Prezident korxona faoliyatini kengaytirishning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vobkent tumanidagi «Ekvatorial Chodak group» korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Uzoq yillar foydalanilmay turgan bino O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy bankining 3 million dollar imtiyozli krediti hamda loyiha tashabbuskorlarining 2 million dollar miqdoridagi mablag‘i evaziga qayta tiklandi. Yaponiya, Italiya, Turkiya va Xitoydan besh yuzdan ziyod zamonaviy tikuv mashinasi hamda dastgohlar o‘rnatilib, yiliga 1 million 500 ming donagacha jinsi shim ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Bugungi kunda korxonada 500 nafarga yaqin xotin-qiz mehnat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari texnologik jarayonlar bilan tanishib, mahsulotlar sifatini ko‘zdan kechirdi. Korxona ishchilari bilan muloqot qildi. Iqtisodiy sohadagi barcha chora-tadbirlar, sa'y-harakatlardan maqsad xalqimizni rozi qilish, aholini, xotin-qizlarni ish bilan ta'minlash ekanini ta'kidladi.
Korxonada kiyim-kechaklarni bo‘yash va ularga qayta ishlov berish sexi tashkil etilgan. Bu viloyatdagi turdosh korxonalarga shartnoma asosida xizmat ko‘rsatish hisobiga, qo‘shimcha foyda olish imkonini beradi.
Yaqinda bu yerda poyabzal ishlab chiqarish korxonasi ham ishga tushirildi. Italiyaning zamonaviy uskunalari o‘rnatilib, yiliga 600 ming donagacha mahsulot ishlab chiqarish imkoniyati yaratildi. Loyiha quvvatlari to‘la o‘zlashtirilgach, ishchi-mutaxassislar soni qariyb ming kishiga yetadi.
Shu yerda kelgusida korxona faoliyatini yanada kengaytirish, shuningdek, kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish loyihalari haqida ma'lumot berildi.

Президент определил перспективные направления по расширению деятельности промышленного предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью производственного предприятия «Ekvatorial Chodak group» в Вабкентском районе.
Пустовавшее долгие годы здание было восстановлено и оснащено за счет льготного кредита Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан на 3 миллиона долларов и собственных средств инициаторов проекта на 2 миллиона долларов.
Здесь установлено более 500 современных швейных машин и станков из Японии, Италии, Турции и Китая, налажено производство до 1,5 миллиона пар джинсовых брюк в год. Сегодня на предприятии трудятся около 500 женщин.
Глава государства ознакомился с производственными процессами, поинтересовался качеством продукции. Побеседовал с работниками. Он отметил, что все принимаемые меры и усилия в экономической сфере нацелены на повышение благосостояния народа, обеспечение занятости населения, женщин.
На предприятии действуют также покрасочный и отделочный цехи. Это конкурентное преимущество способствует получению большей прибыли за счет оказания дополнительных услуг смежным предприятиям.
Недавно здесь введено в строй обувное производство. Установлено современное оборудование из Италии, создана возможность выпуска до 600 тысяч единиц продукции в год. После выхода на проектную мощность число работников достигнет почти тысячи.
Здесь же представлена информация о проектах по дальнейшему расширению деятельности предприятия, а также развитию малого бизнеса и предпринимательства в области.