Qorako‘lchilik sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Mamlakatimizda qorako‘l mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmlarini oshirish va ularning turlarini ko‘paytirishga qaratilgan keng ko‘lamli tarkibiy o‘zgartirishlar amalga oshirildi.
O‘tgan davr mobaynida qorako‘l zotli qo‘ylarning bosh soni qariyb 2 baravarga ko‘payib, sohada olib borilgan ilmiy tadqiqotlar natijasida qorako‘l qo‘ylarining yangi turlari va cho‘l ozuqabop ekinlarining yangi navlari yaratildi.
Shu bilan birga, quyidagilar qorako‘lchilik sohasining jadal rivojlanishiga o‘zining salbiy ta’sirini ko‘rsatmoqda:
birinchidan, qorako‘l zotli qo‘ylarning irsiy xususiyatlari buzilishi, qo‘ylar tana hajmining kichiklashishi;
ikkinchidan, cho‘lda ozuqa ishlab chiqarishni intensivlashtirishning ilmiy va amaliy asoslari yaratilmaganligi, cho‘l ozuqabop o‘simliklari istiqbolli navlarining birlamchi urug‘chiligini tashkil etish ishlari yo‘lga qo‘yilmaganligi;
uchinchidan, yaylovlarni rivojlantirish va ularning hosildorligini oshirishga qaratilgan ilmiy va innovatsion ishlanmalarning joriy etilmaganligi, yaylovlardagi mavjud suv inshootlarining eskirganligi;
to‘rtinchidan, qorako‘lchilik bilan shug‘ullanayotgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar va aholi tomonidan yetishtirilgan qo‘y terisi, qorako‘l terisi va junini xarid qilish, ularga ozuqa mahsulotlari yetkazib berishning yagona tizimi mavjud emasligi;
beshinchidan, qorako‘lchilik mahsulotlarini qayta ishlash va tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalarning modernizatsiya qilinmaganligi, ushbu sohada yangi zamonaviy texnologiyalar asosida faoliyat yurituvchi korxonalarning barpo etilmaganligi;
oltinchidan, qorako‘lchilik sohasida faoliyat yuritayotgan xodimlarni rag‘batlantirish va qo‘llab-quvvatlash mexanizmining mavjud emasligi hamda ularning qo‘nimsizligi.
Qorako‘lchilik sohasini yanada isloh qilishni ta’minlash, sohada naslchilik ishlarini ilmiy asosda yo‘lga qo‘yish va jahon bozori talablariga javob beradigan sifatli qorako‘l terilarini yetishtirish, Buxoro qorako‘li nufuzini qayta tiklash va sohaning eksport salohiyatini oshirish, qorako‘lchilik mahsulotlari ishlab chiqarish hajmlarini ko‘paytirish va yaylovlardan samarali foydalanishni tashkil etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Respublika “Qorako‘lchilik” uyushmasi, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ilmiy-ishlab chiqarish markazi va Buxoro viloyati hokimligining:
Qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot institutining Buxoro filialini (keyingi o‘rinlarda – Filial);
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ilmiy-ishlab chiqarish markaziga qarashli Buxoro cho‘l yaylov ozuqabop o‘simliklar urug‘chiligi ilmiy-ishlab chiqarish markazini (keyingi o‘rinlarda – Markaz) tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
2. Filialning tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq va Markazning tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ilmiy-ishlab chiqarish markazi bosh direktoriga, zarur hollarda, Filialning va Markazning tuzilmalariga xodimlarning tasdiqlangan umumiy cheklangan soni va mehnatga haq to‘lash jamg‘armasi doirasida o‘zgartishlar kiritish huquqi berilsin.
