16/11/2018 - 12:50 28189
«O‘zbekiston qishloq hojaligini barqaror rivojlantirish» Loyihasi Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladi va konsortsium tomonidan amalga oshiriladi.
Noyabr 16, 2018 y. Andijon viloyati, Oltinko‘l tumani
Kartoshka etishtiruvchilar kooperativi
«Innovatsion Agro Servis»
Kirish
Ishlab chiqarishdagi yondashuvlarni o‘zgartirish va O‘zbekistonda kartoshka daromadini oshirish maqsadida "O‘zbekiston qishloq hojaligini barqaror rivojlantirish" loyihasi doirasida, Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilishi bilan dastlabki sinov loyihasi ishlab chiqildi va bu Andijon hamda Namangan viloyatlarida kartoshka yetishtirishda qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratishga qaratildi.
Kartoshka O‘zbekistonda juda keng ommalashgan mahsulot hisoblanadi. Bu mahsulotning mahalliy ishlab chiqarish quvvati ichki bozor talabini qondirish uchun yetarli emas, shu sababdan qo‘shni davlatlardan olib kelingan ko‘plab kartoshka ichki bozorni taminlab kelayapti. Past rentabellik va noturg'un ishlab chiqarishning asosiy sabablaridan biri dehqonchilik (urug’) kartoshkalarini import qilish logistikasi, dehqon xo‘jaliklarida, ayniqsa, zararkunandalarga qarshi kurash sohasida tajriba darajasini etarli emasligi va texnologik saqlash jarayonlarining bajarilmasligi bo‘lib, bu o‘z navbatida yetishtirilib kelinayotgan mahsulotlarning sifati va saqlash davomiyligiga salbiy ta'sir qiladi.
Tadbir haqida qisqacha ma'lumot
16-noyabr kuni Sovuqxona rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tadi va bunda Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan va o‘z navbatida konsortsium tomonidan amalga oshirilayotgan "O‘zbekiston qishloq hojaligini barqaror rivojlantirish" loyihasi doirasida qurilgan va jihozlangan oziq-ovqat va urug'lik kartoshalarini to‘g'ri saqlash texnologiyalari namoyish etilishi rejalashtirilgan. Loyiha asosan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligining ko‘magida va "Innovatsion Agro Servis" kartoshkachilik Kooperativi hamkorligida tadbiq etilmoqda.
Marosimni Kooperativ rahbari Murod Komilov, Evropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasi rahbari Eduard Stiprais va qishloq xo‘jaligida tarkibiy o‘zgarishlar bo‘yicha bo‘lim boshlig'i o‘rinbosari Feruza Abdusamatovalar ochib beradi.
Marosimda ishtirok etadi:
Frantsiyaning Favqulodda va Muxtor elchisi Violen de Villemore, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) Markaziy Osiyo dasturlari hududiy rahbari janob Torsten Brecina, Frantsiyaning qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha agentligining loyiha koordinatori (ADECIA), Italiya va Frantsiya elchixonalari vakillari, shuningdek Evropa Ittifoqining O‘zbekistondagi vakolatxonasi va O‘zbekiston kartoshka yetishtiruvchilar assotsiatsiyasiga texnik yordam ko`rsatish milliy byurosi vakillari ishtirok etadilar.
Ochilish marosimining bir qismi sifatida kartoshka mahsulotini qazish uchun treyler uskunalar rasmiy ravishda fermerlarni qishloq xo‘jaligida yangi imkoniyatlar va texnologiyalar bilan tanishtirish maqsadida kartoshka yetishtiruvchilar kooperativiga topshiriladi. Taqdimot marosimida qatnashuvchilar O‘zbekiston zaminida Frantsiya davlatidan olib kelingan urug'lardan yetishirilgan yangi navdagi kartoshkalarni ta'mini totib ko‘rishadi.
Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan "O‘zbekiston qishloq ho‘jaligini barqaror rivojlantirish" loyihasi Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), qishloq hududlarida qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha Frantsiya agentligi (ADECIA), Italiya chorva hayvonlar urchitish Ittifoqi va Bolgariyaning tashkilot va loyihalash markazi (CEED) tomonidan amalga tadbiq etilmoqda.
