O‘zbekiston Prezidenti Rossiya qishloq xo‘jaligi vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-sentabr kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning topshirig‘iga binoan mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi qishloq xo‘jaligi vaziri Aleksandr Tkachevni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, yuqori va oliy darajadagi muntazam uchrashuvlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining izchil rivojlanishi va yanada mustahkamlanishiga, turli sohalar, jumladan, qishloq xo‘jaligida o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida mavjud bo‘lgan "yashil yo‘lak" doirasida Rossiya bozoriga yetkazib berilayotgan ho‘l va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlarining turi va hajmi kengayib bormoqda. Rossiya tashkilot va kompaniyalari har yili O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida faol ishtirok etib kelmoqda. Shu oyning boshida bo‘lib o‘tgan navbatdagi yarmarka yakunida umumiy qiymati 500 million dollardan ortiq bo‘lgan eksport shartnomalari imzolandi.
Agrosanoat majmuida qo‘shma dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda. Intensiv bog‘dorchilik, issiqxonalar xo‘jaligi, chorvachilikni rivojlantirish, seleksiya va urug‘chilik sohalari shular jumlasidandir. Mamlakatlarimiz ilmiy-tadqiqot institutlari va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Uchrashuvda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berish hajmini oshirish uchun qulay sharoitlar yaratish va zamonaviy savdo-logistika infratuzilmasini shakllantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Agrar sohada kooperatsiyani kuchaytirish va qo‘shma ishlab chiqarishlarni tashkil etish, jumladan, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, urug‘lik va veterinariya preparatlari tayyorlash muhimligi qayd etildi. Malakali mutaxassislar tayyorlash sohasida hamkorlikni kengaytirishga kelishib olindi.
Rossiya qishloq xo‘jaligi vaziri davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va Hukumat raisi Dmitriy Medvedevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Aleksandr Tkachev Rossiya mamlakatlarimiz o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял министра сельского хозяйства России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 сентября принял министра сельского хозяйства Российской Федерации Александра Ткачева, прибывшего в нашу страну по поручению Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил, что регулярные контакты на высшем и высоком уровнях обеспечили динамичное развитие и дальнейшее укрепление двусторонних отношений стратегического партнерства и союзничества, а также расширение взаимовыгодного практического сотрудничества в различных сферах, включая сельское хозяйство.
Увеличиваются номенклатура и объемы поставок из Узбекистана свежей и переработанной плодоовощной продукции на рынок России в рамках действующего между нашими странами «зеленого коридора». Российские организации и компании активно участвуют в ежегодно проводимой в Узбекистане Международной плодоовощной ярмарке – по итогам очередного мероприятия в начале этого месяца с ними были заключены экспортные контракты на общую сумму свыше 500 миллионов долларов.
Реализуются совместные программы и проекты в агропромышленном комплексе, в том числе по развитию интенсивного садоводства, тепличного хозяйства, животноводства, в области селекции и семеноводства. Ведется плодотворное взаимодействие между научными институтами и высшими учебными заведениями двух стран.
На встрече особое внимание было уделено вопросам обеспечения продовольственной безопасности, формирования благоприятных условий и создания современной торгово-логистической инфраструктуры для увеличения объемов прямых поставок сельскохозяйственной продукции.
Отмечена важность усиления кооперации и создания совместных предприятий в аграрной сфере, в том числе по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, производству семенного материала и ветеринарных препаратов. Достигнута договоренность о расширении сотрудничества в сфере подготовки квалифицированных специалистов.
Министр сельского хозяйства выразил благодарность главе нашего государства Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя правительства Дмитрия Медведева.
Александр Ткачев отметил заинтересованность российской стороны в развитии полномасштабного и взаимовыгодного практического сотрудничества между двумя странами в сфере сельского хозяйства.