Sirdaryo viloyatida hududiy sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tdi
Sirdaryo viloyatida hududiy sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tdi Sirdaryo viloyatidagi yirik sanoat korxonalari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari ishtirokida o‘tkazilgan hududiy sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasida sanoat mahsulotlari xaridi va hamkorlikka oid 11,5 million dollarlik hamda 175,5 milliard so‘mlik shartnomalar imzolandi.
Yarmarkada viloyatda faoliyat yuritayotgan yirik va kichik ishlab chiqarish korxonalari, xususiy tadbirkorlar bilan birga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan 200 ga yaqin korxona 1000 dan ortiq turdagi mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan tadbirda xususiy sektorning erkin va samarali faoliyat yuritishi uchun qulay ishbilarmonlik muhiti yaratishga qaratilayotgan alohida e’tibor tarmoqning iqtisodiyotimiz taraqqiyotidagi o‘rnini yanada yuksaltirishga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar mahalliy xomashyo asosida raqobatbardosh, eksportbop va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar, butlovchi va ehtiyot qismlar ishlab chiqarayotgan yirik sanoat korxonalarining kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan hamkorligini mustahkamlashda muhim omil bo‘lmoqda. Xususan, Mahalliylashtirish dasturining samarali amalga oshirilishi natijasida ishlab chiqarish korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalari rivojlanib, mahsulot turi va sifati oshmoqda. Buni joriy yilgi hududiy yarmarkada o‘z mahsuloti bilan qatnashgan sanoat korxonalari soni o‘tgan yilgiga nisbatan 11,5 foiz ko‘payib, ularning 80,3 foizini kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari tashkil etayotganida ham ko‘rish mumkin.
Yarmarkada ta’lim muassasalari, shifoxona, xonadon va ofislarga mo‘ljallangan qattiq hamda yumshoq mebellar, uy jihozlari, gilam-trikotaj buyumlari, mashinasozlik, xalq iste’moli mollari, qandolat, oziq-ovqat mahsulotlari, qurilish materiallari, polietilen quvurlar, parfyumeriya tovarlari keng namoyish etildi. Savdo va xizmat ko‘rsatish korxonalari, fermer xo‘jaliklari, tadbirkorlar mahsulot xarid qilish yuzasidan shu yerning o‘zida kelishuvga erishib, shartnomalar imzoladi.
Viloyat iqtisodiyot bosh boshqarmasi, tijorat banklari va boshqa mutasaddi tashkilotlar bu borada ularga uslubiy va amaliy yordam ko‘rsatdi. Yarmarkada namoyish etilgan tovarlarning 10 dan ortig‘i yangi turdagi mahsulotlar ekanini ham alohida ta’kidlash lozim.
– Mazkur yarmarka biz, tadbirkorlar uchun o‘z mahsulotimizni namoyish etish va buyurtmachilar sonini oshirish, ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikni yanada mustahkamlashda qulay imkoniyat yaratmoqda, – deydi “Sayxun bunyodkor qurilish” xususiy korxonasi rahbari O.Niyozov. – “Mikrokreditbank” viloyat filialidan 39 million so‘m kredit olib, xorijdan zamonaviy duradgorlik uskunalari va dastgohlar keltirib o‘rnatdik. Korxonamizda tayyorlanayotgan eshik-romlar sifati, mustahkamligi va arzonligi bilan qo‘shni viloyatlarda ham xaridorgir. Bankdan yana 150 million so‘mlik kredit olish uchun o‘z biznes-rejamizni taqdim etganmiz. Maqsadimiz mahsulot turi va hajmini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratishdir. Bugungi ko‘rgazmada 10 dan ortiq shartnoma imzolashga erishdik.

04/04/2017 - 15:01 7863
Кооперационные связи укрепляются По итогам территориальной промышленной ярмарки и кооперационной биржи с участием крупных промышленных предприятий, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства Сырдарьинской области подписаны договора о закупке продукции и сотрудничестве на 11,5 миллиона долларов и 175,5 миллиарда сумов.
В ярмарке, наряду с действующими в области крупными промышленными предприятиями, частными предпринимателями, приняли участие около 200 предприятий из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. Было представлено более тысячи видов продукции.
На мероприятии, проводимом в рамках постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и кооперационной биржи в 2017 году, отмечалось, что особое внимание, уделяемое созданию деловой среды для свободной и эффективной деятельности частного сектора, способствует развитию экономики нашей страны.
Реализуемые последовательные реформы становятся важным фактором укрепления сотрудничества между крупными промышленными предприятиями и субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, выпускающими на основе местного сырья конкурентоспособную, экспортоориентированную и импортозамещающую продукцию. В результате успешной реализации программы локализации развиваются кооперационные связи между производственными предприятиями, увеличиваются виды и качество продукции. Это можно увидеть на примере того, что количество промышленных предприятий, участвовавших в нынешней ярмарке, возросло по сравнению с прошлым годом на 11,5 процента, 80,3 процента из них составляют субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства.
На ярмарке были широко представлены мебель, предназначенная для образовательных учреждений, дома и офиса, кондитерские, ковровые и трикотажные изделия, приборы машиностроения, полиэтиленовые трубы, товары народного потребления, продовольственная и парфюмерная продукция. Торговые и производственные предприятия, фермерские хозяйства, предприниматели на месте достигали договоренностей о приобретении продукции и подписывали договора.
В этом деле им методическую и практическую помощь оказывали главное экономическое управление, отделения коммерческих банков области и представители других ответственных организаций. Нужно особо отметить, что более 10 видов товаров, из числа представленных на ярмарке, – совершенно новые.
– Эта ярмарка создает оптимальные условия для нас, предпринимателей, по демонстрации своей продукции, увеличению количества заказчиков, дальнейшему укреплению сотрудничества с производителями, – говорит глава частного предприятия “Сайхун бунёдкор курилиш” О.Ниёзов. – Мы получили в областном филиале “Микрокредитбанка” кредит в размере 39 миллионов сумов, завезли и установили импортное столярное оборудование и станки. Благодаря высокому качеству и доступным ценам наша продукция пользуется спросом и в соседних областях. Мы представили собственный бизнес-план, чтобы получить в банке еще 150 миллионов сумов кредитных средств. Наша цель – увеличить виды и объем продукции, создать новые рабочие места. На сегодняшней выставке мы подписали более 10 договоров.