Zamonaviy polimer sanoati: istiqbol va amaliyot
Namanganda “Polimerli kompozitlar fizikasi va kimyosi hamda konstruksion materiallar texnologiyasining dolzarb muammolari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Fanlar akademiyasi Polimerlar kimyosi va fizikasi, Umumiy va noorganik kimyo institutlari, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Namangan davlat universiteti, Namangan muhandislik-texnologiya, Toshkent temir yo‘l muhandislari institutlari, “Fan va taraqqiyot” davlat unitar korxonasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Xitoy, Yaponiya, Malayziya, Germaniya, Italiya, Rossiya, Ukraina, Qozog‘iston, Turkmaniston va O‘zbekistonning yetakchi olimlari ishtirok etdi.
Tadbirda mamlakatimizda davlat innovatsion siyosatini kengaytirish va chuqurlashtirish, pirovardida iqtisodiyotni yanada yuksaltirish maqsadida zamonaviy polimer sanoatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Bugungi kunda ilmiy-texnik yuksalish ko‘proq kimyoviy, fizik, mexanik va ekspluatatsion xossali yangi materiallar yaratish yo‘llarini tadqiq qilishga bog‘liq va bular orasida polimer kompozit materiallari o‘ziga xos o‘rin tutadi. Bu boradagi izlanishlar natijasi yurtimiz iqtisodiyotining turli sohalarida polimer kompozit materiallarga o‘sib borayotgan ehtiyojni ta’minlash, mamlakatimizning xalqaro yuqori texnologik mahsulotlar bozoridagi mavqeini yuksaltirishga xizmat qiladi.
– Bunday tadbirlar dunyoning turli davlatlarida polimerlar va polimer kompozit hamda konstruksion materiallar texnologiyasi sohasida ilmiy-tadqiqot olib borayotgan olimlar bilan fikr almashish, hamkorlikni kengaytirish, muammolarga yechim topishda muhim ahamiyat kasb etadi, – deydi Namangan davlat universiteti rektori A.Umarov. – Kimyo va fizika sohalarida izlanish olib borayotgan universitetimiz professor-o‘qituvchilarining malaka oshirishi, ilmiy stajirovkalari, yosh mutaxassislar tayyorlashga yetuk olimlarni jalb etish yuzasidan memorandum va boshqa kelishuvlar imzolangani biz uchun yanada ahamiyatli bo‘ldi.
Anjumanda “Kompozitlar texnologiyasi, sintezi va modifikatsiyasining dolzarb masalalari”, “Funksional polimerli nanokompozitlarni rivojlantirish istiqbollari”, “Tabiiy va sintetik polimerlarni olish va qayta ishlash istiqbollari”, “Polimer va kompozit materiallarni o‘qitishning zamonaviy uslublari”, “Tabiiy shifobaxsh kompozitlar kimyosi, texnologiyasi, qo‘llanilishi” kabi yo‘nalishlarda ilmiy ma’ruzalar tinglandi.

Обсуждены перспективы развития современной отрасли
В Намангане прошла международная конференция "Актуальные проблемы физики и химии полимерных композитов и технологии конструкционных материалов".
В мероприятии, организованном совместно Министерством высшего и среднего специального образования, институтами физики и химии полимеров, общей и неорганической химии Академии наук, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Наманганским инженерно-технологическим институтом, Ташкентским институтом инженеров железнодорожного транспорта и государственным унитарным предприятием "Фан ва тараккиёт", приняли участие ведущие ученые Узбекистана, Китая, Японии, Малайзии, Германии, Италии, России, Украины, Казахстана, Туркменистана.
На конференции отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание расширению и углублению государственной инновационной политики, развитию производства полимеров для дальнейшего роста экономики.
Сегодня научно-технический прогресс достигается больше за счет создания материалов, обладающих новыми физическими, химическими, механическими и эксплуатационными характеристиками, особое место среди них занимают полимерные композиционные материалы. Результаты проводимых в этом направлении исследований позволят обеспечить растущую в различных отраслях экономики потребность в таких материалах, повысить потенциал нашей страны в области производства высокотехнологичной продукции.
- Подобные мероприятия играют важную роль в обмене мнениями, расширении сотрудничества между учеными, занимающимися исследованием технологии полимеров, полимерных композитов и конструкционных материалов, решении имеющихся в этой сфере научных проблем, - говорит ректор Наманганского государственного университета А.Умаров. - Сегодня был подписан ряд соглашений о повышении квалификации, организации стажировок наших профессоров и преподавателей, привлечении ведущих ученых к подготовке молодых специалистов.
На конференции были заслушаны доклады "Актуальные вопросы технологии, синтеза и модификации композитов", "Перспективы развития функциональных полимерных нанокомпозитов", "Перспективы получения и переработки натуральных и синтетических полимеров", "Химия, технология и применение натуральных лекарственных полимеров" и другие.