Namanganda kichik sanoat zonasi
Shu munosabat bilan o‘tkazilgan marosimda davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, mahalliy Kengashlar deputatlari, tadbirkorlar, mehnat faxriylari, yoshlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, soha subyektlari faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilayotgan alohida e’tibor mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatini yuksaltirishga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
– Prezidentimiz joriy yil 7-8-iyul kunlari viloyatimizga tashrifi chog‘ida Namangan shahrining iqtisodiy salohiyati haqida to‘xtalib, mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish borasida muhim vazifalarni belgilab berdi, – deydi Namangan shahar hokimi Sh.Abdurazzoqov. – Mazkur kichik sanoat zonasi istiqbolli loyihalardan biri bo‘lib, hudud iqtisodiyotining yanada yuksalishiga, aholi bandligi va farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
Kichik sanoat zonasida dastlab to‘qimachilik, farmatsevtika, qurilish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash kabi yo‘nalishlarda 9 loyiha amalga oshiriladi. 450 yangi ish o‘rni yaratiladi. 10 gektar maydonda barpo etiladigan kichik sanoat zonasida yil oxiriga qadar jami 44 istiqbolli loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ularning har birida 50 tadan yangi ish o‘rni yaratish mo‘ljallangan. E’tiborlisi, sanoat majmuasini ishga tushirish orqali aniq mashg‘ulot turiga ega bo‘lmagan, ishsiz yurgan yoshlar bandligini ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Ishtirokchilar kichik sanoat zonasida amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi.
– Biz bu yerda qandolatchilik va dori-darmon mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishni maqsad qilganmiz, – deydi “Hilol totli” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari I.Hojiyev. – Loyihaning birinchi bosqichida 200 ming, keyingi bosqichida 500 ming dollar miqdorida mablag‘ sarflanishi rejalashtirilgan. Bunda o‘z mablag‘imizdan tashqari “Ipak yo‘li” banki kreditidan foydalanamiz. Loyiha amalga oshgach, 100 kishi ish bilan ta’minlanadi.

Малая промышленная зона в Намангане
В проведенном в этой связи мероприятии приняли участие руководители государственных и общественных организаций, депутаты местных Кенгашей, предприниматели, ветераны труда, молодежь, представители средств массовой информации. Отмечалось, что особое внимание, уделяемое развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, повышению эффективности деятельности субъектов сферы, способствует наращиванию экономического потенциала нашей страны.
– Президент нашей страны в ходе поездки в Наманганскую область 7-8 июля нынешнего года определил важные задачи по эффективному использованию экономического потенциала Намангана, – говорит хоким города Намангана Ш.Абдураззоков. – Эта малая промышленная зона является перспективным проектом, послужит дальнейшему росту экономики региона, повышению занятости и благополучия населения.
В малой промышленной зоне сначала будут реализованы 9 проектов по таким направлениям, как текстильная промышленность, фармацевтика, строительство, переработка сельскохозяйственной продукции. Будет создано 450 новых рабочих мест. В малой промышленной зоне, которая займет 10 гектаров, до конца года намечено реализовать 44 перспективных проекта, каждый из которых предусматривает создание 50 новых рабочих мест. Примечательно, что за счет введения этого промышленного комплекса в строй будет обеспечена занятость безработной молодежи.
Участники ознакомились с проектами, которые будут реализованы в малой промышленной зоне.
– Наша цель – наладить здесь производство кондитерских изделий и лекарственных средств, – говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Hilol totli” И.Хожиев. – На первом этапе проекта будет освоено 200 тысяч долларов, на следующем этапе – 500 тысяч долларов инвестиций. Кроме собственных средств мы воспользуемся кредитом банка “Ипак йули”. После реализации проекта 100 человек будут обеспечены работой.