Innovatsion va korporativ hamkorlik doirasida investitsiya loyihalari samaradorligini baholash va ekspertizasini tashkil etish masalalari muhokama qilindi
30/04/2019 - 14:54 7295
2019-yilning 22-aprel kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida innovatsion va korporativ hamkorlik doirasida “Investitsiya loyihalari samaradorligini baholash va ekspertizasini tashkil etish” mavzuida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi. “Sanoat iqtisodiyoti” kafedrasi mudiri I. Xotamov va dotsent S. Kasimov seminar tashkilotchilari bo‘ldilar.
Ilmiy-amaliy seminarda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi “Loyihalarni va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUK bosh mutaхassisi – Sardor Murodov, bo‘lim boshlig‘i Ravshan Saydakulov, Islom taraqqiyot bankining (keyingi o‘rinlarda - ITB) O‘zbekistondagi vakili – Xusan Xasanov hamda “Sanoat iqtisodiyoti” kafedrasi professori – Baхtiyor Salimov ma'ruzalar bilan chiqdilar.
Seminarning asosiy maqsadi – mamlakatni rivojlantirish davlat dasturlarini shakllantirish va amalga oshirish tartibini takomillashtirish, loyihalarni moliyalashtirish va tanlov samaradorligi hamda shaffofligini ta'minlash, shuningdek mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda ITB vazifalari to‘g‘risida bo‘lajak iqtisodchilarni tanishtirishdir.
Seminarda Markaz vakili S. Murodov loyihalar va kontraktlarni kompleks ekspertizadan o‘tkazishning muhimligi va maqsadlari to‘g‘risida, shuningdek kompleks ekspertiza uchun loyihaoldi va loyiha hujjatlarni, biznes-rejalarni va kontraktlarni kiritish tartibi va omillari to‘g‘risida ishtirokchilarga ma'lumot berdi.
ITB vakili Xusan Xasanov islom moliyalashtiruvining hozirgi kundagi ahamiyati va xususiyatlari, ITB faoliyati, uning dunyodagi mavqei va O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga qo‘shgan moliyaviy qo‘yilmalari to‘g‘risida batafsil so‘zlab berdi.
Shuni ta'kidlash kerakki, oliy ta'lim tizimida “Oliy ta'lim muassasalari moddiy-teхnik bazasini mustahkamlash” loyihasi ITB investitsiya fondlarining mablag‘lari hisobiga amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga X. Xasanov tomonidan “O‘zbekiston” nashriyot-matbaa ijodiy uyi tomonidan 2019-yilda chop etilgan “Islomiy moliya asoslari” nomli kitobning 10ta nusxasi universitet Aхborot-resurs markaziga topshirildi.
Ilmiy-amaliy seminar uning barcha ishtirokchilari uchun juda dolzarb va foydali bo‘ldi. Seminar yakunida ma’ruzachilar professor va o‘qituvchilar tarkibining, shuningdek mamlakatni rivojlantirish dasturlarini amalga oshirish jarayonlariga o‘z qiziqishlarini bildirgan ishtirokchi talabalarning savollariga batafsil javoblar berdilar.

Обсуждены вопросы оценки эффективности инвестиционных проектов и осуществление экспертизы в рамках инновационного и корпоративного сотрудничества
30/04/2019 - 14:59 8343
22 апреля 2019 года в Ташкентском государственном экономическом университете прошел научно-практический семинар на тему «Оценка эффективности инвестиционных проектов и осуществление экспертизы» в рамках инновационного и корпоративного сотрудничества. Модераторами семинара являлись заведующий кафедры «Экономика промышленности» И.Хотамов и доцент С.Касымов.
На научно-практическом семинаре с докладами выступили главный специалист ГУП «Центра комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан (далее- Центр) - Сардор Муродов, начальник отдела Равшан Сайдакулов, представитель Исламского банка развития (далее - ИБР) в Узбекистане - Хусан Хасанов, а также профессор кафедры «Экономика промышленности» - Бахтияр Салимов.
Основной целью семинара является ознакомление будущих экономистов о совершенствовании порядка формирования и реализации государственных программ развития страны, обеспечения эффективности и прозрачности финансирования и отбора проектов, а также о задачах ИБР в социально-экономическом развитии страны.
На семинаре представитель Центра С.Муродов ознакомил участников о важности и целях комплексной экспертизы проектов и контрактов, а также представил информацию о процедуре и критериях внесения предпроектной и проектной документации, бизнес-планов и контрактов для комплексной экспертизы.
Хусан Хасанов, представитель ИБР, подробно рассказал о текущем значении и особенностях исламского финансирования, о деятельности ИБР, его положении в мире и финансовых вложениях в социально-экономическое развитие Узбекистана.
Важно отметить, что проект «Укрепление материально-технической базы высших учебных заведений» реализуется за счет средств инвестиционных фондов ИБР в системе высшего образования. Х. Хасановым также была передана книга в Информационно-ресурсный центр университета под названием «Основы исламских финансов» в количестве 10 экземпляров, изданное издательско-полиграфическим творческим домом «Узбекистан» в 2019 году.
Научно-практический семинар был очень актуален и полезен для всех его участников. По окончанию семинара представители дали подробные ответы на вопросы профессорского-преподавательского состава, а также студентам участникам, которые были очень заинтересованы в процессах реализации программ развития страны.