Chimkent shahrida bo‘lib o‘tadigan hududlararo hamkorlikning Birinchi forumi haqida
2018-yil 15-noyabr kuni Chimkent shahrida Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida hududlararo hamkorlikning Birinchi forumi bo‘lib o‘tadi.
Forumda O‘zbekiston tomonidan vazirlik va idoralar vakillari, hududlar, tashkilotlar, kompaniyalar va xususiy ishbilarmon doiralar rahbarlaridan iborat 200 ga yaqin vakillar ishtirok etadi.
Forum o‘z ishini “Chegaradosh hududlar savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorliklarining istiqbollari” mavzusiga bag‘ishlangan Ishbilarmonlar yig‘ilishi bilan boshlaydi.
Forum doirasida to‘rtta shu'ba yig‘ilishi o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan. Bular:
”Markaziy Osiyoda Buyuk Ipak yo‘lining yo‘laklari. Turizm rivojining zamonaviy bosqichlari”;
“Yangi imkoniyatlar sari - yakdillikda”;
“Sanoat, transport va logistika sohasidagi hamkorlikning istiqbollari”;
“Agrarsanoat majmuasi sohasi va suvdan foydalanishning muqobil uslublarini  amaliyotga tatbiq etishda hamkorlikning istiqbollari”.
Shuningdek, chegaradosh hududlarning ishbilarmonlik doiralari tomonidan Kontaktlar birjasi ham o‘tkazilishi mo‘ljallangan. Bunda ko‘plab savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy shartnomalarga imzo chekish rejalashtirilgan.
Shu kunning o‘zidayoq O‘zbekiston va Qozog‘istonning sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘rgazmasi hamda O‘zbekistonning milliy taomlari festivali ham bo‘lib o‘tadi.

О предстоящем первом форуме межрегионального сотрудничества
15 ноября 2018 года в городе Шымкент пройдет Первый форум межрегионального сотрудничества между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан.
В работе Форума со стороны Узбекистана примет участие около 200 человек, это – представители министерств, ведомств, руководители регионов, организаций, компаний и частных деловых кругов.
Форум начнется с заседания Делового совета, посвященное теме «Перспективы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества приграничных регионов».
В рамках Форума предусмотрено проведение четырех Панельных сессий:
1. «Коридоры Великого Шелкового пути в Центральной Азии. Современные этапы развития туризма»;
2. «Единое видение на пути к новым возможностям»;
3. «Перспективы сотрудничества в области промышленности, транспорта и логистики»;
4. «Перспективы сотрудничества в сфере агропромышленного комплекса и внедрение эффективных методов водопользования».
Также, запланировано проведение Биржи контактов, представителей деловых кругов приграничных регионов, где ожидается подписание большого количества торгово-экономических и инвестиционных контрактов.
В этот же день будут организована выставка промышленной и сельскохозяйственной продукции Казахстана и Узбекистана, а также, Фестиваль национальных блюд Узбекистана.