Xalqaro reyting va indekslarda Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilashga oid chora-tadbirlarni tizimlashtirish toʻgʻrisida
09/03/2019 - 12:06 16396
Iqtisodiy va siyosiy-huquqiy xalqaro reyting va indekslarda Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash, bu borada mutasaddi vazirlik va idoralarning faoliyatini samarali muvofiqlashtirish, xalqaro maydonda mamlakatimiz mavqeini yanada yuksaltirish, xorijiy reyting agentliklari bilan hamkorlikni tizimli ravishda amalga oshirish, masʼul davlat organlari rahbarlariga yuklatilgan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli bajarilishida ularning shaxsiy javobgarligini kuchaytirish maqsadida:
1. Ustuvor xalqaro reyting va indekslarni kompleks ravishda koʻrib chiqish va yaxshilash borasida ijro samaradorligini oshirish hamda mutasaddi vazirlik va idoralar tomonidan olib borilayotgan tegishli chora-tadbirlarni tizimli muvofiqlashtirish lozimligini inobatga olgan holda:
Ustuvor xalqaro reyting va indekslar bilan ishlashni muvofiqlashtirish boʻyicha komissiya (keyingi oʻrinlarda – Komissiya) 1-ilovadagi tarkibga muvofiq tuzilsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tuzilmasiga xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash boʻyicha masʼul boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasi moliya vaziri oʻrinbosari (keyingi oʻrinlarda – moliya vaziri oʻrinbosari) lavozimi kiritilsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tuzilmasida boshqaruv xodimlarining soni qoʻshimcha 10 ta shtat birligidan iborat Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash boshqarmasi (keyingi oʻrinlarda – Boshqarma) tashkil etilsin va yuqori malakali kadrlar bilan toʻldirilishi taʼminlansin.
2. Belgilab quyilsinki:
a) Komissiya xalqaro reyting va indekslarda Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash boʻyicha ishlarni amalga oshirish doirasida:
har oyda kamida bir marotaba yigʻiladi;
mutasaddi vazirlik va idoralar tomonidan maqsadli koʻrsatkichlarga erishish uchun ustuvor yoʻnalishlarni belgilab beradi va amalga oshirilayotgan ishlarni muvofiqlashtirib boradi;
tegishli qarorlar qabul qiladi va ularning ijrosini vazirlik hamda idoralar tomonidan sifatli va toʻliqbajarilishini taʼminlaydi, shuningdek, ularning oylik hisobotlarini eshitadi;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga amalga oshirilgan ishlar yuzasidan har oyda kamida bir marotaba hisobot taqdim etadi;
b) moliya vaziri oʻrinbosari:
xalqaro reyting va indekslarda Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash borasida mutasaddi vazirlik va idoralarningmuvofiqlashtirilgan oʻzaro hamkorligini, ularga yuklatilgan vazifalarni samarali va sifatli bajarish uchun uslubiy va konsultativ yordam koʻrsatishni taʼminlaydi;
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining yigʻilishlarida,
shu jumladan, Rayosat majlislarida, mutasaddi vazirlik va idoralar tomonidan xalqaro reyting va indekslarda Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan ishlar ahvolini tanqidiy koʻrib chiqish boʻyicha takliflar beradi;
v) Boshqarma Komissiya ishchi organi boʻlib, mutasaddi vazirlik va idoralarning xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash faoliyatini samarali tashkil etadi va zarur maʼlumotlarni umumlashtiradi, bu borada quyidagi vazifalarni amalga oshiradi:
mutasaddi vazirlik va idoralardan zarur boʻlgan maʼlumotlarni soʻrab oladi, amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning natijadorligi yuzasidan axborot-tahliliy materiallar tayyorlaydi va Komissiyaga taqdim qiladi;
xalqaro reyting va indekslarni eʼlon qiluvchi tashkilotlar, reyting agentliklari, mahalliy hamda xalqaro ekspert, konsultant va mutaxassislar bilan toʻgʻridan-toʻgʻri ishlaydi, shu jumladan, ularni respublikaga taklif qiladi va olib borilayotgan islohotlar koʻlami bilan yaqindan tanishtiradi, chet elda sohaga oid tadbirlarda mutaxassislar ishtirokini, davra suhbatlari, xalqaro forum va konferensiyalarni tashkillashtirib boradi;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Xalqaro reytinglar bilan ishlash va “Elektron hukumat” tizimini joriy etish ishlarini muvofiqlashtirish shoʻbasi bilan ustuvor xalqaro reyting va indekslarda Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash uchun kompleks chora-tadbirlarni belgilash yuzasidan yaqindan hamkorlik qiladi;
tegishli takliflarni ishlab chiqadi hamda ularni koʻrib chiqish uchun Komissiyaga kiritadi;
g) xalqaro reyting va indekslarning maʼlumot bazalaridan foydalanish, zarur axborot materiallarini olish, ushbu reyting va indekslardagi Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash boʻyicha xalqaro reyting agentliklari hamda xalqaro ekspert, konsultant va mutaxassislarni jalb qilish bilan bogʻliq xarajatlarni qoplash Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining zaxira jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
3. Mutasaddi vazirlik va idoralarning birinchi rahbarlari:
tegishli xalqaro reyting va indekslar boʻyicha belgilangan maqsadli koʻrsatkichlarga erishishda shaxsan masʼul etib belgilansin;
ikki hafta muddatda joriy yilning 1 sentyabriga qadar amalga oshiriladigan chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqsin va Komissiyaning ishchi organiga taqdim etsin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 2-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar va qoʻshimchalar kiritilsin.
