O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro valyuta jamg‘armasi farmoyish beruvchi direktorini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-sentabr kuni Nyu-York shahrida Xalqaro valyuta jamg‘armasi farmoyish beruvchi direktori Kristin Lagardni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari ushbu uchrashuvdan mamnunligini bildirib, Xalqaro valyuta jamg‘armasi jahon iqtisodiyotidagi vaziyatning yaxshilanishida muhim o‘rin tutayotganini ta’kidladi.
Jamg‘arma mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlamoqda. Joriy yil may oyida O‘zbekiston delegatsiyasi Xalqaro valyuta jamg‘armasida valyuta siyosatini isloh qilish bo‘yicha uchrashuv o‘tkazdi. Iyul va sentabr oylarida Jamg‘arma ekspertlari O‘zbekistonga tashrif buyurib, vazirlik va idoralarda iqtisodiy islohotlar bo‘yicha fikr almashdi.
Jamg‘arma farmoyish beruvchi direktori 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq iqtisodiy va tarkibiy islohotlar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani bilan davlatimiz rahbarini qutladi.
Prezidentimizning 2017-yil 2-sentabrdagi «Valyuta siyosatini liberallashtirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoniga muvofiq valyuta muomalasida bozor mexanizmlari joriy etilgani sohadagi ma’muriy to‘siqlarni bartaraf etdi, biznes vakillari uchun teng sharoitlar yaratdi.
Kristin Lagard Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida iqtisodiyot va ijtimoiy hayot barqarorligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilayotgani diqqatga sazovor ekanini ta’kidladi.
Uchrashuvda valyuta islohoti jarayonida davlat organlari va tijorat banklarini qo‘llab-quvvatlash, savdodagi tariflarni kamaytirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini muhofaza qilish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z yuritildi. Davlat byudjetini profitsit bilan bajarish, soliq ma’murchiligi va davlat statistikasi sohasini tubdan yaxshilash, bank tizimining barqarorligini ta’minlash, tashqi savdo siyosatini erkinlashtirish kabi navbatdagi vazifalarga e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston bilan Xalqaro valyuta jamg‘armasi hamkorligini kengaytirish, mamlakatimizda ishbilarmonlik va investitsiya muhitini takomillashtirish masalalari bo‘yicha fikr almashildi.
Kristin Lagard Xalqaro valyuta jamg‘armasi texnik ko‘maklashish va iqtisodiy siyosat masalalari bo‘yicha tavsiyalar berish orqali O‘zbekiston moliya tizimida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана принял директора-распорядителя Международного валютного фонда
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 сентября в Нью-Йорке принял директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристин Лагард.
Глава нашего государства, выражая свое удовлетворение встречей, отметил, что Международный валютный фонд играет важную роль в улучшении положения в мировой экономике.
Фонд поддерживает осуществляемые в нашей стране экономические реформы. В мае текущего года делегация Узбекистана провела в Международном валютном фонде встречу по реформированию валютной политики. В июле и сентябре эксперты фонда посетили Узбекистан и обменялись с руководителями министерств и ведомств мнениями по экономическим реформам.
Директор-распорядитель фонда поздравила главу нашего государства с успешной реализацией экономических и структурных реформ в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Указом Президента нашей страны "О первоочередных мерах по либерализации валютной политики" от 2 сентября 2017 года внедрены рыночные механизмы в валютное обращение, что устранило административные преграды в сфере и создало равные возможности для субъектов бизнеса.
Кристин Лагард отметила, что заслуживает высокого внимания то, что в процессе широкомасштабных реформ, осуществляемых в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева, придается особое значение обеспечению стабильности экономики и социальной жизни.
На встрече шла речь о принятых мерах по поддержке государственных органов и коммерческих банков в процессе валютной реформы, снижению тарифов в торговле, защите социально уязвимых слоев населения. Уделено особое внимание таким дальнейшим задачам, как обеспечение профицитного исполнения Государственного бюджета, коренное улучшение налогового администрирования и государственной статистики, обеспечение стабильности банковской системы, либерализация внешнеторговой политики.
Состоялся обмен мнениями по вопросам расширения сотрудничества Узбекистана и Международного валютного фонда, совершенствования деловой среды и инвестиционного климата в нашей стране.
Кристин Лагард выразила готовность Международного валютного фонда поддержать осуществляемые в финансовой системе Узбекистана меры путем оказания технического содействия и предоставления рекомендаций по вопросам экономической политики.