25/07/2017 - 10:29 12753
2017 yilning 6-8 sentyabr kunlari Toshkent shahridagi "O‘zekspomarkaz" milliy ko‘rgazmalar majmuasida II Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi bo‘lib o‘tadi.  Xalqaro yarmarka "O‘zbekoziqovqatxolding" XK, "O‘zvinosanoat-xolding" XK, "O‘zbekoziqovqatzaxira" Uyushmasi, "O‘zekspomarkaz" AJ, "O‘zagroeksport" AJ va "Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi Direksiyasi" MCHJ tomonidan tashkil etilmoqda.
Yarmarka mahalliy kompaniyalar uchun o‘z mahsulotlarini taqdim etish, eksport geografiyasini kengaytirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotish bozorlarini va yangi xorijiy hamkorlarni topish imkonini beradi. Chet ellik ishtirokchilarga esa, o‘z davlatlari bozorlari uchun meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berish borasida hamkorlik aloqalari o‘rnatishga zamin yaratadi.
II Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasidan ko‘zlangan asosiy maqsad - O‘zbekistonda ekologik toza, xususiyatlari iste'molbop va mazasi bo‘yicha tengi yo‘q sabzavot, meva, uzum va poliz mahsulotlari yetishtirishning g‘oyat katta imkoniyatlari, shuningdek, ularning sanoat asosida qayta ishlangan tayyor sifatli mahsulotlari to‘g‘risida xorijdagi qayta ishlovchi va savdo kompaniyalarni keng xabardor qilishdan iboratdir.
Yarmarkaning asosiy vazifalari:
- xorijiy hamkorlarni O‘zbekiston Respublikasining meva-sabzavot mahsulotlari yetishtiruvchilari bilan tanishtirish;
- meva-sabzavot mahsulotlari yetishtiruvchilar, qayta ishlovchi korxonalar va xorijiy import qiluvchi kompaniyalar o‘rtasida uzoq muddatli, istiqbolli va o‘zaro manfaatli munosabatlar o‘rnatish;
- meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish bo‘yicha bitim va shartnomalar tuzish.
Yarmarkada respublikamizning barcha hududlaridan kelgan meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib beruvchilar va qayta ishlovchilar, turdosh soha vazirlik, idora va tashkilotlarning vakillari o‘z mahsulotlarini taqdim etadi, bundan tashqari eksportyorlar va chet ellik xaridorlarga zarur bo‘lgan ma'lumotlar berishadi.
Ko‘rgazma pavilonlarida, xususan O‘zbekistonda yetishtirilgan xo‘l, quritilgan va qayta ishlangan meva, sabzavot, poliz va dukkakli mahsulotlar hamda ziravorlar taqdim etiladi.
Bugungi kunda mahalliy meva-sabzavot ishlab chiqaruvchilar uchun xorijiy qayta ishlovchi va riteyl kompaniyalari katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xorijiy ishtirokchilar o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini o‘rnatish maqsadida "O‘zekspotsentr" MVK pavilonlarida "muzokara maydonchalari" ishlaydi, bunda tovar yetkazib beruvchilar xorijiy savdo kompaniyalari, xususan xarid qilish bo‘yicha qaror qabul qiluvchi mutaxassislar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borish mumkin.

25/07/2017 - 10:35 11175
С 6 по 8 сентября 2017 г. в г. Ташкенте в Национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" состоится II Международная плодоовощная ярмарка. Организаторами мероприятия являются ХК "Узбекозиковкатхолдинг", ХК "Узвиносаноат-холдинг", Ассоциация "Узбекозиковкатзахира", АО НВК "Узэкспоцентр", АО "Узагроэкспорт" и "Дирекция Международной плодоовощной ярмарки".
Ярмарка позволит узбекским компаниям представить свою продукцию, расширить географию экспорта, рынок сбыта сельхозпродукции и найти новых иностранных партнёров, а зарубежным участникам – найти партнёров для налаживания поставок плодоовощной продукции на рынки своих стран.
На Международной плодоовощной ярмарке ожидается участие отечественных поставщиков и переработчиков плодоовощной продукции из всех регионов республики, представителей профильных министерств, ведомств и организаций, которые представят свою продукцию, а также необходимую экспортерам и зарубежным покупателям информацию.
Основными задачами ярмарки являются:
– ознакомление зарубежных партнеров с потенциалом Республики Узбекистан в сфере поставок плодоовощной продукции;
– установление долгосрочных, перспективных и взаимовыгодных отношений между производителями плодоовощной продукции, перерабатывающими предприятиями и зарубежными торговыми компаниями-импортерами;
– заключение контрактов на поставку плодоовощной продукции.
В частности, в выставочных павильонах будут представлены производимые в Узбекистане свежие, сушёные и переработанные фрукты, овощи, бахчевые и бобовые культуры, а также специи.
Сегодня большой интерес для местных производителей плодоовощной продукции представляют зарубежные перерабатывающие и ритейл-компании.
В целях налаживания кооперационных связей между местными производителями и зарубежными участниками, в павильонах национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" будут работать "переговорные зоны", где поставщики смогут провести прямые переговоры с представителями зарубежных торговых компаний, в частности со специалистами, принимающими решения о закупках.
Вместе с тем, для зарубежных участников ярмарки будет организован специальный тур на предприятия по переработке плодоовощной продукции, холодильные комплексы, а также интенсивные сады.