo’ldi. Bu holat mamlakat yalpi ichki mahsulotining o'sishiga salbiy ta'sir ko'rsatdi va fuqarolarning bandligi, farovonligi va daromadlarining pasayishiga olib keldi.
2020-yilning birinchi yarmida YaIM o'sishi deyarli nolga teng bo’ldi, 2019-yilning birinchi yarmida esa bu ko'rsatkich 5,8 foizni tashkil etgan edi. Shu davrda asosiy kapitalga investitsiyalar 12,8 foizga kamaydi. Ishsizlik darajasi 2020-yilning birinchi choragidagi 9,4 foizdan ikkinchi chorakda 15 foizgacha keskin ko'tarildi.
Oltin ishlab chiqarishning ko'payishi va qishloq xo'jaligidagi o'sish sanoat va xizmatlar sohasidagi keskin pasayishni bartaraf etishga yordam berdi. Birinchi yarim yillikda pul o'tkazmalari 19 foizga kamayganiga qaramay, ijtimoiy transfertlarning 17 foizga ko'payishi va 2020-yil fevralidan eng kam ish haqining 10 foizga o'sishi xususiy iste'molni saqlab qolishga yordam berdi.
Pul o'tkazmalarining qisqarishi va tashqi savdo defitsitining kengayishi to’lov balansi joriy hisobining defitsitini 2020-yilning birinchi yarmida YaIMning 7,7 foiziga yetkazdi. Jahon ta'minot zanjiridagi uzilishlar va yirik mahsulotlar narxlarining pasayishi tufayli shu davrda eksport 22,6 foizga kamaydi (tabiiy gaz, metallar). Chet davlatlarda olib kelinadigan mashina, uskunalar va yarim tayyor mahsulotlar hajmining keskin pasayishi tufayli import 15 foizga kamaydi.
Davlat byudjetiga tushumlarning kam yig'ilishi va inqirozga qarshi katta xarajatlar 2020-yil birinchi yarmida byudjet kamomadi YaIMning 5% gacha o'sishiga olib keldi. Yalpi ichki mahsulotning 2,5%i sog'liqni saqlash sohasiga qo'shimcha xarajatlar, kam ta'minlanganlar uchun pul o’tkazmalarining ko'paytirilishi, jamoat ishlarining kengayishi va korxonalarni qo'llab-quvvatlash uchun yo'naltirildi. Oltin eksportining ko'payishi natijasida tushumning kuchli o'sishiga qaramay, zaif iqtisodiy sharoitlar va soliqlarni kechiktirish natijasida YaIM ulushi sifatida hisoblanadigan davlat daromadlarining yiliga ikki foizga pasayishi kuzatildi.
Yillik inflyatsiya 2020-yil avgust oyida 11,6% gacha pasayib ketdi, bu esa O'zbekiston Markaziy bankining qayta moliyalash stavkasini 2020-yilda ikki marta - aprelda 16% dan 15% gacha, sentabrda esa 14% gacha kamaytirishga imkon berdi. Korxonalar uchun ajratilgan inqirozga qarshi kreditlar 2020-yil yanvar-avgust oylarida iqtisodiyotni kreditlash hajmining 18 foizga oshishiga olib keldi.
“Pandemiya natijasida yuzaga kelgan inqiroz O'zbekiston yalpi ichki mahsulotining o'sishini 2020-yilda deyarli to’xtatib qo’ydi va yigirma yildan ko'proq vaqt ichida birinchi marta qashshoqlik darajasini oshirdi. Pandemiyaning iqtisodiy, ijtimoiy va aholi sog'lig’iga ta'sirini yumshatish uchun hukumat bir qator inqirozga qarshi choralar ko'rdi. Mavjud sinovlar va qiyinchiliklarga qaramay, iqtisodiy o'sishning yuqori sur'atlariga erishish va fuqarolarning turmush farovonligini oshirish maqsadida mamlakat rahbariyati
Iqtisodiyotning muhim tarmoqlarida islohotlarni davom ettirishni qat'iy niyat qilganligini tasdiqladi. Pandemiya tugagandan so'ng, iqtisodiy tiklanishni ta'minlash va uni yanada barqaror va inklyuziv qilish juda muhimdir”, - dedi Marko Mantovanelli, Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari.
Bozor islohotlari iqtisodiyotda resurslardan yanada samarali foydalanish va xususiy sektorni rivojlantirish uchun rag'batlantirishni kuchaytirgani sababli O'zbekiston iqtisodiyoti bo’yicha prognozlar ijobiy bo'lib qolmoqda. 2020-yil uchinchi choragida karantinning bekor qilinishi, qishloq xo'jaligida barqaror ishlab chiqarish va pul o'tkazmalarining qisman tiklanishi 2020-yilning ikkinchi yarmida birinchi yarim yilga nisbatan kuchliroq iqtisodiy faollikka olib keladi.
