Xorazmning iqtisodiy rivojlanishi, sayyohlik salohiyati va ijtimoiy hayoti yangi bosqichga ko‘tariladi
16/10/2017 - 10:30 11353
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi bilan tanishish, istiqboldagi vazifalarni belgilash maqsadida 14-oktabr kuni Xorazm viloyatiga keldi.
Xorazm qishloq xo‘jaligi, yirik sanoat korxonalari, transport va kommunikatsiya tizimlari, kichik biznes salohiyati bilan mamlakatimiz taraqqiyotida muhim o‘rin tutadi. “GM Uzbekistan” aksiyadorlik jamiyatining Xorazm filiali, “UzXMG” ekskavator zavodi, “O‘zteks Shovot”, “Xorazm maishiy texnika” korxonalari, “Xorazm shakar” qo‘shma korxonasida ichki va tashqi bozorda xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Murakkab iqlim sharoitiga qaramay, viloyat dehqonlari qishloq xo‘jaligida mo‘l hosil yetishtirmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yil 27-28-yanvar kunlari Xorazmga tashrifi chog‘ida viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, sanoat va qishloq xo‘jaligini tarkibiy o‘zgartirish, ijtimoiy ob’ektlar barpo etish va infratuzilmani yaxshilash, aholi turmush darajasini oshirish bo‘yicha qator vazifalarni belgilab bergan edi.
O‘tgan davrda hududda ko‘plab yangi korxonalar, kichik biznes sub’ektlari, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari tashkil etildi. Turizm, to‘qimachilik, baliqchilik, parrandachilik, irrigatsiya va boshqa sohalarda istiqbolli loyihalar amalga oshirildi. Uy-joylar, shifoxonalar, maktab va san’at dargohlari qurildi. Yana qator loyihalar bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyatiga tashrifini Urganch xalqaro aeroportida bajarilgan rekonstruksiya ishlari bilan tanishishdan boshladi.
Butun mamlakatimizda bo‘lgani kabi Xorazm viloyatida ham ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Bu shahar ostonasidanoq ko‘zga tashlanadi. Xususan, Urganch xalqaro aeroporti zamonaviy talablar asosida rekonstruksiya qilingan. Yo‘lovchilarni kutib olish va kuzatishga mo‘ljallangan zamonaviy terminallar, xizmat ko‘rsatish xonalari, savdo shoxobchalari tashkil etilgan, yon-atrof obodonlashtirilgan. Rasmiy delegatsiyalar, xorijiy mehmonlarni kutib olish uchun zarur sharoit yaratilmoqda.
Prezidentimiz bu borada amalga oshirilgan ishlar va galdagi rejalar bilan tanishdi. Aeroport faoliyatini takomillashtirish, mehmonlar uchun qulayliklarni yanada oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Viloyatda barcha sohalar singari sayyohlikni rivojlantirish, tarixiy obidalarni tiklash, ta’mirlash, ularning atrofini obodonlashtirish borasida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari viloyatga kelayotgan sayyohlar oqimini ko‘paytirishda tarixiy obidalarning ahamiyati beqiyos ekanini ta’kidladi. Tarixiy ob’ektlarni qayta tiklash va ta’mirlashda asl milliy qadriyat va urf-odatlarimizni saqlash va xorijliklarga ko‘rsatish borasida tavsiyalar berdi.
Urganch tumanida keng ko‘lamli bunyodkorlik-obodonlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Aholiga qulaylik yaratish, turmush darajasi va sifatini yanada yuksaltirish maqsadida hududda yangilangan namunaviy loyihalar asosida 1 va 2 qavatli 64 uy-joy, ijtimoiy infratuzilma ob’ektlari qurilib, foydalanishga topshirildi.
