“Urgut” erkin iqtisodiy zonasi o‘z faoliyatini boshladi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 12-yanvardagi “Urgut”, “G‘ijduvon”, “Qo‘qon” va “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoniga ko‘ra, Samarqand viloyatining Urgut, Pastdarg‘om va Nurobod tumanlarida 816 gektar yer maydoniga ega bo‘lgan “Urgut” erkin iqtisodiy zonasi tashkil etildi.
O‘tgan vaqt mobaynida erkin iqtisodiy zona direksiyasi faoliyat boshlab, hududda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan loyihalar ishlab chiqildi. 2017-2018-yillarda bu yerda 281,1 million dollarlik 80 loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan va buning samarasida 5 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratiladi. Ayni paytda 50 ga yaqin loyiha tasdiqlanib, ularni hayotga tatbiq etishga kirishilmoqda.
Erkin iqtisodiy zonada faoliyat boshlayotgan 39 tadbirkorlik subyektiga tantanali ravishda guvohnomalar topshirildi.
Samarqand viloyati hokimligi, Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi, viloyat bojxona, moliya boshqarmalari va boshqa mutasaddi idoralar mas’ul xodimlari erkin iqtisodiy zonaning afzalligi, unda tadbirkorga yaratiladigan imkoniyatlar, davlat tomonidan beriladigan imtiyoz va yengilliklar haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, iqtisodiy zonada amalga oshiriladigan loyihalar, ularni tanlash va tasdiqlash jarayoni tushuntirildi.
– 2018-yildan faoliyatimizni boshlab, yiliga 2,5 million dona energiya tejamkor, zamonaviy LED lampochkalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yamiz, – deydi “Maroqand kabel invest” mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori O‘.Obloyorov. – Umumiy qiymati 1,5 million dollar bo‘lgan loyihani amalga oshirish uchun zarur mablag‘ va bank krediti ajratilgan. 40 dan ziyod ish o‘rni yaratiladigan korxonada ishlab chiqariladigan mahsulot ichki bozor ehtiyojini qondirish bilan birga, xorijga eksport qilinadi. Bugun topshirilgan guvohnoma bizga erkin iqtisodiy zonada imtiyozlardan samarali foydalanib, faoliyat ko‘rsatish imkonini beradi.
Tadbirda iqtisodiy zonada faoliyat ko‘rsatadigan tadbirkorlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.

Предпринимателям вручены свидетельства
В соответствии с Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании свободных экономических зон "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп"" от 12 января 2017 года в Самаркандской области организована свободная экономическая зона "Ургут", занимающая 816 гектаров в Ургутском, Пастдаргомском и Нурабадском районах.
За прошедшее время организована деятельность дирекции свободной экономической зоны, разработаны проекты, которые предстоит реализовать в СЭЗ. Так, в 2017-2018 годах здесь планируется осуществить 80 проектов стоимостью 281,1 миллиона долларов, в результате чего будет создано более 5 тысяч новых рабочих мест. К настоящему времени утверждено около 50 проектов, начинается их реализация.
39 субъектам предпринимательства, начинающим деятельность в свободной экономической зоне, торжественно вручены свидетельства.
Ответственные работники хокимията области, областного главного управления Центрального банка, областных таможенного управления и управления финансов, других ответственных ведомств подробно рассказали о преимуществах свободной экономической зоны, создаваемых здесь условиях для предпринимателей, предоставляемых государством льготах и преференциях. Кроме того, были представлены проекты, которые будут реализованы в СЭЗ, разъяснен процесс их отбора и утверждения.
- Начнем деятельность в 2018 году и наладим производство 2,5 миллиона штук энергосберегающих современных лампочек "LED" в год, - говорит директор общества с ограниченной ответственностью “Maroqand kabel invest” У.Облоёров. - Для осуществления данного проекта общей стоимостью 1,5 миллиона долларов уже выделены необходимые средства и банковские кредиты. На предприятии будет создано более 40 новых рабочих мест, а продукция будет поставляться не только на внутренний, но и внешний рынок. Врученные сегодня свидетельства позволят нам эффективно пользоваться льготами и вести деятельность в свободной экономической зоне.
На мероприятии предприниматели, которые будут осуществлять деятельность в СЭЗ, получили подробные ответы на интересовавшие их вопросы.