YaIMning yillik o'sishi bu yil 0,4% dan 0,8% gacha, bo'lishi kutilmoqda. Bu 2019-yilgi ko’rsatkich – 5,6% ga nisbatan sezilarli darajada past. Shu bilan birga, O'zbekiston va Tojikiston 2020-yilda YaIMning ijobiy o'sishini kutayotgan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi 23 davlat orasida yagona davlatlarga aylanishadi (1-jadval). Mamlakat bo'ylab karantin qayta kiritilmasa, 2021-yilda O'zbekiston YaIM o'sishi 4,8% dan 5,0% gacha bo’lishi prognoz qilinmoqda.
O'rta muddatli istiqbolda inflyatsiya sekinlashadi, ammo narxlarni yanada isloh qilish natijasida yuqori darajada saqlanib qoladi. Pul o'tkazmalarining tiklanishi va savdo defitsitining pasayishi tufayli to'lov balansining joriy hisobot defitsiti 2020-yilda YaIMning 6% atrofida bo'lishi kutilmoqda. O'rta muddatli istiqbolda u taxminan bir xil bo'lib qoladi, chunki pandemiya tugagandan so'ng mashinalar, uskunalar va yarim tayyor mahsulotlar importining o'sishi tiklanadi. Ushbu defitsitni davlat qarzlarini ko'paytirish va chet el investitsiyalarining bosqichma-bosqich ko'payishi hisobiga moliyalashtirish kutilmoqda.
2020-yilda YaIMning 7,5% miqdorida prognoz qilinadigan davlat byudjeti taqchilligi inqirozga qarshi xarajatlarni bosqichma-bosqich qisqartirish va davlat byudjetiga tushumlarni ko'paytirish oqibatida 2021-22 yillarda kamayadi. O'rta muddatli istiqbolda davlat byudjeti taqchilligining kamayishi prognoz qilinmoqda.
2020-yilda va keyingi o'rta muddatli istiqbolda defitsit asosan tashqi qarzlarni ko'paytirish hisobiga moliyalashtiriladi. 2020-yilda tashqi davlat qarzi YaIMning 34,7 foizigacha ko'tarilishi taxmin qilinmoqda. Garchi u 2017-yildan beri YaIMga nisbatan foizda ko'paygan bo'lsa-da, o'rta muddatli istiqbolda barqarorlashishi kutilmoqda.
O'zbekistonning tashqi davlat va hukumat tomonidan kafolatlangan qarzlari Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi boshqa 22 davlatga nisbatan mo'tadil bo'lib qolmoqda. Taqqoslash uchun: 2020-yilda prognoz qilingan tashqi davlat qarzining YaIMga nisbati Qozog'iston uchun - 26,6%, Qirg'iziston Respublikasi - 64,2%, Tojikiston - 51%, Armaniston - 63,8%, Ozarbayjon - 19,6%, Gurjiston - 60%, Rossiya - 20,5%, Ukraina - 62%, Belarus - 45,2% (2-jadval).
1-jadval. Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlarida iqtisodiy o'sish bo’yicha prognozlar
(bozor narxlarida YaIMning real o'sishi (%), agar boshqacha ko'rsatilmagan bo'lsa)
2020-yil iyun oyining prognozidagi o'zgarishlar. (foiz punktlari)
2021-yilda iqtisodiy rivojlanishning salbiy senariyisi
2017
2018
2019d
2020p
2021p
Albaniya
3.8
4.3
2.2
-8.4
5.0
-3.4
−3.8
3.0
Armaniston
7.5
5.2
7.6
-6.3
4.6
-3.5
-0.3
3.1
Ozarbayjon
0.2
1.5
-4.2
1.9
-1.6
1.1
Belarus
2.5
1.2
-2.8
-5.5
-6.5
-6.4
Bosniya va Gertsegovina
3.2
3.7
2.6
-3.2
0.0
-0.4
Bolgariya
3.5
3.4
-5.1
3.9
Xorvatiya
2.7
2.9
-8.1
5.9
0.5
5.4
Gurjiston
4.8
5.1
-6.0
4.0
-1.2
Vengriya
4.9
-5.0
4.5
Qozog'iston
4.1
-2.5
1.0
Kosovo
4.2
-8.8
-4.3
-1.5
1.7
Qirg'iziston Respublikasi
4.7
-0.8
Moldova
3.6
-5.2
-2.1
-0.5
Chernogoriya
-12.4
6.9
-6.8
2.1
Shimoliy Makedoniya
-4.1
-2.0
Polsha
5.3
-3.9
0.3
0.7
Ruminiya
7.1
4.4
-5.7
Rossiya Federatsiyasi
1.3
2.8
0.1
Serbiya
2.0
-3.0
-1.1
Tojikiston
7.3
1.6
Turkiya
0.9
-3.8
-1.0
Ukraina
3.3
O'zbekiston
5.6
0.6
-0.9
-1.8
Manba: Jahon banki.