Shavkat Mirziyoyev yangi uylarda aholiga yaratilgan sharoitlar bilan qiziqdi. Zamonaviy va milliy me’morlik andozalari asosida barpo etilgan ushbu uylar oilalar farovon yashashi uchun qulay qilib loyihalashtirilgan. Xonadonlar tabiiy gaz, elektr energiyasi va toza ichimlik suvi bilan ta’minlangan, ichki yo‘llar barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari Toshsoqa tizimidagi magistral sug‘orish kanallarini qayta tiklash loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Bugungi kunda viloyatda 276,7 ming gektar sug‘oriladigan maydon mavjud. Toshsoqa tizimi orqali 191,3 ming gektar yer sug‘oriladi. Amudaryoda suv kam paytlarda, ayniqsa, erta bahor va yoz oylari boshida kanallarda suv sathi juda past bo‘lib, g‘alla, paxta va boshqa ekinlarni sug‘orish uchun suv asosan nasoslar yordamida olinardi. Bu xarajatlarning oshib ketishiga, suv isrofgarchiligi hamda yerlarning meliorativ holati yomonlashuviga olib kelar edi.
Prezidentimiz Xorazm viloyatiga avvalgi tashrifi chog‘ida Toshsoqa magistral kanalida amalga oshirilayotgan rekonstruksiya ishlari bilan tanishib, ushbu muammolarni bartaraf etish, qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda tannarxni kamaytirish, fermer va dehqon xo‘jaliklarining iqtisodiy ahvolini yaxshilashga qaratilgan loyihani hayotga tatbiq etish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi.
Mazkur loyihaga ko‘ra, viloyatdagi Toshsoqa, Shovot, Polvon G‘azovot va G‘azovot magistral va xo‘jaliklararo kanallarining 120 kilometri rekonstruksiya qilindi. Rejadagi 607 gidrotexnik inshootdan 318 tasi yangidan qurildi. Bu ishlar natijasida 279 nasos agregatidan voz kechilib, qishloq xo‘jalik ekinlari o‘zi oqar suv bilan ta’minlanadi va 31,6 million kilovatt soat elektr energiya iqtisod qilinadi.
Prezidentimiz ushbu loyiha viloyatda suv ta’minotining tubdan yaxshilanishi, fermer xo‘jaliklari samaradorligi va qishloq xo‘jalik mahsulotlari yetishtirish hajmini oshirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Kanallar atrofidagi yerlarni obodonlashtirish, tuproq-iqlim sharoitidan kelib chiqib ekiladigan ko‘chat turlarini tanlash va kanal bo‘ylab besh qator daraxt ekish, yozning jazirama kunlari odamlar kanal bo‘yida dam olishi uchun sharoit yaratish bo‘yicha Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi hamda viloyat hokimligi mutasaddilariga tegishli topshiriqlar berildi.
Shavkat Mirziyoyev Xiva shahrida barpo etilayotgan “Farovon” mehmonxonasining qurilish uchastkasida bo‘ldi.
Shaharning Amir Temur ko‘chasida qurilishi rejalashtirilgan ushbu mehmonxona qadimiy me’morchilik uslubida 3 qavatli qilib bunyod etiladi. Unda konferensiya zallari, sport maydonchalari, restoranlar, ko‘ngilochar maskanlar va boshqa imkoniyatlar bo‘ladi. Mehmonxonaga fransiyalik ishbilarmonlar investitsiya kiritadi.
Bu yerga kelishimizdan asosiy maqsadlardan biri Xivani turistik zonaga aylantirish borasidagi sa’y-harakatlarimizni yana bir bor tahlil qilishdan iborat, dedi davlatimiz rahbari. Turizmni rivojlantirish uchun, avvalo, sayyohlarga sharoit yaratish zarur. Shu maqsadda kelgusi uch yilda Xivada 20 ga yaqin mehmonxona quriladi. Bu mehmonxona besh yulduzli, mamlakatimizdagi eng yaxshi mehmonxonalardan biri bo‘ladi.
Prezidentimiz Xiva shahridagi Nurillaboy saroy majmuasini ko‘zdan kechirdi.
Xorazm viloyati tarixiy yodgorliklar, diqqatga sazovor joylarga boy. Ular asrab-avaylanayotgani, sayyohlar uchun zarur sharoitlar yaratilayotgani natijasida viloyatda turizm izchil rivojlanmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur saroy hududi shu yerlik Nurillaboy ismli savdogarga tegishli bo‘lgan. Majmua xorijlik mehmonlarni qabul qiladigan qarorgoh vazifasini o‘tagan.