3. Quyidagilar Filialning asosiy vazifalari etib belgilansin:
naslchilik va sun’iy urug‘lantirish ishlarini ilmiy asosda tizimli tashkil etish, bunda qimmatli, eksportbop yarim doira qalamgul, qovurg‘asimon, yassi gul tiplaridagi sur va qora rangli qorako‘l qo‘ylari seleksiyasini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratish;
Buxoro viloyatining qorako‘lchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklarida ilmiy ishlanmalarni amaliyotda sinash va uning ijobiy natijalarini ishlab chiqarishga keng joriy etish;
naslli qo‘chqorlarning rangi va tipi bo‘yicha hududlar hamda xo‘jaliklar kesimida almashinuvini tashkil etish;
qorako‘lchilik sohasi rivojlangan xorijiy davlatlarning tajribasi va qorako‘lchilikda olib borilayotgan naslchilik va seleksiya ishlarini o‘rganish va bu borada erishilgan ilg‘or yutuqlarni joriy etish.
4. Quyidagilar Markazning asosiy vazifalari etib belgilansin:
cho‘l hududlarida ozuqa ishlab chiqarishni intensivlashtirishning ilmiy va amaliy asoslarini yaratish, cho‘l ozuqabop o‘simliklar istiqbolli navlarining birlamchi urug‘chiligini tashkil etish;
cho‘l ozuqabop ekinlari urug‘liklari yetishtiriladigan maydonlarda ilg‘or agrotexnik tadbirlarni joriy qilish, ushbu maydonlarni sifatli urug‘liklar bilan ta’minlash va urug‘lik yetishtirish hajmini oshirish;
yaylovlar tuproq iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda mos navlarni tanlash va ularning urug‘larini jadal ko‘paytirish;
inqirozga uchragan yaylov maydonlarini aniqlash va ularni tiklash hamda hosildorligini oshirish uchun cho‘l ozuqabop ekinlarni ekish ishlarini tashkil etish;
qorako‘lchilikka ixtisoslashgan xo‘jaliklarning talabiga asosan ozuqabop ekinlar urug‘larini yetkazib berish.
5. Buxoro viloyati hokimligi bir oy muddatda:
O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Respublika “Qorako‘lchilik” uyushmasi bilan birgalikda Markaz tomonidan cho‘l ozuqabop o‘simliklar urug‘larini yetishtirish maqsadida Buxoro viloyatining tuproq va iqlim sharoitidan kelib chiqib 4 ta uchastka tashkil etib, ularga jami 1 000 gektar yaylov yer maydonlari ajratib berish;
O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda Filial va Markazni bir binoda joylashtirish choralarini ko‘rsin.
Markaz respublikaning boshqa viloyatlarida ham o‘z filiallarini tashkil etishi va kelgusida Markaz hamda uning filiallari faoliyatini davlat-xususiy sherikchilik asosida yo‘lga qo‘yishi mumkinligi belgilansin.
6. Quyidagilar Qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti (keyingi o‘rinlarda – Institut), Filial va Markaz faoliyatini moliyalashtirishning asosiy manbalari etib belgilansin:
Institut, Filial va Markazni saqlash, shu jumladan, xodimlarning ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlarni amalga oshirish uchun ajratiladigan O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari;
xo‘jalik faoliyatidan olinadigan daromadlar;
xalqaro moliyaviy va boshqa institutlar, xorijiy tashkilotlarning grantlari, shuningdek, qonunchilik bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar;
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan tanlovlar natijalari bo‘yicha ajratiladigan grant mablag‘lari.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ajratiladigan grant mablag‘lari qorako‘lchilik sohasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan aniq ishlanma va loyiha tashabbuskorlarini rag‘batlantirish maqsadlari uchun yo‘naltirilishi belgilansin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Institut, Filial va Markazni saqlash, xodimlar uchun byudjet hisobidan ish haqi to‘lash bilan bog‘liq xarajatlar uchun zarur mablag‘larni 2018-yil 1- apreldan O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining xarajatlari parametrlari doirasida ajratsin, 2019 yildan boshlab esa O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining parametrlarida nazarda tutsin.
