Tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat va korporativ xaridlar tizimini yanada isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida
01/08/2017 - 09:37 13710
Ichki tarmoq va tarmoqlararo kooperatsiyani rivojlantirish, tadbirkorlik subyektlariga o‘zlari ishlab chiqargan mahsulotlarni sotishda ko‘maklashish, mahalliylashtirish jarayonlarini kengaytirish, aholining bandligi va sanoat mahsulotlari hajmining o‘sishini ta’minlash mamlakat iqtisodiyotini jadal rivojlantirishning eng muhim shartlaridan hisoblanadi.
Ushbu maqsadda tuzilgan “Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi Direksiyasi” davlat korxonasi (keyingi o‘rinlarda Direksiya deb yuritiladi) tomonidan ko‘rgazma-yarmarka savdolarini tashkil etish, ularda ishtirok etishga tovarlar (ishlar, xizmatlar) yetkazib beruvchilarni jalb etish bo‘yicha muayyan ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, o‘tkazilgan tahlillar Direksiya faoliyatini tashkil etishning amaldagi tartibi davlat va korporativ xaridlarning ochiqligi va shaffofligini lozim darajada ta’minlamayotganligini ko‘rsatdi.
Xususan, tenderlar o‘tkazmasdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida Kooperatsiya birjasi doirasida asbob-uskunalar, butlovchi buyumlar, qayta ishlangan xom ashyo va materiallarning xaridini amalga oshirishga imkon beruvchi amaldagi tartib turli xil korrupsiya ko‘rinishlari, shu jumladan, oldindan belgilangan yetkazib beruvchilar bilan shartnomalar tuzish maqsadida birjalardan foydalanish uchun sharoit yaratmoqda.
Ko‘rgazma-yarmarka tadbirlarini o‘tkazishning tartib-taomillari, eng avvalo, kichik biznes subyektlarining tovarlar (ishlar, xizmatlar) yetkazib berish uchun davlat va korporativ buyurtmalarni olishga bo‘lgan imkoniyatlarini, oqibatda sog‘lom raqobat muhitini yanada rivojlantirishni lozim darajada ta’minlamayapti.
Direksiya tomonidan tuzilgan shartnomalarni tahlil qilish va ular asosida tegishli loyihalarni Mahalliylashtirish dasturiga kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish, mahalliy xom ashyo bazasida tayyor mahsulotlarni mahalliylashtirishni kengaytirish uchun sanoat kooperatsiyasining roli va ahamiyatini oshirish bo‘yicha asosiy vazifalar amalda bajarilmagan.
Bundan tashqari, Direksiya faoliyatiga ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining past darajada joriy etilganligi davlat va korporativ xaridlarning ochiqligi va shaffofligini ta’minlashga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shartnomalarni ro‘yxatga olishning samarasiz tizimi, tuzilgan shartnomalar ijrosini nazorat qilishning ta’sirchan mexanizmlari mavjud emasligi aksariyat hollarda qabul qilingan shartnoma majburiyatlari va tasdiqlangan tarmoq jadvallarining bajarilmasligiga sabab bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti, davlat maqsadli jamg‘armalari mablag‘laridan samarali foydalanilishini, raqobatning yanada rivojlanishini hamda tadbirkorlik subyektlari uchun tovarlar (ishlar, xizmatlar) yetkazib berishga davlat va korporativ buyurtmalardan teng foydalanish imkoniyatini, shuningdek, mazkur jarayonning ochiqligi va shaffofligini ta’minlash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasining “Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi Direksiyasi” davlat korxonasini tugatish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi Adliya vazirligi hamda Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda Direksiyani tugatish bo‘yicha qonun hujjatlarida belgilangan tartibda zarur choralarni ko‘rsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi Moliya vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat va korporativ xaridlar tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha, shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Loyiha boshqaruvining yagona milliy axborot tizimi doirasida davlat xaridlari yagona axborot portalini hamda resurslar yagona milliy ma’lumotnomasini yaratish orqali ularning ochiqligi va shaffofligini oshirishga qaratilgan takliflar kiritsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Tashqi savdo vazirligi Adliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda:
“O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazma majmuasining ko‘rgazma-yarmarka faoliyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflarni;
qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
5. Vazirliklar va idoralar bir oy muddatda o‘zlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni ushbu qarorga muvofiqlashtirsin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi direktori zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 31-iyul
“Tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat va
korporativ xaridlar tizimini yanada isloh qilish
chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga
Ushbu maqsadlarda ko‘rgazma-yarmarka savdolari, shu jumladan, har yili tashkil etilayotgan Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi doirasida o‘tkazilmoqda.
