13/03/2019 - 14:54 15559
Shavkat Mirziyoyev 2018-yilda ham mazkur korxonada boʻlib, bu yerda amalga oshirilayotgan uchta yirik investitsion loyiha bilan tanishgan, uni oʻz vaqtida va sifatli yakunlash boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar bergan edi.
Maʼlumki, “Navoiyazot” 1964-yilda ishga tushirilgan. Korxonada qishloq xoʻjaligi, neft-gaz tarmogʻi, energetika va togʻ-kon sanoati ehtiyoji uchun 70 turdan ziyod mahsulot ishlab chiqariladi. Vaqt oʻtishi bilan texnologik uskuna hamda qurilmalar jismonan va maʼnan eskirdi, koʻp miqdorda elektr energiyasi va boshqa tabiiy resurslarni sarf qilish evaziga mahsulot ishlab chiqara boshladi. Bu jihatlar eʼtiborga olinib, korxonada bosqichma-bosqich modernizatsiya ishlari amalga oshirilmoqda.
Xususan, jamiyat hududida uchta yirik investitsion loyiha – polivinilxlorid (PVX), kaustik soda va metanol ishlab chiqarish, ammiak va karbamid ishlab chiqarish hamda azot kislotasi ishlab chiqarish korxonalari qurilishi qizgʻin davom etmoqda. Bunyod etilayotgan ushbu korxonalarga zamonaviy, tejamkor texnologik uskunalar oʻrnatiladi.
Prezidentimiz ushbu yangi obyektlardagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi, quruvchilar, xorijlik investorlar bilan muloqot qildi.
Polivinilxlorid, kaustik soda va metanol ishlab chiqarish loyihasining umumiy qiymati 500 million AQSH dollaridan oshadi. Qurilish ishlarini Xitoyning “China CAMC Engineering CO. LTD” va “HQC (Shanghai)” kompaniyalari konsorsiumi hamda yurtimiz mutaxassislari amalga oshirmoqda.
Korxona foydalanishga topshirilgach, yiliga import oʻrnini bosuvchi 100 ming tonna polivinilxlorid, 75 ming tonna kaustik soda, 300 ming tonna metanol tayyorlanadi. 900 dan ortiq yangi ish oʻrni yaratiladi. Mahsulotning 50 foizdan ortigʻini eksport qilish koʻzda tutilgan. Korxonani joriy yilning sentabr oyida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda bu yerda oʻrnatiladigan zamonaviy uskunalarni boshqarish uchun mamlakatimizdagi oliy taʼlim muassasalarida injener-texnolog, mexanik, energetik, iqtisodchi va dasturchilar tayyorlanyapti. Mutaxassislar mamlakatimiz va xorijdagi korxonalarda malaka oshirmoqda.
Prezidentimiz bu yerda ishlaydigan kadrlarni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish lozimligini qayd etdi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatining mavjud energiya sarfi yuqori boʻlgan ammiak ishlab chiqarish 1-2 navbatlari ekspluatatsiyadan chiqarilmoqda. Xususan, ammiak va karbamid ishlab chiqarish boʻyicha umumiy qiymati 985 million AQSH dollaridan ziyod boʻlgan loyiha amalga oshirilmoqda. Qurilish ishlari yakunlangach, bu yerda yiliga 660 ming tonna ammiak, shuningdek, 577,5 ming tonna karbamid olish, ulardan tayyorlanadigan mineral oʻgʻitlar turini oshirish imkoniyati paydo boʻladi. 491 ish oʻrni yaratiladi.
Yaponiyalik hamkorlar - “Mitsubishi Heavy Industries, Ltd” va “Mitsubishi Corporation” bilan birgalikda barpo etilayotgan majmuani 2020 yilda foydalanishga topshirish koʻzda tutilgan.
Aksiyadorlik jamiyatining azot ishlab chiqarish boʻyicha eski 1-2 navbatlari ham ekspluatatsiyadan chiqarilmoqda. Yaʼni, joriy yil yana bir loyiha – azot kislotasi ishlab chiqarish majmuasi qurilishini nihoyasiga yetkazish rejalashtirilgan. Umumiy qiymati 216,6 million AQSH dollariga teng bu ishlab chiqarish obyekti Shveysariyaning “CASALE SA” kompaniyasi tomonidan bunyod etilmoqda. Bu yerda yiliga 500 ming tonna mahsulot tayyorlash mumkin boʻladi. Shuningdek, 122 ta yangi ish oʻrni yaratiladi.