8. Belgilansinki, Markazning cho‘l yaylov o‘simliklarning urug‘liklarini yetishtirish va ularni cho‘l hududlarda ekish bilan bog‘liq xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan, shu jumladan, 2018-yilda 2,5 milliard so‘m miqdorda ajratiladigan mablag‘lar hisobidan amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi inqirozga uchragan yaylov maydonlarining tiklanish davrida yaylov sifatida foydalanilmasligi ustidan doimiy nazorat o‘rnatsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi:
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan Filial va Markazda zamonaviy yuqori texnologik asbob-uskunalar bilan jihozlangan ilmiy laboratoriyalar tashkil etish hamda Markazni qishloq xo‘jalik texnikalari bilan ta’minlash uchun zarur mablag‘lar ajratilishini;
bir oy muddatda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda “Qorako‘lchilik” uyushmasi bilan birgalikda qishloq xo‘jaligi yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalarida 2018/2019 o‘quv yilidan boshlab qorako‘lchi seleksioner va cho‘l o‘simliklari yaylovshunosi yo‘nalishida sirtqi bo‘limni tashkil etish yuzasidan asoslantirilgan takliflar, shuningdek, Institut tuzilmasini maqbullashtirish va uning faoliyati samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha Hukumat qarori loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritilishini ta’minlasin.
a) 2023-yil 1-yanvarga qadar qorako‘lchilik bilan shug‘ullanayotgan subyektlar va qorako‘lchilik mahsulotlarini qayta ishlash korxonalari qorako‘lchilik uchun zarur bo‘lgan, respublikada ishlab chiqarilmaydigan, belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxat bo‘yicha import qilinadigan materiallar uchun bojxona to‘lovlari to‘lashdan (bojxona rasmiylashtiruvi yig‘imlaridan tashqari) ozod etiladi;
b) qorako‘lchilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari uchun yagona yer solig‘i stavkalari 2023- yil 1-yanvarga qadar o‘zgarishsiz qoldiriladi;
v) respublika hududida qorako‘l terisi va junini tayyorlash hamda xarid qilish “O‘zbekcharmpoyabzali” va “Qorako‘lchilik” uyushmalari tizimidagi korxonalar tomonidan oldindan 50 foiz bo‘nak to‘lash orqali amalga oshiriladi.
11. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Iqtisodiyot vazirligi, “O‘zdonmahsulot” AK, “O‘zpaxtayog‘” AJ, Respublika tovar-xom ashyo birjasi, “O‘zbekcharmpoyabzali” va “Qorako‘lchilik” uyushmalari bilan birgalikda bir oy muddatda qorako‘lchilik bilan shug‘ullanayotgan subyektlar tomonidan yetishtirilgan qo‘y terisi, qorako‘l terisi va junini xarid qilish, shuningdek, ularga omixta yem, arpa, paxta shroti va sheluxasini yetkazib berish tizimi joriy etilishini nazarda tutuvchi Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
12. Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy va Samarqand viloyatlarida qorako‘lchilik sohasida naslchilik-seleksiya ishlarini takomillashtirish, jahon bozori talablariga mos bo‘lgan raqobatbardosh qorako‘l terisi ishlab chiqarish va uni qayta ishlashni moliyaviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Qorako‘l” uyushmalarining O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki filiallarida ochiladigan maxsus hisob-raqamlar shaklida Qorako‘lchilikni rivojlantirish jamg‘armalari (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘armalar) tashkil etilsin.
13. Jamg‘armalarning asosiy vazifalari etib:
jahon bozorida qorako‘lchilik mahsulotiga bo‘lgan talab va takliflarni, qorako‘lchilik sohasi rivojlangan xorijiy davlatlarning ilg‘or tajribalarini o‘rganish, malaka oshirish masalalari bo‘yicha mahalliy qorako‘lchi mutaxassislarning xizmat safarlarini tashkil etishni;
respublika miqyosida naslli qorako‘l ko‘chqorlarini xo‘jaliklararo almashtirish bo‘yicha ko‘rgazmali seminarlar tashkil etish xarajatlarini;
qorako‘lchilik sohasida mahalliy va chet el mutaxassislari ishtirokida ko‘rgazmali o‘quv seminarlari o‘tkazishni;
respublikada qorako‘lchilik mahsulotlarini eksport qilishda qorako‘lchilik korxonalarini qo‘llab-quvvatlashni;
qorako‘lchilikka ixtisoslashtirilgan fermer xo‘jaliklari va naslchilik korxonalarining moddiy-texnika bazasini yaxshilash hamda qorako‘lchilik mahsulotlarini qayta ishlash korxonasini tashkil etish uchun O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki filiallari orqali 3 yil muddatga 3 foizli imtiyozli yillik stavka bo‘yicha kredit liniyalarini ochishni moliyalashtirish hisoblansin.