Shu bilan birga, o‘tkazilgan tahlillar ko‘rgazma-yarmarka savdolarini tashkil etish va o‘tkazishga mas’ul bo‘lgan “Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi Direksiyasi” davlat korxonasi (keyingi o‘rinlarda Direksiya deb yuritiladi) faoliyatida jiddiy kamchiliklar mavjudligini, bu esa davlat va korporativ xaridlarning ochiqligi va shaffofligini ta’minlashga salbiy ta’sir etayotganligini ko‘rsatdi.
Xususan, tenderlar o‘tkazmasdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida ko‘rgazma-yarmarka savdolari doirasida asbob-uskunalar, butlovchi buyumlar, qayta ishlangan xom ashyo va materiallarni xarid qilishning amaldagi tartibi turli xil korrupsiya ko‘rinishlari, shu jumladan, real bozor kon’yunkturasini inobatga olmasdan shartnomalar tuzish, narxlarni oshirish va sifatsiz mahsulotlarni yetkazib berish uchun sharoit yaratmoqda.
Ko‘rgazma-yarmarka savdolarini o‘tkazishning tartib-taomillari, eng avvalo, kichik biznes subyektlarining davlat va korporativ buyurtmalarni olishga bo‘lgan imkoniyatlarini lozim darajada ta’minlamayapti, bu esa bozorda sog‘lom raqobatni rivojlantirishni cheklab qo‘ymoqda.
Ko‘rsatilgan muammolar bitimlarni tuzishning shaffof mexanizmi yo‘qligi, ushbu sohaga ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ishlarning yetarli emasligi sababli kuchaymoqda.
Bundan tashqari, ilgari o‘tkazilgan xalqaro sanoat yarmarkalari va kooperatsiya birjalari doirasida tuzilgan shartnomalar ijro etilishi yakunlarining tahlili shartnoma majburiyatlari va tasdiqlangan tarmoq jadvallarining bajarilishi to‘liq ta’minlanmayotganligini ko‘rsatdi.
Mazkur holat ko‘rgazma-yarmarka savdolarida tuzilgan shartnomalarni ijro etish jarayoni ustidan lozim darajada nazorat o‘rnatilmaganligidan, ularni tuzishda, shu jumladan, Direksiya ishini tashkil etishdagi xatolar oqibatida sodir etilgan suiiste’molchiliklar mavjudligidan dalolat bermoqda.
Shu bilan bir qatorda, Direksiya tomonidan tuzilgan shartnomalarni tahlil qilish va ular asosida tegishli loyihalarni mahalliylashtirish dasturiga kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish, mahalliy xom ashyo bazasida tayyor mahsulotlarni mahalliylashtirishni kengaytirish uchun sanoat kooperatsiyasi roli va ahamiyatini oshirish bo‘yicha asosiy vazifalarning bajarilishi amalda ta’minlanmagan.
Ko‘rgazma-yarmarka savdolarini samarali o‘tkazish uchun pavilyon maydonlari va boshqa infratuzilmalarning yetarli emasligi yetkazib beruvchilarning talablarini to‘liq darajada qanoatlantirmagan, shuningdek, ularning ishtirokchilari doirasini, ayniqsa, kichik biznes subyektlari hisobidan kengaytirish imkonini bermagan.
Bayon etilganlar inobatga olinib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ushbu qarori bilan Direksiya tugatildi.
Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligiga O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat va korporativ xaridlari tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritish topshirildi. Takliflar O‘zbekiston Respublikasi Loyiha boshqaruvining yagona milliy axborot tizimi doirasida davlat xaridlari yagona axborot portali hamda yagona milliy resurslar ma’lumotnomasini tashkil qilish orqali mazkur tizimning ochiqligi va shaffofligini oshirishni nazarda tutishi lozim.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi Loyiha boshqaruvining yagona milliy axborot tizimi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 24-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida loyiha boshqaruvi tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi yuzasidan tashkil qilinmoqda hamda har bir resursning (tovarlar, ishlar va xizmatlarning) haqiqiy bozor qiymatini shakllantirish imkonini beradigan Resurslar yagona milliy ma’lumotnomasini joriy etishni, shuningdek, davlat xaridlarining shaffofligi va suiiste’molchiliklarning oldini olishni ta’minlaydigan yagona avtomatlashtirilgan tizimni yaratishni nazarda tutadi.
Umuman olganda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan qaror davlat va korporativ xaridlar jarayonining ochiqligi va shaffofligini yanada oshirish, ko‘rgazma-yarmarka savdolaridan qonunga xilof maqsadlarda foydalanish imkoniyatlariga chek qo‘yish, tuziladigan shartnomalarning ijrosi ustidan nazoratni ta’minlashga, pirovard natijada byudjet mablag‘laridan samarali foydalanish, raqobatni yanada rivojlantirish hamda tadbirkorlik subyektlarining davlat va korporativ xaridlarda ishtirok etishi uchun teng imkoniyatlar yaratishga ko‘maklashadi.

О мерах по дальнейшему реформированию системы государственных и корпоративных закупок товаров (работ, услуг)
01/08/2017 - 09:39 11230
Развитие внутриотраслевой и межотраслевой кооперации, оказание содействия субъектам предпринимательства в сбыте продукции собственного производства, расширение процессов локализации, обеспечение роста занятости населения и объемов промышленной продукции являются важнейшими условиями ускоренного развития экономики страны.
Созданным в этих целях государственным предприятием «Дирекция Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи» (далее – Дирекция) проделана определенная работа по организации выставочно-ярмарочных торгов, привлечению к участию в них поставщиков товаров (работ, услуг).
Вместе с тем проведенный анализ показал, что действующий порядок организации деятельности Дирекции не обеспечивает должный уровень открытости и прозрачности государственных и корпоративных закупок.
В частности, действующий порядок, позволяющий осуществлять закупку в рамках Кооперационной биржи оборудования, комплектующих изделий, переработанного сырья и материалов на основе прямых договоров без проведения тендеров, создает условия для различного рода коррупционных проявлений, в том числе использования биржи в целях заключения договоров с заранее определенными поставщиками.
Процедуры проведения выставочно-ярмарочных мероприятий не обеспечивают должный уровень доступа к государственным и корпоративным заказам на поставку товаров (работ, услуг), прежде всего, субъектов малого бизнеса и, как следствие, дальнейшее развитие здоровой конкурентной среды.
Дирекцией практически не обеспечено выполнение основных задач по проведению анализа заключенных договоров и формированию на их основе предложений по включению соответствующих проектов в Программу локализации, повышению роли и значения промышленной кооперации для расширения локализации готовой продукции на базе местного сырья.
Кроме того, на обеспечение открытости и прозрачности государственных и корпоративных закупок негативно влияет низкий уровень внедрения передовых информационно-коммуникационных технологий в деятельность Дирекции.
Неэффективная система регистрации, отсутствие действенных механизмов контроля за исполнением заключенных договоров зачастую приводят к невыполнению принятых договорных обязательств и утвержденных сетевых графиков.
В целях обеспечения эффективного использования средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, государственных целевых фондов, дальнейшего развития конкуренции и равного доступа субъектов предпринимательства к государственным и корпоративным заказам на поставку товаров (работ, услуг), а также открытости и прозрачности данного процесса:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственного комитета по инвестициям Республики Узбекистан о ликвидации государственного предприятия «Дирекция Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи».
2. Министерству внешней торговли совместно с Министерством юстиции и Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Республики Узбекистан в установленном законодательством порядке принять необходимые меры по ликвидации Дирекции.
3. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством финансов, Министерством экономики, Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции в двухмесячный срок внести предложения по коренному совершенствованию системы государственных и корпоративных закупок товаров (работ, услуг), в том числе направленные на повышение их открытости и прозрачности посредством создания единого информационного портала государственных закупок и единого национального справочника ресурсов в рамках Единой национальной информационной системы проектного управления Республики Узбекистан.
