«O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishonini ta’sis etish to‘g‘risida
Bosh Qomusimiz huquqiy demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etish, erkin bozor munosabatlari va xususiy mulk ustuvorligiga asoslangan iqtisodiyotni qurish, xalqimizning tinch, obod va farovon hayotini ta’minlash, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborini yuksaltirish, milliy qonunchilik tizimini shakllantirish hamda mamlakatimiz hayotining barcha sohalarida islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 25 yilligi munosabati bilan hamda mamlakatimiz mustaqilligini mustahkamlash, uning iqtisodiy, siyosiy, ijtimoiy, ilmiy, ma’naviy salohiyatini va mudofaa qudratini yuksaltirish, demokratik islohotlarni chuqurlashtirish, davlatimiz sarhadlarining daxlsizligini ta’minlash, jamiyatimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlikni, millatlararo do‘stlik va totuvlikni asrash, Asosiy Qonunimizning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini keng targ‘ib etish, yosh avlodni qonunga hurmat, Vatanga mehr va sadoqat ruhida tarbiyalash ishlariga munosib hissa qo‘shgan yurtdoshlarimizni taqdirlash maqsadida:
1. «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishoni ta’sis etilsin.
2. «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishonining Nizomi va tavsifi 1, 2-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishonlari va ularning guvohnomalari belgilangan tartibda tayyorlanishini ta’minlasin.
4. Ushbu Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi U.Ismailov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 10 oktabr
2017-yil 10-oktabrdagi PF-5201-sonli
Farmoniga 1-ilova
«O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil»
esdalik nishoni to‘g‘risidagi
1. «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishoni bilan mamlakatimiz mustaqilligini mustahkamlash, uning iqtisodiy, siyosiy, ijtimoiy, ilmiy, ma’naviy salohiyatini va mudofaa qudratini yuksaltirish, demokratik islohotlarni chuqurlashtirish, davlatimiz sarhadlarining daxlsizligini ta’minlash, jamiyatimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlikni, millatlararo do‘stlik va totuvlikni asrash, Asosiy Qonunimizning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini keng targ‘ib etish, yosh avlodni qonunga hurmat, Vatanga mehr va sadoqat ruhida tarbiyalash ishlariga munosib hissa qo‘shib kelayotgan barcha soha vakillari, mehnat faxriylari, harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari hamda boshqa shaxslar taqdirlanadi.
2. «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishoni bilan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lmagan shaxslar ham taqdirlanishi mumkin.
3. «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki uning nomidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri, O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri, vazirliklar, idoralar, jamoat birlashmalari va boshqa respublika organlari rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, shuningdek, shu ishga vakil qilingan boshqa shaxslar tomonidan tantanali vaziyatda topshiriladi.
Mukofotlanganlarga esdalik nishoni bilan birga uning guvohnomasi beriladi.
4. «O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishoni ko‘krakning chap tomoniga davlat mukofotlaridan keyin taqiladi.
Farmoniga 2-ilova
esdalik nishonining
TAVSIFI
«O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil» esdalik nishoni 0,25 mikron qalinlikdagi oltin bilan qoplangan mis qotishmasidan tayyorlanadi va diametri 34 millimetrli doira shaklida bo‘ladi.
Esdalik nishonining qalinligi – 2,2 millimetr.
Esdalik nishonining old tomoni markazida oq emaldan ishlangan sakkiz qirrali yulduz tasvirlangan. Yulduz markazida, taralayotgan quyosh nurlari fonida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining rangli emaldan ishlangan hilpirab turgan tasviri aks etgan. Yulduzning tepa qismida balandligi 3,5 millimetr bo‘lgan «25» yozuvi, pastki qismida esa balandligi 2,5 millimetrli «YIL» yozuvi joylashgan. Esdalik nishonining pastki qismida, sakkiz qirrali yulduz ostida moviy rangdagi emaldan ishlangan ochilgan holatdagi kitob – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi tasviri aks ettirilgan. Yozuvlar zarhal rangda.
Esdalik nishonining aylanasi bo‘ylab oq emalli doirada «O‘ZBEKISTON KONSTITUTSIYASIGA» so‘zlari yozilgan. Pastki qismida, markazda ikkita sakkiz qirrali yulduz oralig‘ida bir-biriga tutashtirilgan holatdagi ikkita zaytun novdasi tasvirlangan. Yozuvlar va tasvirlar zarhal rangda bo‘lib, harflarning balandligi 2 millimetrni tashkil etadi.
Esdalik nishonining orqa tomonida O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbi tasvirlangan bo‘lib, pastki qismida, markazda «2017» yozuvi joylashgan.
Tasvirlar va yozuvlar qabariqdir.
Esdalik nishonining old va orqa tomonlarining chetlari qabariq doira bilan o‘ralgan.
