05/11/2019 - 20:11 5235
Davlatimiz rahbarining sanoatni jadal rivojlantirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish va ko‘lamini kengaytirish borasidagi topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida, bugun “O‘zeltexsanoat” uyushmasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamkorligida “Milliy mahsulotlarni ishlab chiqarish jarayonida mahalliy xom-ashyo resurslaridan samarali foydalanishning dolzarb masalalari” mavzusida ko‘rgazmali seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Iqtisodiyot va sanoat vaziri Botir Xo‘jaev va “O‘zeltexsanoat” uyushmasi Boshqaruvi raisi Mirziyod Yunusovlar ochib berishdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston sanoatini zamon talablari asosida rivojlantirish, mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish va turini kengaytirish masalalari davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylanmoqda.
Bugun elektrotexnika sanoatida 400 dan ortiq korxona faoliyat yuritib, o‘tgan davr mobaynida ushbu korxonalar tomonidan 7 trln. so‘mga teng bo‘lgan 2000 turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning mahalliylashtirish darajasi 40 foizdan ziyodni tashkil etadi.
Shuningdek, tashkil etilgan yarmarkada “O‘zeltexsanoat” uyushmasi tarkibiga kiruvchi korxonalar tomonidan 200 dan ortiq import xom-ashyo va butlovchi qism mahsulotlari namoyish qilindi. Ishtirokchilarga korxonalarning kabel-sim, elektrotexnika va maishiy texnika mahsulotlari ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan va bugungi kunda import qilinayotgan butlovchi qismlarni mahalliylashtirish imkoniyatlari taqdimoti (prezentatsiya) bo‘lib o‘tdi.
Xususan, sanoat kooperatsiyasi asosida “O‘zavtosanoat” AJ, “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ, “O‘zkimyosanoat” AJ, “O‘zbekneftegaz” AJ, “O‘zbekenergo” AJ singari ko‘plab korxonalar o‘rtasida butlovchi qismlarni yetkazib berish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Tadbirda, Savdo-sanoat palatasi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklari, boshqa vazirliklar va xo‘jalik birlashmalarining mas’ul xodimlari, erkin iqtisodiy zonalar rahbarlari, tadbirkorlik sub’ektlari va mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar vakillari ishtirok etishdi.

“День кооперации” организован на высоком уровне
В целях обеспечения исполнения задач, определенных руководством страны по вопросам ускоренного развития промышленности, повышения уровня и расширения масштабов локализации, 5 ноября т.г. совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» и Министерством экономики и промышленности состоялся выставочный семинар на тему «Актуальные вопросы эффективного использования местных сырьевых ресурсов при производстве национальных продуктов».
Мероприятие открыли министр экономики и промышленности Ботир Ходжаев и председатель правления «Узэлтехсаноат» Мирзиёд Юнусов.
Как известно, вопрос развития промышленности Узбекистана на уровне современных требований, повышения конкурентоспособности и расширения ассортимента выпускаемой продукции становятся всё более одним из приоритетных направлений государственной политики.
Сегодня в электротехнической отрасли действуют более 400 предприятий, которыми за прошедший период было произведено более 2000 наименований товаров на общую сумму 7 трлн. сумов. Уровень локализации произведенной продукции составляет свыше 40%.
Также, на организованной ярмарке предприятиями, входящими в состав Ассоциации «Узэлтехсаноат» было представлено более 200 импортных сырьевых материалов и комплектующих частей. Участникам были презентованы возможности вариантов локализации компонентов, необходимых в производстве кабели, электрических и бытовых приборов.
В частности, на основе производственной кооперации была достигнута договоренность о поставках запасных частей для таких предприятий, как АК «Узавтосаноат», АК «Узагротехсаноатхолдинг», АК «Узкимёсаноат», АК «Узбекнефтегаз» и «Узбекэнерго».
В мероприятии приняли участие ответственные работники Торгово-промышленной палаты, хокимиятов города Ташкента и областей, других министретсв и хозяйственных объединений, а также руководители свободных экономических зон, представители субъектов предпринимательства и отечественных производственных предприятий.