4. Государственному комитету по инвестициям, Министерству внешней торговли совместно с Министерством юстиции, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
предложения по дальнейшему развитию выставочно-ярмарочной деятельности Национального выставочного комплекса «Узэкспоцентр»;
5. Министерствам и ведомствам в месячный срок привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н. и директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
Город Ташкент, 31 июля 2017 года.
«О мерах по дальнейшему реформированию системы
государственных и корпоративных закупок товаров (работ, услуг)»
В этих целях проводятся выставочно-ярмарочные торги, в том числе в рамках организуемых ежегодно Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи.
Вместе с тем проведенный анализ показал наличие существенных недостатков в деятельности государственного предприятия «Дирекция Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи» (далее – Дирекция), ответственного за организацию и проведение выставочно-ярмарочных торгов, что негативно влияет на обеспечение открытости и прозрачности государственных и корпоративных закупок.
В частности, действующий порядок закупки в рамках выставочно-ярмарочных торгов оборудования, комплектующих изделий, переработанного сырья и материалов на основе прямых договоров без проведения тендеров создает условия для различного рода коррупционных проявлений, в том числе заключения договоров без учета реальной рыночной конъюнктуры, завышения цен и поставки некачественной продукции.
Процедуры проведения выставочно-ярмарочных торгов не обеспечивают должного доступа к государственным и корпоративным заказам, прежде всего, субъектов малого бизнеса, что ограничивает развитие здоровой конкуренции на рынке.
Указанные проблемы усугубляются отсутствием прозрачного механизма заключения сделок, недостаточностью работ по внедрению передовых информационно-коммуникационных технологий в данную сферу.
Кроме того, анализ итогов исполнения договоров, заключенных в рамках прошедших ранее международных промышленных ярмарок и кооперационных бирж, показал, что выполнение договорных обязательств и утвержденных сетевых графиков не обеспечивается в полном объеме.
Данное обстоятельство свидетельствует об отсутствии должного контроля за процессом исполнения договоров, заключаемых на выставочно-ярмарочных торгах, наличии злоупотреблений при их заключении, совершаемых в том числе вследствие упущений в организации работы Дирекции.
Наряду с этим Дирекцией практически не обеспечено выполнение своих основных задач по проведению анализа заключенных договоров и формированию на их основе предложений по включению соответствующих проектов в программы локализации, повышению роли и значения промышленной кооперации для расширения локализации готовой продукции на базе местного сырья.
Недостаточность площади павильонов и иной инфраструктуры для эффективного проведения выставочно-ярмарочных торгов не в полной мере удовлетворяет спрос поставщиков, а также не позволяет расширить круг их участников, особенно за счет субъектов малого бизнеса.
С учетом изложенного данным постановлением Президента Республики Узбекистан ликвидирована Дирекция.
При этом Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством финансов, Министерством экономики, Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции поручено в двухмесячный срок внести предложения по коренному совершенствованию системы государственных и корпоративных закупок товаров (работ, услуг). Предложения должны предусматривать повышение открытости и прозрачности данной системы посредством создания единого информационного портала государственных закупок и единого национального справочника ресурсов в рамках Единой национальной информационной системы проектного управления Республики Узбекистан.
Следует отметить, что Единая национальная информационная система проектного управления Республики Узбекистан создается во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2017 года «О мерах по внедрению системы проектного управления в Республике Узбекистан» и предусматривает в том числе внедрение единого национального справочника ресурсов, позволяющего формировать объективную рыночную стоимость каждого ресурса (товара, работы и услуги), а также организацию единой автоматизированной системы государственных закупок, обеспечивающей их прозрачность и предотвращение злоупотреблений.
В целом принятое Президентом Республики Узбекистан постановление будет способствовать дальнейшему повышению открытости и прозрачности процесса государственных и корпоративных закупок, исключению возможностей использования выставочно-ярмарочных торгов в противоправных целях, обеспечению контроля за ходом исполнения заключаемых договоров и, в конечном итоге, эффективному использованию бюджетных средств, дальнейшему развитию конкуренции и созданию равного доступа субъектов предпринимательства к государственным и корпоративным заказам.