11/07/2017 - 09:43 6735
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyul kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 3-fevral kuni poytaxtimizning Sergeli tumanida bo‘lib, zamonaviy uy-joylar qurish, transport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha qator istiqbolli vazifalarni belgilab bergan edi. Bu galgi tashrifda ana shu ishlarning ijrosiga e’tibor qaratildi.
Bugun Sergeli tumanining 6-mavzesi ulkan qurilish maydoniga aylangan. Bu yerda 66 ta 7 qavatli uy bunyod etilmoqda. Ular Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligi arafasida foydalanishga topshiriladi. 2 ming 500 dan ziyod oila yangi uyga ko‘chib o‘tadi.
Mamlakatimizning barcha shaharu qishloqlarida olib borilayotgan keng ko‘lamli bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari xalqimizning hayotiy muhim manfaatlarini ta’minlamoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 22-noyabrdagi «2017-2020-yillarda shaharlarda arzon ko‘p kvartirali uy-joylar qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq tizimli ishlar olib borilmoqda. Mazkur qaror asosida qurilayotgan uy-joylar shahar aholisi, jumladan, yosh oilalar, uyga muhtoj fuqarolarni arzon, qulay, zamonaviy uy-joylar bilan ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Qarorga muvofiq, 2017-2020-yillarda mamlakatimiz shaharlarida 945 ko‘p qavatli uy-joy qurilishi rejalashtirilgan. 2017-yilda 191 ko‘p qavatli uy barpo etilishi belgilangan. Shundan 102 tasi Toshkent shahrida bunyod etilmoqda.
Sergeli tumanidagi qurilish ishlari uchta maydonda olib borilmoqda. 6-mavzedagi 66 ta yetti qavatli uy qurilishi yakunlanish arafasida. Boshqa maydonlardagi 36 ta ko‘p qavatli uyni qurish ishlari ham boshlab yuborilgan.
Uylar mamlakatimizda ishlab chiqarilgan qurilish materiallaridan zamonaviy qilib barpo etilmoqda. Shuningdek, maktablar, maktabgacha ta’lim muassasalari, dam olish joylari, poliklinikalar, bolalar maydonchalari, avtomobil turar joylari va boshqa infratuzilma obyektlari qurilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimiz ushbu uylardan biriga kirib, bu yerda yaratilayotgan sharoitlar bilan qiziqdi.
Mamlakatimizda aholini uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha zamonaviy tizim yaratildi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bu odamlarning ko‘p yillik orzu-istaklarini ro‘yobga chiqaradigan muhim yo‘nalish. Bu ishlarni o‘z vaqtida boshlamaganimizda shunday natijaga erisha olarmidik.
Sohadagi ishlarni yana bir bor tanqidiy ko‘rib chiqish, odamlar hayoti uchun yaratilayotgan qulayliklarni yanada oshirish, bunda masalaning har bir jihatiga e’tibor berish zarurligi ta’kidlandi.
Qurilish tashkilotlarining moddiy-texnik va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, shaharsozlik madaniyatini rivojlantirish, massivlarda manzarali daraxtlar, gullar ekish masalalariga e’tibor qaratildi.
Shu yerda Sergeli tumanini kompleks rivojlantirish bo‘yicha rejalar namoyish etildi.
Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida amalga oshirilayotgan metro qurilishi bilan tanishdi.
Metro jamoat transporti turlari orasida o‘zining qulay, xavfsiz va tezkorligi bilan ajralib turadi. 1977-yilda Toshkentda barpo etilgan ilk metro liniyasining uzunligi 12,2 kilometr bo‘lib, to‘qqiz bekatdan iborat edi. O‘zbekiston va Yunusobod yo‘nalishlari bilan Toshkent metropoliteni rivojlantirildi va uzunligi 39 kilometrga, bekatlari soni 29 taga yetdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Sergeli tumanida metro qurish o‘ta murakkab jarayon. Shu bois mazkur yo‘nalishdagi metro yer usti bo‘ylab, estakadalar orqali tashkil etiladi. Chilonzor yo‘nalishining Olmazor bekatidan boshlanadigan Sergeli yo‘nalishida olti bekat bunyod etiladi.
2017-2020-yillarga mo‘ljallangan mazkur qurilishga 170,1 million dollar sarflanadi. Uzunligi 7,1 kilometrni tashkil etuvchi mazkur inshoot to‘liq ishga tushirilgach, yiliga 14 milliondan ortiq yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatishi mo‘ljallanmoqda. O‘ziga xos muhandislik yechimlari asosida bunyod etilayotgan transport yo‘li Choshtepa mahallasidan o‘tib, Sergeli tumanining Yo‘ldosh mavzesidagi Mag‘rib ko‘chasigacha boradi.
