Farg'onada energiya samaradorligi bo'yicha navbatdagi tadbirlar bo'lib o'tdi
30 oktyabr kuni Farg'onada O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 22 avgustdagi PQ-4422-sonli qarori va "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasi ijrosiga bag'ishlangan tadbirlar bo'lib o'tdi.
Tashkil etilgan energiya tejaydigan uskunalar yarmarkasida ishlab chiqaruvchilar o'z mahsulotlarini namoyish etdilar. Tadbirga 300 ga yaqin kishi tashrif buyurdi.
Yarmarkadan so'ng davra suhbati tashkil etilib, unda ishtirokchilar energiyani tejaydigan texnologiyalarni joriy etish sohasidagi yirik sanoat korxonalarining tajribasini o'rganish hamda sohaga investitsiya qilishning afzalliklarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo'lishdi.
Davra suhbatini Farg'ona viloyati hokimining birinchi o'rinbosari Farxod Tashpulatov ochib berdi. Tadbir doirasida Energetika vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi muvofiqlashtirish guruhi, “Farg'onaazot” AJ, shuningdek energiya tejaydigan texnologiyalar va uskunalar ishlab chiqaruvchilarining vakillari so’zga chiqishdi.
Bu kabi tadbirlar energiya va elektrotexnika sohasidagi mutaxassislar, tadbirkorlar va elektrotexnika uskunalari ishlab chiqaruvchilarni energiya samaradorligi masalalariga, shuningdek, Jahon banki va Evropa investitsiya bankining kreditlaridan korxonalarni modernizatsiya qilish uchun foydalanishning afzalliklariga e’tibor qaratishga yo'naltirilgan.
Navbatdagi davra suhbatlari 4-7 noyabr kunlari Buxoro, Navoiy, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida bo'lib o'tadi.

Очередные мероприятия по повышению энергоэффективности прошли в Фергане
30 октября, в городе Фергане прошли очередные мероприятия, посвященные реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 22.08.2019 г. №ПП-4422 и проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
На организованной ярмарке энергоэффективного оборудования производители представили свою продукцию. Мероприятие посетили около 300 человек.
После ярмарки был проведён круглый стол, участники которого имели возможность узнать об опыте крупных промышленных предприятий в области внедрения энергосберегающих технологий, а также обсудить выгоды и преимущества инвестиций в эту сферу.
Круглый стол открыл первый заместитель хокима Ферганской области Фарход Ташпулатов. В рамках мероприятия выступили представители Министерства энергетики, Группы координации проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» при Министерстве экономики и промышленности, АО «Ферганаазот», а также компаний-производителей энергосберегающих технологий и оборудования.
Данные мероприятия нацелены на привлечение внимания специалистов энергетической и электротехнической отрасли, предпринимателей и производителей электротехнического оборудования к вопросам энергоэффективности, а также преимуществам использования кредитных средств Всемирного Банка и Европейского инвестиционного банка для модернизации предприятий.
Ряд следующих мероприятий будут проведены в период с 4 по 7 ноября в Бухарской, Навоийской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях.