Oʻzbekiston biznes yuritish boʻyicha zarur choralarni amalga oshirmoqda
Bu Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2018 yil 13 iyuldagi “Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotida Oʻzbekiston Respublikasining reytingini yanada yaxshilash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida oʻz ifodasini topgan.
Qayd etish kerakki, soʻnggi 5 yil davomida Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotida Oʻzbekiston Respublikasining reytingi 2 baravardan ortiq yaxshilandi. Oʻzbekiston jahonning 190 mamlakati orasida 2012 yildagi 166-oʻrindan 2017 yilda 74-oʻringa koʻtarilib, biznes yuritish uchun eng qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish koʻrsatkichi boʻyicha islohotchi mamlakatlarning birinchi oʻntaligidan joy oldi.
Poytaxtimizda boʻlib oʻtgan Jahon bankining “Biznes yuritish” hisobotidagi “Kontraktlar ijrosini taʼminlash” indikatori boʻyicha Oʻzbekistondagi islohotlarga bagʻishlangan seminarda shu haqda soʻz yuritildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi, Bosh prokuratura, Savdo-sanoat palatasi, Prezident huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) va BMT Taraqqiyot dasturining “Oʻzbekistonda qonun ustuvorligi yoʻlida hamkorlik” loyihasi xodimlari, tadbirkorlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etgan tadbirda kontraktlar ijrosini taʼminlash bilan bogʻliq holatlar tahlil etildi. Bu jarayonda vaqt, sarf-xarajatlar, sud jarayoni sifati (shu jumladan, sud tizimi va majlisi, ishlarning koʻrib chiqilishi, sudlarning avtomatlashtirilishi) kabi masalalar sud tizimida qanday hal etilganligiga alohida eʼtibor qaratildi.
2018 yil may oyida eʼlon qilingan Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotiga koʻra, Oʻzbekiston “Kontraktlar ijrosini taʼminlash” indikatori boʻyicha 67,26 ball koʻrsatkichi bilan 190 davlat ichida 41-oʻrinni egalladi.
Davlatimiz rahbarining yuqorida nomi zikr etilgan qarorida kontraktlar ijrosini taʼminlash sohasida bir qator chora-tadbirlarni amalga oshirish belgilandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi iqtisodiy ishlar boʻyicha sudlov hayʼati raisining oʻrinbosari Qobiljon Komilov, USAIDning Oʻzbekiston boʻyicha direktori Gari Robbins Oʻzbekistonda islohotlar samaradorligini oshirish, xalqaro hamjamiyatda mamlakatning ijobiy qiyofasini shakllantirish boʻyicha izchil ishlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi.
Oliy sud tomonidan qaror bilan tasdiqlangan “Yoʻl xaritasi”da belgilangan tadbirlarni amaliyotga joriy etishga kirishildi. Iqtisodiy sudlarda ishlarni yuritishga doir statistik maʼlumotlar, xususan, iqtisodiy ishlarni koʻrish davomiyligi haqidagi, shuningdek, iqtisodiy sudlarga kelib tushgan daʼvo arizalar va koʻrib hal etilgan ishlar haqidagi statistik maʼlumotlarni Oliy sud rasmiy veb-saytida joylashtirib borish yoʻlga qoʻyildi. Foydalanuvchilarga zarur maʼlumotlarni oson topishi uchun qulaylik yaratish maqsadida Oliy sud rasmiy sayti bosh sahifasida “Statistika” rukni joylashtirildi.
Barcha foydalanuvchilar, shu jumladan, sudyalar va ishda ishtirok etuvchi shaxslar foydalanishlari mumkin boʻlgan elektron tizim yaratilib, Oliy sud rasmiy veb-saytidagi interaktiv xizmatlar yordamida sud amaliyoti umumlashmalari va obzorlari, sudga taqdim etiladigan murojaatlar namunalarini olish, sudning ish yurituvida boʻlgan barcha ishlar boʻyicha sud majlislari jadvali (ish koʻriladigan sana, masʼul sudya, ish raqami va boshqalar aks ettirilgan) haqidagi maʼlumotlarni avtomatik ravishda olish imkoniga ega boʻlishdi.
Shuningdek, iqtisodiy sudlarga murojaatlarni elektron tarzda taqdim etish, mazkur elektron murojaatlar yuzasidan olib borilgan protsessual harakatlar, ularning borishi hamda natijalarini kuzatib borishni taʼminlaydigan E-XSUD axborot tizimi ishlab chiqildi. Har qanday manfaatdor shaxsga oʻzining buzilgan yoki nizolashilayotgan huquqlarini yoxud qonun bilan qoʻriqlanadigan manfaatlarini himoya qilish uchun daʼvo arizasini (arizani), shikoyatni (protestni), murojaat va unga ilova qilinadigan hujjatlarni iqtisodiy sudga elektron hujjat tarzida yuborish imkoniyati yaratildi.
