Shahrixon GES YUFK-1ga tashrif
Joriy yilning 25 fevral kuni bo'lib o‘tgan davra suhbatlari doirasida Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi vakillari hamda Energetika vazirligi vakillari loyiha doirasida modernizatsiya qilingan Andijon viloyatining Buloqboshi tumanida joylashgan Shahrixon GES YUFK-1ga tashrif buyurishdi. Ushbu ob'ekt 2019 yilda foydalanishga topshirilgan.
Andijon GES-2 "O'zbekgidroenergo" OAJ buyurtmachisi bo'ldi. Loyihaning maqsadlari:
- GESlarning o'rnatilgan quvvatini 2,2 MVt ga oshirish;
- elektr energiyasini ishlab chiqarishning yillik hajmini  - 15,8 mln. kVt / s ta'minlash;
- 0,7 mVt yoki 46,7% gavenergiya samaradorligiga erishish. Ushbu loyihaning bosh pudratchisi - JV Energoresurs MChJ va Hunan Allonward Hydro Generating Equipment Co, LTD (Xitoy) konsorsiumi.

Посещение Шахриханской ГЭС ЮФК-1
В рамках круглых столов 25 февраля т.г. представители проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» при Министерстве Экономики и промышленности, а также представители Министерства Энергетики посетили Шахриханскую ГЭС ЮФК-1, расположенную в Булакбашинском районе Андижанской области, на которой была проведена модернизация в рамках проекта. Это единственный проект, реализованный под ключ. Объект введен в эксплуатацию в 2019 году.
Заказчиком выступила УП «Андижанская ГЭС-2» АО «Узбекгидроэнерго». Цели проекта:
– увеличение установленной мощности ГЭС до 2,2 МВт;
– обеспечение ежегодного объёма выработки электроэнергии – 15,8 млн. кВтч;
– достижение энергоэффективности – 0,7 мВт или 46,7%.
Генеральным подрядчиком данного проекта является консорциум компаний СП ООО «Energoresurs» и «Hunan Allonward Hydro Generating Equipment Co., LTD» (КНР).
Стоимость контракта составила 5,46 млн.долл. США. Из них средства Всемирного банка 4,37 млн долл. США.