Davlatimiz rahbari joriy yil yanvar oyida viloyatga tashrifi chog‘ida mutasaddilarga mazkur majmuani zamon talablari darajasida rekonstruksiya qilish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Prezidentimiz tavsiyasiga ko‘ra ishlab chiqilgan loyihaga binoan bu yerda restoran, qabullar uyi, galereya, amfiteatr, hunarmandlar ko‘rgazmasi tashkil qilingan.
Ko‘rgazmalarda Xorazmning XIX-XX asrlarga oid tarixiy fotosuratlari, birinchi o‘zbek kinooperatori va fotosuratchisi Xudoybergan Devonov olgan suratlar va kinoasarlar namoyish etilmoqda. «Xorazm an’anaviy hunarmandchiligi: tarix va zamonaviylik», «O‘zbekiston zamonaviy san’ati: ohanglar, timsollar, talqinlar» mavzuidagi ko‘rgazmalar mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Prezidentimiz Xiva shahri me’morchilik obidalari, jumladan, mazkur majmuaning boy tarixi haqida sayyohlar va xorijlik mehmonlarga zamonaviy uslublarga tayangan holda so‘zlab berish, bu bilan ularning mamlakatimiz haqidagi tasavvurlarini yanada boyitish zarurligini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyati iqtisodiyotiga jalb qilinadigan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni ko‘paytirish va «Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasi faoliyatini yanada rivojlantirish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Xalqaro bozor talablariga javob beradigan raqobatbardosh va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish, xomashyoni chuqur qayta ishlash orqali tayyor mahsulot turlarini ko‘paytirishda mamlakatimizning turli hududlarida tashkil etilayotgan erkin iqtisodiy zonalarning alohida o‘rni bor.
Prezidentimizning joriy yil 12 yanvardagi “Urgut”, “G‘ijduvon”, “Qo‘qon” va “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoni bu yo‘nalishdagi ishlar samaradorligini oshirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
"Hazorasp" erkin iqtisodiy zonasi uchun 414 gektardan ortiq yer maydoni ajratilgan. Keyinchalik ushbu hudud yanada kengaytiriladi. Yangi erkin iqtisodiy zonada qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash, qadoqlash, to‘qimachilik, poyabzal va charm-galantereya, kimyo, farmatsevtika, oziq-ovqat, elektrotexnika sanoati, mashinasozlik va avtomobilsozlik, qurilish materiallari kabi qator yo‘nalishlarda zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlari tashkil etiladi.
Ayni paytda erkin iqtisodiy zona chegaralarini o‘rnatish, bojxona posti tashkil qilish, xorijiy va mahalliy investorlarni jalb etish ishlari amalga oshirilmoqda. Tashkil etiladigan zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari uchun zarur imkoniyatlar yaratish maqsadida muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi, xususan, gaz, suv va elektr tarmoqlari, kanalizatsiya, avtomobil va temir yo‘llari, aloqa tizimi shakllantirilmoqda.
Hududda ishlab chiqarish quvvatlarini joylashtirish bo‘yicha bugungi kunda 25 loyiha ishlab chiqilgan. Natijada 1000 dan ortiq ish o‘rinlari yaratiladi.
«Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasi hududda ishlab chiqarish va resurs salohiyatidan samarali foydalanish, yangi ish o‘rinlari tashkil etish, aholini barqaror daromad bilan ta’minlash, xalqimiz turmush farovonligining yuksalishiga xizmat qiladi.
Prezidentimiz Xorazm viloyatini 2018-2019-yillarda kompleks rivojlantirish dasturi doirasida amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi. Bunda asosiy e’tibor viloyatning iqtisodiy ko‘rsatkichlarini oshirish, aholi bandligini ta’minlash masalalariga qaratilgan.
Bo‘sh turgan ob’ektlar va foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlari negizida yangi tashkil etiladigan va amalga oshiriladigan loyihalar to‘g‘risida ham ma’lumot taqdim qilindi.
