Oʻzbekiston-Belarus hamkorligining yangi yoʻnalishlari koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahrida oʻzi uchun ajratilgan qarorgohda 25-aprel kuni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Belarus Prezidentining Oʻzbekistonga oʻtgan yilgi rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochgani, ularni sifat jihatidan yanada yuqori darajaga olib chiqqani va amaliy mazmun bilan boyitgani alohida taʼkidlandi.
Uchrashuvda ilgari erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi batafsil koʻrib chiqildi. Prezidentlar ikki mamlakat oʻrtasida tovar ayirboshlash hajmi jadal ortayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
cd1a28b3-e335-26c3-bcfb-74d02250d032.jpg
Belarusning “Amkodor”, “MAZ”, “MTZ” va boshqa yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda sanoatning turli tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz hududlari oʻrtasidagi almashinuvlar ancha faollashdi. Fan, texnologiyalar va taʼlim sohasida samarali hamkorlik amalga oshirilmoqda.
Davlatlar oʻrtasidagi mustahkam ishonch va hamkorlikning amaliy natijalariga erishishga qatʼiy oʻzaro intilish uni yanada rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar ochmoqda. Bugun mamlakatlarimiz buning uchun zarur salohiyatga ega ekani qayd etildi.
Uchrashuvda oʻzaro savdoni kengaytirish, mashinasozlik, qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat sanoati, axborot texnologiyalari, tibbiyot, farmatsevtika, turizm sohalarida qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish, taʼlim, madaniyat va boshqa yoʻnalishlarda hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Рассмотрены новые направления узбекско-белорусского сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 апреля в отведенной для него резиденции в Пекине провел встречу с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
Было особо отмечено, что визит на высшем уровне в Узбекистан в прошлом году открыл новую страницу в истории двусторонних отношений, вывел их на качественно новый уровень и наполнил практическим содержанием.
На встрече подробно рассмотрен ход реализации достигнутых договоренностей. Лидеры с удовлетворением отметили динамичный рост товарооборота.
Успешно реализуются проекты кооперации с ведущими белорусскими компаниями «Амкодор», «МАЗ», «МТЗ» и другими в различных отраслях промышленности. Заметно активизировался обмен между регионами двух стран. Осуществляется плодотворное сотрудничество в области науки, технологий и образования.
Прочное доверие и решительный взаимный настрой на достижение конкретных практических результатов формируют широкие возможности для дальнейшего расширения и укрепления сотрудничества. Подчеркнуто, что для этого сегодня имеется необходимый потенциал.
В ходе встречи обсуждены вопросы наращивания взаимной торговли, реализации совместных инновационных программ и проектов кооперации в области машиностроения, сельского хозяйства, пищевой промышленности, информационных технологий, медицины, фармацевтики, туризма, развития взаимодействия в области образования, культуры и по другим направлениям.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
Главы государств выразили готовность продолжать активный диалог на разных уровнях в целях эффективного продвижения новых направлений партнерства.