Iqtisodiyot vazirligida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
24-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasining Iqtisodiyot vaziri B.Xo‘jayev Rossiya Federatsiyasining Iqtisodiy rivojlanish vaziri M.Oreshkin rahbarligidagi rasmiy delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda shuningdek, Tashqi savdo va Qishloq xo‘jaligi vazirliklari, “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi, “O‘zbekenergo” va “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatlari vakillari ishtirok etdilar.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari haqida so‘z yuritilib, B.Xo‘jayev mehmonlarning e'tiborini iqtisodiy hamkorlik doirasida erishilayotgan o‘zaro manfaatli yuqori natijalarga qaratdi.
Muloqot davomida Respublikamiz hududlaridagi korxonalarning Rossiya korxonalari bilan birgalikda amalga oshirayotgan istiqbolli investitsiya loyihalari, ular bilan eksport va import munosabatlari yuzasidan fikrlar almashildi.
Shuningdek, joriy yilning kuzida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston-Rossiya iqtisodiy forumini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.

В Министерстве экономики прошла встреча
24 августа министр экономики Республики Узбекистан Б.Ходжаев принял делегацию Российской Федерации во главе с министром экономического развития М.Орешкином.
Во встрече приняли участие представители Министерств внешней торговли и сельского хозяйства, холдинговая компания «Узбекозиковкатхолдинг», Акционерные общества «Узбекэнерго» и «Узбекнефтегаз».
В ходе беседы говоря о перспективах сотрудничества между Узбекистаном и Россией, Б.Ходжаев обратил внимание гостей на взаимовыгодные результаты, достигнутые в рамках экономического сотрудничества. Стороны также обменялись мнениями о перспективных инвестиционных проектах, совместно реализуемых в регионах страны предприятиями Республики Узбекистан с российскими партнерами, экспортно-импортными отношениями с ними.
Они также обсудили организационные вопросы Узбекско-российского экономического форума, который должен пройти в Ташкенте осенью этого года.