Urganch tumanida yiliga 1,2 ming tonna go‘sht va go‘sht mahsulotlari hamda 900 ming dona quyon terisini qayta ishlashga ixtisoslashgan "Xorazm quyon savdo" agrofirmasi tashkil etiladi. Qiymati 1,8 million dollar bo‘lgan mazkur loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va 2018-yil oxirida to‘liq quvvat bilan ishga tushiriladi.
Bugun bozorda parhez go‘sht mahsulotlariga bo‘lgan talab ortib bormoqda. "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ tomonidan Shovot tumani Buyrachi qishlog‘ida qurilayotgan parrandachilik majmuasi, sut va go‘sht mahsulotlarini qayta ishlash korxonasi ana shu talablar doirasida tashkil etilmoqda.
Taqdimotda kam ta’minlangan oilalarning qoramol va parranda boqish, tomorqada sabzavot mahsulotlari yetishtirishdagi ishtirokini faollashtirishga qaratilgan ijtimoiy loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.
Turizm mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim yo‘nalishlardan hisoblanadi. Bugun mamlakatimizning barcha hududlarida sayyohlik sohasida istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 2-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining turizm sohasini jadal rivojlantirishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim omil bo‘layotir.
Prezidentimizga viloyatga xorijlik va mahalliy sayyohlarni jalb qilish, hududning turizm salohiyatini yanada rivojlantirish loyihalari taqdim qilindi. Yangi sayyohlik yo‘nalishlari ochish, yangi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha qilinayotgan ishlar, 2018-yilda kelishi kutilayotgan sayyohlar oqimi haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari viloyatda «Xavfsiz turizm» konsepsiyasini amalga oshirish loyihasi bilan ham tanishdi. Unda turizm infratuzilma ob’ektlarini videokuzatuv moslamalari bilan jihozlash, turizm sohasida xizmat ko‘rsatuvchi va sayyohatchilarning xavfsizligini ta’minlovchi davlat va nodavlat ob’ektlarini yagona axborot-kommunikatsiya tizimiga ulash, sayyohlar bo‘yicha ma’lumotlar ba’zasini shakllantirish kabi chora-tadbirlar o‘rin olgan.
Xiva shahridagi «Ichan-qal’a» muzey-qo‘riqxonasi hududidagi «Pahlavon Mahmud» majmuasida ta’mirlash-tiklash ishlari amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz mazkur majmuada olib borilayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida ushbu hududda bo‘ldi. Qur’on tilovat qilindi.
Ilgari bu joylar tashlandiq maskanga aylanib qolgan edi. Bu yerlar insonga ruhiy quvvat beradi. Buni kelayotgan ziyoratchilarning ko‘pligidan ham bilsa bo‘ladi, dedi Prezidentimiz.
Mazkur majmuaga kuniga o‘rtacha 400 ga yaqin ziyoratchi keladi. Ta’mirlash va qurilish ishlarini joriy yil oxirida yakuniga yetkazish ko‘zda tutilgan. Havo haroratining mo‘’tadilligini ta’minlovchi zamonaviy tizimlar o‘rnatilgan.
Bu yerda ziyoratchilar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Sherg‘ozixon madrasasini ko‘zdan kechirdi. Bu maskanda ta’lim olgan allomalar sharafiga tashkil qilingan muzey faoliyati bilan tanishdi. Madrasa binosiga zarar yetkazmagan holda uni qayta ta’mirlash zarurligini qayd etdi.
Viloyat turizmiga taalluqli yana bir yirik loyiha – Urganchdan Xivagacha temir yo‘l barpo etish loyihasidir. Temir yo‘l zamonaviy talablar asosida loyihalashtirilib, ulkan bunyodkorlik ishlari boshlab yuborildi. Bugungi kunda ikki shahar o‘rtasida 33 kilometr temir yo‘l yotqizish, Xiva shahrida zamonaviy vokzal va zarur infratuzilma ob’ektlari barpo etish ishlari jadal olib borilmoqda. Bu boradagi manzilli dastur asosida transport, mehmonxona, pochta, bank, umumiy ovqatlanish va boshqa xizmatlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Kelgusida mazkur temir yo‘l elektrlashtirilib, Toshkentdan Xivagacha tezyurar poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Xiva vokzali Ichan-qal’aning Hazorasp darvozasi yonida barpo etilayotgani sayyohlarga qulaylik yaratadi.