Prezidentimiz zamonaviy energiya tejamkor texnologiyalar bilan jihozlanadigan mazkur majmualar mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirish, tannarxini tushirish, raqobatbardoshligini taʼminlashda muhim omil boʻlishini qayd etdi.
Shu yerda Navoiy viloyatida mamlakatimizning Amerika Qoʻshma Shtatlari, Birlashgan Arab Amirliklari va Ukrainadagi elchixonalari koʻmagida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti oʻtkazildi. Prezidentga viloyatda sanoatni rivojlantirish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va boshqa tarmoqlarda bajarilishi koʻzda tutilgan loyihalar haqida ham maʼlumot berildi.

В «Навоиазот» реализуются сразу три крупных проекта
Шавкат Мирзиёев посещал это предприятие и в 2018 году, были представлены три крупных инвестиционных проекта. Ответственным лицам были даны поручения по их своевременной и качественной реализации.
“Навоиазот” был введен в строй в 1964 году. Здесь выпускается продукция более 70 видов для нужд сельского хозяйства, нефтегазовой отрасли, энергетики и горной промышленности. С прошествием времени технологическое оборудование предприятия физически и морально устарело, перестало отвечать требованиям энергоэффективности. С учетом этого здесь осуществляется поэтапная модернизация.
В частности, активно продолжается строительство мощностей по выпуску поливинилхлорида (ПВХ), каустической соды и метанола, аммиака и карбамида, азотной кислоты. Эти предприятия получат современное энергосберегающее оборудование.
Президент ознакомился с проводимой на новых объектах строительной работой, побеседовал со строителями, иностранными инвесторами.
Общая стоимость проекта по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола превышает 500 миллионов долларов США. Строительством объекта занимаются консорциум китайских компаний “China CAMC Engineering CO. LTD” и "HQC (Shanghai)", а также отечественные специалисты.
Введение предприятия в строй позволит производить импортозамещающую продукцию – 100 тысяч тонн поливинилхлорида, 75 тысяч тонн каустической соды и 300 тысяч тонн метанола в год. Будет создано более 900 новых рабочих мест. Ожидается, что свыше 50 процентов продукции пойдет на экспорт. Предприятие намечено ввести в сентябре текущего года.
Президент отметил необходимость дальнейшего совершенствования системы подготовки кадров для предприятия.
В настоящее время используемые на “Навоиазот” первая и вторая очереди по производству аммиака, которые давно устарели и работают с перерасходом энергии, выводятся из эксплуатации. Они будут заменены новыми мощностями по производству аммиака и карбамида, проектная стоимость которых составляет более 985 миллионов долларов США. Сдача объекта в эксплуатацию позволит получать в год 660 тысяч тонн аммиака и 577,5 тысяч тонн карбамида, расширить ассортимент производимых на их основе минеральных удобрений. Здесь будет создано 491 рабочее место.
Комплекс, возводимый совместно с японскими партнерами - “Mitsubishi Heavy Industries, Ltd” и “Mitsubishi Corporation”, намечено ввести в строй в 2020 году.
Акционерное общество обновляет и мощности по производству азотной кислоты. В текущем году ожидается завершение проекта по строительству соответствующего комплекса. Данный объект общей стоимостью 216,6 миллиона долларов США возводится компанией “CASALE SA” Швейцарии. Новое предприятие будет производить 500 тысяч тонн продукции в год и обеспечит работой 122 человек.
Президент отметил, что эти комплексы, оснащаемые по последнему слову техники, станут важным фактором увеличения объемов производства продукции, снижения ее себестоимости и повышения конкурентоспособности.
Здесь же состоялась презентация инвестиционных проектов, сформированных для реализации в Навоийской области при содействии посольств нашей страны в США, ОАЭ и Украине. Президенту доложено о планах по развитию промышленности региона, локализации и других сфер.