14. Quyidagilar Jamg‘armalarni shakllantirish manbalari etib belgilansin:
jismoniy va yuridik shaxslarning, xayriya jamg‘armalarining grantlari, ixtiyoriy badallari, xorijiy donorlarning mablag‘lari;
Jamg‘armalarning vaqtincha bo‘sh mablag‘larini joylashtirishdan tushadigan daromadlar;
qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Tijorat banklarining o‘z mablag‘lari hamda Buxoro, Qashqadaryo, Samarqand va Navoiy viloyatlari hokimliklarining mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari hisobidan mazkur qarorning 3-ilovasiga muvofiq Jamg‘armalarning dastlabki mablag‘larini shakllantirish to‘g‘risidagi tashabbuslari ma’qullansin.
Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy va Samarqand viloyatlari hokimliklari 2019-2020 yillar davomida Jamg‘armalar mablag‘larining o‘zlashtirilishidan kelib chiqib, zaruratga ko‘ra, mahalliy byudjetlarning qo‘shimcha manbalari hisobidan tegishli mablag‘lar ajratish choralarini ko‘rsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq bankiga “Qorako‘lchilik” uyushmasi tarkibiga kiruvchi Buxoro viloyati hududida qorako‘lchilik bilan shug‘ullanayotgan korxonalar, fermer va dehqon xo‘jaliklarida mavjud qorako‘l qo‘ylarining zotini yaxshilash maqsadida chetdan naslli qo‘ylar sotib olish hamda viloyatda qorako‘l terisi, junini qayta ishlash korxonalarini tashkil etish, mavjudlarini modernizatsiya qilish loyihalarini moliyalashtirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalashtirish stavkasidan oshmaydigan stavka bo‘yicha 30 milliard so‘m miqdorida imtiyozli kredit mablag‘larini ajratish tavsiya etilsin.
16. Qorako‘lchilik bilan shug‘ullanayotgan tadbirkorlik subyektlariga moliyaviy yordam ko‘rsatish maqsadida sun’iy urug‘lantirish punktlarini modernizatsiya qilish va yangilarini tashkil etish, chetdan naslli qo‘ylar, qorako‘lchilikka ixtisoslashgan korxonalar, fermer va dehqon xo‘jaliklari uchun zarur texnologik asbob-uskunalarni xarid qilish, qorako‘l terisi va junini qayta ishlash, cho‘l ozuqabop o‘simliklarni yetishtirishga mo‘ljallangan yaylovlarni rivojlantirish va ularning hosildorligini oshirish bilan bog‘liq loyihalarga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasidan resurs mablag‘lari ajratilishiga, kafilliklar berilishiga hamda kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiyalar to‘lanishiga ruxsat berilsin.
17. “O‘zbekcharmpoyabzali” uyushmasi, Buxoro viloyati hokimligi va O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki 2018 yil 1 sentabrga qadar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 6 yanvardagi PQ-2718-son “Oziq-ovqat, charmpoyabzal va farmatsevtika sanoatidagi investitsiya loyihalarini moliyalashtirish manbalarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida nazarda tutilgan kredit liniyalari hisobidan Buxoro shahrida qorako‘l terisi xom ashyosini chuqur qayta ishlash korxonasi tashkil etilishini ta’minlasin.
18. “O‘zagrotexsanoatxolding” va “O‘zagrolizing” aksiyadorlik jamiyatlari qorako‘lchilik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi subyektlarga cho‘l yaylov ozuqabop o‘simliklarning urug‘liklarini yetishtirish va ularni cho‘l hududlarida ekish bilan bog‘liq agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish uchun talab etiladigan texnikalarni lizing asosida yetkazib berish choralarini ko‘rsin.
19. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryo viloyatlari hokimliklari mazkur qarorning 4- va 5-ilovalariga asosan 2018-2020 yillarda uzoq cho‘l hududlarida qorako‘l qo‘ylarini sug‘orish inshootlari (tik va shaxtali quduqlar)ni ta’mirlash va yangilarini qurish bilan bog‘liq xarajatlari uchun mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari hisobidan dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra 45 milliard so‘m mablag‘ ajratilishini ta’minlasin.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, zaruratga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryo viloyatlari hokimliklarining so‘roviga asosan yil yakuniga qadar qaytarish sharti bilan ushbu maqsadlar uchun respublika byudjetidan byudjet ssudalari ajratilishini ta’minlasin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va tegishli viloyatlar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasining sug‘orish inshootlarini ta’mirlash va qurish ishlarining maqsadga muvofiqligi bo‘yicha o‘rnatilgan tartibda gidrogeologik xulosalari hamda quduqlarni eng maqbul joylarda qazish bo‘yicha takliflari asosida sug‘orish inshootlarini ta’mirlash va yangilarini qurish ishlarini amalga oshirish hamda ularning saqlanishi yuzasidan nazorat o‘rnatish bo‘yicha mas’ul etib belgilansin.
20. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi Savdo-sanoat palatasi, Respublika “Qorako‘lchilik” va “O‘zbekcharmpoyabzali” uyushmalari bilan birgalikda bir oy muddatda qorako‘l terisini xalqaro mo‘yna kimoshdi savdolarida realizatsiya qilish va salohiyatli chet ellik sheriklarni topish orqali tashqi bozorlarga chiqish, o‘zbek qorako‘l terisining xalqaro miqyosdagi brendini tiklash bo‘yicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
21. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasiga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisiga, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryo viloyatlari hokimlariga, qo‘shni davlatlarga chegaradosh tumanlar hokimlariga qorako‘lchilik mahsulotlarini respublika tashqarisiga noqonuniy olib chiqib ketilishining oldini olish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning yetarli emasligi ko‘rsatib o‘tilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi hududiy tuzilmalarining boshliqlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlari qorako‘lchilik mahsulotlarining respublika tashqarisiga noqonuniy olib chiqib ketilishi hollarining o‘z vaqtida oldini olish bo‘yicha ishlarning ahvoli uchun shaxsiy javobgarligi belgilansin.
22. O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Qorako‘lchilik” uyushmasi bilan birgalikda qorako‘lchilik tarmog‘ida amalga oshirilayotgan islohotlarning maqsadi, mohiyati va mazmuni aholi orasida muntazam ravishda keng yoritilishini ta’minlasin.
23. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Z.T.Mirzayev, “Qorako‘lchilik” uyushmasi raisi N.E.Yuldashov va Buxoro viloyati hokimi O‘.I.Barnoyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по ускоренному развитию каракулеводческой отрасли
В нашей стране осуществлены широкомасштабные структурные преобразования, направленные на увеличение объемов производства и расширение ассортимента продукции из каракуля.
За минувший период поголовье овец каракульской породы увеличилось почти в 2 раза, в результате проведенных в сфере исследований созданы новые виды каракульских овец и новые сорта степных кормовых культур.
Вместе с тем следующие проблемы оказывают негативное воздействие на ускоренное развитие каракулеводческой отрасли:
первое – ухудшение генетических характеристик овец каракульской породы, уменьшение их общего веса;
второе – отсутствие научных и прикладных основ интенсификации производства корма в степных условиях, неорганизованность работы по первичному семеноводству перспективных сортов степных кормовых растений;
третье – отсутствие научных и инновационных разработок, направленных на развитие и повышение урожайности пастбищ, ветхость имеющихся на пастбищах гидросооружений;
четвертое – отсутствие единой системы закупки овечьих шкур, каракульских шкурок и шерсти, заготовленных занимающимися каракулеводством хозяйствующими субъектами и населением, доставки им кормов;
пятое – потребность в модернизации предприятий, специализирующихся на переработке каракулеводческой продукции и производстве готовой продукции, отсутствие в этой сфере предприятий, осуществляющих деятельность на основе новых современных технологий;
шестое – отсутствие механизма стимулирования и поддержки работников каракулеводческой отрасли, текучесть кадров.