Loyiha 2016-yil Ozbekiaston Respublikasi Iqtisodiyot Vazirligi ko‘magida hamda asosiy hamkorligda o‘z faoliyatini boshlagan. Loyiha quyidagi yo‘nalishlarda, yani kartoshka yetishtirishdagi qo‘shilgan narh zanjiri, bog’dorchilik, chorvachilik yonalishlarini Sirdaryo, Qashqadaryo, Jizzax va shu jumladan Andijon viloyatlarida tadbiq qilib kelinyapti. Mazkur loyiha bir qatorda hududiy va mahalliy hokimyatlarning yuqorida ko‘rsatilgan yo‘nalishlar bo‘yicha ilmiy institutlar salohiyatini rivojlantirish guruhlari ustida ham ish olib bormoqda.
Loyiha maqsadi va tadbiq jarayoni
Andijon va Namangan viloyatlarida kartoshka yetishtirishning qo‘shilgan narh zanjirni rivojlantirish yo‘nalishida asosiy loyihani amalga oshiruvchi agentlik Frantsiyaning ADECIA agentligi hisoblanadi.
Ushbu sohadagi loyiha faoliyati quyidagilarga qaratilgan:
- o‘simliklarni himoya qilish tizimini rivojlantirish va sifatli kartoshka etishtirish amaliyotini o‘rganish;
- Ekish uchun moslashtirilgan navlarni o‘rganish uchun platformalar yaratish;
- Kartoshkani yig'ish va saqlash texnologiyalarini namoyish etish;
- Bozorga kirishni kengaytirish.
Andijon viloyati hududiy kartoshka va poliz ekinlari yetishtirish tadqiqot institutining filiali bilan birga Andijon qishloq xo‘jalik instituti loyiha doirasida yangi kartoshka navlarini sinovdan o‘tkazish uchun to‘rtta ko‘rgazma uchastkalarini tashkil etdilar. Kartoshka va poliz ekinlari yetishtirish ilmiy-tadqiqot instituti va Andijon viloyatining Jalakuduq va Bulokboshi tumanlarida va Namangan viloyatining Yangiqo‘rg'on tumanida bitta sabzavot hamda uchta fermer xo‘jaliklari negizida bir ko‘rgazma maydoni tashkil etildi.
Loyiha shuningdek, Innovatsion Agro Servis kartoshka yetishtiruvchilar kooperativini shakllantirishga kirishdi va 2018-yilda kartoshka va urug'ni saqlash uchun 100 tonna hajimga ega sovutgichni qurish va jihozlashni boshladi. 2017-yildan hozirgi kunga qadar Frantsiyadan import qilinadigan etti navdan 19,5 tonna kartoshka urug'i xarid qilindi va ekildi. Shu bilan birga, butun amaliyot davrida xalqaro ekspertlar tuproq tayyorlash, o‘g'it va zararkunandalarga qarshi kurash bo‘yicha treninglar o‘tkazdilar, shuningdek, kartoshka yig'ish, saqlash va qayta ishlash texnologiyasini o‘rgatib o‘tdilar.
Qo‘shimcha ma'lumotlar va loyiha ekspertlaridan biri bilan suhbatni tashkil qilish uchun GIZ xodimlariga murojaat qiling:

Пресс-релиз церемония открытия холодильного склада, передачи оборудования, а также дегустации картофеля
16/11/2018 - 13:04 24983
Проект «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане» финансируется Европейским союзом и реализуется консорциумом.
Ноябрь 16, 2018
Андижанская область, Олтинкульский район
Кооператив производителей картофеля
«Innovatsion Agro Servis»
Предисловие
С целью изменения подходов к производству и для повышения урожайности картофеля в Узбекистане, в рамках Проекта «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», при финансировании Европейского союза был инициирован пилотный проект по развитию цепочек добавленной стоимости картофелеводства в Андижанской и Наманганской областях.