Prezidentimiz Xiva shahar vokzalida amalga oshirilayotgan ishlar, istiqboldagi loyihalar bilan tanishdi.
Xorazmning turizm sohasidagi imkoniyatlarini to‘liq ishga solish, sayyohlar uchun barcha sharoitni yaratish, mehmonxonalar va ko‘ngilochar maskanlar qurishga sohaning tajribali vakillarini jalb etish zarurligini ta’kidladi.
Xiva shahrining tarixiy qismini yangilash rejasi taqdimoti o‘tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev Ichan-qal’a yaqinida istirohat bog‘i barpo etish, sayyohlar piyoda sayr qiladigan ko‘cha bo‘yida savdo va hunarmandlik shoxobchalari, ikki qavatli uy-joylar qurish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Xiva tumanidagi «Rahimbergan hoji anbar» ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi dalasida ilg‘or dehqon va fermerlar bilan suhbatlashdi.
Xalq bilan muloqot asosida barcha sohalarda izchil islohotlar amalga oshirilayotgani, odamlarning davlatga ishonchi yuksalib, mehnatga munosabati o‘zgarayotgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbarining shu yil 9-oktabrdagi «Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, qishloq xo‘jaligi ekin maydonlaridan samarali foydalanish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni va uni amalga oshirishga qaratilgan qarorning ahamiyati haqida so‘z bordi. Fermer va dehqon xo‘jaliklari, shaxsiy tomorqalardan samarali foydalanish, takroriy ekinlar ekib, qo‘shimcha daromad topishning ahamiyati ta’kidlandi.
Bu islohotlardan asosiy maqsad – mehnatdan manfaatdorlikni, yurtimiz fayzu barakasini oshirishdir. Toki odamlar yerdan samarali foydalanib, qo‘shimcha daromad topsin, mehnatining rohatini ko‘rsin, xalqimiz boy bo‘lsin, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda baliqchilik, qovunchilik va qishloq xo‘jaligining boshqa tarmoqlari samaralari namoyish etildi.
Shu kuni Urganch shahrida xalq deputatlari Xorazm viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Prezidentimiz tavsiyasiga ko‘ra, Xorazm viloyati hokimi vazifasini vaqtincha bajarib kelayotgan Ilgizar Sobirov Xorazm viloyati hokimi lavozimiga tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xorazm viloyatiga tashrifi davom etmoqda.

Экономическое развитие, туристический потенциал и социальная жизнь Хорезма поднимутся на новый уровень
16/10/2017 - 10:31 12748
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 октября прибыл в Хорезмскую область для ознакомления с социально-экономическим развитием региона, определения задач на перспективу.
Благодаря сельскому хозяйству, крупным промышленным предприятиям, транспортно-коммуникационной системе, потенциалу малого бизнеса Хорезмская область играет важную роль в развитии нашей страны. В Хорезмском филиале акционерного общества “GM Uzbekistan”, на экскаваторном заводе “UzXMG”, предприятиях “Узтекс Шовот”, “Хоразм маиший техника”, совместном предприятии “Хоразм шакар” производится продукция, пользующаяся большим спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынках. Несмотря на сложные климатические условия, земледельцы области выращивают богатый урожай сельскохозяйственных культур.
Глава нашего государства в ходе поездки в Хорезмскую область 27-28 января 2017 года поставил ряд задач по дальнейшему развитию экономики области, структурному преобразованию промышленности и сельского хозяйства, строительству социальных объектов и улучшению инфраструктуры, повышению уровня жизни населения.
За минувший период в области созданы новые предприятия, субъекты малого бизнеса, многопрофильные фермерские хозяйства. Реализованы перспективные проекты в сферах туризма, текстильной промышленности, рыбоводства, птицеводства, ирригации и других. Построены жилые дома, больницы, школы и дворцы искусств. Продолжается реализация еще множества проектов.
Шавкат Мирзиёев начал поездку с ознакомления с работой по реконструкции международного аэропорта "Ургенч".
