Maxsus zonalarda amalga oshiriladigan investitsiya loyihalarning hujjatlari kompleks ekspertizadan o‘tkazilmoqda
29/03/2019 - 17:42 10852
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi "Loyihalar va import kontraktlarni kompleks ekspertiza qilish markazi" DUK maxsus zonalarda amalga oshiriladigan investitsiya loyihalarning hujjatlarini kompleks ekspertizadan o‘tkazadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 21-dekabrdagi PF-5600-sonli «Erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini muvofiqlashtirish va boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmoniga binoan erkin iqtisodiy zonalar (keyingi o‘rinlarda – EIZ) hududlarida amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan investitsiya loyihalarini jadal amalga oshirish, yangi ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi daromadlarini oshirishni ta'minlash bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Ushbu Farmonga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi "Loyihalar va import kontraktlarni kompleks ekspertiza qilish markazi" DUK (keyingi o‘rinlarda – Markaz) EIZ hududlarida amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan investitsiya loyihalarining biznes-rejalari va texnik-iqtisodiy asoslarni kompleks ekspertizadan o‘tkazadi va xulosalar beradi.
Investitsiya loyihalarining hujjatlarini kompleks ekspertizadan o‘tkazish jarayonida ularni EIZ hududlarida amalga oshirilishi uchun belgilangan talablarga muvofiqligi tahlili o‘tkaziladi.
Markaz tomonidan ijobiy xulosa berilganidan so‘ng, EIZning ma'muriy kengashlari EIZ hududida investitsiya loyihalarini amalga oshirish to‘g‘risidagi qarorni ularga berilgan imtiyozlar va davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning boshqa turlarini inobatga olgan holda qabul qiladilar.
Markazning ekspertizasidan o‘tgan EIZ hududida amalga oshirishi
ehtimol qilinayotgan investitsiya loyihalari
EIZ direksiyalarining nomlari |
Investitsiya |
Hujjatlar |
Investitsiya loyihalarining |
«Navoiy» |
«Navoiy-Ishonch-Gilamlari» МChJ |
Biznes-rejalar |
Tomchi va yomg‘ir bilan sug‘orish uchun polietilen quvurlari ishlab chiqarish |
«Sirdaryo» |
МChJ «Eurasian Industrial Union» |
Penopolistirol va plastmassa asosida qurilish materiallarini ishlab chiqarishni tashkil qilish |
«Angren» |
ChI AJ «ANGREN PACK» |
"ANGREN PACK" СhI AJ bazasida karton, qog‘oz va bortli mahsulot doirasini kengaytirish va ishlab chiqarishni zamonaviylashtirish |
МChJ «TREND TEX» |
Texnik-iqtisodiy asoslar |
Tikuv mahsulotlarini tashkil qilish |
«Jizzax» |
МChJ «IRUSKON» |
Keng assortimentdagi qandolat maxsulotlarini ishlab chiqarish |
МChJ «ASIA AUTO INDUSTRY» |
Turli xil kuzov maxsulotlarni ishlab chiqarishni tashkl etish |
«Buxoro-agro» |
МChJ «Xumo Trans Agro Fayz» |
"Buxoro-agro" hududida zamonaviy issiqxonalar yaratish. |
МChJ «Toshkent ta'mir temir beton» |
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini etishtirish va qayta ishlash uchun kompleks yaratish |
МChJ «Bukhara mega gold» |
Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini etishtirish va qayta ishlash uchun kompleks yaratish |
МChJ «Jizzax Dizayn Invest» |
Rafinatsiyalangan va hidsizlantirilgan o‘simlik yog‘i ishlab chiqarishni va uning fraksiyalarini qayta ishlani tashkil etish |
«Gijduvon» |
МChJ «Nazir Shoxjaxon» |
Polipropilen qoplarni ishlab chiqarishni tashkil etish |
МChJ «Antey-Steel» |
Issiq, sovuq holatda tayyorlangan va tsinklangan po‘latdan metall buyumlar ishlab chiqarishni tashkil etish |
YaTT МChJ «Universalagro» |
O‘simlik yog‘i ishlab chiqarish va pista, bodom, kaheva va yong‘oqni kalibrlash, qovurish va qadoqlash zavodini yaratish |

Проводится комплексная экспертиза документации инвестиционных проектов, реализуемых в специальных экономических зонах
29/03/2019 - 17:57 12619
ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан проводит комплексную экспертизу документации инвестиционных проектов, реализуемых в специальных экономических зонах.
Указом Президента Республики Узбекистан от 21.12.2018 года № УП-5600 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы координации и управления деятельностью свободных экономических зон» поставлены задачи по обеспечению ускоренной реализации инвестиционных проектов, предлагаемых к реализации на территориях свободных экономических зон (далее - СЭЗ), организации новых рабочих мест и повышению доходов населения.
В соответствии с данным Указом, ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан (далее - Центр) проводит комплексную экспертизу и выдаёт заключения по бизнес-планам и технико-экономическим обоснованиям инвестиционных проектов, предлагаемых к реализации на территориях СЭЗ.
В ходе комплексной экспертизы документации инвестиционных проектов проводится анализ их соответствия требованиям, установленным для инвестиционных проектов, реализуемых на территориях СЭЗ.
После выдачи положительного заключения Центра административные советы СЭЗ принимают решение о реализации инвестиционных проектов на территории СЭЗ, по которым предоставляются льготы и другие виды государственной поддержки.
инвестиционных проектов, предполагаемых к реализации на территориях СЭЗ, прошедших экспертизу в Центре
Наименование дирекции |
«Навои» |
«Navoiy-Ishonch-Gilamlari» МЧЖ |
Бизнес-план |
Производство ПЭ трубы для капельного и дождевого орошения |
«Сырдарья» |
ООО «Eurasian Industrial Union» |
Организация производства строительных материалов на основе пенополистирола и пластика |
«Ангрен» |
АО ИИ «ANGREN PACK» |
Модернизация производства и расширение ассортимента по выпуску картона, бумаги и гофротары на базе АО ИИ «ANGREN PACK» |
ООО «TREND TEX» |
Технико-экономическое обоснование |
Организация производства швейных изделий |
«Джизак» |
ООО «IRUSKON» |
Организация производства широкого ассортимента кондитерских изделий |
ООО «ASIA AUTO INDUSTRY» |
Организация производства кузовов в ассортименте |
«Бухара-агро» |
OOO «Xumo Trans Agro Fayz» |
Создание современной теплицы на территории «Бухара-агро». |
OOO «Toshkent ta'mir temir beton» |
Создание комплекса по выращиванию и переработке сельскохозяйственной продукции |
OOO «Bukhara mega gold» |
ООО «Jizzax Dizayn Invest» |
Организация производства рафинированного и дезодированного растительного масла и переработки |
«Гиждуван» |
OOO «Nazir Shoxjaxon» |
Организация производства полипропиленовых мешков |
ООО «Antey-Steel» |
Организация производства металлических изделий из горячекатаной, холоднокатаной и оцинкованной стали |
ИП ООО «Universalagro» |
Создание завода по производству растительного масло и калибровке, обжарке и фасовке фисташек, миндаля, кешью и грецких орехов |