Oliy sudning rasmiy saytida “Sud qarorlari toʻplami” deb nomlangan alohida interaktiv menyu joylashtirilgan boʻlib, mazkur interaktiv xizmat sud ishlarini yuritish elektron tizimi bilan integratsiya qilingan va hozir istalgan foydalanuvchi Oliy sudning rasmiy saytida joylashtirib borilayotgan qonuniy kuchga kirgan sud hujjatlari bilan erkin tanishishi mumkin.
Seminarda soʻzga chiqqan Oliy sud sudyasi B.Sayfullayev, Oliy sudining AKT va axborot xavfsizligini taʼminlash boshqarmasi boshligʻi B.Ochilov kontraktlar ijrosini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar, jumladan, sud ishtirokchilari uchun yaratilgan interfaol xizmatlar hamda sudlar faoliyatida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining joriy etilishi haqida batafsil maʼlumot berdi.
Seminar ishtirokchilari mavzu yuzasidan mulohazalar bildirdi. Taklif va tavsiyalarni joriy etish bilan bogʻliq masalalar muhokama etildi.

Узбекистан реализует необходимые меры по ведению бизнеса
Узбекистан стремится создать оптимальные условия, отвечающие уровню первой двадцатки стран мира в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» до 2022 года.
Это нашло свое отражение в постановлении Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» от 13 июля 2018 года.
Необходимо отметить, что за последние 5 лет в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» рейтинг нашей страны повысился более чем в два раза. Среди 190 стран мира Узбекистан с 166-го места в 2012 году поднялся на 74-е место в 2017 году, вошел в десятку стран-реформаторов по показателю создание лучшей деловой среды для ведения бизнеса.
На семинаре, состоявшемся в столице, речь шла о реформах в Узбекистане по индикатору «Обеспечение исполнения контрактов» в отчете Всемирного банка «Ведение бизнеса».
На мероприятии с участием сотрудников Верховного суда Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Торгово-промышленной палаты, Национального агентства проектного управления при Президенте, проекта «Сотрудничество на пути верховенства закона в Узбекистане» Программы развития ООН, предпринимателей и представителей средств массовой информации были проанализированы ситуации, связанные с исполнением контрактов. В этом процессе уделялось особое внимание решению вопросов, связанных со временем, расходами, качеством судебного процесса.
В соответствии с опубликованным в мае 2018 года ежегодным отчетом Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» Узбекистан по индикатору «Обеспечение исполнения контрактов» с показателем 67,26 балла занял 41-е место среди 190 государств.
В вышеупомянутом постановлении главы нашего государства предусмотрена реализация ряда мер в сфере обеспечения исполнения контрактов.
Первый заместитель председателя судебной коллегии по экономическим делам Верховного суда Республики Узбекистан Кобилжон Комилов, директор USAID по Узбекистану Гэри Роббинс отметили, что в Узбекистане реализуется последовательная работа по повышению эффективности реформ, формированию его положительного имиджа в международном сообществе.
Приступили к реализации на практике мероприятий, предусмотренных в «дорожной карте», утвержденной Верховным судом. Налажена работа по размещению на официальном веб-сайте Верховного суда статистических данных о ведении дел в экономических судах, в частности, продолжительности их рассмотрения, а также статистических данных о делах, поступивших в экономические суды. Для упрощения поиска необходимых данных на официальном сайте Верховного суда открыта рубрика «Статистика».
Создана электронная система с доступом для всех пользователей, в том числе судей и участников дела, которая предоставляет возможность с помощью интерактивных услуг на официальном сайте Верховного суда автоматически получать обобщенные данные и обзоры судебной практики, образцы обращений, представляемых в суд, сведения о расписании судебных заседаний по всем делам, находящимся в судебном делопроизводстве (дата рассмотрения дела, ответственный судья, номер дела и другие).
Вместе с тем разработана информационная система E-XSUD, обеспечивающая возможность представления в экономические суды обращения в электронной форме, наблюдения за проводимыми по ним процессуальными действиями, их ходом. Также создана возможность для любого заинтересованного лица с целью защиты его нарушенных или оспариваемых прав и охраняемых законом интересов направлять в экономические суды исковое заявление (заявление), жалобу (протест), обращение и прилагаемые к нему документы в электронном формате.
На официальном веб-сайте Верховного суда размещено интерактивное меню «Сборник судебных решений», эта интерактивная услуга интегрирована с электронной системой ведения дела. В настоящее время любой пользователь имеет возможность свободно ознакомиться с вступившими в законную силу судебными документами, размещаемыми на официальном веб-сайте Верховного суда.
Выступившие на семинаре судья Верховного суда Б.Сайфуллаев, начальник управления ИКТ и обеспечения информационной безопасности Б.Очилов предоставили подробные сведения о реализуемой работе по обеспечению исполнения контрактов, в том числе, созданных для судей интерактивных услугах и о внедрении информационно-коммуникационных технологий в деятельность судов.
Участники семинара высказали мнения и суждения по теме. Обсуждены вопросы, касающиеся внедрения предложений и рекомендаций.