Esdalik nishoni shoyi lenta bilan qoplangan to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi qadag‘ichga ilgakchalar va halqacha yordamida ulangan. Shoyi lentaning o‘rtasidan eni 7 millimetrli yashil rangli yo‘l, uning ikki chetidan esa sariq rangli ensiz chiziqlar bilan hoshiyalangan eni 2,5 millimetrli ikkita oq rangli yo‘l o‘tgan. Shoyi lentaning chekka qismlari bo‘ylab eni 2,5 millimetr bo‘lgan moviy rangli yo‘llar o‘tgan.
Qadag‘ichning bo‘yi – 16 millimetr, eni – 25 millimetr.
Qadag‘ichning orqa tomoniga esdalik nishonini kiyimga taqib qo‘yish uchun to‘g‘nog‘ich ko‘rinishidagi moslama o‘rnatilgan.

11/10/2017 - 10:03 12541
8 декабря 1992 года – день принятия Конституции Республики Узбекистан – является одной из главных знаменательных дат в истории нашей страны.
Наша Конституция служит прочным фундаментом построения правового демократического государства, сильного гражданского общества, экономики, основанной на свободных рыночных отношениях и приоритете частной собственности, обеспечения мирной и благополучной жизни народа, повышения международного авторитета Узбекистана, формирования национальной системы законодательства и успешной реализации реформ во всех сферах жизни страны.
В связи с 25-летием принятия Конституции Республики Узбекистан и в целях поощрения соотечественников, внесших достойный вклад в дело укрепления независимости, повышения экономического, политического, социального, научного, духовного потенциала и оборонной мощи страны, углубления демократических реформ, обеспечения неприкосновенности государственных границ, сохранения мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, царящих в нашем обществе, широкой пропаганды роли и значения Основного Закона, воспитания молодого поколения в духе уважения к закону, любви и преданности Родине:
1. Учредить памятный знак «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил».
2. Утвердить Положение и описание памятного знака «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» согласно приложениям №№ 1, 2.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятных знаков «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» и удостоверений к ним.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан У. Исмаилова.
Приложение № 1 к Указу
Президента Республики Узбекистан
от 10 октября № УП-5201
о памятном знаке «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил»
1. Памятным знаком «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» награждаются представители всех сфер, ветераны труда, военнослужащие, сотрудники правоохранительных органов и другие лица, внесшие достойный вклад в дело укрепления независимости, повышения экономического, политического, социального, научного, духовного потенциала и оборонной мощи страны, углубления демократических реформ, обеспечения неприкосновенности государственных границ, сохранения мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, царящих в нашем обществе, широкой пропаганды роли и значения Основного Закона, воспитания молодого поколения в духе уважения к закону, любви и преданности Родине.
2. Памятным знаком «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
3. Вручение памятного знака «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» производится в торжественной обстановке Президентом Республики Узбекистан или от его имени Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств, общественных объединений и других республиканских органов, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, другими уполномоченными на это лицами.
Вместе с памятным знаком награжденным вручается удостоверение к нему.
4. Памятный знак «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» носится на левой стороне груди после государственных наград.
Приложение № 2 к Указу
от 10 октября 2017 года № УП-5201
ОПИСАНИЕ
памятного знака «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил»
Памятный знак «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» изготавливается из медного сплава, покрытого золотом толщиной 0,25 микрона, и имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
Толщина памятного знака – 2,2 миллиметра.
На лицевой стороне памятного знака в центре изображена восьмиконечная звезда, выполненная белой эмалью. В центре звезды на фоне солнца с расходящимися лучами изображен развивающийся Государственный флаг Республики Узбекистан, выполненный цветной эмалью. В верхней части звезды расположена надпись «25» высотой 3,5 миллиметра, в нижней части – «YIL» высотой 2,5 миллиметра. В нижней части памятного знака под восьмиконечной звездой изображена раскрытая книга – Конституция Республики Узбекистан, выполненная голубой эмалью. Надписи позолоченные.
По окружности памятного знака на белом эмалевом поясе – надпись «O‘ZBЕKISTON KONSTITUTSIYASIGA». Внизу по центру между двумя восьмиконечными звездочками изображены две скрещенные оливковые ветви. Надписи и изображения позолоченные. Высота букв 2 миллиметра.
На оборотной стороне памятного знака изображен Государственный герб Республики Узбекистан, снизу по центру надпись «2017».
Изображения и надписи – выпуклые.
Края лицевой и оборотной сторон памятного знака окаймлены бортиком.
Памятный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой, покрытой шелковой лентой. Посередине ленты зеленая продольная полоса шириной 7 миллиметров, по краям которой белые полосы шириной 2,5 миллиметра, окаймленные узкими желтыми полосками. По краям ленты проходит полоса голубого цвета шириной 2,5 миллиметра.
Высота колодки – 16 миллиметров, ширина – 25 миллиметров.
На оборотной стороне колодки имеется приспособление в виде булавки для крепления памятного знака к одежде.