Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига хизмат қиладиган Концепция муҳокамаси
Жорий йилнинг 24-28 март кунларида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Бирлашган Араб Амирликларига расмий ташрифи давлат бошқарувини такомиллаштириш, савдо-иқтисодий, инвестиция ва энергетика каби турли соҳаларда фаол амалий ҳамкорликнинг янги босқичларини бошлаб берди.
Мазкур ташрифнинг мантиқий давоми сифатида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 24 июндаги 5480-сонли фармойиши билан Бирлашган Араб Амирликлари билан устувор йўналишларни амалга ошириш “Йўл харитаси” тасдиқланиб, унда белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш учун 18 та махсус ишчи гуруҳлар тузилди.
“Миллий стратегия” дастуридаги йўл харитаси доирасида белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш мақсадида, 2019 йилнинг
28-29 август кунлари Иқтисодиёт ва саноат вазирлигида Бирлашган Араб Амирликлари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури,  Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки экспертлари, манфаатдор вазирлик ва идоралар мутахассислари, маҳаллий илмий тадқиқот муассасалари тадқиқотчи олимлари иштирокида:
- "Ўзбекистон Республикасини 2030 йилгача ижтимоий-иқтисодий комплекс ривожлантириш концепцияси"  мавзусидаги давра суҳбати;
- "Ўрта ва узоқ муддатли ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқишда Бирлашган Араб Амирлиги тажрибаси" мавзусида семинар-тренинг (воркшоп) бўлиб ўтмоқда.
Бугун ушбулардан биринчиси, яъни “Ўзбекистон Республикасини 2030 йилгача ижтимоий-иқтисодий комплекс ривожлантириш концепцияси” (кейинги ўринларда - Концепция) лойиҳасига тўхталамиз.
Маълумки, мазкур Концепция лойиҳаси Бирлашган Араб Амирликлари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, БМТ Тараққиёт Дастури,  Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки экспертлари, манфаатдор вазирлик ва идоралар, маҳаллий илмий тадқиқот муассасалари билан яқиндан ишлаш орқали такомиллаштирилиб келинмоқда.
Концепцияда белгиланган мақсадларга эришиш учун қуйидаги устувор йўналишлар  амалга ошириш кўзда тутилган, жумладан:
1. Макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш;
2. Бозор иқтисодиётига ўтиш жараёнини тезлаштириш;
3. Фуқароларнинг ижтимоий ҳимояси ва хизматини мустаҳкамлаш, демографик омилнинг ўсишини самарали иқтисодий ўсишга айлантириш;
4. Кучли бозор иқтисодиётида давлатнинг ролини такомиллаштириш;
5. Минтақавий омилдан самарали фойдаланиш;
6. Иқтисодий ўсиш ва таркибий ўзгаришларни таъминлашда аниқ мақсадли инвестиция сиёсатини олиб бориш;
7. Атроф-муҳитдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш.
Бундан ташқари, Концепция Ўзбекистон Республикасининг барқарор ривожланиш мақсадларида белгиланган тамойиллар ва вазифаларни тўлиқ қамраб олган.
Бугунги тадбирда юқорида номи келтирилган нуфузли халқаро ташкилотларнинг таклиф ва тавсиялари атрофлича ўрганилди ва тегишли хулосалар чиқарилди. Муҳими, тадбир иштирокчилари ҳақли равишда таъкидлаганларидек, ушбу Концепциянинг ишлаб чиқилиши тубдан янгиланаётган Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги мавқеини белгилашда ва уни юксалтиришда чуқур аҳамият касб этади.

Обсуждение Концепции посвящённой социально-экономическому развитию Республики Узбекистана
Официальный визит Президента Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты 24-28 марта текущего года дал старт новым этапам активного сотрудничества в различных сферах, таких как совершенствование государственного управления, торгово-экономические отношения, инвестиции и энергетика.
В качестве логического продолжения данного визита распоряжением Президента Республики Узбекистан от 24 июня 2019 года №Р-5480 утверждена “Дорожная карта” реализации приоритетных направлений с Объединенными Арабскими Эмиратами, а также в целях осуществления намеченных мер созданы 18 специальных рабочих групп.
В целях выполнения установленных дорожной картой мероприятий в рамках программы «Национальная стратегия», 28-29 августа в Министерстве экономики и промышленности с участием экспертов Объединенных Арабских Эмиратов, Организации Объединенных Наций, Программы развития Организации Объединенных Наций, Всемирного банка, Азиатского банка развития, специалистов заинтересованных министерств и ведомств, ученых-исследователей национальных исследовательских учреждений проходят:
- обсуждение в формате круглого стола «Концепции комплексного социально-экономического развития Республики Узбекистан до 2030 года»;
- семинар-тренинг (воркшоп) на тему «Опыт Объединенных арабских Эмиратов в разработке стратегии развития на среднесрочную и долгосрочную перспективу».
Проект концепции совершенствуется в ходе тесной работы с экспертами из Объединенных Арабских Эмиратов, Организации Объединенных Наций, программы развития ООН, Всемирного банка, Азиатского банка развития, заинтересованных министерств и ведомств, а также национальных научно-исследовательских учреждений
В качестве главных факторов в достижении целей Концепции рассматриваются следующие приоритетные направления:
1.  Поддержание макроэкономической стабильности;
2.  Ускорение процесса перехода к рыночной экономике;
3.  Укрепление социальной защиты и обслуживания граждан, трансформация роста демографического фактора в эффективный экономический рост;
4. Совершенствование роли государства в сильной рыночной экономике;
5. Эффективное использование регионального фактора;
6. Проведение целенаправленной инвестиционной политики в обеспечении экономического роста и структурных преобразований;
7. Повышение эффективности использования окружающей среды.
Кроме того, Концепция полностью охватывает принципы и задачи, поставленные в целях устойчивого развития Республики Узбекистан.
На данном мероприятии были разносторонне обсуждены и сделаны соответствующие выводы, рекомендации престижных международных экспертов. Самое важное, что разработка данной Концепции имеет большое значение в установлении и совершенствовании коренного преобразования Узбекистана на мировом арене.