Как и по всей стране, в Хорезмской области осуществляется огромная созидательная работа. В частности, на основе современных требований реконструирован международный аэропорт "Ургенч". В нем действуют современные терминалы, рассчитанные на прием и отправку пассажиров, комнаты обслуживания, торговые точки, благоустроена близлежащая к аэропорту территория. Создаются необходимые условия для достойной встречи официальных делегаций и зарубежных гостей.
Президент нашей страны ознакомился с работой, проведенной в данном направлении, и планами на перспективу. Дал соответствующие поручения по совершенствованию деятельности аэропорта, дальнейшему улучшению удобств для пассажиров.
В области, как и во всех сферах, осуществляется широкомасштабная работа по развитию туризма, реставрации исторических памятников и благоустройству их территорий.
Глава нашего государства отметил важную роль исторических памятников в увеличении потока туристов в область, дал поручения по сохранению и демонстрации туристам национальных ценностей и обычаев нашего народа.
В Ургенчском районе осуществляется широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа. В целях создания удобств населению, дальнейшего повышения уровня и качества жизни на основе обновленных типовых проектов здесь построены и сданы в эксплуатацию 64 одно- и двухэтажных дома, объекты социальной инфраструктуры.
Шавкат Мирзиёев поинтересовался условиями, созданными в новых домах. Жилье, возведенное на основе стандартов современной архитектуры и национального зодчества, спроектировано с учетом всех удобств для благополучной жизни населения. Дома обеспечены природным газом, электричеством и чистой питьевой водой, проложены внутренние дороги.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом работ, осуществляемых в рамках проекта по реабилитации систем магистральных ирригационных каналов Тошсока.
Сегодня в области возделывается 276,7 тысячи гектаров орошаемых земель. Через систему Тошсока орошается 191,3 тысячи гектаров площадей. Во время маловодья в Амударье, особенно ранней весной и в начале лета, наблюдается резкое снижение уровня воды в каналах, вследствие чего возникает нехватка воды для промывки засоленных почв, орошения полей, засеянных зерном, хлопчатником и другими культурами. Вода для этих целей, в основном, добывается с помощью насосов. Это приводит к росту затрат, излишнему расходу воды и ухудшению мелиоративного состояния земель.
Президент нашей страны во время предыдущей поездки в область ознакомился с работой по реконструкции магистрального канала Тошсока, дал поручения по реализации проекта, направленного на устранение вышеуказанных проблем, снижение себестоимости сельскохозяйственных культур, улучшение экономического состояния фермерских и дехканских хозяйств.
Согласно данному проекту реконструировано 120 километров магистральных и межхозяйственных каналов, таких, как Тошсока, Шават, Полвон Газовот и Газовот. Построено 318 из 607 запланированных гидротехнических сооружений. В результате этого остановлена работа 279 насосных агрегатов за их ненадобностью, сельскохозяйственные культуры будут орошаться проточной водой, что сэкономит 31,6 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
Глава нашего государства отметил, что этот проект сыграет важную роль в кардинальном улучшении водоснабжения в области, повышении эффективности фермерских хозяйств и увеличении объемов заготовки сельхозпродукции.
Президент нашей страны дал ответственным лицам Министерства сельского и водного хозяйства и хокимията области соответствующие поручения по благоустройству близлежащих к каналам территорий, подбору подходящих для местных почвенно-климатических условий видов саженцев и созданию вдоль каналов лесонасаждений, условий для отдыха жителей.
Шавкат Мирзиёев побывал на участке строительства гостиницы “Фаровон” в Хиве.
Трехэтажная гостиница, которая разместится на улице Амира Темура, будет возведена в стиле древней архитектуры. Она будет включать конференц-залы, рестораны, развлекательные заведения, спортивные площадки. Инвесторами строительства гостиницы станут предприниматели из Франции.
Одна из основных целей нашего визита – еще раз проанализировать принимаемые меры по превращению Хивы в популярную туристическую зону, отметил глава нашего государства. Для развития туризма прежде всего необходимо создать все условия для туристов. С этой целью в ближайшие три года в Хиве будет построено около 20 гостиниц. Эта пятизвездочная гостиница станет одной из лучших в нашей стране.