Картофель является одной из популярных сельскохозяйственных культур в Узбекистане. При этом, объем производства картофеля недостаточен для охвата внутреннего рынка и поэтому на рынке представлены сорта картофеля, импортируемые из соседних стран. Одними из основных причин низкой урожайности и нестабильного производства являются ненадлежащая логистика при импорте семеного картофеля, недостаточный уровень знаний в дехканских хозяйствах, в частности в области борьбы с вредителями, а также не соблюдение технологических процессов хранения, что в свою очередь отрицательно влияет на качество и продолжительность сроков хранения производимой продукции.
16 ноября планируется провести официальную церемонию открытия холодильного склада для демонстрации технологий правильного хранения продовольственного и семенного картофеля, построенного и оборудованного в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемого Европейским союзом и реализуемого консорциумом при поддержке основного партнера Министерства экономики РУз, а также при участии кооператива производителей картофеля «Innovatsion Agro Servis».
Церемонию откроют  Менеджер Кооператива, г-н Мурат Камилов, Посол Эдуардс Стипрайс, глава делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан, а также заместитель начальника управления по структурным преобразованиям в сельском хозяйстве, г-жа Феруза Абдусаматова. На церемонии примут участие Чрезвычайный и Полномочный посол Франции, г-жа Виолен де Вильмор, Региональный координатор программ по Центральной Азии Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) г-н Торстен Брецина, Координатор проекта со стороны Французского агентства по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), представители посольств Италии  и Франции, а также Национальное бюро координации технического содействия Комиссии Европейского Союза в Узбекистане и Ассоциация производителей картофеля Узбекистана. В рамках открытия, кооперативу производителей картофеля будет официально передано прицепное оборудование для выкапывания картофеля, с целью ознакомить фермеров с новыми возможностями и технологиями в сельском хозяйстве. По окончанию церемонии участники проведут дегустацию новых сортов картофеля, выращенных в Узбекистане из семян, импортированных из Франции.
Проект «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемый Европейским союзом, реализуется  Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ), Французским агентством по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), Ассоциацией животноводов Италии (AIA) и Центром по предпринимательству и развитию Болгарии (CEED). Свою деятельность проект начал в 2016 году, при содействии Министерства экономики Республики Узбекистан, которое  является основным партнером. Проект работает по таким направлениям, как развитие цепочки добавленной стоимости картофелеводства, садоводства и  животноводства и реализует мероприятия в Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Джизакской областях, а также в Ферганской долине. Также, проект работает над институциональным развитием и совершенствованием потенциала областных и местных органов власти по направлению планирования регионального развития.
Цель и ход реализации
Основным реализатором проекта по направлению развитие цепочек добавленной стоимости картофелеводства в Андижанской и Наманганской областях является Французское агентство ADECIA.
Мероприятия проекта в данном секторе направлены на:
• развитии системы защиты растений и изучение передовой практики выращивания картофеля;
• создании платформы для изучения сортов, приспособленных к посадке;
• демонстрацию технологий сбора и хранения картофеля;
• расширении доступа к рынку.
В сотрудничестве с Андижанским региональным отделением Научно-исследовательского института овощеводства, картофелеводства и бахчевых культур и Андижанский сельскохозяйственным институтом в рамках проекта созданы 4 демонстрационных участка с целью апробации новых сортов картофеля. Один демонстрационный участок создан на базе  НИИ овощеводства, картофелеводства и бахчевых культур, а три участка на базе трех частных фермерских хозяйств в Джалакудукском и Булокбошинском районах в Андижанской области и в Янгикурганском районе Наманганской области.
Также в рамках проекта инициировано создание кооператива производителей картофеля «Innovatsion Agro Servis» и в 2018 году совместно начато строительство и оборудование холодильного склада на 100 тонн для хранения картофеля и его семян.
В период с 2017 по настоящее время, было закуплено и посажено в общей сложности 19,5 тонн семян картофеля 7 сортов, импортированных из Франции. При этом, на протяжении всего периода реализации международными экспертами проводятся тренинги по подготовке почвы, удобрении и борьбе с вредителями, а также обучение технологиям сбора, хранения и обработки картофеля.