Oʻzbekiston va BAA oʻrtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishga kelishib olindi
26/03/2019 - 10:03 9662
Abu-Dabi shahridagi “Qasr al-Vatan” saroyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi boʻldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Oʻzbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari davlat madhiyalari yangradi.
Шундан сўнг икки давлат расмий делегацияларининг кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бошланди.
Shavkat Mirziyoyev samimiy qabul va yuksak ehtirom uchun minnatdorlik bildirib, xalqlarimizning diniy-maʼnaviy qadriyatlari mushtarak ekani, bu ikki mamlakat oʻrtasida oʻzaro ishonch va hurmat ruhidagi hamkorlikni rivojlantirishga asos boʻlishini taʼkidladi.
Birlashgan Arab Amirliklari tarixan qisqa davrda – ellik yilda sahro qoʻynida moʻjiza yaratib, iqtisodiyot, innovatsiya, savdo, moliya va turizm boʻyicha dunyo markazlaridan biriga aylanganini, Oʻzbekiston shu sohalarda hamkorlik qilish va tajriba almashishdan manfaatdor ekanini qayd etdi.
Muhammad bin Zoid Ol Nahayon Oʻzbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, investitsiya muhitini yaxshilash va davlatning xalqaro nufuzini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarga yuqori baho berdi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari oʻrtasida diplomatik aloqalar 1992-yil 25-oktyabrda oʻrnatilgan. Yaqinda ikki tomonlama munosabatlar tarixida ilk bor Oʻzbekiston Respublikasining Birlashgan Arab Amirliklaridagi Favqulodda va muxtor elchisi tayinlandi.
Yurtimizda BAA investitsiyalari ishtirokida 107 ta korxona faoliyat yuritib kelmoqda. Ushbu mamlakat firma va kompaniyalarining 28 ta vakolatxonasi ochilgan. Ular asosan toʻqimachilik mahsulotlari, qurilish materiallari, meva konservalari, poligrafiya, ulgurji savdo, umumiy ovqatlanish tarmoqlari, xizmat koʻrsatish yoʻnalishlarida ish olib bormoqda.
2018-yilda ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo aylanmasi hajmi qariyb 400 million dollarni tashkil etgan.
Davlatimiz rahbari bu koʻrsatkich avvalgi yillarga nisbatan oʻsgani, lekin tomonlarning salohiyatini hisobga olganda, yetarli darajada emasligini taʼkidladi. Shu bois muzokaralarda ikki mamlakat oʻrtasidagi hamkorlikni har tomonlama kengaytirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion, bank-moliya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi amaliy aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama etildi.
Joriy yil 12-mart kuni Toshkentda boʻlib oʻtgan Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston-BAA hukumatlararo komissiyasining uchinchi yigʻilishi natijalari ijobiy baholandi. Hukumatlararo komissiya oldiga yaqin yillarda oʻzaro savdo aylanmasi hajmini 1 milliard dollarga yetkazish, buning uchun tovar yetkazib berishni koʻpaytirish, xomashyoni qayta ishlash va qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirish vazifasi qoʻyildi.
Ikki mamlakat oʻrtasida turizm sohasida ham ulkan salohiyat bor. Amirliklar aholisi buyuk allomalarimiz maqbaralarini ziyorat qilish, tabiatimiz manzaralaridan bahra olishga orzumand. Oʻtgan yili BAAdan yurtimizga kelgan sayohatchilar soni 1,5 barobar oʻsgan.
Prezidentimizning yaqinda imzolangan farmoniga muvofiq, yurtimizda Birlashgan Arab Amirliklari fuqarolari uchun vizasiz rejim belgilandi. Bu Oʻzbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari oʻrtasida nafaqat turizmni rivojlantirish, balki savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlikni yanada faollashtirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Kengaytirilgan tarkibdagi muzokaralardan soʻng ikki tomonlama imzolangan hujjatlarni almashish marosimi boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi va BAA oʻrtasida Qoʻshma bayonot qabul qilindi. Investitsiyalar, moliya, muqobil energetika, sanoat va infratuzilmani rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi, bojxona maʼmuriyatchiligi, madaniyat va boshqa sohalardagi hamkorlik boʻyicha imzolangan hujjatlar almashildi. Umuman, tashrif doirasida umumiy qiymati 10 milliard dollardan ortiq boʻlgan kelishuvlarga erishilgani maʼlum qilindi.