Президент нашей страны осмотрел дворцовый комплекс Нуриллабай в Хиве.
Хорезмская область богата историческими памятниками и достопримечательностями. В результате их бережного сохранения, создания необходимых условий для туристов в области последовательно развивается сфера туризма.
По историческим сведениям, территория данного дворца принадлежала местному купцу Нуриллабаю. Ансамбль выполнял функцию резиденции для приема зарубежных гостей.
В ходе предыдущей поездки главы нашего государства в Хорезмскую область в январе нынешнего года ответственным лицам были даны поручения по реконструкции данного комплекса на уровне современных требований. Согласно проекту, разработанному по рекомендациям Президента нашей страны, здесь построены ресторан, дом приемов, галерея, амфитеатр, организована выставка работ ремесленников.
В экспозицию выставки входят, в том числе, исторические фотоснимки, отснятые в Хорезме в XIX-XX веках, фото и киноленты первого узбекского кинооператора и фотографа Худойбергана Девонова. Огромный интерес у гостей вызывают выставки на темы «Традиционное ремесленничество Хорезма: история и современность», «Современное искусство Узбекистана: мелодии, образы, интерпретация».
Президент нашей страны отметил необходимость доведения до туристов и гостей сведений о богатой истории архитектурных памятников Хивы, в том числе данного комплекса, с использованием современных и интересных форм, что будет способствовать дальнейшему обогащению их представлений о нашей стране.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами по расширению прямых инвестиций в экономику Хорезмской области и дальнейшему развитию деятельности свободной экономической зоны "Хазарасп".
Организуемые в различных регионах нашей страны свободные экономические зоны играют важную роль в производстве отвечающей международным требованиям конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции, расширении ассортимента готовой продукции на основе глубокой переработки сырья.
Указ Президента нашей страны "О создании свободных экономических зон «Ургут», «Гиждуван», «Коканд» и «Хазарасп» от 12 января текущего года является важным руководством к действию для повышения эффективности проводимой в этом направлении работы.
Для свободной экономической зоны “Хазарасп” выделено более 414 гектаров площади. В дальнейшем ее территория будет расширена. В новой СЭЗ намечено организовать современные мощности по переработке, хранению и упаковке сельскохозяйственной продукции, производству кожевенно-обувных и галантерейных товаров, продукции химической, фармацевтической, пищевой, электротехнической промышленности, машиностроения и автомобилестроения, строительных материалов.
В настоящее время ведется работа по определению границ СЭЗ, организации таможенного поста, привлечению иностранных и местных инвесторов. Для создания необходимых условий организуемым современным производственным предприятиям формируется инженерно-коммуникационная инфраструктура, в частности, прокладываются сети газо-, водо- и электроснабжения, автомобильные и железные дороги, линии связи.
К настоящему времени разработаны 25 проектов по размещению производственных мощностей в зоне. В результате их реализации будет создано свыше тысячи рабочих мест.
Свободная экономическая зона “Хазарасп” будет способствовать эффективному использованию производственного и ресурсного потенциала региона, созданию новых рабочих мест и стабильного источника доходов для населения, повышению благосостояния народа.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, которые будут реализованы в рамках программы комплексного развития Хорезмской области в 2018-2019 годах.
Основное внимание в программе уделено повышению экономических показателей области, обеспечению занятости населения.
Была представлена информация о новых предприятиях, которые будут организованы на базе пустующих объектов и неиспользуемых производственных площадей.
В Ургенчском районе намечено организовать агрофирму "Хоразм куён савдо" по заготовке в год 1,2 тысячи тонн кроличьего мяса и выделке 900 тысяч кроличьих шкурок. Проект стоимостью 1,8 миллиона долларов намечено реализовать в три этапа и вывести на полную мощность предприятие к концу 2018 года.
Сегодня на рынке растет спрос на диетическую мясную продукцию. В связи с этим акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари" в селе Буйрачи Шаватского района организуются птицеводческий комплекс и предприятие по переработке мясо-молочной продукции.