В целях обеспечения дальнейшего реформирования каракулеводческой отрасли, организации научно обоснованной племенной работы в отрасли, заготовки качественного каракуля, отвечающего требованиям мирового рынка, восстановления престижа бухарского каракуля и повышения экспортного потенциала отрасли, увеличения объемов производства каракулеводческой продукции и организации эффективного использования пастбищ:
1. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, Республиканской ассоциации «Коракулчилик», Узбекского научно-производственного центра сельского хозяйства и хокимията Бухарской области об организации:
Бухарского филиала Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь (далее – Филиал);
Бухарского научно-производственного центра семеноводства степных пастбищных кормовых растений (далее – Центр) при Узбекском научно-производственном центре сельского хозяйства.
2. Утвердить структуру Филиала согласно приложению №1 и структуру Центра согласно приложению №2.
Предоставить генеральному директору Узбекского научно-производственного центра сельского хозяйства право вносить, при необходимости, изменения в структуры Филиала и Центра в пределах утвержденной общей численности работников и фонда оплаты труда.
3. Основными задачами Филиала определить:
системную организацию на научной основе племенного дела и работ по искусственному осеменению, уделив при этом особое внимание селекции каракульских овец черной и суровой окраски с ценными, экспортоориентированными, полукруглыми, ребристыми, плоскими завитковыми типами;
апробацию научных разработок в фермерских хозяйствах Бухарской области, специализирующихся на каракулеводстве, широкое внедрение ее положительных результатов в производство;
организацию обмена породистыми баранами по окрасу и типу в разрезе регионов и хозяйств;
изучение опыта зарубежных стран с развитой каракулеводческой отраслью, проводимой в каракулеводстве племенной и селекционной работы, внедрение передовых достижений в этом направлении.
4. Основными задачами Центра определить:
создание научных и прикладных основ интенсификации производства кормов в степных районах, организацию первичного семеноводства перспективных сортов степных кормовых растений;
внедрение передовых агротехнических мероприятий на площадях по выращиванию семян степных кормовых культур, обеспечение этих площадей качественными семенами и увеличение объемов заготовки семян;
отбор сортов, соответствующих природно-климатическим условиям пастбищ, ускоренное увеличение заготовки их семян;
выявление и восстановление деградировавших пастбищ, организацию посадки степных кормовых культур для повышения их урожайности;
доставку семян кормовых культур по заявкам хозяйств, специализирующихся на каракулеводстве.
5. Хокимияту Бухарской области в месячный срок:
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру и Республиканской ассоциацией «Коракулчилик» организовать с учетом почвенных и климатических условий Бухарской области 4 участка для заготовки Центром семян степных кормовых растений, выделив в общей сложности 1 000 гектаров пастбищных земельных площадей;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции принять меры по размещению Филиала и Центра в одном здании.
Разрешить Центру организовать свои филиалы в других областях республики, наладить в дальнейшем деятельность Центра и его филиалов на основе государственно-частного партнерства.
6. Определить источниками финансирования деятельности Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь (далее – Институт), Филиала и Центра:
средства Государственного бюджета Республики Узбекистан, выделяемые на содержание Института, Филиала и Центра, в том числе оплату труда их работников и осуществление приравненных к ним платежей;
доходы от хозяйственной деятельности;
гранты международных финансовых и иных институтов, зарубежных организаций, а также другие источники, не запрещенные законодательством;
гранты, выделяемые по итогам конкурсов, проводимых Министерством инновационного развития Республики Узбекистан.
Установить, что средства грантов, выделяемых Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, направляются на стимулирование инициаторов конкретных разработок и проектов по каракулеводческой отрасли.
7. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить с 1 апреля 2018 года выделение за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимых ассигнований на расходы, связанные с содержанием Института, Филиала и Центра, оплатой труда их работников за счет бюджета, начиная с 2019 года предусматривать данные расходы при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан.