Shundan soʻng, Prezident Shavkat Mirziyoyev va Abu-Dabi Amirligi valiahdi Muhammad bin Zoid Ol Nahayonning tor doiradagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Samimiy muloqot chogʻida siyosat, investitsiya, xavfsizlik sohalari yuzasidan fikr almashildi. Savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, energetika va infratuzilma yoʻnalishida qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish, fan-texnologiya va taʼlim sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga kelishib olindi.

Достигнута договоренность расширять торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и ОАЭ
26/03/2019 - 10:07 17900
Во дворце "Каср аль-Ватан" в Абу-Даби состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Прозвучали государственные гимны Республики Узбекистан и Объединенных Арабских Эмиратов.
Затем начались переговоры в расширенном составе с участием официальных делегаций двух государств.
Шавкат Мирзиёев, выразив признательность за теплый прием и гостеприимство, отметил общность религиозно-духовных ценностей двух стран, что служит основой для развития двустороннего сотрудничества в духе взаимного доверия и уважения.
Глава нашего государства подчеркнул, что Объединенные Арабские Эмираты за короткий по историческим меркам срок - пятьдесят лет - сотворили "чудо" в пустыне, превратившись в один из мировых центров экономики, инноваций, торговли, финансов и туризма, и отметил заинтересованность Узбекистана в сотрудничестве и обмене опытом в этих сферах.
Мухаммад бин Заид Аль Нахаян высоко оценил проводимые в Узбекистане преобразования по либерализации экономики, улучшению инвестиционного климата и укреплению международного авторитета страны.
Напомним, что дипломатические отношения между Узбекистаном и ОАЭ были установлены 25 октября 1992 года. Впервые в истории двусторонних отношений недавно назначен Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Объединных Арабских Эмиратах.
Сегодня в нашей стране действуют 107 предприятий с участием инвестиций из Эмиратов, открыты 28 представительств фирм и компаний нашей страны. Они занимаются в основном производством текстиля, стройматериалов, фруктовых консервов, полиграфией, оптовой торговлей, оказанием услуг.
В 2018 году торговый оборот между странами составил почти 400 миллионов долларов.
Глава нашего государства отметил, что данный показатель вырос по сравнению с прошлыми годами, однако, с учетом потенциала сторон, недостаточен. В связи с этим на переговорах обсуждены вопросы всестороннего расширения двустороннего сотрудничества, укрепления практического взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, банковско-финансовой, культурно-гуманитарной и других сферах.
Положительно оценены результаты третьего заседания узбекско-эмиратской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, состоявшегося 12 марта текущего года в Ташкенте. Перед межправительственной комиссией поставлена задача довести объем взаимной торговли до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы, увеличить поставки товаров, реализовать совместные проекты по переработке сырья и производству продукции с добавленной стоимостью.
Огромный потенциал имеется для сотрудничества в сфере туризма. Большой туристический интерес у жителей Эмиратов вызывают мавзолеи наших великих предков и природа Узбекистана. В прошлом году число туристов из ОАЭ, посетивших нашу страну, увеличилось в 1,5 раза.
В соответствии с принятым недавно указом Президента нашей страны в Узбекистане введен безвизовый режим для граждан ОАЭ. На переговорах отмечалось, что это будет способствовать не только развитию туризма, но и дальнейшей активизации торгово-экономического, научно-технического и культурного сотрудничества между нашими странами.
После переговоров в расширенном составе состоялась церемония обмена подписанными двусторонними документами.
Принято Совместное заявление между Республикой Узбекистан и ОАЭ. Стороны обменялись подписанными документами о сотрудничестве в области инвестиций, финансов, альтернативной энергетики, промышленного и инфраструктурного развития, сельского хозяйства, таможенного администрирования. Сообщено, что в целом в рамках визита достигнуты соглашения на общую сумму более 10 миллиардов долларов.
Затем состоялась встреча Президента Шавката Мирзиёева и Наследного принца Эмирата Абу-Даби Мухаммада бин Заида Аль Нахаяна в узком формате. Стороны договорились расширять торгово-экономические связи, реализовывать совместные проекты в сферах энергетики и инфраструктуры, укреплять сотрудничество в области науки, технологий и образования.