01/08/2018 - 10:13 11870
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 31 iyul kuni g‘o‘za rivojini jadallashtirish, g‘alla o‘rimidan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekish, aholi tomorqasidan samarali foydalanish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, joriy yil 4 iyul kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida 5 iyuldan 5 sentyabrga qadar “Hosilga-hosil qo‘shish dolzarb ikki oyligi” e’lon qilingan edi. Yig‘ilishda shu borada amalga oshirilgan ishlar atroflicha tahlil qilindi.
O‘tgan vaqt mobaynida g‘o‘za rivojining kechikishi bartaraf etilmagani,g‘o‘za rivoji hali ham 8-10, ba’zi joylarda 12-15 kunga orqada qolayotgani ta’kidlandi. O‘tgan yilning shu davrida bir tup g‘o‘zada o‘rtacha 5-7 ko‘sak shakllangan bo‘lsa, bugun 3-5 tadan oshmaydi.
Bunday holat yuzaga kelishining asosiy sababi iyun-iyul oylarida joylardagi hokimlar, sektorlar rahbarlari, ayniqsa, fermerlar g‘alla o‘rim-yig‘imi va takroriy ekin ekishni bahona qilib, g‘o‘za parvarishini o‘z holiga tashlab qo‘yganida, dedi davlatimiz rahbari. G‘o‘zani chanqatmay, qator oralariga ishlov berish va suvdan samarali foydalanish ishlari ham ko‘ngildagidek tashkil etilmagan. O‘rganishlar shuni ko‘rsatdiki aksariyat dalalarda na kultivator, na suvchi va na biror ishchi ko‘rinmaydi. Hatto ayrim tumanlarda paxta o‘z holiga tashlab qo‘yilgan. Ko‘plab maydonlarda g‘o‘za chanqab yotibdi, bu esa hosil yo‘qotilishiga olib kelmoqda.
Respublika ishchi guruhlari ma’lumotiga ko‘ra, g‘o‘za qator oralarini kultivatsiya qilish ishlari mutlaqo talabga javob bermaydi. Qator tumanlarda traktorlar boshqa ishlarga jalb qilingani oqibatida kultivatsiya kechikib, g‘o‘za qator oralari yorilish darajasiga kelgan. “Mexanizatorlar uylari”da sharoit yo‘qligi, “otryad” va “naryad” tizimi ishlamagani oqibatida kultivatorlarning 45-50 foizidan yetarlicha foydalanilmayapti.
Qishloq xo‘jaligidagi vazifalarni bajarishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygani uchun Zarbdor, G‘uzor, Bag‘dod va Uychi tumanlari to‘rtala sektor rahbarlarini lavozimidan ozod qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Paxta maydonlarida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazish, g‘o‘zani chanqatmay, qator oralariga ishlov berish, kultivatorlardan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
Bu yil noqulay ob-havo tufayli g‘o‘za zararkunandasi va hasharotlar ko‘paydi. Olimlarning aniqlashicha, ko‘sak qurti kapalagining qishlovdan sog‘lom chiqish darajasi 76 foizni tashkil etayapti. Bu oxirgi yillardagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Aslida, bu raqamning 50 foizga yetishi favqulodda holat sifatida baholanadi. Bu yil esa hasharot 1,5 barobar ko‘p. Bu muammo har bir mas’ul rahbardan tizimli nazoratni yo‘lga qo‘yish, ayniqsa, fermerlardan shaxsiy mas’uliyatni kuchaytirishni talab etadi.
Soha olimlari bu yil 460 ming gektarda o‘rgimchak-kana, 390 ming gektarda ko‘sak qurti va 42 ming gektarda beda qandalasi tarqalishi to‘g‘risida prognoz bermoqda. Shu sababli Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy-tadqiqot institutlari va Toshkent davlat agrar universiteti rahbarlari boshchiligida 127 nafar olim viloyatlarga yuborildi. G‘o‘zani zararkunanda va hasharotlardan himoya qilishga byudjetdan qo‘shimcha 100 milliard so‘m ajratildi. Lekin ayrim sektor rahbarlari hali ham beparvo yuribdi. Minglab gektar maydonda kimyoviy ishlov o‘tkazildi, deb hisobot berilgan bo‘lsa-da, amalda kutilgan natijaga erishilmagan. Ya’ni, ishlov sifatsiz va nomiga o‘tkazilgan. Oqibatda ayrim viloyatlarda ko‘sak qurti 4-5 ming gektardagi g‘o‘zaga zarar yetkazgan. Yana 8-10 ming gektar maydon xavf ostida turibdi.
G‘o‘za rivojiga sug‘orish ishlari to‘g‘ri tashkil qilinmagani ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Sektor rahbarlari va suv xo‘jaligi xodimlari suvni adolatli taqsimlash bilan yetarlicha shug‘ullanmayapti. Masalan, muayyan tumanga yetkazib berilgan suvning 50-60 foizi takroriy va tomorqa ekinlarini sug‘orishga yo‘naltirilyapti. Suvdan maqsadli foydalanilmagani, yetarlicha suvchi jalb qilinmagani, tungi sug‘orish ishlari tashkil etilmagani oqibatida ayrim tumanlarning 10-15 foiz maydonida g‘o‘za chanqatib qo‘yilgan. G‘o‘zani sharbat usulida sug‘orish bo‘yicha aniq topshiriq berilgan bo‘lishiga qaramay, ayrim tumanlarda 60-65 foiz maydonga suvning o‘zi haydalmoqda. Shu munosabat bilan Suv xo‘jaligi vazirligi va Davlat veterinariya qo‘mitasiga o‘z tizimidagi xodimlarni dalaga mahalliy o‘g‘it chiqarish va g‘o‘zani sharbat bilan sug‘orish ishlariga jalb qilib, fermer xo‘jaliklariga biriktirish vazifasi topshirildi. Suvdan samarasiz foydalangan sektor rahbarlari va fermerlarga nisbatan chora ko‘riladi.
Yig‘ilishda g‘alladan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekishni yakunlash, shartnoma tuzish va bo‘nak mablag‘larini berish ishlarini jadallashtirish masalasi ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda dunyoda aholi soni va hayot darajasi o‘sishi sababli jahon bozorida oziq-ovqat mahsulotlariga talab va narx-navo oshib bormoqda. Bunday sharoitda barcha imkoniyatlardan foydalangan holda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirib, ichki bozorni to‘ldirish va eksport hajmini oshirish muhim vazifa hisoblanadi. Ayni shu maqsadda joriy yilda g‘alladan bo‘shagan 680 ming gektar maydonga takroriy ekin ekish belgilangan edi. Lekin takroriy ekin ekish boshlanganiga bir oydan oshgan bo‘lsa-da, ishlar hali yakuniga yetkazilgani yo‘q. Jumladan, mamlakat bo‘yicha 25 ming 350 gektar maydonga kartoshka ekish belgilangan. Biroq bugungacha uning 52 foizigagina ekilgan.
