Energetika tizimi istiqbollari
Buni “Navoiy issiqlik elektr stansiyasi” aksiyadorlik jamiyati faoliyati misolida ham ko‘rish mumkin. Korxonaning eski energoqurilmalari o‘rnini ixcham va tejamkor zamonaviy texnologiyalarga asoslangan bug‘-gaz qurilmalari egalladi.
– Bug‘-gaz stansiyasi barpo etilishi viloyatdagi iqtisodiyot tarmoqlarining jadal rivojlanishida muhim omil bo‘layotir, – deydi “Navoiy issiqlik elektr stansiyasi” AJ bug‘-gaz qurilmasi sexi yetakchi muhandis-texnologi A.Musayev. – Xususan, elektr stansiyasida 2009-2012-yillarda quvvati 478 megavatt bo‘lgan zamonaviy bug‘-gaz qurilmasi loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Eski stansiyada 1 kVt.soat elektr energiya ishlab chiqarish uchun o‘rtacha 360-400 gramm shartli yoqilg‘i sarflangan bo‘lsa, zamonaviy bug‘-gaz qurilmasida bu ko‘rsatkich 220-235 grammni tashkil etmoqda. Buning natijasida yiliga 500 million metr kub tabiiy gaz yoqilg‘isi iqtisod qilinmoqda.
2 mingga yaqin ishchi mehnat qilayotgan korxonada quvvatlarni rekonstruksiya qilishga ham alohida e’tibor qaratilayotir. Stansiyaning har biri 210 megavatt quvvatli 11- va 12-energobloklarining aylanma suv sovutish tizimidagi muammolar bartaraf etildi. Bu yiliga bir necha million kVt.soat qo‘shimcha elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi.
Korxonada ayni paytda 450 megavatt quvvatdagi yangi stansiya barpo etish ishlari avjida. Umumiy qiymati 547 million dollar bo‘lgan bu loyiha foydali ish koeffitsenti va issiqlik energiyasi ishlab chiqarish hajmining yuqoriligi bilan ajralib turadi. Shartli yoqilg‘i sarfi 236 grammni tashkil etib, yiliga 530 million metr kub tabiiy gazni iqtisod qilish imkonini beradi.
Zamonaviy energetika texnologiyalariga asoslangan yangi qurilmani o‘zlashtirish va uning barqaror ishlashini ta’minlashda yosh mutaxassislarning o‘rni katta. Binobarin, ushbu korxonada ham yosh mutaxassislar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Jumladan, Yaponiyaning “Mitsubishi” kompaniyasi o‘quv markazlari va energetika mashinasozligi korxonalari bilan o‘zaro tajriba almashish, malaka oshirish yo‘lga qo‘yilgan. Bundan tashqari, korxonada issiqlik elektr stansiyalari uchun mutaxassis tayyorlaydigan o‘quv markazi tashkil etilmoqda. Bu yerda yil davomida 75 mutaxassis tayyorlash yoki qayta tayyorlash rejalashtirilgan.
Korxona nafaqat elektr energiyasi ta’minoti, balki, aholi va iqtisodiyot tarmoqlariga issiqlik energiyasi ham yetkazib beruvchi asosiy manbadir.
Ayni paytda barqaror ishlayotgan 478 megavatt quvvatli bug‘-gaz qurilmasida soatiga 40 gigakaloriya issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. 450 megavatt quvvatli zamonaviy ikkinchi bug‘-gaz qurilmasi esa soatiga 200 gigakaloriya issiqlik energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega. Bu stansiyaning o‘z resurslarini o‘tab bo‘lgan issiqlik quvvatlarini tiklash, shuningdek, viloyatda issiqlik energiyasiga bo‘lgan ehtiyojni to‘la qondiradi.

Энергетическая система развивается
Современная развитая энергетическая система - важный фактор совершенствования инфраструктуры территорий, модернизации производства, внедрения новых технологий во всех отраслях.
В этих целях в нашей стране проводится работа по дальнейшему повышению эффективности энергетической системы.
Это можно видеть на примере деятельности акционерного общества “Навоий иссиклик электр станцияси”. В частности, здесь устаревшие энергоустановки заменены компактными парогазовыми энергосберегающими установками.
– Строительство парогазовой станции стало важным этапом в активном развитии экономических отраслей области, - говорит ведущий инженер-технолог цеха парогазовой установки АО “Навоий иссиклик электр станцияси” А.Мусаев. – На электростанции в 2009-2012 годы был успешно реализован проект по монтажу современной парогазовой установки мощностью 478 мегаватт. На старой станции для выработки 1 кВт/ч электроэнергии в среднем требовалось 360-400 граммов условного топлива, у современной парогазовой установки этот показатель составляет 220-235 граммов. В результате в год достигается экономия 500 миллионов кубометров природного газа.
На предприятии, где трудятся около 2 тысяч человек, уделяется особое внимание модернизации производства. Устранены проблемы в системе охлаждения воды 11-го и 12-го энергоблоков станции, мощность каждой из которых составляет 210 мегаватт. Это позволяет вырабатывать несколько миллионов дополнительных кВт/ч энергии в год.
В настоящее время на предприятии активно ведется реализация проекта общей стоимостью 547 миллионов долларов по строительству новой станции мощностью 450 мегаватт. Она будет отличаться высоким коэффициентом полезного действия и максимальным объемом выработки теплоэнергии, при этом будет ежегодно экономиться 530 миллионов кубометров природного газа.
Освоением современных энергосберегающих технологий и обеспечением стабильной работы оборудования занимаются и молодые специалисты. В целом им на предприятии оказывается всесторонняя поддержка. С учебными центрами и предприятиями энергетического машиностроения японской компании “Mitsubishi” подписаны соглашения по обмену опытом и повышению квалификации. Организуется учебный центр по подготовке специалистов для теплоэлектростанций. В учебном центре планируется ежегодная подготовка и переподготовка 75 человек.
В настоящее время благодаря новой парогазовой установке вырабатывается 40 гигакалорий теплоэнергии в час. Вторая подобная установка мощностью 450 мегаватт располагает возможностью выработки 200 гигакалорий теплоэнергии в час. Это позволяет обеспечивать полное удовлетворение потребностей области в теплоэнергии.