8. Установить, что расходы Центра на заготовку семян степных пастбищных растений и их посадку в степных районах осуществляются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, в том числе за счет 2,5 миллиарда сумов, выделяемых в 2018 году.
Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды установить постоянный контроль за недопущением использования деградировавших пастбищных площадей в качестве пастбищ в период их восстановления.
9. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан:
обеспечить организацию в Филиале и Центре оснащенных современным высокотехнологичным оборудованием научных лабораторий за счет средств Фонда поддержки высших образовательных учреждений сельскохозяйственного направления при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан и выделение необходимых средств на обеспечение Центра сельскохозяйственной техникой;
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования и Республиканской ассоциацией «Коракулчилик» в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан обоснованные предложения по организации начиная с 2018/2019 учебного года в высших образовательных учреждениях сельскохозяйственного направления заочного отделения по направлениям “Селекционер-каракулевод” и “Пастбищевод степных растений”, а также проект правительственного решения по оптимизации структуры Института и дальнейшему повышению эффективности его деятельности.
а) занимающиеся каракулеводством субъекты и предприятия по переработке каракулеводческой продукции сроком до 1 января 2023 года освобождаются от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за импортируемые материалы, необходимые для каракулеводства и не производимые в республике, по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
б) ставки единого земельного налога для производителей каракулеводческой продукции остаются без изменений до 1 января 2023 года;
в) заготовка и закупка каракульских шкурок и шерсти на территории республики осуществляются предприятиями в системе ассоциаций «Узбекчармпойабзали» и «Коракулчилик» путем внесения 50-процентного авансового платежа.
11. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Министерством экономики, АК «Уздонмахсулот», АО «Узпахтаёг», Республиканской товарно-сырьевой биржей, ассоциациями «Узбекчармпойабзали» и «Коракулчилик» в месячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, предусматривающего внедрение системы закупки овечьих шкур, каракульских шкурок и шерсти, заготовленных занимающимися каракулеводством субъектами, а также доставки им комбикорма, ячменя, хлопкового шрота и шелухи.
12. В целях совершенствования племенных селекционных работ в каракулеводческой отрасли в Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской и Самаркандской областях, финансовой поддержки заготовки и переработки соответствующих требованиям мирового рынка, конкурентоспособных каракульских шкурок организовать Фонды развития каракулеводства территориальных ассоциаций «Коракул» (далее – Фонды) в виде специальных расчетных счетов, открываемых в филиалах акционерного коммерческого Народного банка Республики Узбекистан.
13. Основными задачами Фондов определить финансирование:
организации служебных командировок отечественных специалистов-каракулеводов по вопросам изучения спроса и предложения на каракулеводческую продукцию на мировом рынке, передового опыта зарубежных стран с развитой каракулеводческой отраслью, повышения квалификации;
расходов на организацию показательных семинаров по межхозяйственному обмену породистыми каракульскими баранами по республике;
проведение показательных учебных семинаров по каракулеводству с участием отечественных и зарубежных специалистов;
поддержки каракулеводческих предприятий республики в экспорте каракулеводческой продукции;
открытия в филиалах акционерного коммерческого Народного банка Республики Узбекистан кредитных линий по выдаче кредитов сроком на 3 года с льготной годовой ставкой 3 процента для улучшения материально-технической базы специализирующихся на каракулеводстве фермерских хозяйств и племенных предприятий, а также организации предприятий по переработке каракулеводческой продукции.
14. Определить источниками формирования Фондов:
гранты, добровольные взносы физических и юридических лиц, благотворительных фондов, средства иностранных доноров;
доходы, поступающие от размещения временно свободных средств Фондов;
Одобрить инициативы коммерческих банков и хокимиятов Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Навоийской областей о формировании начальных средств Фондов за счет собственных средств коммерческих банков и дополнительных источников местных бюджетов указанных областей согласно приложению №3.
