27/07/2017 - 10:18 7101
Toshkentda Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi elchixonasi savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi devonxonasi tomonidan «O‘zbekiston – Xitoy savdo-iqtisodiy munosabatlari zamonaviy bosqichda» mavzuida brifing o‘tkazildi.
Tadbirda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro ishonch, hamkorlik va manfaatdorlikka asoslangan strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilayotgani qayd etildi.
O‘zaro manfaatli hamkorlikning huquqiy bazasini bir qancha hujjatlar mustahkamlab turadi. Bunda 2017-yil 12-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tomonidan imzolangan O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasining har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish to‘g‘risida qo‘shma bayonot alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning shu yil 11-13-may kunlari Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi O‘zbekiston – Xitoy savdo-iqtisodiy munosabatlarini yangi bosqichga ko‘tardi. Xususan, ikki tomonlama savdo aloqalarini yanada rivojlantirish, investitsiyalar, moliya, transport infratuzilmasi, erkin iqtisodiy va kichik iqtisodiy zonalar barpo qilish yo‘nalishlaridagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilab olindi.
Xitoy O‘zbekiston iqtisodiyotiga eng ko‘p investitsiya kiritayotgan davlatlardan biridir. Xitoy hukumatining imtiyozli va tijorat kreditlari asosida O‘zbekistonda elektr energiyasi, neft-gaz, gidroenergiya va kimyo sanoati, havo va temir yo‘l transporti infratuzilmasini modernizatsiya qilish singari 60 dan ortiq yirik loyiha amalga oshirildi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi 700 dan ziyod kompaniya va korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga davlat tashrifi chog‘ida mazkur yo‘nalishdagi hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida «Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori texnologiyali qo‘shma korxonalar yaratishga kelishib olindi.
– O‘zbekistonda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar Xitoy jamoatchiligi tomonidan yuksak baholanmoqda, – deydi Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi elchixonasi savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Szin Yuylun. – Biz ishlab chiqarishni diversifikatsiyalash, sanoatni modernizatsiyalash, yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi farovonligini yanada yuksaltirishga xizmat qiladigan mazkur sa’y-harakatlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni davom ettiramiz.

Развитие международных связей – важный фактор экономического роста
В Ташкенте канцелярией советника по торгово-экономическим вопросам посольства Китайской Народной Республики в нашей стране проведен брифинг "Узбекско-китайские торгово-экономические отношения на современном этапе".
На мероприятии отмечалось уделяемое особое внимание укреплению отношений стратегического партнерства между нашими странами, основанных на взаимном доверии, сотрудничестве и заинтересованности.
Правовую основу взаимовыгодного сотрудничества наших стран составляет ряд документов. Особое значение среди них имеет подписанное 12 мая текущего года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином Совместное заявление Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики о дальнейшем углублении отношений всестороннего стратегического партнерства.
Государственный визит главы нашего государства Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику 11-13 мая текущего года поднял узбекско-китайские торгово-экономические отношения на новый уровень. В частности, были определены конкретные меры по дальнейшему развитию двусторонних торговых связей, сотрудничества в сферах инвестиций, финансов, транспортной инфраструктуры, созданию свободных экономических и малых промышленных зон.
Китай является одним из наиболее активных инвесторов в экономику Узбекистана. На основе льготных и коммерческих кредитов правительства Китая в Узбекистане реализовано более 60 крупных проектов в отраслях электро- и гидроэнергетики, нефтегазовой, химической промышленности, по модернизации авиационной и железнодорожной транспортной инфраструктуры.
Сегодня в нашей стране действует свыше 700 компаний и предприятий с участием китайского капитала. В ходе государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Китай была достигнута договоренность о создании в свободной экономической зоне "Джизак" совместных высокотехнологичных предприятий по производству готовой продукции.
- Общественность Китая высоко оценивает осуществляемые в Узбекистане реформы по углублению социально-экономических преобразований, - говорит советник по торгово-экономическим вопросам посольства КНР в нашей стране Цзинь Юйлун. - Мы продолжим оказывать всестороннюю поддержку этим действиям, которые способствуют диверсификации производства, модернизации промышленности, созданию новых рабочих мест и дальнейшему повышению благосостояния народа.