SANOAT YARMARKASI VA KOOPERATSIYA BIRJASI: birinchi kun tafsilotlari
Bugun poytaxtimizning “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar majmuasida O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati a’zolari ishtirok etishdi. Tadbirni Iqtisodiyot va sanoat vaziri Botir Xo‘jaev kirish so‘zi bilan ochib berdi. Undan so‘ng tadbir qatnashchilari ko‘rgazmalar majmuasi pavilonlarida mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan namoyish etilayotgan mahsulotlar, butlovchi qismlar, materiallar va xom-ashyolar turlari bilan tanishdilar.
Ta’kidlash joizki, joriy yilda ko‘rgazma maydoni 18 ming kv.m. dan ziyodni tashkil etib, 1-4 pavilonlarni o‘z ichiga oldi. Ko‘rgazmada 1000 ga yaqin sanoat korxonalari o‘zlarining 10 000 tadan ortiq mahsulotlari bilan ishtirok etishdi.
Shundan so‘ng, Iqtisodiyot va sanoat vaziri hamda Savdo-sanoat palatasi raisi ishtirokida sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasining mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun maxsus brifing tashkil etildi.
Kunning ikkinchi yarmida “O‘zekspomarkaz”ning Xalqaro savdo markazi (ITC) majlislar zalida Olmaliq tog‘-kon metallurgiya kombinati, Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “O‘zmetkombinat” AJ va “Gidro-Stanko-Servis” korxonasi kabi sanoat tarmoqlari tashkilotlari hamda Navoiy, Toshkent va Sirdaryo viloyatlari hokimliklari tomonidan kun tartibi yuzasidan taqdimotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi Elektron kooperatsiya portali (www.cooperation.uz) haqida ham taqdimot o‘tkazildi. Bunda barcha xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarning portalda mahsulotlarini sotishda va boshqa oldi-sotdi ishlarini amalga oshirishdagi qulayliklariga batafsil to‘xtalindi.
Bu o‘rinda shuni aytish joizki, elektron kooperatsiya portali faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha katnashchilar tomonidan qator takliflar bildirildi.
Eslatma: tadbirning ikkinchi kunida ham “O‘zekspomarkaz”ning Xalqaro savdo markazi (ITC) majlislar zalida soat 10:00 dan 16:00 gacha turli sanoat tarmoqlari tashkilotlari va viloyatlar hokimliklarining taqdimotlari bo‘lib o‘tadi. Barchangizning faol qatnashishingizni so‘rab qolamiz.

ПРОМЫШЛЕННАЯ ЯРМАРКА И КООПЕРАЦИОННАЯ БИРЖА: детали первого дня
Сегодня, в национальном выставочном комплексе столицы «Узэкспоцентр», состоялось открытие Промышленной ярмарки и кооперационной биржи Узбекистана.
На церемонии открытия приняли участие члены Правительства Республики Узбекистан. Мероприятие открыл своим вступительным словом министр экономики и промышленности Республики Узбекистан Ботир Ходжаев. После участники ознакомились с продукцией местных производителей, представленных на выставочных павильонах «Узэкспоцентра».
Следует отметить, что в этом году выставочная площадь составила более 18,0 тыс.кв.м. и охватила 1-4 павильоны. В ходе выставки около 1000 производственных предприятий представители более 10 тыс. видов собственной продукции.
После этого, состоялся брифинг для представителей средств массовой информации под председательством министра экономики и промышленности Б.Ходжаева и председателя Торгово-промышленной палаты А.Икрамова, с целью донесения до широкого круга общественности сути и значения промышленной ярмарки и кооперационной биржи.
Во второй половине дня были организованы презентации в здании Международного торгового центра (ITC) НВК «Узэкспоцентр» представителями крупных промышленных предприятий и областных хокимиятов.
Вместе с тем, в ходе мероприятия также проведена презентация торговой площадки электронного кооперационного Портала (www.cooperation.uz), созданного при Министерстве экономики и промышленности.
При этом, со стороны участников были даны ряд предложений и рекомендаций по совершенствованию электронного кооперационного портала.
Напоминание: во второй день мероприятия в здании Международного торгового центра (ITC) НВК «Узэкспоцентр» с 10:00 по 16:00 часов также пройдут презентации крупных промышленных предприятий и областных хокимиятов. Просим всех принять активное участие.