Хокимиятам Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской и Самаркандской областей принять меры по выделению в течение 2019-2020 годов, при необходимости, соответствующих средств за счет дополнительных источников местных бюджетов, исходя из освоения средств Фондов.
15. Акционерному коммерческому Народному банку Республики Узбекистан рекомендовать выделение льготных кредитных средств в размере 30 миллиардов сумов по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, на финансирование закупки за рубежом породистых овец для улучшения породы каракульских овец, содержащихся на предприятиях, в фермерских и дехканских хозяйствах, входящих в состав Республиканской ассоциации «Коракулчилик» и занимающихся каракулеводством на территории Бухарской области, а также проектов по организации в области новых и модернизации существующих предприятий по переработке каракульских шкурок и шерсти.
16. Разрешить в целях финансовой помощи субъектам предпринимательства, занимающимся каракулеводством, выделение средств, предоставление поручительства и выплату компенсаций для покрытия процентных расходов по кредитам из Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан для проектов, связанных с модернизацией действующих и организацией новых пунктов искусственного осеменения, закупкой за рубежом породистых овец и технологического оборудования, необходимого для специализирующихся на каракулеводстве предприятий, фермерских и дехканских хозяйств, переработкой каракульских шкурок и шерсти, развитием и повышением урожайности пастбищ, предназначенных для выращивания степных кормовых растений.
17. Ассоциации «Узбекчармпойабзали», хокимияту Бухарской области и акционерному коммерческому Народному банку Республики Узбекистан обеспечить до 1 сентября 2018 года организацию в городе Бухаре предприятия по глубокой переработке каракульских шкурок за счет кредитных линий, предусмотренных постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 января 2017 года №ПП–2718 «О мерах по расширению источников финансирования инвестиционных проектов в пищевой, кожевенно-обувной и фармацевтической промышленности».
18. Акционерным обществам «Узагротехсаноатхолдинг» и «Узагролизинг» принять меры по обеспечению субъектов, занимающихся каракулеводством, на лизинговой основе техникой, необходимой для осуществления агротехнических мероприятий, связанных с заготовкой семян степных пастбищных кормовых растений и их посадкой в степной местности.
19. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей обеспечить выделение в 2018-2020 годах за счет дополнительных источников местных бюджетов средств в размере, по предварительным расчетам, 45 миллиардов сумов на расходы, связанные с ремонтом имеющихся и строительством новых сооружений (вертикальных и шахтных колодцев) для поения каракульских овец в отдаленных степных местностях согласно приложениям №№4 и 5.
Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение, при необходимости, на эти цели по запросу Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей бюджетных ссуд из республиканского бюджета с условием возврата до конца года.
Определить Совет Министров Республики Каракалпакстан и хокимияты соответствующих областей ответственными за осуществление работ по ремонту имеющихся и строительству новых водопойных сооружений на основе гидрогеологических заключений Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам о целесообразности работ по ремонту и строительству водопойных сооружений, предложений по сооружению колодцев в оптимальных местах, а также за контроль за содержанием водопойных сооружений.
20. Министерству внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Торгово-промышленной палатой, ассоциациями «Коракулчилик» и «Узбекчармпойабзали» в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения по реализации каракульских шкурок на международных меховых аукционах и выходу на внешние рынки путем поиска потенциальных зарубежных партнеров, восстановлению международного бренда узбекского каракуля.
21. Государственному таможенному комитету Республики Узбекистан, председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей, хокимам районов, граничащих с соседними государствами, указать на недостаточность принимаемых мер по предотвращению незаконного вывоза каракулеводческой продукции за пределы республики.
Возложить на начальников территориальных структур Министерства внутренних дел, Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и районов персональную ответственность за своевременное предотвращение случаев незаконного вывоза каракулеводческой продукции за пределы республики.
22. Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Республиканской ассоциацией «Коракулчилик» обеспечить регулярное широкое освещение среди населения целей и сути осуществляемых в каракулеводческой отрасли реформ.
23. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан З.Т.Мирзаева, председателя Республиканской ассоциации «Коракулчилик» Н.Э.Юлдашова и хокима Бухарской области У.И.Барноева.