Nukusda energiya samaradorligi bo'yicha davra suhbati tashkil etildi
Joriy yilning 15 oktyabr kuni Nukus shahrida Iqtisodiyot va sanoat vazirligi tomonidan Energetika vazirligi bilan hamkorlikda davlatimiz rahbarining energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan PQ-4422-sonli qarori va "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasi ijrosiga bag'ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda tadbirkorlar, hududiy va mintaqaviy elektr tarmoqlari va gaz ta'minoti korxonalari, sanoat korxonalari rahbarlari, shuningdek OAV vakillari ishtirok etdilar. Unda energiyani tejash zarurati va uning zamonaviy iqtisodiyotdagi o’rni, energiya tejash siyosatini amalga oshirish uchun zarur bo'lgan vositalar va mexanizmlar haqida muhokamalar olib borildi.
Davra suhbatida Qoraqalpoq PTES MChJ bosh direktori Z.Kerimzatov, O'zbekiston Respublikasi Energetika vazirligining Energiya tejash departamenti direktori M.Hakimov, O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyiha Muvofiqlashtiruvchi guruhi direktori A.Alimbaev hamda Elektr energetikada nazorat qilish inspektsiyasi boshqama boshlig'i A.To'raev ma'ruza qilishdi.
Shuningdek, tadbir doirasida O'zbekiston Respublikasi energiya tejamkor uskunalari yarmarkasi bo'lib o'tdi. Unda energiya tejaydigan uskunalari ishlab chiqaruvchi korxonalar orasida "Ozelektroapparatelektroshield" OAJ, Chirchiq transformator zavodi, Nukuselektroapparat, Toshelektroapparat, "E-cover", "Mega Trans Energy" MChJ, "QIE solar technology", "Endüstriyel Elektrik", "Solar Power" MChJ, "OFTOB NUR" MChJ va boshqalar o'z mahsulotlarini namoyish etdilar. Yarmarkaga 250 dan ortiq kishi tashrif buyurdi
Navbatdagi davra suhbati 16-oktabr kuni Urganch shahrida viloyat Hokimligi binosida bo'lib o'tadi.
O'tgan davra suhbati tinglovchilarga respublikada ishlab chiqarilayotgan energiya tejovchi texnologiyalar va qayta tiklanadigan energiya uskunalari bilan bevosita tanishish, energiya samaradorligini oshirish va energiya tejashni oshirish uchun ulkan salohiyatdan foydalanish, shuningdek ularni joriy etishda moliyaviy, shu jumladan Jahon banki mablaglari orqali mexanizmlar bo’yicha fikr almashish imkoniyatini berdi.

В городе Нукус организован круглый стол по повышению энергоэффективности
15 октября 2019 года в городе Нукус Министерством экономики и промышленности совместно с Министерством энергетики организован круглый стол, посвященный реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 22.08.2019 г. №ПП-4422 и Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
В мероприятии приняли участие предприниматели, представители территориальных и районных предприятий электрических сетей и газоснабжения, руководители промышленных предприятий, а также представители СМИ. Среди обсуждаемых тем – необходимость энергосбережения и её роль в современной экономике, инструменты и механизмы, необходимые для реализации политики энергосбережения.
В ходе круглого стола выступили генеральный директор ООО «Каракалпакские ПТЭС» З.Керимзатов, директор департамента энергоэффективности Министерства энергетики М.Хакимов, директор Группы координации проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» при Министерстве экономики и промышленности А.Алимбаев, а также начальник управления инспекции по контролю в электроэнергетике А.Тураев.
Также в рамках мероприятия прошла ярмарка энергоэффективного оборудования Республики Узбекистан, где такие производители как АО «Ozelectroapparatelectroshield», Группа компаний «Чирчикский трансформаторный завод», «Nukuselectroapparat», «Toshelectroapparat», «E-cover», ООО «Mega Trans Energy», «QIE solar technology», «Endüstriyel Elektrik», ООО «Solar Power», ООО «OFTOB NUR» и многие другие представили свою продукцию. Ярмарку посетили более 250 человек.
Прошедшие мероприятия дали возможность собравшимся воочию увидеть энергосберегающие технологии и оборудование возобновляемых источников энергии, произведенные в республике, обменяться мнениями по использованию огромного потенциала повышения энергоэффективности и энергосбережения, обсудить финансовые механизмы и их внедрение, в том числе за счёт средств Всемирного банка.