Oʻzbеkistonda Qozogʻiston yili ochildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboyev 2017-yilda oliy darajadagi muloqotlar soʻnggida 2018-yilda Qozogʻistonda Oʻzbekiston yili va 2019-yilda Oʻzbekistonda Qozogʻiston yilini oʻtkazishga kelishib olgan edi.
OʻZBЕKISTONDA QOZOGʻISTON YILI OCHILDI
Bu xalqlarimiz oʻrtasidagi hamkorlik tarixida noyob voqea sifatida qardoshlik munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
84db8963-57a8-9af4-41b6-f7cf1979b6af.jpg
“Oʻzbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida 15-aprel kuni Oʻzbekistonda Qozogʻiston yilining rasmiy ochilish marosimi boʻldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Qosim-Jomart Toqayev nutq soʻzladilar. Davlat rahbarlari Qozogʻistonda Oʻzbekiston yili doirasida faollashgan madaniy-gumanitar aloqalar xalqlarimizni yanada yaqinlashtirganini taʼkidladilar. Mazkur yirik tadbir xalqlarimiz oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlab, azaliy doʻstlikni ulugʻlashdek mushtarak maqsadlarga erishishda muhim oʻrin tutishini qayd etdilar.
7250c576-2d21-865c-0c4a-c497548aa6cb.jpg
Oʻzbekistonda Qozogʻiston yilining ochilishi strategik sheriklik munosabatlari tobora mustahkamlanib, ishonch va oʻzaro qoʻllab-quvvatlash kuchayib borayotganidan dalolat beradi. Ushbu muhim voqea xalqlarimiz oʻrtasidagi abadiy va samimiy doʻstlik, madaniy va maʼnaviy yaqinlik ramzidir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qozogʻiston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev Oʻzbekistonda Qozogʻiston yili doirasida oʻtkaziladigan tadbirlar qardosh xalqlarimiz madaniy aloqalarini yanada mustahkamlashini qayd etdi.
947167d3-0dd2-f719-ef8c-44aed189afc1.jpg
Oʻzbekiston Respublikasida Qozogʻiston yili ochiq, deb eʼlon qilindi.
Maʼlumki, Qozogʻistonda 2018-yilda keng nishonlangan Oʻzbekiston yili doirasida iqtisod, turizm va madaniy-gumanitar sohalarda koʻplab tadbirlar, maʼrifiy uchrashuvlar, turli festival va ijodiy kechalar oʻtkazildi. Ikki mamlakat sanʼat namoyandalarining oʻzaro tashriflari amalga oshirildi. Oʻzbek Milliy akademik drama teatri, Navoiy viloyati ijodiy jamoalarining gastrol safarlari qoʻshni Qozogʻiston viloyatlarida katta qiziqish bilan qarshi olindi.
6873b2c8-51a8-b619-38c0-0857189ad7ba.jpg
Bugungi kunda mamlakatlarimiz oliy taʼlim tizimida hamkorlikka oid 50 dan ziyod bitim va kelishuvlar amal qiladi. Mamlakatimizdagi 400 ga yaqin maktabda qozoq tili oʻqitiladi, oliy taʼlim muassasalarida qozoq tili, matematika, fizika va boshqa fanlar boʻyicha pedagog kadrlar tayyorlanadi. Chimkent shahrida 2018-yilning may oyida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi va Qozogʻiston xalq assambleyasi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzolandi. Bu ikki mamlakat hududida oʻzbek va qozoq tillarini oʻrganishdagi hamkorlikni amaliy mazmun bilan boyitish imkonini berdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil 13-martda “Buyuk qozoq shoiri va mutafakkiri Abay Qoʻnonboyev ijodiy merosini keng oʻrganish va targʻib qilish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Shuning barobarida Qozogʻistonda soʻz mulkining sultoni Alisher Navoiy tavalludining 577 yilligi katta tantana qilindi. Bu adabiyoti va madaniyati bir daryodan suv ichgan, azaldan qavmu qarindosh boʻlgan xalqlarimiz hayotidagi muhim voqeadir. Mamlakatimizda Qozogʻiston adabiyoti va madaniyati markazining ochilishi esa ushbu sohadagi hamkorlik bardavomligining yana bir tasdigʻi boʻldi.
2d858d92-4c21-44cf-af97-02152d110dfa.jpg
Doʻstona munosabatlarni mustahkamlashda Oʻzbekiston – Qozogʻiston parlamentlararo doʻstlik guruhlari ham muhim ahamiyat kasb etmoqda. Xususan, 2018-yil noyabr oyida ikki mamlakat parlamentlari quyi palatalari oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolanishi qonun ijodkorligi munosabatlarida yangi davrni boshlab berdi. Bu, oʻz navbatida, savdo-iqtisodiy, ijtimoiy-gumanitar sohalardagi hamkorlikning huquqiy asoslarini mustahkamlashda muhim omil boʻlayotir.
Mamlakatimizda Qozogʻiston yiliga katta tayyorgarlik koʻrildi. Uning doirasidagi tadbirlar sanʼat, fan, taʼlim va tadbirkorlik sohalari vakillariga oʻzaro manfaatli aloqalarni yoʻlga qoʻyish, bilim va tajriba almashish uchun yangi ufqlar ochadi. Madaniyatlarimiz bir-birini boyitishiga, xalqlarimiz yanada yaqin boʻlishiga xizmat qiladi.
2afbc811-270f-e2c4-4751-746f2ce00038.jpg
– Bu yil Oʻzbekistonda Qozogʻiston yilining keng nishonlanishi hududlar oʻrtasidagi madaniyat, ijtimoiy-gumanitar hamkorlikni sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqadi, – dedi Qozogʻiston Respublikasi madaniyat va sport vaziri Aristanbek Muhamediuli. – Koʻplab madaniy tadbirlar, ikki mamlakat sanʼat ustalari va teatr jamoalarining gastrol safarlari tashkil etiladi.