Izohlar: YaIM va xarajatlarning tarkibiy qismlari, agar boshqacha ko'rsatilmagan bo'lsa, 2010-yilgi bozor kurslari bo'yicha narxlarda o'lchanadi. Jahon bankining baholari yangi ma'lumotlar va o'zgaruvchan sharoitlar (dunyoda) asosida tez-tez yangilanadi. Shuning uchun, jadvalda keltirilgan raqamlar, hatto mamlakatlar istiqbollarini baholash har qanday vaqtda farq qilmasa ham, Jahon bankining boshqa hujjatlaridagi ko'rsatkichlardan farq qilishi mumkin. Qo’shimcha ma’lumot uchun: www.worldbank.org/gep.

Uzbekistan’s economic outlook remains positive as the country continues market reforms
TASHKENT, October 7, 2020The latest edition of the World Bank’s Economic Update for the region released today indicates that, in 2020, Uzbekistan is projected to remain one of two countries in the Europe and Central Asia region that will experience economic growth, despite the global economic recession driven by the COVID-19 pandemic.
The COVID-19 pandemic is the most severe crisis Uzbekistan has faced since the economy’s recovery from the breakup of the Soviet Union. It has adversely affected the country’s growth and resulted in declines in employment, wellbeing, and incomes of citizens.
In the first half of 2020, GDP growth was nearly zero, compared with growth of 5.8 percent in the first half of 2019. Investment in fixed capital decreased by 12.8 percent in the same period. The unemployment rate increased sharply from 9.4 percent in the first quarter of 2020, to 15 percent in the second quarter.
Higher gold production and growth in agriculture helped offset a sharp fall in industry and services. Despite a 19 percent decline in remittances, a cumulative increase of 17 percent in social payments and a 10 percent increase in minimum wages since February have helped preserve private consumption.
Lower remittances and a wider trade deficit widened the current account deficit to 7.7 percent of GDP in the first half of 2020. Exports fell by 22.6 percent in the same period, due to global supply chain disruptions and a fall in key commodity prices (natural gas, metals). Imports fell by 15 percent due to a sharp fall in machinery and capital imports.
Lower revenue collections and large anti-crisis spending contributed to a fiscal deficit of about 5 percent of GDP in the first half of 2020. About 2.5 percent of GDP was directed to additional health spending, increases in low-income allowances, support to enterprises, and an expansion of public works. Despite a large revenue increase from higher gold exports, weaker economic conditions and tax deferrals contributed to a two-percentage point year-on-year decline in revenues as a share of GDP.
Annual inflation was eased down to 11.6 percent in August 2020 allowing the Central Bank of Uzbekistan to cut its policy rate twice in 2020, from 16 to 15 percent in April, and to 14 percent in September. Anti-crisis credit lines to firms helped increase credit to the economy by 18 percent in January-August 2020.
“The COVID-19 crisis in Uzbekistan has almost entirely extinguished GDP growth in 2020, and increased poverty levels for the first time in over two decades. To mitigate the economic, social, and health consequences of the pandemic, the Government has been taking anti-crisis policy measures. Despite the current challenges, the authorities have reconfirmed their strong commitment to continue reforms in key sectors of the economy to achieve stronger growth and improve wellbeing of citizens. This is very important to ensure a more resilient and inclusive post COVID-19 recovery,” noted Marco Mantovanelli, World Bank Country Manager for Uzbekistan.
Uzbekistan’s outlook remains positive as market reforms continue to shift the economy towards greater resource efficiency and private sector growth. The lifting of lockdowns in the third quarter of 2020, robust agricultural production, and a partial recovery of remittances will result in stronger economic activity in the second half of 2020 in contrast to the first one.
Annual GDP growth is projected between 0.4 and 0.8 percent this year considerably lower than in 2019, when it reached 5.6 percent. Uzbekistan along with Tajikistan are the only states among 23 countries in the Europe and Central Asia region that are expected to demonstrate growth in 2020 (Table 1). Assuming that lockdowns will not be reintroduced across the country, GDP growth is projected between 4.8 and 5.0 percent in 2021.
Inflation will moderate over the medium-term but remain elevated by further price reforms. The current account deficit is expected to be around 6 percent of GDP in 2020 due to a recovery in remittances and a lower trade deficit. It is projected to remain at this level over the medium-term as imports of machinery and equipment resume post-COVID-19. This deficit is expected to be financed by higher public borrowing and gradually by rising foreign investment.
The projected fiscal deficit of 7.5 percent of GDP in 2020 will moderate in 2021-22 as anti-crisis spending is gradually reduced and revenues recover. It is projected to decline over the medium-term.
The wider deficit in 2020 and the medium-term will be financed by increased external borrowing, and public external debt will increase to 34.7 percent of GDP in 2020. Although the debt has increased since 2017, it is expected to stabilize over the medium-term.
The country’s external debt remains moderate in comparison with 22 other states in the Europe and Central Asia region. For comparison, the debt-to-GDP-ratio projected in 2020 for Kazakhstan – 26.6 percent, the Kyrgyz Republic – 64.2 percent, Tajikistan – 51 percent, Armenia – 63.8 percent, Azerbaijan – 19.6 percent, Georgia – 60 percent, Russia – 20.5 percent, Ukraine – 62 percent, and Belarus – 45.2 percent (Table 2).