5. Vazirlik va idoralar bir oy muddatda oʻzlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni ushbu Farmonga muvofiqlashtirsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Adliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari J.A.Qoʻchqorov zimmasiga yuklansin.

О систематизации мер по улучшению позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах
09/03/2019 - 12:08 10066
В целях улучшения позиции Республики Узбекистан в экономических и политико-правовых рейтингах и индексах, эффективной координации деятельности ответственных министерств и ведомств, дальнейшего повышения авторитета нашей страны на международной арене, осуществления на системной основе сотрудничества с зарубежными рейтинговыми агентствами, усиления персональной ответственности руководителей уполномоченных государственных органов за своевременное и качественное выполнение возложенных задач:
1. Принимая во внимание необходимость повышения эффективности исполнения при комплексном рассмотрении и улучшении приоритетных международных рейтингов и индексов, а также системной координации проводимых ответственными министерствами и ведомствами мероприятий:
образовать Комиссию по координации работы с приоритетными международными рейтингами и индексами (далее – Комиссия) в составе согласно приложению № 1;
ввести в структуру Министерства финансов Республики Узбекистан должность заместителя министра финансов Республики Узбекистан (далее – заместитель министра финансов), ответственного за работу с международными рейтингами и индексами;
создать в структуре Министерства финансов Республики Узбекистан Управление по работе с международными рейтингами и индексами (далее – Управление) с дополнительной численностью управленческого персонала в количестве 10 единиц и обеспечить его укомплектование высококвалифицированными кадрами.
а) Комиссия в рамках проведения работ по улучшению позиции Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах:
заседает не реже одного раза в месяц;
определяет приоритетные направления для достижения целевых показателей ответственными министерствами и ведомствами и осуществляет координацию проводимых работ;
принимает соответствующие решения, обеспечивает их качественное и своевременное исполнение министерствами и ведомствами, а также заслушивает их ежемесячные отчеты;
не реже одного раза в месяц представляет Президенту Республики Узбекистан отчет о проведенной работе;
б) заместитель министра финансов:
обеспечивает скоординированное взаимодействиеответственных министерств и ведомств по улучшению позиции Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, оказание им методической и консультационной помощи в эффективном и качественном выполнении возложенных задач;
вносит предложения о критическом рассмотрении на заседаниях Кабинета Министров Республики Узбекистан, в том числе его Президиума, состояния работ, проводимых ответственными министерствами и ведомствами по улучшению позиции Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах;
в) Управление является рабочим органом Комиссии, организует эффективную деятельность ответственных министерств и ведомств по работе с международными рейтингами и индексами, обобщает необходимые данные, осуществляет следующие задачи в данном направлении:
запрашивает необходимые данные от ответственных министерств и ведомств, подготавливает информационно-аналитические материалы о результативности осуществляемых мер и представляет их Комиссии;
непосредственно работает с организациями, рейтинговыми агентствами, публикующими международные рейтинги и индексы, отечественными и международными экспертами, консультантами и специалистами, в том числе приглашает их в республику и близко ознакомляет с масштабом проводимых реформ, организовывает участие специалистов в мероприятиях за рубежом, «круглые столы», международные форумы и конференции;
тесно сотрудничает с Сектором по работе с международными рейтингами и координации работ по внедрению системы «Электронное правительство» Администрации Президента Республики Узбекистан по определению комплексных мероприятий с целью улучшения позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах;
разрабатывает соответствующие предложения и вносит их в Комиссию для рассмотрения;
г) покрытие расходов, связанных с использованием баз данных международных рейтингов и индексов, получением необходимых информационных материалов, привлечением международных рейтинговых агентств, экспертов, консультантов и специалистов к работе по улучшению позиции Республики Узбекистан в этих рейтингах и индексах, осуществляется за счет средств резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан.
3. Первым руководителям ответственных министерств и ведомств:
возложить персональную ответственность за достижение целевых показателей, определенных в соответствующих международных рейтингах и индексах;
в двухнедельный срок разработать программу мер, реализуемых до 1 сентября текущего года, и представить ее в рабочий орган Комиссии.
4. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
5. Министерствам и ведомствам в месячный срок привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим Указом.
6. Министерству финансов совместно с Министерством юстиции в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.