2018-yil yanvar-mart oylarida sanoat kooperatsiyasi asosida tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish Dasturini amalga oshirilishi to‘g‘risida
30/04/2018 - 16:48 23375
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 26-dekabrdagi “2017-2019-yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2698-sonli qaroriga asosan 2018-yilda jami 1146 ta mahalliylashtirish loyihasini amalga oshirilishi hisobiga 12 009,0 mlrd. so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish, shu jumladan joriy yilning I chorak yakuni bo‘yicha - 1 984,0 mlrd. so‘mlik 894 loyihani amalga oshirish belgilangan.
Joriy yilning I choragi davomida 619 ta mahalliylashtirish loyihasi bo‘yicha ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib (shu jumladan ishlab chiqarilishi I chorakda rejalashtirilmagan 49 ta loyiha kiritilib), 4 563,3 mlrd. so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi va reja 230,0 foizga bajarildi. buning natijasida import o‘rnini bosish samaradorligi qariyb 570,4 mln. dollarni tashkil qildi (1-ilova).
Mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan loyihalarni amalga oshirish natijasida sanoat mahsulotlarining 100 dan ortiq yangi turi, jumladan, burg‘ulash uskunalari uchun tormoz shkivlari, sink oksidi (цинковые белила), burg‘ulash asbob-uskunalari uchun qattiq qotishmalar, qattiq qotishmali burg‘ulash asbobi, volfram karbidi, dorivor o‘simliklar asosida dori vositalarini ishlab chiqarish, steklovata, DOOSAN va XCMG ekskovatorlari uchun 1,2 m³ kovsh, lokomotiv uchun tormoz kolodkalari, tormoz kolodkalari, gematogen, keramika mahsulotlari hamda boshqa tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Shuningdek, 135,0 mln. doll. hajmdagi mahalliylashtirilgan mahsulotlar eksportga yo‘naltirildi, bu esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 129,5% ni tashkil qildi.
Mahalliylashtirilgan mahsulotlarning umumiy hajmida eksportning ulushi 23,7% ga baholanmoqda, bu o‘z navbatida mahalliylashtirilgan mahsulotlarning mamlakat ichidagi ehtiyojlarni qondirish ustuvorligini ko‘rsatmoqda.
Joriy yilning I choragida eksportga 88 turdagi tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar eksport qilindi. (ma'lumot o'rnida: 2017-yilning shu davrida Dasturi doirasidagi loyihalardan 75 xildagi mahsulotlar eksportga yo‘naltirilgan edi).
Bundan tashqari, «O‘zeltexsanoat» AK (davr rejasiga nisbatan 16,1 barobar), «O‘zavtosanoat» AK (8,2 barobar), «O‘zqurilishmateriallari» AK (3,2 barobar), «O‘zmetkombinat» AJ (2,8 barobar), «Olmaliq KMK» AJ (2,3 barobar), «O‘zmaxsusmontajqurilish» AK (1,8 barobar) korxonalari, shuningdek, Namangan viloyati (17,0 barobar), Toshkent viloyati (3,5 barobar), Navoiy viloyati (6,0 barobar), Toshkent shahri (3,5 barobar), Jizzax viloyati (3,2 barobar), Samarqand va Xorazm viloyatlari (2,6 barobar) hududiy korxonalari tomonidan ishlab chiqarish rejalari ortig‘i bilan bajarilgan (2-ilova).

О ходе реализации Программы локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов на основе промышленной кооперации за январь-март 2018 года
30/04/2018 - 16:57 12059
В рамках утвержденных Программ в 2018 году предусматривается реализация 1146 проектов с общим объемом производства 12 009,0 млрд. сум в 2018 году, в том числе, за январь-март т.г. - 894 проектов с объемом производства 1 984,0 млрд. сум.
Фактически за январь-март текущего года по 619 проектам локализации (в том числе 49 проектов с опережением начала производства, по которым не предусмотрен прогноз на I квартала т.г. ) произведена продукция на сумму 4 563,3 млрд. сум (230,0% к прогнозу периода), расчетный эффект импортозамещения составил 570,4 млн. долл. (Приложение №1).
В ходе реализации проектов освоено производство более 100 новых видов продукции, в том числе тормозные шкивы для бурового оборудования, оксид цинка (цинковые белила), твердые сплавы для бурового инструмента, твердосплавный концевой инструмент, карбид вольфрама, твердосплавные втулки и волоки, сеялки мелкосеменных культур с внесением удобрений, производство лекарственных препаратов на основе лекарственных растений, стекловата, ковш 1,2 м³ для экскаваторов (DOOSAN, XCMG), зуб для ковша экскаваторов (DOOSAN, XCMG), тележка пассажирского вагона двухосная безлюлечного подвешивания моделей 68-921 и 68-922, колодка опорная, колодка тормозная локомотивная, клин фрикционный, тормозные колодки, костная мука, гематоген, керамические изделия и другая готовая продукция.
Вместе с тем, экспорт локализуемой продукции составил 135,0 млн. долл. или 129,5 % к аналогичному периоду 2017 года.
Удельный вес экспорта в общем объеме производства локализуемой продукции оценивается на уровне 23,7 %, что показывает преимущественное направление локализуемой продукции на удовлетворение потребностей внутри республики.
В прошедшем периоде 2018 года поставлялись на экспорт 88 различного вида готовой продукции, комплектующих изделий и материалов (в аналогичном периоде 2017 года на экспорт поставлялось 75 вида продукции, производимой по проектам Программы локализации).
При этом, утвержденные прогнозные параметры локализации производства выполняются с опережением предприятиями АК «Узэлтехсаноат» (16,1 р. больше к прогнозу периода), АК «Узавтосаноат» (8,2 р.), АК «Узкурилишматериаллари» (3,2 р.), АО «Узметкомбинат» (2,8 р.), АО «Алмалыкский ГМК» (2,3 р.), АК "Узмахсусмонтажкурилиш" (1,8 р.), а также региональными предприятиями Наманганской (17,0 р.), Ташкентской (6,4 р.), Навоийской (6,0 р.) области, г. Ташкента (3,5 р.), Джизакской (3,2 р.), Самаркандской и Хорезмской (2,6 р.) областей (Приложение №2).