"Savdo to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi umumxalq muhokamasiga qo‘yildi
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarni xalq manfaatlari yo‘lida izchil davom ettirish maqsadida 2017 — 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini «Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturi qabul qilingan.
Ushbu Davlat dasturi doirasida «Savdo to‘g‘risida»gi qonun loyihasini ishlab chiqish ham ko‘zda tutilgan bo‘lib, qonunda davlat va jamiyatning zamonaviy bozor iqtisodiyoti talablariga mos savdo tizimini joriy etishi, uning huquqiy asosini yaratish orqali savdo bozori ishtirokchilari manfaatlarini teng huquqli himoya qilish, erkin raqobat muhitini yaratish, huquq va majburiyatlarini beligilab berish kabi muhim vazifalarni qamrab olinishi zaruriy shartlardan biridir.
Qonun loyihasini Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, ma’sul vazirlik va idoralar vakillaridan iborat Ishchi guruh tomonidan ishlab chiqilib, joriy yilning 3 iyulida "Savdo to‘g‘risida" gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini muhokama qilish masalasiga bag‘ishlangan videokonferensiya bo‘lib o‘tdi. Muhokamada Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiya va tashqi savdo vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, O‘zbekiston eksportchilar uyushmasi hamda xususiy sektor vakillari ishtirok etishdi.
Muhokama doirasida qonun loyihasi bandlari birma bir ko‘rib chiqildi taklif va e’tirozlar eshitildi. Ushbu qonun zaruriyati bugungi kun talabi ekanligi, norasmiy sektor ulushining keskin kamayishda, savdo faoliyati huquqiy normalarini tartibga solishda, davlat organlarining asossiz aralashuviga chek qo‘yish, savdoning talab va taklif orqali rivojlaninishini ta’minlash xizmat qilib, savdo bozori ishtirokchilarining huquq va majburiyatlarini belgilab berishga qaratilgan huquqiy mezon bo‘lishi haqida ta’kidlandi.
Shu bilan birgalikda “Savdo to‘g‘risidagi” O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasi umumxalq muhokamasiga taklif va mulohazalar olish maqsadida qo‘yildi.
Xurmatli fuqarolar va tadbirkorlik sub’ektlari, “Savdo to‘g‘risidagi” O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasi bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalaringizni https://regulation.gov.uz/oz/document/20368 (ID20368) O‘zbekiston respublikasi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi ochiq portalida qoldirishingizni so‘raymiz.

The draft of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Trade" has been submitted for public discussion
12/08/2020 - 18:10 21896
In order to consistently continue comprehensive reforms in the Republic, the State Program for the implementation of the Action Strategy in five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021 in the "Year of Development of Science, Education and the Digital Economy" was adopted.
The State Program also stipulates the development of a draft Law of the Republic of Uzbekistan "On Trade", as a prerequisite for the introduction of a trading system that meets the modern market economy requirements, enabling equal protection of the interests of market participants, for definition of the rights and obligations through the legal basis, as well as the creation of free competitive environment.
The draft law was developed by a working group consisting of representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, responsible ministries and departments. Hence, on July 3 of this year, a video conference was held to discuss the draft Law of the Republic of Uzbekistan "On Trade". The discussion was attended by representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Ministry of Finance, the Ministry of Investment and Foreign Trade, the State Tax Committee, the Chamber of Commerce and Industry, the Antimonopoly Committee, the Association of Exporters of Uzbekistan and the private sector.
During the discussions, the points of the draft law were examined in detail, along with which the proposals and objections were discussed. It was noted that this law is aimed at serving as a legal criterion for determining the rights and obligations of participants in the trade market, reducing the share of the informal sector, regulating the legal norms of trade, limiting unjustified interference by state bodies, ensuring the development of trade through supply and demand.
At this stage, the draft law of the Republic of Uzbekistan "On Trade" has been submitted for public discussion in order to receive proposals and comments.
Dear citizens and business entities, we ask you to leave your suggestions and comments on the draft Law of the Republic of Uzbekistan "On Trade" on the open portal for discussion of draft regulatory legal acts of the Republic of Uzbekistan https://regulation.gov.uz/oz/document/20368 (ID20368)