Yana bir muammo shuki, takroriy ekin turi va maydoni belgilab berilgan bo‘lsa-da, sektor rahbarlari nazorat qilmagani oqibatida 2 barobar ko‘p maydonga chorva ozuqasi ekilgan. Ayrim sektor rahbarlari qo‘shib yozish kabi eski va zararli illatdan haligacha qutulmagani tufayli takroriy ekin bo‘yicha ma’lumotlar to‘g‘riligiga kafolat berib bo‘lmaydi. Masalan, o‘tgan yili g‘alladan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekilgani haqida haqiqatdan yiroq hisobot berilgani meva-sabzavot mahsulotlari eksportiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Shundan kelib chiqib, Bosh prokuror belgilangan talablarni buzgan mas’ul rahbarlarga nisbatan tegishli chora ko‘rishi kerak. Mutasaddilar o‘tgan yilgi kamchiliklardan tegishli xulosa chiqarib, takroriy ekin maydonlarida mahsulot yetishtirish va eksport qilish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil qilishi lozim. Takroriy ekin ekish ishlari 5 avgustgacha to‘liq yakuniga yetkazilishi shart. Buning uchun moddiy-texnika resurslari to‘liq yetkazib berilishi, agrotexnik tadbirlar o‘z vaqtida o‘tkazilishi, suvdan oqilona foydalanilishini alohida nazoratga olish zarur.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, takroriy ekin mahsulotlarini xarid qilish bo‘yicha qayta ishlash korxonalari, eksportchi va tayyorlov tashkilotlari bilan shartnomalar tuzish ishlari ham qoniqarsiz. Jumladan, eksportga chiqariladigan takroriy ekin mahsulotlarining Qoraqalpog‘istonda 23, Toshkent viloyatida 27, Buxoroda 53 foizini xarid qilish bo‘yicha eksportchi tashkilotlar bilan shartnoma tuzilmagan. Qayta ishlash korxonalari va tayyorlov tashkilotlari bilan shartnoma tuzish borasida ham shunday ko‘rsatkichlarni keltirish mumkin.
Shartnomalar to‘liq tuzilmagani fermerlarga bo‘nak mablag‘lari to‘lashga salbiy ta’sir ko‘rsatayapti. Shu kungacha qayta ishlash korxonalari bo‘nakning 10, eksportchilar 11, tayyorlov tashkilotlari 38 foizini to‘lagan, xolos. Shartnoma tuzilmasa, bo‘nak mablag‘i berilmasa, dehqonning holi nima kechadi, degan masala hech kimni tashvishlantirmayotgandek. Bu muammoni tezkor bartaraf etish maqsadida mutasaddilarga besh kun muddatda takroriy ekindan olinadigan mahsulotlarni xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzishni, o‘n kun muddatda bo‘nak mablag‘lari to‘lab berishni yakuniga yetkazish choralarini ko‘rish vazifasi topshirildi.
Shu bilan birga, tijorat banklari tomonidan qayta ishlash korxonalari, eksportchilar va tayyorlov tashkilotlariga bo‘nak mablag‘larini to‘lab berish uchun zarur bo‘lgan kreditlar qisqa muddatda ajratilishini qat’iy nazoratga olish kerak. Tuzilgan shartnomalarga asosan takroriy ekin mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha samarali tizim ishlab chiqish va joriy qilish asosida hosilni nest-nobud qilmasdan yig‘ib olish choralarini ko‘rish zarur.
Oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish va ichki bozorni arzon mahsulotlar bilan to‘ldirishda tomorqadan samarali foydalanish ham muhim ahamiyatga ega. Joriy yil bu borada yangi tizim tatbiq qilinib, 161 ta “Tomorqa xizmati” korxonasi tashkil etildi. Ularning faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun 471 milliard so‘m kredit ajratish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etilib, 500 milliard so‘m ajratildi. Shu kunga qadar Jamg‘arma hisobidan tomorqada mahsulot yetishtirish, issiqxona tashkil qilish, texnika va uskunalar xarid qilishga 62 milliard so‘m yo‘naltirildi.
“Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida aholi uchun 400 million dollar ajratildi.
Bularning barchasi tomorqada mahsulot yetishtirishni qo‘paytirish, issiqxona tashkil qilish, uy sharoitida parranda va chorva mollari boqish orqali aholining daromadini oshirish, bandligini ta’minlash, turmush tarzini yaxshilashga xizmat qiladi.
Lekin shunday sa’y-harakatlarga qaramay, tomorqadan samarali foydalanishni tashkil etishda Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi va “Tomorqa xizmati” kutilganidek faollik ko‘rsatmayapti.
