Dehlida O‘zbekiston iqtisodiy salohiyatining taqdimoti
Mamlakatimizning Dehlidagi elchixonasida O‘zbekistonda biznes yuritish va sarmoyaviy faoliyat sharoitlari” mavzusiga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi. “Hindiston - MDH” savdo-sanoat palatasi ko‘magida tashkil etilgan ushbu tadbirda mazkur palata atrofiga uyushgan hind kompaniyalari, Savdo va sanoat vazirligi, Sanoatni rivojlantirish bo‘yicha kengash, Dehlida akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatiya missiyalari hamda ommaviy axborot vositalarining vakillari ishtirok etdilar.
Taqdimot qatnashchilari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 7-fevraldagi farmoni bilan tasdiqlangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida o‘z ifodasini topgan asosiy jihatlar bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, ular respublikamiz rahbariyati tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashga qaratilayotgan e'tibor to‘g‘risidagi ma'lumotlardan ham voqif bo‘lishdi. Xususan, mamlakatimizda qabul qilingan «Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni tafsilotlari ham tadbir qatnashchilarining e'tiboriga havola qilindi. Alohida ta'kidlanganidek, ushbu muhim hujjat korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy munosabatlarni to‘liq qonuniy tartibga solishga, davlat organlari, tashkilotlar hamda fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan amalga oshirilayotgan korrupsiyaga qarshi qaratilgan chora-tadbirlar samaradorligini oshirishga, shuningdek, korrupsiyani ijtimoiy hayotning barcha sohalaridan to‘liq bartaraf etishga, fuqarolarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish orqali jamiyatda korrupsiyaning har qanday ko‘rinishlariga toqat qilmaslik muhitini yaratishga xizmat qiladi.
Marosim chog‘ida istiqbolli loyihalar ro‘yxati bilan birga davlat aktivlarini erkin savdolarda “0” qiymatida xususiy mulk egalariga sotish shartlari, erkin-industrial zonalarda ro‘yxatdan o‘tish va imtiyozlar berilishi tartibi hamda O‘zbekistondan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlariga tayyor mahsulotlarning eksporti bo‘yicha kooperatsiya imkoniyatlari to‘g‘risidagi ma'lumotlar taqdimot ishtirokchilariga ma'lum qilindi.
Yuqoridagilardan tashqari, xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning mustahkam muhofazasini ta'minlash yuzasidan olib borilayotgan ishlar, 2015-2018 yillarda Orolbo‘yi mintaqasini tiklash va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarning majmuaviy dasturi xususida ham atroflicha fikr yuritildi.
“Hindiston - MDH” savdo-sanoat palatasi prezidenti Sandip Chandra o‘z chiqishida ushbu taqdimot hind kompaniyalarida O‘zbekistonga nisbatan katta qiziqish mavjud ekanligini yana bir bor tasdiqlaganini aytdi.
- Farmatsevtika, to‘qimachilik sanoati, infratuzilma loyihalarini hayotga tadbiq etish hind tomonida alohida qiziqish uyg‘otadi, negaki biz ham bu yo‘nalishlarda salmoqli muvaffaqiyatlarga erishganmiz, - dedi u. - Hindiston tomoni hozirgi paytda joriy yil 28-29-may kunlari Toshkentda o‘tkaziladigan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning bo‘lajak yig‘ilishi doirasida Hindiston ishbilarmon doiralarining delegatsiyasini shakllantirish bilan shug‘ullanmoqda. Ishonchim komilki, oldinda turgan O‘zbekistonga safar juda muvaffaqiyatli bo‘lgani barobarida bizlarning iqtisodiy, sarmoyaviy va savdo yo‘nalishlaridagi hamkorligimiz rivojiga yangi turtkini beradi.
“Hindiston - MDH” savdo-sanoat palatasi faxriy prezidenti Rajan Madxu mamlakatimiz tarixan qisqa davr oralig‘ida taraqqiyot yo‘lida ulkan muvaffaqiyatlarni qo‘lga kiritganini e'tirof etdi.
- O‘zbekiston iqtisodiy o‘sish sur'atlari bilan dunyoning ko‘pgina mamlakatlarini ortda qoldirdi, - dedi R.Madxu. - Mamlakatda xorijlik sarmoyadorlar uchun qulay sharoitlar yaratilgan. O‘zbekistonda farmatsevtika, to‘qimachilik, axborot texnologiyalari, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa qator jabhalarda hali ishga solinmagan ulkan salohiyat mavjuddir.

Экономический потенциал Узбекистана представлен в Индии
В посольстве нашей страны в Дели при содействии Торгово-промышленной палаты «Индия-СНГ» проведена презентация на тему: «Условия ведения бизнеса и инвестиционной деятельности в Узбекистане».
В мероприятии приняли участие представители Министерства торговли и промышленности, Совета по развитию промышленности, Ассоциаций ТПП Индии, компаний-членов Торгово-промышленной палаты «Индия-СНГ», а также сотрудники аккредитованных в Индии дипломатических миссий и журналисты местных СМИ.
Участники мероприятия были подробно информированы об основных аспектах Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана на 2017-2021 годы. Также в ходе встречи до участников была доведена информация об уделяемом со стороны руководства республики повышенном внимании противодействию коррупции. В частности индийская сторона ознакомилась с принятым в республике Законом «О противодействии коррупции», направленном на комплексное регулирование правоотношений в сфере борьбы с коррупцией, повышение эффективности антикоррупционных мер, осуществляемых государственными правоохранительными органами Узбекистана.
В ходе презентации наряду с перечнем перспективных проектов, была представлена информация об условиях реализации государственных активов по «нулевой» выкупной стоимости на публичных торгах в частную собственность, процедуре регистрации и предоставлении льгот в свободно-индустриальных зонах, а также возможности кооперации по экспорту готовой продукции из Узбекистана в страны СНГ.
Кроме того, внимание участников обращено на предпринимаемые меры по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, комплексной программе мер по восстановлению и социально-экономическому развитию региона Приаралья на 2015-2018 годы.
В своем выступлении Президент Торгово-промышленной палаты «Индия-СНГ» Сандип Чандра отметил, что итоги данной презентации в очередной раз проявили наличие повышенного интереса к Узбекистану со стороны индийских компаний.
- Особый интерес вызывают проекты в сфере фармацевтики, текстильной промышленности и реализации инфраструктурных проектов, где индийская сторона добилась значительного успеха. Мы сейчас занимаемся формированием делегации деловых кругов Индии в Узбекистан в рамках предстоящего заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которая состоится в Ташкенте в 28-29 мая т.г. Я уверен, что предстоящий визит будет иметь огромный успех и придаст новый импульс развитию нашего экономического, инвестиционного и торгового сотрудничества.
По словам почетного президента ТПП «Индия-СНГ» Раджана Мадху, за короткое время Узбекистан смог сделать мощный рывок в своем развитии, опередив многие страны мира по темпам роста экономики.
- В стране созданы благоприятные условия для иностранных инвесторов, имеется огромный нереализованный потенциал в таких сферах как фармацевтика, текстиль, информационные технологии, переработка пищевой продукции, разработка, добыча и переработка минеральных удобрений.