Butun dunyoda mamlakatlarimizning boy tarixi bilan tanishish, betakror urf-odat va anʼanalarini oʻrganish, meʼmoriy yodgorliklari misolida asriy tamaddun yutuqlaridan bahramand boʻlish istagida boʻlgan sayyohlar soni yil sayin ortib bormoqda. Shu bois ham bugun turizm sohasidagi hamkorlik biz intilayotgan muhim yoʻnalishlardan biri boʻlib qolmoqda.
b65ef13b-d665-fadf-48f9-9b77280afcf8.jpg
Oʻzbekistonda Qozogʻiston yili doirasida oʻtkaziladigan qoʻshma tadbirlar va loyihalar ayni shu kabi hamkorlik uchun ham mustahkam asos boʻlib xizmat qiladi.
Ochilish marosimi katta konsert dasturi bilan davom etdi.
be6acc8c-4c74-a3bf-2854-4d34faa5cc9e.jpg
Shu bilan Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevning Oʻzbekiston Respublikasiga tashrifi yakunlandi.

В Узбекистане открыт Год Казахстана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Первый Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев в завершение переговоров на высшем уровне в 2017 году договорились о проведении в 2018 году Года Узбекистана в Казахстане и в 2019 году – Года Казахстана в Узбекистане.
Эти события в качестве уникального случая в истории сотрудничества между нашими народами послужат дальнейшему укреплению братских взаимоотношений.
Во Дворце международных форумов «Узбекистон» 15 апреля состоялось торжественное открытие Года Казахстана в Узбекистане.
На мероприятии с речью выступили Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Касым-Жомарт Токаев. Главы государств отметили, что активизировавшиеся в Казахстане в рамках Года Узбекистана культурно-гуманитарные связи еще больше сблизили наши народы. Подчеркнули, что связанные с этим мероприятия играют важную роль в укреплении сотрудничества между двумя народами и способствуют достижению общей цели – возвеличиванию традиционной дружбы.
Год Казахстана в Узбекистане свидетельствует о динамично развивающихся отношениях стратегического партнерства, усиливающемся доверии, взаимной поддержке, неразрывности уз братства между нашими странами. Это знаменательное событие также является символом вечной и искренней дружбы, культурной и духовной общности двух народов, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев отметил, что мероприятия Года Казахстана еще более укрепят культурные связи между нашими братскими народами.
Год Казахстана в Республике Узбекистан был объявлен открытым.
Как известно, в рамках прошедшего в Казахстане с большим размахом Года Узбекистана было организовано множество просветительских встреч, различных фестивалей и творческих вечеров, мероприятий в сферах экономики, туризма и культурно-гуманитарной. Осуществлены взаимные поездки деятелей искусств двух стран. Гастрольные поездки Узбекского Национального академического драматического театра, творческих коллективов Навоийской области были восприняты с большим интересом в вилоятах соседнего Казахстана.
В настоящее время в системе высшего образования наших стран действует более 50 соглашений и договоренностей о сотрудничестве. Почти в 400 школах нашей страны изучается казахский язык, в учреждениях высшего образования подготавливаются педагогические кадры по казахскому языку, математике и другим предметам. В Чимкенте в мае 2018 года между Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Народной ассамблеей Казахстана подписан меморандум о сотрудничестве. Это позволило обогатить содержание взаимовыгодных связей по изучению узбекского и казахского языков на территории обеих стран.
Было принято постановление Президента Узбекистана от 13 марта 2018 года «О широком изучении и пропаганде творческого наследия выдающегося казахского поэта и мыслителя Абая Кунанбаева». Вместе с тем в Казахстане с размахом отмечалось 577-летие со дня рождения нашего великого предка Алишера Навои. Это важное событие для наших народов со схожей литературой и культурой, издревле связанных родственными узами. Открытие в нашей стране Центра культуры и литературы Казахстана является еще одним подтверждением продолжения сотрудничества в этой сфере.
В укреплении дружественных связей важную роль играют узбекско-казахстанские межпарламентские группы дружбы. В частности, в ноябре 2018 года был подписан меморандум о сотрудничестве между нижними палатами парламентов двух стран, что ознаменовало новый период взаимосвязей в законотворчестве. А это, в свою очередь, является важным фактором в укреплении правовых основ сотрудничества в торгово-экономической, общественно-гуманитарной сферах.
В нашей стране осуществлена масштабная подготовка к Году Казахстана. Мероприятия в его рамках откроют новые горизонты представителям искусства, науки, образования, бизнеса наших стран для расширения взаимовыгодных контактов, обмена знаниями и достижениями. Все это будет способствовать взаимному обогащению культур, дальнейшему сближению наших народов.
– Широкое празднование в этом году в Узбекистане Года Казахстана выведет культурное, общественно-гуманитарное сотрудничество между регионами на новый уровень, – говорит министр культуры и спорта Республики Казахстан Аристанбек Мухамедиули. – Будут организованы многочисленные культурные мероприятия, гастрольные поездки мастеров искусств и театральных коллективов двух стран.
Во всем мире возрастает количество туристов, желающих ознакомиться с богатой историей Узбекистана и Казахстана, уникальными обычаями и традициями, архитектурными памятниками, приобщиться к вековым достижениям цивилизации. В этой связи сотрудничество в сфере туризма – одно из важных направлений.
Предстоящие в Узбекистане в рамках Года Казахстана совместные мероприятия и проекты послужат надежным фундаментом для такого сотрудничества.