– Tomorqadan samarali foydalanishni ta’minlash bo‘yicha yaratilgan tizim natija berishi shart. Biz buni aholi turmush sharoitining o‘zgarishi va ichki bozordagi narx-navo bilan baholaymiz. Barcha rahbarlar yaxshi tushunib olishi kerak. Tomorqa – bu aholining bandligi, daromad manbaidir, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu sababli tomorqada mahsulot yetishtirayotgan, qoramol, 50 bosh parrandasi bo‘lgan xonadonning ishsiz a’zosi 1 minimal ish haqi miqdorida pensiya jamg‘armasiga to‘lov qilsa, 1 yillik kafolatlangan ish stajiga ega bo‘lishi belgilab qo‘yildi. Bu imtiyoz uyida dehqonchilik qilayotgan aholi, ayniqsa, ayollar, yoshlarning bandligini ta’minlab, kelajakda pensiya olishiga zamin yaratadi. Mutasaddilar yangi tizim samarali tashkil etilishini ta’minlash choralarini ko‘rishi va ajratilgan mablag‘lardan maqsadli foydalanishni qat’iy nazoratga olishi kerak. Avvalo, tomorqada bo‘shagan maydonlarga takroriy ekin ekish ishlarini tashkil etish zarur. Ayni paytda hududlarning iqlim sharoitidan kelib chiqib, avgust-sentyabr oylarida ekiladigan piyoz, sarimsoqpiyoz, ko‘katlar kabi to‘qsonbosti ekinlar xonadonma-xonadon joylashtirilib, o‘z vaqtida ekilishini ta’minlash lozim. Buning uchun “Tomorqa xizmati” korxonalari tomonidan urug‘lik, yoqilg‘i, mineral o‘g‘itlar yetkazib berilishini alohida nazoratga olish darkor.
Yig‘ilishda mahalliy byudjetga qo‘shimcha daromad tushirish zaxiralarini safarbar qilish va ulardan samarali foydalanishni ta’minlash masalasi muhokama qilindi.
Iyul oyi yakuni bo‘yicha soliq idoralari tomonidan qariyb 4,7 trillion so‘m mablag‘ undirilishi, rejadan tashqari byudjetga qo‘shimcha 889 milliard so‘m tushishi qayd etilar ekan, ayrim hududlar asosan yirik soliq to‘lovchilar xisobiga rejani bajarayotgani ta’kidlandi. Savdo, xizmat ko‘rsatish nuqtalari, kichik tadbirkorlik subyektlarini soliq bilan to‘liq qamrab olish, faoliyat ko‘rsatmayotgan subyektlar bilan ishlash hisobiga soliq bazasini kengaytirish yuzasidan ishlar yetarli darajada emas. Soliq to‘lovchilar sonida o‘sish deyarli kuzatilmayapti. Hokimlar va ularning birinchi o‘rinbosarlari bu boradagi vaziyatni chuqur tahlil qilishi, ishga yanada jiddiy yondashishi zarur. Shundagina masalani ijobiy tomonga o‘zgartirish mumkin.
Yig‘ilishda mahsulot va xizmatlarni eksport qilish bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlarni bajarish yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar ham ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning yanvar-iyul oylari yakuniga ko‘ra, mamlakat bo‘yicha jami 7,2 milliard dollarlik eksport amalga oshirilishi va reja ko‘rsatkichlari 104 foizga yoki o‘tgan yilning shu davriga nisbatan kariyb 127 foizga bajarilishi kutilmoqda. Lekin bu raqam barcha sohalarda eksport oshishini nazarda tutmaydi, albatta. Masalan, ayrim viloyatlarda meva-sabzavot eksporti hajmi ortgani holda, sanoat mahsulotlari eksportining reja ko‘rsatkichlari bajarilmay qolishi mumkin. Reja ko‘rsatkichlariga to‘liq erishish uchun mutasaddilar masalani atroflicha o‘rganib, zarur choralarni ko‘rishi kerak.
