Istiqbolli investitsiya yangi ish o‘rni demakdir
«O‘zbekipaksanoat» uyushmasi Xitoyning “Shandong Guang Tong Silkworm eggs” kompaniyasi bilan o‘zaro hamkorlik bo‘yicha shartnoma imzoladi. Bu kelgusi besh yilda O‘zbekistonning dunyo mamlakatlariga ipak qurti urug‘i eksport qilishini ta’minlaydi.
– Bizga pillachilik yo‘nalishida berilgan qator imtiyozlar juda ma’qul bo‘ldi, – deydi “Shandong Guang Tong Silkworm eggs” kompaniyasi rahbari Feng Dong. – Shu bois kelgusida Navoiy va Kashqadaryo viloyatlarida elita ipak qurti urug‘i ishlab chiqarish zavodi barpo etishga kelishib oldik. 2018-yilgi mavsumda pillakorlarga 40 ming quti ipak qurti urug‘i yetkazib berish mas’uliyatini zimmamizga oldik. 2020-yilga borib bu ko‘rsatkich 200 ming qutiga yetkaziladi.
«O‘zbekipaksanoat» uyushmasi boshqaruvi raisi Bahrom Sharipov tizimdagi korxona va tashkilotlarga 2023-yilgacha qator imtiyozlar berilgani, xorijiy investitsiyalar jalb etilishini rag‘batlantirishga qaratilgan izchil chora-tadbirlar tufayli qulay ishbilarmonlik muhiti ta’minlanayotganini ta’kidladi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shu yil 29-martdagi «O‘zbekipaksanoat» uyushmasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori tizimdagi bu imkoniyatlarning joriy etilishida dasturilamal bo‘layotir.
Uchrashuvda ipak qurti urug‘i yetishtirish, pillani qayta ishlash va tayyor mahsulotlarni eksport qilish imkoniyatini kengaytirish, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Перспективные инвестиции – это новые рабочие места
Ассоциация «Узбекипаксаноат» подписала договор о взаимном сотрудничестве с китайской компанией “Shandong Guang Tong Silkworm eggs”. Это обеспечит в ближайшие пять лет экспортирование Узбекистаном грен гусениц шелкопряда.
– Нас заинтересовали представленные в вашей стране в направлении шелководства льготы, - говорит глава компании “Shandong Guang Tong Silkworm eggs” Фенг Донг. – В этой связи мы договорились о строительстве в будущем завода по производству элитных грен гусениц шелкопряда в Навоийской и Кашкадарьинской областях. Мы взяли на себя обязательство по поставке в сезон 2018 года 40 тысяч коробок грен. К 2020 году этот показатель будет доведен до 200 тысяч коробок.
Председатель ассоциации «Узбекипаксаноат» Бахром Шарипов отметил, что предприятиям и организациям системы предоставлен ряд льгот до 2023 года, благодаря последовательным мерам, направленным на стимулирование иностранных инвестиций создана благоприятная деловая среда. Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по организации деятельности ассоциации "Узбекипаксаноат"» от 29 марта этого года является руководством к действию в совершенствовании и развитии шелководства.