В ходе презентации также представлена информация о реализуемых социальных проектах по активизации участия малообеспеченных семей в выращивании скота и птицы, заготовке овощной продукции на приусадебных участках.
Туризм является одним из важных факторов развития экономики нашей страны и создания новых рабочих мест. Сегодня во всех регионах Узбекистана осуществляются перспективные проекты в сфере туризма. Важным руководством к действию в этом направлении является Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года.
Шавкату Мирзиёеву была представлена информация о проектах по привлечению иностранных и местных туристов, дальнейшему развитию туристического потенциала региона. Рассказано о проводимой работе по открытию новых туристических направлений и туристической продукции, ожидаемом объеме туристского потока в 2018 году.
Президент нашей страны ознакомился с проектом по реализации концепции "Безопасный туризм" в области. Она включает в себя меры по оснащению объектов туристической инфраструктуры средствами видеонаблюдения, подключению государственных и негосударственных объектов, оказывающих туристические услуги и обеспечивающих безопасность туристов, к единой информационно-коммуникационной системе, формированию базы данных о туристах.
В комплексе "Пахлаван Махмуд" на территории музея-заповедника "Ичан-кала" Хивы осуществляются ремонтно-реставрационные работы.
Президент нашей страны ознакомился с ходом проводимой работы в этом комплексе. Ежедневно данный комплекс посещают около 400 человек. Ремонтные и реставрационные работы намечено завершить к концу текущего года. Здесь установлены современные системы, обеспечивающие оптимальный уровень температуры воздуха. Даны поручения по созданию дополнительных удобств для посетителей.
Президент нашей страны посетил также медресе Шергазихана, ознакомился с организованным в нем музеем, посвященным жизни и деятельности получивших здесь образование ученых и мыслителей. Поручено организовать реставрацию медресе, не нанося вреда историческому зданию.
Еще одним крупным проектом, призванным повысить туристический потенциал области, является прокладка железной дороги от Ургенча в Хиву.
Железная дорога спроектирована на основе современных требований. В настоящее время активно продолжается прокладка 33 километров железных дорог между двумя городами, строительство современного вокзала и объектов соответствующей инфраструктуры в Хиве. Согласно целевой программе намечено наладить оказание транспортных, гостиничных, почтовых, банковских услуг, услуг общественного питания и других.
В дальнейшем будут осуществлены электрификация железной дороги и запуск скоростных поездов по маршруту Ташкент-Хива. Строительство вокзала Хивы рядом с воротами "Хазарасп" Ичан-калы создаст удобства для туристов.
Президент нашей страны ознакомился с проводимой работой на вокзале города Хива, перспективными проектами. Отмечена необходимость полного задействования возможностей Хорезмской области в сфере туризма, создания всех условий для туристов, привлечения опытных специалистов к строительству гостиниц и развлекательных заведений.
Состоялась презентация плана по обновлению исторической части города.
Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам соответствующие поручения по созданию парка культуры и отдыха рядом с Ичан-калой, строительству магазинов и ремесленнических мастерских вдоль пешеходной зоны, двухэтажных домов.
Президент нашей страны провел беседу с ведущими фермерами и дехканами Хорезмской области в поле многопрофильного фермерского хозяйства "Рахимберган хожи анбар" Хивинского района.
Отмечалось, что на основе диалога с народом осуществляются последовательные реформы во всех сферах, растет доверие людей к государству, улучшается их отношение к труду. Говорилось о значимости Указа главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы защиты прав и законных интересов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, эффективного использования посевных площадей сельского хозяйства" от 9 октября текущего года и постановления, направленного на его реализацию. Отмечалась важность эффективного использования земель фермерских и дехканских хозяйств, приусадебных участков, выращивания повторных культур и получения дополнительного дохода.
Главная цель этих реформ – повышение заинтересованности в труде, уровня достатка и изобилия в стране. Надо, чтобы люди, эффективно пользуясь землей, получали дополнительный доход, видели плоды своего труда, чтобы наш народ был богатым, сказал глава нашего государства.
Здесь же представлены результаты проводимой работы по развитию рыбоводства, дыневодства и других отраслей сельского хозяйства.