Yig‘ilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlarning hisobotlari tinglandi.

Результаты аграрных реформ должны отражаться в росте благосостояния народа и стабильности цен
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 31 июля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам ускорения развития хлопчатника, посева повторных культур, эффективного использования приусадебных земель населения и экспорта сельскохозяйственной продукции.
Как известно, на видеоселекторном совещании, состоявшемся 4 июля, был объявлен “Ударный двухмесячник накопления урожая” с 5 июля по 5 сентября. На совещании проанализирована работа, проделанная за минувшее время.
Отмечалось, что отставание в развитии хлопчатника не было устранено, он все еще отстает от нормальных показателей на 8-10, в некоторых местах - на 12-15 дней. Если в аналогичный период прошлого года на одном кусте хлопчатника формировалось 5-7 коробочек, сегодня их количество не превышает 3-5.
Глава государства в качестве основной причины сложившейся ситуации указал на то, что в июне-июле хокимы, руководители секторов, фермеры на местах пустили уход за хлопчатником на самотек под предлогом уборки урожая зерна и посева повторных культур. Не была организована на должном уровне работа по поливу хлопчатника, обработке междурядий и эффективному использованию воды. Изучение показало, что на большинстве полей нет культиваторов, водников и рабочих. Подвергнут критике тот факт, что в некоторых районах хлопковые поля находятся в бесхозном состоянии, хлопчатник испытывает дефицит влаги, что приводит к потере урожая.
По данным республиканских рабочих групп, работа по культивации междурядий хлопчатника совершенно не отвечает требованиям. В ряде районов вследствие привлечения тракторов к другим работам культивация проводится с опозданием, междурядья хлопчатника высыхают и покрываются трещинами. Вследствие отсутствия условий в "домах механизаторов", неорганизованности работы в отрядах и нарядах не используются более 45-50 процентов культиваторов.
Дано указание освободить от занимаемых должностей руководителей всех четырех секторов Зарбдорского, Гузарского, Багдадского и Уйчинского районов.
Отмечалась необходимость своевременного и качественного проведения агротехнических мероприятий на хлопковых полях, полива хлопчатника, обработки междурядий, эффективного использования культиваторов.
В этом году из-за неблагоприятных природных условий увеличилось количество насекомых - вредителей хлопчатника. Учеными выявлено, что уровень выживаемости хлопковой совки после зимовки составляет 76 процентов, что является наиболее высоким показателем за последние годы. При том, что 50-процентная выживаемость хлопковой совки расценивается как чрезвычайная ситуация. А в нынешнем году насекомых в 1,5 раза больше. В связи с этим требуется, чтобы каждый ответственный руководитель взял данный вопрос под контроль, особенно необходимо усилить персональную ответственность фермеров.
Ученые отрасли прогнозируют, что в нынешнем году паутинный клещ распространится на 460 тысячах гектаров, хлопковая совка - на 390 тысячах гектаров, люцерновый клоп - на 42 тысячах гектаров площадей. Поэтому в регионы были направлены 127 ученых во главе с руководителями научно-исследовательских институтов Академии наук и Ташкентского государственного аграрного университета. На защиту хлопчатника от насекомых-вредителей выделено дополнительно 100 миллиардов сумов из бюджета. Однако некоторые руководители секторов все еще равнодушны. Отчитавшись о химической обработке тысяч гектаров площадей, они не достигли реальных результатов. Это говорит о том, что обработка была проведена некачественно и для формальной отчетности. В результате в некоторых областях хлопковая совка повредила хлопчатник на 4-5 тысячах гектаров, под угрозой находятся еще 8-10 тысяч гектаров площадей.