Shavkat Mirziyoyevga Toshkent metropolitenining Yunusobod yo‘nalishida olib borilayotgan qurilish ishlari haqida ham ma’lumot berildi. Bugun mazkur yo‘nalishning Turkiston bekatida poydevor quyish ishlari olib borilmoqda.
Yangi qurilayotgan metro bekatlarining dizayni, devorlariga ishlatiladigan qurilish materiallari, tasvirlardan namunalar namoyish etildi.
Bekatlar shinam, yorug‘ va go‘zal bo‘lishi, bu bo‘yicha yosh dizaynerlar o‘rtasida tanlov o‘tkazish kerak, dedi Prezidentimiz.
Sergeli tumanidagi Qipchoq ko‘chasi aholi va transport harakatiga qulaylik yaratish maqsadida zamonaviy qilib kengaytirilmoqda. Ushbu ko‘chaning temir yo‘l bilan kesishgan joyida uzunligi 1011, eni 28 metr bo‘lgan yo‘l o‘tkazgich qurilishi rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev mazkur inshoot loyihasi bilan tanishdi.
Yo‘l o‘tkazgich ko‘chadagi tirbandlikni bartaraf etib, avtomobil va poyezdlar harakati xavfsizligini ta’minlaydi. Qipchoq ko‘chasi Yangi Sergeli aylanma yo‘li bilan Toshkent xalqa avtomobil yo‘lini bog‘lab, transport harakati uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratadi.
Shu yerda obodonlashtirish ishlariga ixtisoslashgan yangi mashinalar namoyish etildi.
Prezidentimiz «Pallada investment» qo‘shma korxonasiga tashrif buyurdi.
Bu yerda Yevropa texnologiyasi asosida «Imzo-Akfa» brendi ostida 20 dan ortiq turdagi romlar ishlab chiqarilmoqda. Mahsulotlar Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Afg‘onistonga eksport qilinmoqda. Korxonada mingdan ortiq kishi mehnat qilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev korxona laboratoriyasi, ishlab chiqarish sexlarini ko‘zdan kechirdi. Korxonada ishlab chiqarish hajmini oshirish, yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish, eksport ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Avval xabar qilinganidek, Toshkent shahri atrofida tezyurar elektrichka qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Davlatimiz rahbari ushbu temir yo‘l qurilishi loyihasini ko‘zdan kechirdi.
Elektrichka ikki yo‘lli bo‘ladi. Kanallar va ko‘chalar kesishgan joydan estakadalar orqali olib o‘tiladi.
Prezidentimiz mamlakatimizda bu yangi soha ekani, uni loyihalashtirishda ilg‘or xorij tajribasini o‘rganish, shu sohaga ixtisoslashgan mutaxassislarni jalb etish zarurligini, eng asosiysi, bironta ham uy buzilmasligi kerakligini alohida ta’kidladi.
Asosiy maqsadimiz – odamlarga barcha zarur qulayliklarni yaratish, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bu yo‘lni boshqa yo‘llar bilan oqilona bog‘lash orqali shahar transporti yuklamasini 30-40 foizgacha yengillashtirish mumkin. Yo‘nalish va bekatlarni aholining talab va ehtiyojlari, shu bilan birga, shaharning kelgusi rivojlanishini inobatga olib loyihalashtirish zarur.

Шавкат Мирзиёев: наша главная цель – создать все необходимые условия для людей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июля ознакомился с созидательной работой, осуществляемой в городе Ташкенте.
Глава нашего государства 3 февраля текущего года побывал в Сергелийском районе, определил ряд задач на перспективу по строительству современного жилья, улучшению транспортной инфраструктуры в районе. В ходе очередного посещения уделено внимание выполнению этих задач.
Сегодня массив Сергели-6 Ташкента напоминает огромную строительную площадку. Здесь возводятся 66 семиэтажных домов, которые будут сданы в эксплуатацию в преддверии 26-летия независимости нашей Родины. Благодаря этому новым жильем будут обеспечены более 2,5 тысячи семей.
Осуществляемая во всех городах и селах нашей страны широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа служит обеспечению жизненных интересов нашего народа. В соответствии с постановлением главы нашего государства "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" от 22 ноября 2016 года в этом направлении осуществляется последовательная работа.
Возводимое в соответствии с этим постановлением жилье способствует обеспечению населения, в том числе молодых семей и нуждающихся в жилье граждан, современными, комфортными и доступными квартирами.
Согласно постановлению в период 2017-2020 годов в городах нашей страны намечено построить 945 многоэтажных домов, в том числе 191 многоэтажный дом в 2017 году. 102 из них возводятся в городе Ташкенте.
