Yangi loyihalar – farovonlikka xizmat qiladi
Prezidentimizning 2017-yil 12-yanvardagi “Urgut”, “G‘ijduvon”, “Qo‘qon” va “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi doirasida "Qo‘qon" erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish ishlari boshlandi.
Ayni paytda ma’muriy bino, logistika markazi qurish, elektr-energiyasi, suv, tabiiy gaz va aloqa ta’minotini ta’minlash ishlari avjida. Zonaga keladigan 19 kilometr uzunlikdagi avtomobil va temir yo‘l infratuzilmasini barpo etish ham ko‘zda tutilgan.
Bu yerda sug‘urta, bojxona, soliq, logistika, bank va viza xizmatlarining “Yagona darcha” tamoyili asosida yo‘lga qo‘yilayotgani tadbirkorlik subyektlari uchun qulaylik yaratadi. “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasi viloyatda tadbirkorlik faoliyatining yanada jadal rivojlanishi va aholi farovonligini yuksaltirishga xizmat qiladi.
– Mamlakatimizda qulay ishbilarmonlik muhiti yaratilib, turli imtiyoz va imkoniyatlar kengaytirilayotgani iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashda muhim omil bo‘lmoqda, – deydi “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasi direksiyasi direktori Avazjon Rahmonov. – Iqtisodiy zonada qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash va qadoqlashga ixtisoslashgan sexlar quriladi. To‘qimachilik, gilamdo‘zlik, charm-poyabzal, kimyo va neft-kimyo, qurilish materiallari, elektrotexnika, mashinasozlik va ehtiyot qismlar, mebel, qog‘oz, farmatsevtika, oziq-ovqat korxonalari tashkil etiladi.
“Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasida tatbiq etish uchun tadbirkorlar tomonidan ayni paytgacha 145 loyiha taqdim etilgan. Har bir loyiha mutaxassislar tomonidan belgilangan talablar asosida o‘rganilmoqda. Hozirda 61 loyiha istiqbolli, deb topildi.
Charm-poyabzal yo‘nalishida “Qo‘qon charm-poyabzal” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan oyoq kiyimlar uchun taglik ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Bu yerda yiliga 3 ming tonna mahsulot tayyorlanadi. 30 milliard so‘mlik mazkur loyiha amalga oshirilishi natijasida 200 dan ziyod yangi ish o‘rni yaratiladi.
– Erkin iqtisodiy zonada yaratilgan imtiyozlar bizga katta imkoniyatlar bermoqda, – deydi “Rayora textle” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Rashid Shamatov. – Bu yerda yengil sanoat yo‘nalishida biznes loyihamizni amalga oshirmoqchimiz. Yiliga 500 ming dona tikuvchilik mahsulotlari, mato tayyorlash hamda yengil sanoat mahsulotlari uchun bo‘yoq jarayonida ishlatiladigan elementlar ishlab chiqarishni rejalashtirganmiz. Bu mahsulotlar asosan eksportga yo‘naltiriladi.
Bularning barchasi viloyat iqtisodiy salohiyatining yuksalishi, yangi turdagi mahsulotlar o‘zlashtirilishi, eng muhimi, aholi bandligini ta’minlashga xizmat qiladi. Mazkur loyihalar sharofati bilan hudud infratuzilmasi, me’moriy qiyofasi hamda kommunikatsiya tarmoqlari takomillashadi.

Новые проекты во благо народа
В соответствии с Указом Президента нашей страны «О создании свободных экономических зон «Ургут», «Гиждуван», «Коканд» и «Хазарасп» от 12 января 2017 года начаты работы по организации свободной экономической зоны "Коканд".
В эти дни в самом разгаре работы по строительству административного здания зоны, центра логистики, прокладке сетей электро-, водо- и газоснабжения, связи. Намечено также создать автодорожную и железнодорожную инфраструктуру общей протяженностью 19 километров.
В свободной экономической зоне страховые, банковские услуги, услуги, связанные с таможней и налогами, оформлением виз, будут оказываться на основе принципа "одно окно", что создаст большие удобства для субъектов предпринимательства. СЭЗ "Коканд" будет способствовать дальнейшему ускоренному развитию предпринимательства в регионе, повышению благополучия народа.
- То, что в нашей стране создается благоприятная деловая среда, расширяются льготы и возможности для бизнеса, служит важным фактором обеспечения экономической стабильности, - говорит директор дирекции свободной экономической зоны "Коканд" Авазжон Рахмонов. - На территории экономической зоны будут построены цехи по переработке, хранению и упаковке сельскохозяйственной продукции, предприятия по производству текстильной, ковровой, кожевенно-обувной, химической и нефтехимической, электротехнической, машиностроительной продукции, стройматериалов, запасных частей, мебели, бумаги, фармацевтических и продовольственных товаров.
К настоящему времени предпринимателями представлены 145 проектов для реализации в свободной экономической зоне "Коканд". Каждый проект изучается специалистами на основе поставленных требований. К настоящему времени перспективным признан 61 проект.
В направлении производства кожевенно-обувной продукции обществом с ограниченной ответственностью "Кукон чарм-пойабзал" будет налажен выпуск стелек для обуви. Здесь ежегодно будет производиться 3 тысячи тонн продукции. В результате реализации данного проекта стоимостью 30 миллиардов сумов будет создано более 200 новых рабочих мест.
- Льготы, предоставляемые субъектам свободной экономической зоны, откроют для нас широкие возможности, - говорит руководитель ООО “Rayora textle” Рашид Шаматов. - Здесь мы планируем реализовать наш бизнес-проект в направлении легкой промышленности. Намерены производить в год 500 тысяч штук швейной продукции, изготавливать ткани, а также средства для их окрашивания. Эта продукция будет в основном отправляться на экспорт.
Все это будет способствовать повышению экономического потенциала области, освоению новых видов продукции, самое главное - обеспечению занятости населения. Благодаря данным проектам получит дальнейшее развитие инфраструктура, архитектурный облик и коммуникационные системы региона.