На развитие хлопчатника негативно влияет и неправильная организация оросительных работ. Руководители секторов и работники сельского хозяйства не уделяют достаточного внимания справедливому распределению воды. К примеру, 50-60 процентов выделенной некоторым районам воды направляются на орошение площадей с повторными культурами и приусадебных земель. Вследствие нецелевого использования воды, недостатка водников, отсутствия ночных оросительных работ хлопчатник на 10-15 процентах полей некоторых районов испытывает жажду. Несмотря на конкретное поручение орошать хлопчатник "шербетным" методом, в некоторых районах 60-65 процентов площадей орошаются всплошную. В связи с этим Министерству водного хозяйства и Государственному комитету ветеринарии поручено привлечь своих работников к работам по внесению местных удобрений и орошению хлопчатника "шербетным" методом, закрепить их за фермерскими хозяйствами. В отношении руководителей секторов и фермеров, пользующихся водой неэффективно, будут приняты соответствующие меры.
На совещании рассмотрены вопросы завершения посева повторных культур на площадях, освободившихся от зерна, ускорения работы по заключению договоров и выплате авансовых платежей.
Сегодня с ростом численности и уровня жизни населения на мировом рынке растут потребность и цены на продовольственную продукцию. В таких условиях важной задачей является задействование всех возможностей и расширение заготовки сельскохозяйственной продукции, насыщение внутреннего рынка продуктами питания и увеличение объемов экспорта. Именно с этой целью в текущем году предусмотрено засеять 680 тысяч гектаров освободившихся от зерна площадей повторными культурами. Однако по прошествии более месяца посевная работа на местах не организована на должном уровне и не завершена. В частности, по стране намечено засеять картофелем 25 тысяч 350 гектаров площадей, но до настоящего времени план выполнен на 52 процента.
Еще одна проблема: несмотря на обозначенные виды и площади повторных культур, из-за отсутствия контроля со стороны руководителей секторов кормовыми культурами засеяны площади вдвое больше предусмотренных. Некоторые руководители секторов все еще не избавились от такой порочной практики, как приписки, из-за чего нет гарантии того, что сведения о повторных культурах достоверны. Так, в прошлом году преувеличенные отчеты о посеве повторных культур на освобожденных от зерна площадях отрицательно сказались на экспорте плодоовощной продукции. В связи с этим Генеральный прокурор должен принять соответствующие меры в отношении ответственных руководителей, нарушивших установленные требования. Ответственные лица должны сделать соответствующие выводы из недостатков, допущенных в прошлом году, и организовать системную работу по выращиванию повторных культур и экспорту продукции.
Посев повторных культур должен быть полностью завершен до 5 августа. Для этого необходимо взять под контроль поставку материально-технических ресурсов в полном объеме, своевременное проведение агротехнических мероприятий, рациональное использование воды.
На совещании отмечалось также неудовлетворительное состояние работы по заключению договоров о закупке продукции повторных культур с перерабатывающими предприятиями, экспортерами и заготовительными организациями. Так, с экспортерами не заключены договоры о закупке 23 процентов продукции повторных культур в Каракалпакстане, 27 процентов - в Ташкентской области, 53 процентов - в Бухарской области. Такая же картина наблюдается по заключению договоров с перерабатывающими предприятиями и заготовительными организациями.
Не заключение договоров в полном объеме отрицательно влияет на выплату фермерам аванса. До настоящего времени перерабатывающие предприятия выплатили лишь 10 процентов аванса, экспортеры - 11 процентов, заготовительные организации - 38 процентов. Кажется, что никого не волнует вопрос о том, что будет с дехканином, если договоры не заключаются, авансы не выплачиваются. Для скорейшего устранения данной проблемы ответственным лицам поручено в пятидневный срок принять меры по заключению договоров о закупке продукции повторных культур и завершению выплаты авансовых платежей в десятидневный срок.
Вместе с тем необходимо взять под строгий контроль выделение в короткие сроки кредитов, необходимых перерабатывающим предприятиям, экспортерам и заготовительным организациям для выплаты, разработать и внедрить эффективную систему поставки продукции повторных культур по заключенным договорам и принять меры по уборке урожая без потерь.