В Сергелийском районе строительные работы ведутся на трех площадках. Ключи от квартир в 66 семиэтажных домах на массиве Сергели-6 будут вручены хозяевам в преддверии 26-летия независимости нашей страны. Начаты работы и на остальных площадках, где строятся еще 36 многоэтажных домов.
Дома возводятся с использованием современных строительных материалов отечественного производства. Помимо домов предусмотрено построить школы, дошкольные образовательные учреждения, зоны отдыха, поликлиники, детские площадки, автомобильные стоянки и другие объекты инфраструктуры.
Президент нашей страны побывал в одном из строящихся домов, ознакомился с создаваемыми в нем условиями.
В нашей стране сформирована современная система по жилищному обеспечению населения, сказал глава нашего государства. Эта важная система призвана реализовать долгожданные мечты людей. Необходимо еще раз критически пересмотреть проводимую в сфере работу, расширить создаваемые удобства для людей, уделить серьезное внимание каждому аспекту этого вопроса.
Обращено внимание вопросам укрепления материально-технической базы и кадрового потенциала строительных организаций, развитию культуры градостроительства, озеленению территорий массивов декоративными деревьями и цветами.
Здесь состоялась презентация планов по комплексному развитию Сергелийского района.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства метро в Сергелийском районе.
Метро отличается от других видов общественного транспорта своими удобством, безопасностью и скоростью. Первая линия метро, проложенная в Ташкенте в 1977 году, имела протяженность 12,2 километра и состояла из 9 станций. В продолжение развития Ташкентского метрополитена были проложены Узбекистанская и Юнусабадская линии, общая протяженность линий с 29 станциями достигла 39 километров.
Как отмечают специалисты, строительство в Сергелийском районе метро сопряжено с рядом трудностей. Поэтому линия метро будет проложена над землей, по эстакадам. Вдоль Сергелийской линии, которая возьмет начало со станции Олмазор Чиланзарской линии, будет возведено 6 станций.
В 2017-2020 годах на реализацию этого проекта намечено направить 170,1 миллиона долларов. Это сооружение протяженностью 7,1 километра, как ожидается, будет способно обслуживать в год свыше 14 миллионов пассажиров. Линия метро, строящаяся на основе передовых инженерных решений, пройдет через махаллю Чоштепа с конечной станцией на улице Магриб массива Спутник Сергелийского района.
Президенту нашей страны представлена также информация о ходе строительных работ на Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена. В эти дни выполняются работы по закладке фундамента станции Туркистон.
Показаны образцы дизайна новых станций метро, строительные материалы, которые будут использоваться при их отделке, а также эскизы внутреннего оформления.
Станции должны быть комфортными, светлыми и красивыми, для этого необходимо провести конкурс среди молодых дизайнеров, сказал Президент.
Улица Кипчак Сергелийского района для создания удобства людям и движению транспорта расширяется в соответствии с современными требованиями. На месте пересечения улицы с железной дорогой намечено построить путепровод длиной 1011 и шириной 28 метров.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом данного сооружения.
Новый путепровод послужит для развязки транспортного движения на этой улице, обеспечит безопасное движение автомобилей и поездов. Свяжет Ташкентскую кольцевую дорогу с новой объездной дорогой в Сергелийском районе.
Здесь же продемонстрирована новая специальная техника, предназначенная для благоустроительных работ.
Президент нашей страны посетил совместное предприятие "Паллада инвестмент".
Здесь на основе европейской технологии выпускаются рамы более 20 видов под брендом "Имзо-Акфа". Продукция экспортируется в Казахстан, Кыргызстан и Афганистан. На предприятии трудятся более тысячи человек.
Шавкат Мирзиёев осмотрел лабораторию, производственные цеха предприятия. Дал указания по увеличению объемов производства, освоению новых видов продукции, расширению экспорта.
Как сообщалось ранее, вокруг города Ташкента будет налажено движение скоростной электрички. Глава нашего государства ознакомился с проектом строительства этой железнодорожной линии.
Линия будет двухпутной, в местах пересечения с каналами и улицами будут построены эстакады.
Президент нашей страны отметил новизну данного проекта для нашей страны и указал на необходимость изучения передового зарубежного опыта при проектировании, привлечения специалистов, имеющих большой опыт в этой сфере, и особо отметил недопустимость сноса ни одного жилья во время строительства.
Наша главная цель – создание всех необходимых условий для людей, сказал Шавкат Мирзиёев. Соединение этой линии с другими транспортными коммуникациями позволит на 30-40 процентов снизить транспортную нагрузку на дороги города. Маршруты и станции необходимо проектировать с учетом потребностей населения, вместе с тем с учетом дальнейшего развития столицы.