В увеличении объемов заготовки продовольственной продукции и насыщении внутреннего рынка доступными продуктами важное значение имеет также эффективное использование приусадебных земель. В этой сфере в текущем году внедрена новая система, организовано 161 предприятие "Томорка хизмати". На налаживание их деятельности намечено выделить 471 миллиард сумов кредитных средств.
Организован Фонд поддержки фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, ему выделено 500 миллиардов сумов. До настоящего времени из фонда на выращивание продукции, организацию теплиц на приусадебных землях, закупку техники и оборудования направлено 62 миллиарда сумов.
В рамках программы “Каждая семья - предприниматель" населению выделено 400 миллионов долларов.
Все это способствует увеличению доходов, обеспечению занятости, улучшению уровня жизни населения через увеличение выращивания продукции, организацию теплиц на приусадебных участках, содержание птицы и скота в домашних условиях.
Однако, несмотря на предпринимаемые усилия, Совет фермеров, дехкан и владельцев приусадебных участков и система "Томорка хизмати" не проявляют достаточной активности в организации эффективного использования приусадебных участков.
- Система, созданная для эффективного использования приусадебных участков, обязана дать результат. Мы будем оценивать ее эффективность по изменению условий жизни населения и цен на внутреннем рынке. Все руководители должны четко понять: приусадебные земли - это занятость населения, источник дохода, - сказал глава государства.
Установлен порядок, в соответствии с которым безработный член семьи, содержащей крупный рогатый скот, 50 голов птицы, при отчислении в пенсионный фонд суммы в однократном размере минимальной заработной платы, получает 1 год гарантированного трудового стажа. Эта льгота способствует тому, чтобы население, занимающееся дехканством дома, особенно женщины и молодежь, могли получать пенсию в будущем. Ответственные лица должны принять меры по эффективной организации новой системы и строго контролировать целевое использование выделенных средств. Прежде всего необходимо организовать посев повторных культур на свободных приусадебных участках. Вместе с тем следует обеспечить размещение и посев в августе-сентябре на приусадебных участках таких "девяностодневных" культур, как лук, чеснок, зелень, с учетом климатических условий каждого региона. Для этого необходимо взять под контроль поставку предприятиями "Томорка хизмати" семян, топлива, минеральных удобрений.
На совещании обсуждены вопросы мобилизации резервов для дополнительных поступлений в местные бюджеты и обеспечения их эффективного использования.
Отмечалось, что по итогам июля налоговыми органами планируется взыскать почти 4,7 триллиона сумов и обеспечить поступление в бюджет дополнительно 889 миллиардов сумов, однако некоторые регионы выполняют план за счет крупных налогоплательщиков. Не организована на должном уровне работа по расширению налогооблагаемой базы за счет охвата налогообложением пунктов торговли, услуг, субъектов малого предпринимательства, работы с бездействующими субъектами. Почти не наблюдается роста числа налогоплательщиков. Хокимы и их первые заместители должны глубоко проанализировать эту ситуацию и серьезнее подходить к работе. Только так можно исправить положение дел в этой сфере.
На совещании рассмотрены также принимаемые меры по выполнению прогноза экспорта продукции и услуг.
По итогам января-июля текущего года по стране ожидается экспорт на 7,2 миллиарда долларов и выполнение прогнозных показателей на 104 процента или почти на 127 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Но эта цифра не отражает роста экспорта во всех сферах. К примеру, в некоторых областях может вырасти экспорт фруктов и овощей, но прогнозные показатели по экспорту промышленной продукции могут быть не выполнены. Для полного достижения прогнозных показателей ответственные лица должны изучить вопрос комплексно и принять необходимые меры.
На совещании по обсужденным вопросам заслушаны отчеты заместителей Премьер-министра, министров и хокимов.